گرامی‌داشت روز «آتش‌نشانی» / به یاد هیمالیانورد فقید «مجتبی جراهی»:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: کارگروه جست‌وجو و نجات فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی ضمن گرامی‌داشت «روز آتش‌نشانی»، از تمامی فعالان، تلاشگران و زحمت‌کشان عرصه‌ی امداد و نجات سازمان آتش‌نشانی، به ویژه «امدادگران و نجات‌گران کوهستان» تقدیر و تشکر می‌نماید.

به همین مناسبت لازم می‌دانیم یاد و خاطره‌ی امدادگر کوه‌نورد، تلاشگر خستگی‌ناپذیر و همیالیانورد فقید؛ زنده یاد « مجتبی جراهی» از آتش‌نشانان کوشا را گرامی داریم.

برداشت از سایت فدراسیون


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه هشتم مهر 1393 و ساعت 13:22 |

دیدگاه «جعفر نخجوانی» در مورد کارگروه پزشکی کوهستان فدراسیون:

 

بنابر درج مطلبی در کوهنوشت «جعفر نخجوانی»، نويسنده كتاب‌هاي «پیشگیری از بیماری کوه گرفتگی» و «راهنمای داروشناسی» ، درباره ضرورت بازبيني و تجديد نظر در ساختار و ارتقاء علمی‌ کارگروه پزشکی فدراسیون کوهستان مي‌نويسد: وجود يك تیم پزشکي متخصص و مجرب از نيازهاي اصلي و ضروري اين كارگروه به شمار مي‌رود. تيمي كه از يك پزشک فوق تخصص ریه (برای بررسی ادم ریوی)، متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) (برای بررسی ادم مغزی)، فوق تخصص غدد (برای کوه‌نوردان مبتلا به دیابت و بیماری های متابولیک)، متخصص تغذیه، متخصص اورتوپدی (برای بررسی آسیب های زانو و سایر اعضای اسکلتی)، متخصص بیماری های چشم (برای بررسی آسیب های وارده به چشم) و متخصص طب اورژانس، تشكيل شده باشد."

وی می‌افزاید: "ورزش کوه‌نوردی حرفه‌ای دارای مشکلات و مسائل خاص خود است. از جمله این مسائل بیماری کوه‌گرفتگی (ادم مغزی و ریوی در ارتفاع) است که می‌تواند منجر به مرگ و میر كوه‌نوردان شود. از طرفي ممکن است، صدمات فیزیکی نيز هنگام صعود مزید بر علت شود. از جمله مسئولیتهای کارگروه پزشکی فدراسیون کوهستان آموزش در جهت پیشگیری، درمان و تحقیق در این زمینه است.

با توجه به پیشرفت‌های پزشکی و گستردگی اطلاعات مورد نیاز در این زمینه، بکارگیری یک پزشک عمومی‌ و چند امدادگر بجای یک تیم مجرب و متخصص امری غیرعلمی، غیر اصولی و انحصارطلبانه به نظر می‌رسد. بنابراين انجام اصلاحات و ارتقاء علمی‌لازم، تلاش بيش از بيش مسئولین فدراسیون کوه‌نوردی را مي‌طلبد. امید است که با شایسته سالاری و انتخاب متخصصین مربوطه در این امر مهم يار و همراه كوه‌نوردان حرفه‌اي كشورمان باشيم.

 منبع: همشهری

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در خصوص متن فوق لازم است نکاتی ارائه گردد:

1- ذکر هرگونه متنی در این تارنما دلیلی بر تائید نظرات نویسنده نمی باشد.

2- با توجه به سوابق نویسنده در ورزش کوهنوردی لازم به ذکر است ایشان اولا پزشک نبوده و درخصوص مباحث پزشکی بنظر نمی آید توانایی نظر کارشناسی پزشکی داشته باشند همانطور که در چاپ کتاب (که نه) جزوه ای با نام" پیشگیری از بیماری کوه گرفتگی" مطالب خلاف واقع و غیر علمی بسیار دیده می شود و چاپ این جزوه خود بدعتی در خود درمانی غیرکارشناسی بوده و کاملا از نظر پزشکی غیر قابل قبول است؛ صرف یک تجربه نمی تواند پایه علمی در زمینه مباحث پزشکی داشته باشد و حتی می تواند رعایت توصیه های این کتاب خود منجر به بروز حوادثی ناگوار در ابتلا به بیماریهای ارتفاع باشد.

مبنای یک قانون علمی و پزشکن متضمن گذراندن تحقیقات بسیار در زمینه آن فرضیه می باشد که در این کتاب رعایت نشده است.

در هیچ منبع علمی سفارشی بر مصرف داروی "دگزامتازون" بعنوان داروی پیشگیری کننده از بیماری ارتفاع ذکر نشده و تاکید بر مطلبی غیر علمی می تواند فرهنگ "خود درمانی " بدون نیاز به نظرات کارشناسی پزشکان ارتفاع را به چالش کشیده و باعث بروز مشکلات بیشتر در بین کوهنوردان باشد.

پست کاملی در نقد چاپ کتاب فوق در همین وبلاگ قبلا درج گردیده است.

3- در بسیاری از مسائل و مشکلات پزشکی ارتفاع و بیماری های ارتفاع وجود و اظهار نظر یک پزشک متخصص پزشکی کوهستان و بیماریهای ارتفاع بسیار کاربردی تر از سایر پزشکان متخصص در سایر علوم می تواند موثر باشد. پزشکان ارتفاع بسیار بیشتر می توانند در ارائه راهکار درمانی مناسب اظهار نظر نمایند.

4- خوشبختانه در خصوص علم پزشکی کوهستان و بیماریهای ارتفاع در کشور ما پزشکان حاذق و خبره ای وجود دارد که در قاره آسیا و حتی در کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی صاحب نام و نظر می باشند و مقالات ارائه شده در این زمینه در اجلاس های سالیانه کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنوردی و سمینارهای بین المللی هیپوکسی در کشورهای اروپایی گویای این مطلب می باشد.

5- کتب تالیف و چاپ شده در زمینه مقولات تخصصی طب ارتفاع همچون" هیپو ترمی "،"تغذیه در کوهستان"،"سرمازدگی و یخ زدگی موضعی در ارتفاع" و  . . . نشان جایگاه علمی پزشکان فعال ما در این زمینه می باشد.

6- در بسیاری مواقع اطلاعات علمی سایر پزشکان حتی در حد فوق تخصص نمی تواند جوابگوی پرسش های علمی جامعه کوهنوردی در بسیاری از کشورهای دنیا باشد و لازمه اظهار نظر در زمینه علوم مرتبط با پزشکی کوهستان به دو مقوله ارتباط دارد: یک پزشک بودن فرد مربوطه و دوم کوهنورد بودن وی.

7- در کشور ما خوشبختانه هستند پزشکان متخصص کوهنورد بسیاری که در این زمینه فعالیت می کنند و می توان نشانی آنان را از پزشکان فعال کوهنورد گرفت. پزشکان متخصصی کوهنورد در زمینه های قلب و عروق، ارتوپدی، جراحی، تغذیه، داخلی، عفونی، جراح قلب و . . . 

بهتر است سراغ این عزیزان پزشک زحمت کش را از همکاران ایشان گرفت بجای اینکه با فرافکنی دنبال مجهول بگردیم.

8- کارگروه پزشکی فدراسیون کوهنوردی به نطر نمی آید وظیفه ای در خصوص استخدام و بخدمت گرفتن متخصصان مورد نظر داشته باشد و بیشتر نقش ساماندهی وضعیت پزشکی کوهستان، تدوین طرح درسها، قانونمند کردن پزشکی کوهستان و فعالیت پزشکان ارتفاع، گسترش فعالیت علمی در زمینه پزشکی کوهستان، ترویج توجه به علم پزشکی کوهستان و بسیاری موارد دیگر را دارد.

منتظر نظرات سایر همکاران گرامی در زمینه اظهار نظر فوق هستیم و وظیفه ماست که در این پست ارائه گردد.

دکتر حمید مساعدیان


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه پنجم مهر 1393 و ساعت 8:58 |

دلیل اصلی حوادث کوه‌نوردی: بی‌توجهی مردم و ورزشکاران به توصیه‌های ایمنی!

انجمن پزشکی کوهستان ایران: رئیس فدراسیون‌کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی در پایان در پاسخ به این سوال که با توجه به آغاز فصل پاییز و متعاقبا آغاز صعودهای زمستانی، چه اندازه برای کاهش حوادث آمادگی دارید، یادآور شد: متاسفانه با آغاز فصل‌زمستان، آمار حوادث تلخ نیز افزایش می‌یابد که دلیل اصلی آن بی‌توجهی مردم و ورزشکاران به توصیه‌های ایمنی است. با این حال، وظیفه ماست که برای کاهش این آسیب‌ها، گام‌های موثری برداریم چراکه یکی از وظایف اصلی ما همین است.

  منبع: خبرگزاری ایلنا


برچسب‌ها: توصیه های ایمنی در کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه پنجم مهر 1393 و ساعت 8:53 |

تسلیت به دوست گرامی جناب آقای "همایون بختیاری":

انجمن پزشکی کوهستان ایران: مطلع شدیم دوست عزیز و گرامی جناب آقای «همایون بختیاری» نایب رئیس محترم فدراسیون، سوگوار فقدان پدر گرامی‌شان هستند. ضمن عرض تسلیت صمیمانه به ایشان و خانواده‌ی محترم، برای آن مرحوم مغفور علو درجات را از خداوند متعال مسئلت داریم.

 

مراسم تشییع: صبح روز جمعه ۴ مهر ماه ساعت ۹ صبح از مقابل منزل آنمرحوم به آدرس: خیابان ۷/۳۰ نیروی هوائی، خیابان شهید سربی، پلاک ۲۸.

 

مراسم ترحیم: یکشنبه ۶ مهر ماه از ساعت ۱۶ الی ۱۷:۳۰ در مسجد «نور» واقع در میدان فاطمی.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه یکم مهر 1393 و ساعت 15:58 |

مسنر: ترس در کوهنوردی بخشی از زندگی یک کوهنورد است:

با تشکر از گل کوه

انجمن پزشکی کوهستان ایران: رینهولد مسنر در این هفته وارد هفتاد سالگی شد. به همین مناسبت مصاحبه ای با او در یکی از موزه های کوهستانی وی در بولزانو ایتالیا انجام گرفت. کاخ یا موزه ای که مصاحبه در آن صورت پذیرفته یکی از شش مجموعه موزه های اوست که برای پیوند بین انسان با طبیعت ایجاد شده ، بخصوص کوهستان. مسنر اولین کسی است که اورست را در سال 1978 بدون اکسیژن مکمل صعود کرد ، سپس این شیوه را در مابقی قله های بالای هشت هزارمتری پیاده کرد. درست است که چندین انگشت پای خود را از دست داده اما هیچگاه تیزهوشی خود را از دست نداده است، سریع است و تند خو اما به طرز شگفت آوری به همین میزان ملاطفت دارد. در ادامه گزیده ای از یک گفتگوی طولانی که قسمت به قسمت در فوربز و سایر منابع منتشر خواهد شد، آورده شده است.

جیم کلش : ترس برای شما چه مفهومی دارد؟

رینولد مسنر: بخشی از زندگی است ، هریک از ما از انجام کاری دشوار هراس داریم ، چیزی که خطرناک است . من تنها نیاز به شجاعت دارم زیرا به میزان زیادی ترس در وجود من است ، بویژه از قبل ، موقع رفتن و انجام دادن ترس ازبین خواهد رفت اما زمانیکه انتظار می کشید و دوباره انتظار می کشید، ترس رشد خواهد کرد.

ج.ک.: نظر شما در مورد تجاری شدن اورست طی چند دهه اخیر چیست؟

ر.م.: کوه نوردی سنتی به مرور در حال از بین رفتن است ، تبدیل شده به ورزشی در سالن های سرپوشیده ، روی دیواره های مصنوعی کوچک که هرگز از روی آنها سقوط نخواهی کرد. هر سال آنها پیست(مسیر) صعود به اورست را آماده می کنند. این تجارت است و گردشگری و هیچ ارتباطی به کوه نوردی ندارد. کوه نوردی یعنی اینکه شما خودتان و با مسئولیت خودتان و اطلاع از اینکه ممکن است کشته شوید، راهی شوید. اما حالا اورست شبیه اسکی گردشگری است.

پیست را آماده می کنند، کمک می کنند مردم بالا بروند، کپسولهای اکسیژن را تا زیر قله می چینند، شرپاها طناب نصب می کنند، روی شکاف های یخی پل می زنند و در نقاط شیب دار نردبان نصب می کنند. تا کمپ دوم اورست بیش از یک کیلومتر راه است ، آشپز و خدمه و پادو و کمک رسان آنجا هستند ، زمانیکه به کمپ می رسید آنها کوله پشتی شما را می گیرند ، شما را دعوت به نشستن می کنند ، پوتین های شما را در می آورند و شما را درون کیسه خواب می فرستند، صبح روز بعد راهنماها از راه می رسند و می گویند که وقت بیدار شدن است ، به شما یک سوپ خوشمزه می دهند ، پوتین ها را به پای شما می کنند و کرامپون ها را برایتان می بندند. درست مثل مهد کودک ، اورست رفتن این روزها به این شکل است . خیلی خوب آن را گردشگری فرض کنیم(خنده) اما من هرگز این کار را انجام ندادم اما واقعیتی است که وجود دارد مطمئن باشید طی سالهای آینده تمامی هشت هزارمتری ها به همین نحو آماده خواهند شد.

ج.ک.: توصیه شما برای کوه نوردی جدی چیست ؟

ر.م.: به جایی بروید که دیگران نمی روند، از تجهیزات کمتری استفاده کنید مثل استیوهاوس امریکایی . او به جبهه روپال نانگاپاربات رفت که هیچکس آنرا صعود نکرده بود. او در کوهستانی کم ارتفاع در همجوار این قله هم هوا شد سپس در عرض یک هفته بدون هیچ شانسی برای کمک در مواقع ضروری برنامه خود را اجرا کرد، او تیغه مرکزی قله را صعود کرد و دوباره به پایین برگشت . او یک کوه نورد درجه یک بود، ارزش اولین صعود به اورست ، اولین صعود به آناپورنا و اولین صعود از ال کپ به یک میزان ارزشمند است .

ج. ک.: خطرات کوهستان را با آنچه در موزه خود ساختید مقایسه کنید 

ر.م.: خطری که در کوهستان می پذیری واقعیت زندگی یا مرگ است . . . .

 


برچسب‌ها: بزرگان کوهنوردی جهان, رینهولد مسنر
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و نهم شهریور 1393 و ساعت 10:5 |

«یادمان جاودانه های کوهستان» برگزار شد / بزرگداشت زنده یاد «محمد اوراز»:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در چهل و پنجمین سالروز تولد زنده یاد «محمد اوراز»، فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی باهمکاری اداره ورزش شهرستان نقده و هیئت کوهنوردی این شهرستان؛ عصر روز ۵ شنبه ۲۷ شهریور اقدام به برگزاری مراسم گرامی‌داشت جاودانه های کوهستان نمود.

در این مراسم که با حضور دکتر «شعبانی بهار» معاون ورزش همگانی وزارت ورزش، مهندس «حسین زاده» نماینده نقده و اوشنویه در مجلس شورای اسلامی، فرماندار نقده و اعضای شورای شهر این شهرستان و همچنین «صادق آقاجانی» رییس اسبق فدراسیون کوه‌نوردی برگزارشد، «زارعی» رییس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی طی سخنانی ضمن گرامی‌داشت یاد «محمد اوراز» به تشریح اهداف فدراسیون در دو بخش همگانی و قهرمانی پرداخت.

در پایان این مراسم ضمن قدردانی از خانواده زنده یاد «اوراز» با بیان و ذکر نام و مشخصات جاودانه های فقید کوهستان یاد همه این عزیزان گرامی داشته شد.

طراح پوستر: سجاد عزیزی
عکس‌ها از: حمید آسیابان


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و نهم شهریور 1393 و ساعت 9:6 |

برگزاری هفتمین سمینار اروپایی هیپوکسی این هفته در آلمان:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: این هفته از تاریخ 19 تا 21 سپتامبر 2014 "هفتمین سمینار اروپایی هیپوکسی" در کشور آلمان برگزار می شود.

در این سمینار که هر ساله در یکی از کشورهای اروپایی برگزار می شود آخرین دست آوردهای پزشکی کوهستان و حضور در ارتفاعات و آثرات آن بر فیزیولوژی انسان ارائه می گردد. 

این سمینار با حضور اندیشمندان و پزشکان فعال در حوزه پزشکی کوهستان برگزار می گردد. سمینار سال جاری در منطقه کوهستانی Kührointalm در جنوب شرق آلمان برگزار خواهد شد. سمینار سال جاری با مشارکت کمیسیون پزشکی کوهستان اتحادیه جهانی کوهنوردی برگزار می شود. سال گذشته این کنگره در کشور لهستان و در شهر "زاکوپان" برگزار گردید.

در ششمین دوره این سمینار بین المللی از ایران آقایان "دکتر جلال الدین شاهبازی"، "فریدون بیاتانی" و "حمید مساعدیان" شرکت داشتند و دکتر حمید مساعدیان با ارائه دو مقاله و دکتر شهبازی با ارائه یک مقاله در این سمینار شرکت کردند.

ارگانهای مشارکت کننده در این سمینار:

 


برچسب‌ها: هفتمین سمینار اروپایی هیپوکسی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393 و ساعت 5:45 |

«یادمان جاودانه‌های کوهستان»؛ مراسم بزرگداشت زنده‌یاد «اوراز» /   27 شهریور در «نقده»:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به اطلاع جامعه‌ی قدرشناس کوه‌نوردی می‌رساند؛ این فدراسیون در نظر دارد با رویکرد بزرگداشت و گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی کوه‌نوردان فقید کشورمان که در راه صعود به قلل مرتفع جهان و کسب افتخار برای میهن عزیزمان، جان ارزشمند خود را از دست داده‌اند، ویژه برنامه‌ها و مراسم‌هایی را به صورت متناوب و سالیانه تحت عنوان «یادمان جاودانه‌های کوهستان» در سالروز تولد این عزیزان، با مشارکت اقشار مختلف مردم، سازمان‌ها،  نهادها، هیئت‌ها، باشگاه‌ها، گروه‌ها، تشکل‌های مردم نهاد، و خانواده بزرگ کوه‌‎نوردی کشور  برگزار نماید.

بر این اساس مقرر شده است؛ مراسم امسال  مقارن با سالروز تولد قهرمان پرافتخار تیم ملی کوه‌نوردی، زنده یاد «محمد اوراز» در تاریخ پنج شنبه ۲۷ شهریور ماه در زادگاه وی شهرستان «نقده» بر سر مزار آن قهرمان ملی برگزار گردد. 

بدین‌وسیله از حضور گرانمایه‌ی یکایک عزیزان جامعه‌ی قدرشناس کوه‌نوردی جهت حضور و مشارکت در این مراسم دعوت به عمل می‌آید.

مراسم: جاده محمد یار، نقده، نرسیده به جایگاه CNG، تالار پذیرایی سهیل، پنج شنبه 27 شهریور ساعت 15 الی 17 

منبع: پایگاه خبری فدراسیون


برچسب‌ها: فدراسیون کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393 و ساعت 5:5 |

جلسه رؤسا و دبیران هیئت‌ها؛ ۸ و ۹ آبان در «ونداربن»:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بنابه گزارش سایت فدراسیون کوهنوردی جلسه رؤسا و دبیران هیئت‌های کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی سراسر کشور در تاریخ ۸ و ۹ آبان ماه سال جاری در شهرستان کلاردشت ـ مجتمع کوهستانی ونداربن برگزار می شود. 


برچسب‌ها: فدراسیون کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه بیست و سوم شهریور 1393 و ساعت 6:53 |

یادی از «محمد اوراز» و مروری بر حادثه‌ی «گاشربروم یک»:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به مناسبت یازدهمین سالگرد فقدان کوه‌نورد ارزنده‌ی کشورمان زنده یاد «محمد اوراز»، از «اقبال افلاکی» سرپرست تیم ملی کشورمان در برنامه‌ی صعود سال ۸۲ به قله «گاشربروم یک»، دعوت کرده ام تا با حضور در شبکه ورزش سیما، ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی زنده یاد «اوراز» و مروری بر آن حادثه، در خصوص مراتب و چالش‌های صعودهای برون مرزی به قلل بلند دنیا، با وی به گفت‌وگو بپردازم.

این برنامه را به صورت زنده روز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه بین ساعت ۱۱:۱۵ الی ۱۲:۲۵، از طریق شبکه ورزش سیما ملاحظه نمائید.

شایان ذکر است، در بخشی از برنامه که به ورزش بانوان اختصاص دارد نیز، از خانم «ساعی» نایب رئیس هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران دعوت کرده‌ایم تا توسط همکارم خانم «رضا پور» در خصوص برنامه‌های این هیئت در حوزه‌ی بانوان تهرانی با وی گفت‌وگو شود.

برداشت از کوهنوشت


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه هجدهم شهریور 1393 و ساعت 8:28 |

بیانیه ی تیرول چه می گوید؟

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در سال 2002 به همت باشگاه های کوه نوردی آلمان و اتریش ، کنگره ی آینده ی ورزش های کوهستانی در اینسبروک اتریش برگزار شد.در این کنگره بیش از 100 تن ازکارشناسان ، نمایندگان رسمی ، کوه نوردان , و سنگ نوردان برجسته ی جهان شرکت داشتند. کنگره با چند پیام کوتاه ، از جمله پیام راینهولد مسنر ، شروع شد. کریس بانینگتون در روز 8 سپتامبر 2002 در این کنگره ، بیانیه ای را با عنوان بیانیه ی تیرول خواند که مورد قبول کنگره واقع شد. رئوس این بیانیه چنین است :

* مسئولیت خطر کردن ها (ریسک ها ) را بپذیرید.

  

* هدف هایتان را متناسب با تجربه و مهارت تان انتخاب کنید.

 

* جوانمردانه ورزش کنید و صادقانه گزارش کنید.

 

* برای بهترین کارها تلاش کنید و هیچ گاه یادگیری را فراموش نکنید.

 

* مداراگر و با ملاحظه باشید و به یکدیگر کمک کنید.

 

* جلوه های وحشی و طبیعی کوه ها را حفظ کنید.

 

* در محدوده ی تلاش و مرز خستگی کار کنید.

 

* از جوامع محلی و توسعه ی پایدار آن ها حمایت کنید.

حال توجه کنید اگر همگی ما تلاش کنیم با آموخته هایمان زندگی کنیم ، خطرناکترین فعالیتها که در واقع ما بدلیل عدم رعایت مسائل ایمنی آنها را خطر ساز نموده ایم چقدر لذت بخش و ایمن خواهند شد.

پس بخوانیم و بدانیم و بیندیشیم و به آنچه خود می گوئیم احترام گذارده عمل کنیم .

با تشکر از نگین علم(نقل از گاهنامه ی انجمن کوه نوردان ایران ، شماره ی 6 ، آذر 1381؛ متن کامل بیانیه را می توانید در سایت UIAA ببینید.) - انجمن پزشکی کوهستان ایران


برچسب‌ها: اتحادیه جهانی کوهنوردی, بیانیه تیرول
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه هفدهم شهریور 1393 و ساعت 15:31 |

اولین «همایش تحقیقی کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی در فضای مجازی» برگزار شد:

 

  

انجمن پزشکی کوهستان ایران: «اولین «همایش تحقیقی کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی در فضای مجازی» روز پنج‌شنبه ۱۳ شهریور ماه در سالن اجتماعات پیام برگزار شد.

در این همایش پس از سخنرانی رئیس فدارسیون «رضا زارعی» در خصوص اهمیت فضای مجازی در توسعه پایدار این ورزش و گزارش «امین معین» به عنوان دبیر همایش، از بین مقالات ارسالی تعداد ۶ اثر در روز همایش ارائه شد و بقیه آثار در قالب کتابچه ای در اختیار عموم قرار گرفت که متعاقباً فایل آن نیز جهت دانلود در همین پایگاه درج خواهد شد.

مقالات ارائه شده عبارت بودند از: 
بهره‌گيري از داده‌هاي مكان-مبنا- نويد خديوي و همكاران
بازاریابی ورزشی، اينترنت و کوهنوردی - محمدحسین میرسلیمانی، محمدرضا میرسلیمانی
معرفی و بررسی سایتهای‌کوهنوردی‌برتر- شیوادرسازان ملایری-  فهیمه درسازان ملایری
نیاز به نقد در کوه‌نوردی، در حفاظت کوهستان - عباس محمدی
جايگاه و نقش وبلاگ نويسان در كوه نوردي -   شهناز قليزاده 
کوه نوردی اینترنت و  مباحث حقوقی - مژگان همتی

ضمناً در بخشی از این مراسم از «علی پارسایی» به عنوان وبلاگ نویس باسابقه در این عرصه، «شیدا آفرین زاد» به عنوان کوچکترین وبلاگ نویس ( باعنوان سنگ‌نورد کوچک) تقدیر شد .

همچنین در ادامه مراسم با پخش فیلم و عکس و اهدای لوح یادبود به خانواده و همنوردان، یاد و خاطره‌ی «عباس جعفری»، «پرویز ستوده شایق» و «ساجده کشمیری» گرامی داشته شد.

مراسم با عکس جمعی و پذیرایی ناهار خاتمه یافت. بر خود لازم می‌دانیم از حضور گرانمایه همه میهمانان، شرکت کنندگان عزیز، ارائه دهندگان مقاله و داوران صمیمانه سپاسگزاری نمائیم. به امید تداوم برگزاری این همایش با مشارکت جامعه کوه نوردی و صعودهای ورزشی.

گزارش تصویری همایش

منبع: پایگاه خبری فدراسیون

با تشکر از کوهنوشت


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه پانزدهم شهریور 1393 و ساعت 15:19 |

فراخوان کتاب و مقاله برای «جشنواره‌ کوه‌نوشته‌ها»:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: نخستین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب کوه با عنوان "جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها" با هدف ارتقای فرهنگ کوه‌نوردی و حفاظت کوهستان، در آذر ماه آینده از سوی بنیاد محمدی‌فر و انجمن کوه‌نوردان ایران برگزار خواهد شد.

در این دوره، دو عنوان کتاب کوه‌نوردی، دو مقاله‌ی کوه‌نوردی، یک عنوان کتاب مرتبط با محیط زیست کوهستان، و دو مقاله در زمینه‌ی محیط زیست کوهستان برگزیده خواهند شد و به مولف یا مترجم آن‌ها تندیس جشنواره و جایزه‌ی نقدی داده خواهد شد. مجموع جایزه‌ی نقدی در نظر گرفته شده برای این دوره، شصت میلیون ریال است.

 همگان می‌نوانند کتاب یا مقاله یا پایان‌نامه‌های خود یا دیگران را که به صورت چاپی یا در فضای مجازی منتشر شده است، با فرستادن دو نسخه از کتاب یا مقاله، و ذکر نام  و شماره‌ و تاریخ نشریه یا تارنمایی که مقاله در آن منتشرشده، برای شرکت در جشنواره معرفی کنند.

 مهلت فرستادن آثار، تا آخر مهر ۱۳۹۳ تمدید شد.

لطفا روی پاکت بنویسید "دبیرخانه‌ی جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها" و آثار را به دفتر انجمن بفرستید.

نشانی برای فرستادن نظر و پیشنهاد: تهران- خیابان انقلاب، جنب لاله‌زار، شماره‌ی ۵۹۰، واحد ۱۲، کد پستی: ۱۱۴۵۷۷۴۴۵۴، انجمن کوه‌نوردان ایران.

تلفن: ۶۶۷۱۲۲۴۳  ، نمابر: ۶۶۷۱۲۴۲۱ ، info@alpineclub.ir

 ارسال خبر: عباس محمدی

عضو هیات امنای "بنیاد محمدی فر" و نایب رییس انجمن کوه نوردان ایران

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه یازدهم شهریور 1393 و ساعت 16:52 |

فراخوان مقاله نخستین همایش ملی گسترش علم کوه‌نوردی در ایران:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: نخستین همایش ملی گسترش علم کوه‌نوردی در ایران همراه با نمایشگاه تخصصی تجهیزات کوه‌نوردی؛ ۲۶ آذر ماه ۹۳ در سالن همایش های دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر برگزار خواهد شد.

این همایش در محورهای مندرج در پوستر توسط  دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر و با همکاری هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی اسلامشهر برگزار می‌شود.

مهلت ارسال مقالات به این همایش تا ۱۶ آبان ماه سالجاری تعیین و اعلام شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر به مبادی ذیل مراجعه و یا تماس حاصل نمائید:

www.esclimb.ir

info@esclimb.ir

دبیرخانه: اسلامشهر- خیابان کاشانی

کدپستی: ۳۳۱۳۸۹۳۶۵۱

پیامک: ۱۰۰۰۵۶۱۵۴۹۹۰

فکس: ۸۹۷۶۷۱۶۶

تلفن: ۵۶۱۵۴۹۹۰

پیام «رضا زارعی» رئیس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی خطاب به این همایش:

به نام خالق اندیشه ها
امروزه همسو با توسعه و فراگیری پدیده های متنوع ، متعدد و تأثیرگذار اجتماعی از جمله پدیده های ورزشی، نیاز به برگزاری همایش‌ها ، هم اندیشی‌ها  و پرداختن به موضوعات یک پدیده از زوایای مختلف، ضرورتی مهم و قابل توجه است.  برگزاری «نخستین همایش ملی گسترش علم کوه‌نوردی در ایران» نیز با عنایت به جایگاه این رشته ورزشی، توسعه و ضریب نفوذ آن طی چند سال گذشته در جامعه به ویژه در بین نسل جوان، و در عین حال آسیب‌ها، تهدیدها و فرصت‌ها، می‌تواند بر اساس محورهای ارزشمندی که تعیین شده است، گامی ارزشمند تلقی شود . امید است این همایش با استقبال جامعه کوه‌نوردی، از غنا و پرباری لازم برخوردار باشد و یافته ها و مباحث مختلف آن معطوف به «آموزش و آگاهی بخشی» به عنوان دستاوردی علمی پژوهشی در اختیار عموم قرار گیرد.
برای یکایک دست اندرکاران و شرکت‌کنندگان آرزوی توفیق دارم.

رضا زارعی
رئیس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی


برچسب‌ها: نخستین همایش ملی گسترش علم کوه‌نوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه یازدهم شهریور 1393 و ساعت 7:48 |

اولین همایش تحقیقی کوه‌نوردی و فضای مجازی:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: پیرو فراخوان صورت گرفته از طرف فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی؛ و پس از داوری مقالات رسیده به دبیرخانه ی «اولین همایش تحقیقی کوه‌نوردی و فضای مجازی» این همایش در روز ۱۳/شهریور/۹۳ از ساعت ۸ صبح تا ۱۳ در محل سالن اجتماعات باشگاه پیام مخابرات برگزار خواهد گردید.
شایان ذکر است؛ از بین مقالات ارسالی تعداد ۶ اثر در روز همایش ارائه خواهند شد و بقیه آثار در قالب کتابچه ای در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.   
شرکت برای عموم علاقه مندان در این همایش آزاد است . بدین وسیله از کوه‌نویسان و سایر فعالان عرصه مجازی حوزه کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی به منظور حضور در این همایش دعوت می‌گردد.
آدرس: تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان روبروی پارک اندیشه، سالن اجتماعات باشگاه پیام مخابرات. 

منبع : سایت فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی


برچسب‌ها: همایش فضای مجازی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه دهم شهریور 1393 و ساعت 1:17 |
حقایقی جالب که برای پیاده ‌روی انگیزه ایجاد می‌کند:
 
 
 
انجمن پزشکی کوهستان ایران: مرکز پزشکی دانشگاه دوک (Duke) دریافته است که یک پیاده‌روی تند 30 دقیقه‌ای، سه مرتبه در هفته به اندازه داروهای ضدافسردگی برای تسکین علائم افسردگی‌های حاد در سنین مختلف موثر است.
• تحقیقی که سال گذشته در آرشیو اینترنال مدیسین (Internal Medicine) به چاپ رسید نشان داد که زنانی که به طور منظم پیاده‌روی دارند، کمتر در معرض ابتلا به از دست رفتن حافظه و سایر زوال‌های ذهنی قرار دارند.
• براساس آکادمی جراحان ارتوپد در امریکا، پیاده‌روی به شما برای داشتن یک دیدگاه مثبت به زندگی کمک کرده و باعث می‌شود جوان‌تر به نظر برسید.
• پیاده‌روی جریان خون را در مغز افزایش می‌دهد. در تحقیق که در سال 1999 روی افراد بالاتر از 60 سال انجام گرفت، مشخص شد که 45 دقیقه پیاده‌روی در روز مهارت‌ فکر کردن را در آنها افزایش می‌دهد.
• کلینیک مایو (Mayo Clinic) نیز شواهدی دارد که نشان می‌دهد ورزش پیاده روی تاثیر مثبتی بر سطح برخی انتقال‌دهنده‌های عصبی که تقویت‌کننده روحیه هستند در مغز دارد.
 ورزش همچنین تولید اندورفین را افزایش داده، فشار داخل عضلات را کم کرده، برای داشتن خوابی بهتر به شما کمک کرده و سطح کورتیزول هورمون استرس را نیز کاهش می‌دهد.........
برداشت از سایت پزشکان

برچسب‌ها: فواید پیاده روی تند
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه نهم شهریور 1393 و ساعت 7:42 |

سفر معجزه آسای یک زن از آستانه مرگ تا رهایی از سرطان:

 

صعود زندگی من

انجمن پزشکی کوهستان ایران: زندگینامه خودنوشت یک زن کوهنورد آمریکایی که با کوهنوردی بیماری سرطان را شکست داد، با عنوان «صعود زندگی من» توسط نشر آموت منتشر شد.
به گزارش خبرآنلاین، کتاب «صعود زندگی من» با عنوان فرعی «سفری معجزه آسا از آستانه مرگ تا پیروزی بزرگ زندگی» شامل زندگی‌نامه خودنوشت «لارا ایوانز» زنی که برای مبارزه با سرطان به فتح کوه‌ها و قله‌ها رو آورد، با ترجمه علی ایثاری کسمایی منتشر شده است.
عنوان اصلی این کتاب «The Climb Of My Life» است و روی جلد نسخه اصلی کتاب بعد از عنوان، این عبارت درج شده است: «یک سفر معجزه‌آسا از آستانه مرگ تا پیروزی».

«صعود زندگی من» در واقع خاطرات الهام‌بخش زنی مبتلا به سرطان است که راه دشوار خود را برای صعود در پیش می‌گیرد و به همراه ۱۶ کوهنورد دیگر، Aconcagua بلندترین قله در نیمکره غربی زمین را فتح می‌کند. این فتح با پیروزی بر سرطان و فتحی دیگر همراه می‌شود.
لارا ایوانز که یک کارمند شرکت تولید لباس‌ است در این کتاب داستان زندگی خود را پس از مطلع شدن از ابتلایش به بیماری سرطان تا کشف راه مبارزه با آن به وسیله کوهنوردی و کسب اعتماد به نفس و امید به زندگی با ورزش را بیان کرده است.
این کتاب پس از انتشار واکنش‌های متعددی در روزنامه‌ها و نشریات غربی با خود به همراه داشت که در یک مورد ای. هارت منتقد مجله نیویورکر درباره آن نوشت: این داستان واقعی مبارزه زنی خستگی‌ناپذیر با بیماری و عشق بی‌پایان او به زندگی، طبیعت و کوهنوردی است. ماجرایی سحرکننده از اراده انسان در برخورد با بیماری ـ و غلبه بر آن ـ و طبیعت که بارها آن را خواهید خواند و مجذوبش خواهید شد.
این کتاب برای اولین بار در اکتبر ۱۹۹۶ توسط انتشارات هارپر سان‌فرانسیسکو که اینک تغییر نام داده است، در ۲۸۸ صفحه منتشر شد.
پیش از این کتاب «تاریخچه خصوصی خانه» اثر بیل برایسون با ترجمه ایثاری کسمایی از سوی نشر آموت منتشر شده بود که در پاییز امسال، چاپ دوم آن روانه بازار کتاب خواهد شد.
البته ناگفته نماند که در این کتاب به شرایط فرد در جامعه به طور کلی هیچ اشاره ای نشده و دلیل این که علیرغم همه ی پیشرفت هایی که در علم و تکنولوژی رخ داده آمار ابتلا به این بیماری خصوصا سرطان سینه بدون توضیح مانده است آن هم در جامعه ای که بودجه تخصیص یافته برای جنگ چندین برابر بودجه ی مطالعه و درمان این گونه بیماری هاست. در کل طبق نظریه ی فردگرایی و لیبرالی حاکم بر این گونه جوامع بدون در نظر گرفتن شرایط و امکانات موجود ، این گونه تبلیغ می شود که فرد قادر به انجام هرگونه کاری است فقط باید اراده کند!!

برداشت از تیلار


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه هشتم شهریور 1393 و ساعت 20:51 |
دوچرخه ای که هوا را تمیز می کند:

 
انجمن پزشکی کوهستان ایران:  "لایت فاگ" شرکتی است که برای از بین بردن آلودگی هوا در شهرهای صنعتی راهکاری ساده را پیدا کرده است. این شرکت با تولید دوچرخه تصفیه گر قصد انجام این کار را دارد.
 
به گزارش جهان به نقل از باشگاه خبرنگاران، هوای آلوده شهرهای دنیا باعث شده است تا طراحان هر ساله نیم نگاهی را به رفع این مشکل بزرگ داشته باشند و برای سلامت بشر بیشتر تلاش کنند. از جمله این تلاش ها می توان به وسیله هایی اشاره کرد که به راحتی هوا را تصفیه می کنند.

به تازگی دوچرخه ای به نام "APB" طراحی و رونمایی شده است که می تواند در هنگام حرکت مقداری از هوای اطراف خود را تصفیه کند تا هم هوای سالم به ورزشکار برسد و هم بخشی از هوا تمیز شود. شاید در ابتدا این مورد کمی عجیب به نظر برسد اما دوچرخه تصفیه کننده طرحی انقلابی خواهد بود.

"لایت فاگ" شرکت طراح این دوچرخه است که مکانیزم بسیار ساده ای را در دل آن قرار داده است. این سازنده تایلندی یک دستگاه تصفیه کننده هوا را روی دسته دوچرخه قرار داده است و همچنین بدنه آن نیز با چمن کاری و فضای سبز پوشیده شده است!

در سیستم این دوچرخه هوا وارد منطقه ای بین دسته و بدن دوچرخه سوار گیر افتاده و پس از چند ثانیه تمام کثیفی های آن گرفته می شود. دستگاه تصفیه کننده هوا با رکاب زدن دوچرخه سوار روشن شده و کار می کند. این دوچرخه برای سال های ۲۰۲۰ آماده عرضه خواهد شد . . . . . 

 

برچسب‌ها: زیست محیط کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه هشتم شهریور 1393 و ساعت 8:6 |

وضعیت آب و هوای آخر هفته برای کوهنوردان:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: مدیر پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور رگبار باران را برای برخی نقاط کشور پیش بینی کرد.

احد وظیفه افزود: براساس نقشه های پیش‌یابی هواشناسی طی سه روز آینده در برخی نقاط شمال غرب، ارتفاعات مرکزی البرز، ارتفاعات زاگرس دراستان‌های کهگیلویه وبویراحمد، چهارمحال وبختیاری و خوزستان وهمچنین دربرخی مناطق استانهای هرمزگان، فارس و ارتفاعات بوشهر درساعت بعدازظهر تا اوایل شب ابرناکی، رگبار موقتی باران گاهی با رعد وبرق و وزش باد پیش‌بینی می شود که بارش‌ها از عصر امروز در جنوب وغرب فارس، شرق هرمزگان، شمال بوشهر، برخی مناطق آذربایجان غربی وآذربایجان شرقی شدید خواهد بود.

به گفته وی، طی دو روز آینده در شمال استان سیستان و بلوچستان نیز باد و گرد وخاک رخ خواهد داد.

مدیر پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور در ادامه به وضع هوای تهران اشاره کرد و گفت: براین اساس، آسمان تهران در روز پنج‌شنبه کمی ابری در بعدازظهر افزایش ابر گاهی وزش باد و در ارتفاعات نیز بارش پراکنده یا رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود. همچنین حداقل و حداکثر دما در این روز به 23و 34 درجه سانتی‌گراد بالای صفر می‌رسد. در روز جمعه نیز آسمان پایتخت کمی ابری دربعدازظهر افزایش ابر گاهی وزش باد و در ارتفاعات بارش پراکنده یا رعدوبرق پیش‌بینی شده است و حداقل و حداکثر دما در این روز 24 و 35 درجه سانتیگراد خواهد شد.

کلاغها خبر دادند.


برچسب‌ها: هواشناسی کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه ششم شهریور 1393 و ساعت 13:59 |

وسیله برای راحتی ادرار کردن بانوان در برنامه های کوهنوردی در ایران ساخته شد: 

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: شاید این اتفاق برای یکی از همراهان شما در برنامه های کوهنوردی پیش آمده باشد، آقایان برای دفع ادرار مشکل جدی ندارند ولی بانوان از سختی بسیاری برخوردارند و حیا و خجالت مانع از دفع ادرار راحت ایشان شود. ولی حالا این مشکل با تولید وسیله ای ساده برطرف شده است. چند ماه پیش بود که خبر ساخت وسیله ای ساده برای رفع مشکل این بانوان بر روی سایت ها قرار گرفت و حالا این وسیله در ایران نیز ساخته شده است:

 F4Pچیست؟

 F4P وسیله ای قابل حمل است که اجازه می دهد تا بانوان به راحتی، در هر کجا که باشند و هر زمانی که به آن نیاز داشته باشند بتوانند بدون هیچ خجالت و ترسی و یا به خطر افتادن سلامتی شان در استفاده از دستشویی های عمومی آلوده و چندش آور، به صورت ایستاده و یا نشسته ادرار کنند. F4P را می توان در مواقعی که در خارج از منزل و یا در برنامه های کوهنوردی هستید به طوری که در آنجا سرویس بهداشتی در دسترس نیست و یا در حد مطلوب نمی باشد مورد استفاده قرار داد

 F4Pوسیله ای است که این توان و آزادی را به بانوان می دهد تا هر کجا و هر زمان بدون ترس از خطر دیده شدن بتوانند به راحتی ادرار کنند. این وسیله تحولی برای بانوانی است که همواره نگرانی بهداشت، سلامت و امنیت در این مسئله را دارند.

F4P به همه خانم ها این امکان را فراهم می کند که در کمال آرامش و بهداشت و در هر جا که احتیاج دارند بتوانند مثانه خود را تخلیه کنند . . . . .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه یکم شهریور 1393 و ساعت 12:53 |

 نخستین نرم‌افزار امداد و نجات جهان:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: نخستین نرم‌افزار امداد و نجات مخصوص تلفن همراه، در شرایط اضطراری مانند وقوع طوفان، سیل، زلزله یا گرفتار شدن در آسانسور کاربرد دارد.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نرم‌افزار iRescue نخستین نرم‌افزار مخصوص تلفن همراه‌هوشمند یا سایر دستگاه‌های الکترونیک است که در عملیات امداد و نجات کاربرد داشته و قادر به تعیین محل دقیق افراد در شرایط اضطراری است.

با استفاده از این نرم‌افزار بر روی تلفن همراه، شانس تعیین سریع موقعیت فرد گمشده افزایش پیدا می‌کند.

کاربر در شرایط گرفتار شدن در شرایط اضطراری می‌تواند با فعال کردن این نرم‌افزار بر روی تلفن همراه، پیامی حاوی موقعیت نسبی خود را برای خانواده یا دوستان ارسال کند؛ همچنین امکان فعال کردن نرم‌افزار از راه دور نیز در شرایط خاص وجود دارد.

 در شرایطی مانند گرفتار شدن فرد در زیر آوار زمین‌لرزه یا توده‌های برف پس از وقوع بهمن،امکان تعیین محل دقیق مصدوم در شرایطی که در فاصله 76 متری از تیم امداد و نجات باشد، وجود دارد.

 یافتن تلفن همراه در حالت بی صدا (silent) در محیط خانه یا محل کار نیز با استفاده از این نرم‌افزار امکانپذیر است.

 نرم‌افزار iRescue مخصوص سیستم‌ عامل‌های اندروید و iOS‌ از ماه اکتبر با قیمت یک دلار عرضه می‌شود.

به نقل از کلاغها


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و نهم مرداد 1393 و ساعت 14:4 |
بیماران ام اس بر فراز قله دماوند:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: شاید بسیاری افراد تصور کنند که بیماری ام اس یک بیماری ناتوان کننده است ولی بیماران ام اسی خلاف این را با توان خود ثابت می کنند.

 این برنامه ثابت می کند ام اس یک بیماری ناتوان کننده نیست و مبتلایان به این بیماری می توانند با رعایت اصول علمی و پزشکی به برنامه های متنوع ورزشی از جمله کوهنوردی بپردازند. 

مبتلایان به بیماری ام اس همواره ترس از فعالیت دارند. عدم تعادل درحین راه رفتن، لرزش، ناپایداری در راه رفتن، سرگیجه، حرکات ناگهانی اندامها، عدم هماهنگی بدن و ضعف از جمله عوملی است که مبتلایان به بیماری ام.اس از حضور در عرصه های اجتماع باز می دارد. تحقیق حاضر نشان داد تمرین، مسافت راه رفتن و قدرت بیماران ام.اس را افزایش می دهد. 

به گزارش انجمن پزشکی کوهستان ایران یک تیم 6 نفره از بیماران ام اسی در تلاشی ارزشمند اقدام به صعود قله دماوند نمودند. این کوهنوردان در تاریخ 7 لغایت 10 مرداد ماه 93 با عزمی راسخ اقدام به این صعود نمودند و درنهایت توانستند قله دماوند را در تاریخ 9 مرداد ماه صعود نمایند.

گزارش صعود این عزیزان در سایت مرکز ام اس ایران قابل دریافت می باشد.

WWW.MSCENTER.IR


برچسب‌ها: بیماری ام اس و کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه بیستم مرداد 1393 و ساعت 15:58 |

گزارش گشایش مسیر  PERSIAN GULF  سه شنبه ۲۱ مرداد:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: گزارش گشایش مسیر  PERSIAN GULF توسط «امین معین» و «حامد حواله دار نژاد »  سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳  ساعت ۱۹ الی ۲۱ - در خانه کوه‌نوردان تهران.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه بیستم مرداد 1393 و ساعت 14:49 |

کوه‌نوردان ایرانی برفراز قله ۷۴۹۵ متری «کمونیزم»:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به گزارش رسیده؛ هر شش کوه‌نورد ایرانی حاضر در ارتفاعات قله «کمونیزم» امروز یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۳ موفق به صعود این قله‌ی ۷۴۹۵ متری شدند.

کوه‌نوردان مذکور عبارت‌اند از: «مهدی قلیپور»، «سعید میرزایی»، «مهدی هنرمند»، «مصطفی گلستانی»، «سید واسع سید موسوی» و «کاوان محمد زاده».

این صعود و موفقیت را به یکایک این عزیزان که پیش از این نیز قله‌ی «کورژنفسکایا» را صعود کرده بودند، صمیمانه تبریک عرض می‌نمائیم.

برداشت از سایت فدراسیون

موفقیت این صعود را به این عزیزان و هم گروهی های عزیز همت شمیرانی ام تبریک و تهنیت عرض می کنم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه نوزدهم مرداد 1393 و ساعت 17:41 |
هشدار دیوتر در خصوص پاره شدن بند الاستیکی در کوله پشتی های حمل کودک این شرکت:

Kid Comfort 2

انجمن پزشکی کوهستان ایران:  شرکت دیوتر در خصوص پاره شدن بند الاستیکی پد چانه در اثر نیروی کششی بالا در کوله پشتی های حمل کودک هشدار داد.

این شرکت با درج پستی در سایت رسمی خود به ذکر این مشکل جدی در کوله پشتی های حمل کودک تولیدی خود پرداخت.

هشدار شرکت دیوتر در خصوص پاره شدن بند الاستیکی پد چانه در اثر نیروی کششی بالا در کوله پشتی های حمل کودک 2 و 3 این شرکت  که در سایت دیوتر اطلاع رسانی شده است.

با تشکر از آقای علی نداف پور - سرپرست گروه کوهنوردی و سنگنوردی شهرداری اصفهان برای ارسال خبر
 
متن خبر را در ذیل می خوانید:
 
Product Information / Warning
Dear customers!
 
A French testing laboratory has pointed out a possible shortcoming of the removable chin pad of our child carriers Kid Comfort II and III. This affects only the models of the collection 2014 with the following article number: 36514 and 36524.
 
The objection refers to the following construction detail: the chin pad attachment features an elastic strap and a plastic knob. Apparently the attachment does not comply with the mandatory tensile strength. The elastic strap might tear if a high tensile force is applied resulting in the possible detachment of the knob, a swallowable small part.
 
For us it is of utmost concern to fulfil the maximum safety standard with our child carriers and we therefore take this information very seriously. We consider it a matter of course to exchange the parts concerned as quickly as possible and to work on a rapid optimization of the construction. We would like to ask you to either send the chin pads directly to us at Deuter or to contact your ..euter dealer for a free of charge replacement.
 
Please do not hesitate to call us if you have any questions or concerns!
 
Best Regards
 
Martin Riebel
Managing Director

لینک اطلاع رسانی در صفحه اول سایت دیوتر: 

 

برچسب‌ها: هشدار شرکت دیوتر, کوله پشتی های حمل کودک
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه هجدهم مرداد 1393 و ساعت 7:23 |
رکابی‌‌ها، برات‌زاده‌ها و علیپور‌های فردای سنگ‌نوردی «ایران»!

عکس ها از حسین رضایی:

ادامه مطلب را دریابید . . . . .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه هجدهم مرداد 1393 و ساعت 7:7 |
یک عکس متفاوت از ما و طبیعت اطراف ما:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: کوهنوردان جزو آندسته افرادی هستند که در طبیعت و برنامه های کوهنوردی خود مناظر و صحنه هایی می بینند که هیچ انسان دیگری نمی توانند آن صحنه را ببیند مگر اینکه خود کوهنورد باشد. در اینجا عکسی زیبا به نمایش درآمده است . . . 

کوه ماترهورن، یکی از بلندترین قله‌ها در آلپ را دارد در مرز سوئیس و ایتالیا قرار گرفته‌است. این عکس زیبا با استفاده از یک روبات پرنده کوچک در قله ثبت شده است.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در جمعه هفدهم مرداد 1393 و ساعت 18:59 |

مقايسه ارتفاع كشورها:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: نقشه كشورهاي جهان برحسب مرتفع ترين نقطه


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه شانزدهم مرداد 1393 و ساعت 7:41 |

تسلیت به همکار گرامی جناب آقای «دکتر شاهبازی»:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به گزارش سایت فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی م؛ «دکتر جلال الدین شاهبازی» عضو محترم هیئت رئیسه فدراسیون، سوگوار فقدان پدر گرامی‌شان هستند. ضمن عرض تسلیت صمیمانه به وی و خانواده‌ی محترم ایشان، برای آن عزیز از دست رفته علو درجات را از خداوند متعال مسئلت داریم.

مراسم تشییع آنمرحوم مغفور؛ یکشنبه ۲۹ تیر ساعت ۱۶ از مقابل مسجد پیرعبدالملک اردبیل.

 انجمن پزشکی کوهستان ایران درگذشت پدر گرامی همکار ارجمند جناب آقای دکتر جلال الدین شاهبازی را به ایشان و خانواده محترم شان تسلیت عرض نموده و صبر و سلامتی برای ایشان آرزومندیم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و هشتم تیر 1393 و ساعت 23:53 |

جی پی اس قله های ایران:

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: 

قله علم کوه

 

ادامه مطلب را دریابید . . . . . 

 

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه بیست و چهارم تیر 1393 و ساعت 13:43 |

طناب های مسیر دربند شیرپلا:

عکس از گروه طبیعتگردی ققنوس

 برداشت از وبلاگ آناپورنا

انجمن پزشکی کوهستان ایران: همانطور که میدانید توچال پر بازدیدترین کوه ایران و مسیر دربند - شیرپلا با وجود برخی خطراتش، کوتاهترین مسیر صعود به این قله است و بیشترین تردد در این مسیر صورت میگیرد. قسمت هایی از این مسیر پرشیب و سنگی است و برای سهولت عبور و مرور پله های فلزی کارگذاشته شده و طناب کشی شده است که هرساله توسط عده ای از کوهنوردان به صورت برنامه ریزی شده یا خودجوش ترمیم و بازسازی می شوند. 

سالهاست به طنابهای پلاستیکی این مسیر عادت کرده بودیم که از یکی دوسال پیش با تحول جدی در ظاهر این مسیر مواجه شدیم. اولا قسمت های زیادی از مسیر داوودی تا شیرپلا با سنگ و توری فلزی پله شده که مسیر را آسانتر نموده و همچنین به جای طناب های پلاستیکی از طنابهای کنفی  با مغزی مفتول فلزی استفاده شده است که در ابتدای امر خیلی کاربردی و محکم با مزایای زیاد به نظر می رسیدند و  برعکس طنابهای پلاستیکی هنگام استفاده ، دست روی آن لیز نمیخورد.

یک زمستان گذشت.  گرفتن این طنابها با دستکش چندان خوشایند نبود چون خرده های کنف به دستکش می چسبید و باعث ساییدگی و آسیب دستکش میشد. تابستان هم پوست دستها بر اثر تماس مستقیم با آن ملتهب شده (حتی تاول) و بوی بدی گرفته که به محض رسیدن به شیرپلا قبل از هرکاری اول می بایست دستها را با صابون شست.

از همه بدتر اینکه طنابی که انتظار میرفت محکم باشد با طول عمر خیلی کوتاه تر از طنابهای قبلی تا حد زیادی از بین رفته و در خیلی جاها سیمها بیرون زده که باعث خراش و بریدگی دستان میشود. شخصا هربار که از این طنابها استفاده کرده ام  دچار زخمهای سطحی یا عمیق شده ام . . . . 

 


برچسب‌ها: ایمنی در کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در جمعه بیستم تیر 1393 و ساعت 19:16 |

راننده تاکسی های شرپا!

انجمن پزشکی کوهستان ایران: اگرچه پیش از حادثه سقوط بهمن روز 18 آوریل هم بسیاری از شرپاهای نپالی دره خومبو را ترک نموده بودند. اما تراژدی 18 آوریل و مرگ 16 شرپا اینک موجب تثبیت مهاجرت شرپاها و ترک کار سخت باربری برای کوهنوردان و گردشگران گردیده.

هنوز برآورد جامعی از مهاجرت شرپاها به شهرها و البته خارج از نپال وجود ندارد، اما آمار گویای کاهش حضور شرپاها از رقم 154.622 نفر در سال 2001 به عدد 112.946 نفر در سال 2011 می باشد.

تحقیقات گویای مهاجرت شرپاهای پولدارتر به خارج و حضور دست کم 4000 نفر از ایشان تنها به نیویورک است! شرپاهایی که به جای باربری برای گردشگران و کوهنوردان در دامنه های کوههای کشورشان به کار در رستورانها و یا رانندگی با تاکسی می پردازند!

جالب است بدانید عمده شرپاها متعلق به دو قومیت Tamangs و Gurungs می باشند. اما اعتبار بالای نام شرپا در میان آنها موجب گردیده سایر قومیتها نیز این نام را برای خود برگزینند. اما همین امر نیز نتوانسته نیاز میلیونها گردشگر ورودی به کشورشان را پاسخ گوید.

کمبود شرپاهای فعال و با تجربه موجب گردیده تا درآمد آنها تا حدود 7 هزار دلار در یک فصل بالا رود. این درحالی است که درآمد متوسط سالانه یک خانواده نپالی تنها 700 دلار در سال می باشد! و شاید همین درآمدبالاتر موجب وسوسه خانواده های فقیر نپالی شده فرزندانشان را قربانی بهمن های آبشار یخی نمایند. آنها هم که به خارج از کشور مهاجرت می نمایند و یا برای زندگی کاتماندو را بر می گزینند گاها وسوسه شده در فصل صعود به خومبو باز می گردند تا شاهد تجارت سیاه صعود در مقابل غذا شوند!

برداشت از: http://www.foxnews.com

منبع: وبلاگ کوه قاف


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه هجدهم تیر 1393 و ساعت 7:44 |

 ارتفاع دقیق دماوند چقدر است؟ 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در سال 1966 (1345 هجری شمسی) در گزارشی از آلن باخ، ارتفاع دماوند بر اساس تصاوير ماهواره اي 5670 متر گزارش شده بود که بعدها 5671 متر عنوان شد.
و پس از اين زمان بود كه اين عدد وارد كتابهاي درسي شد و همه ما آنرا براي هميشه به خاطر سپرديم بر اساس تحقیقات و اندازه گیری انجام شده در گروه اطلاعات زمین مرجع سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور، (GIS)، ارتفاع قله دماوند، 5619 متر اعلام شد. در سال 1385 توسط سازمان نقشه برداري كشور ارتفاع قله دماوند محاسبه شد.در گزارش فنی (گزارش پيوست) اخیر ارتفاع قله دماوند 5/0± 20/5609 متر اعلام شده که عدد قابل اعتمادی است.اين تفاوت هاي ارتفاعي به معناي كاهش ارتفاع قله دماوند نيست بلكه به معني افزايش دقت اندازه گيري ها به كمك تجهيزات و روشهاي نوين مي باشد.

جي پي اس هاي دستي بدلايل زير اعدادي بجز 5609 متر را بر روي قله دماوند نشان خواهند داد.

اول- سطح مبناي ارتفاعات در گيرنده هاي دستي جي پي اس متفاوت با سطح متوسط آبهاي آزاد است و كاليبره كردن ارتفاع سنج دستگاه نيز به دليل تفاوت هاي آشكار زماني و موقعيتي كار ساز نخواهد بود
دوم-محل قرارگيري افراد و ثبت ارتفاع نيز با محلي كه ارتفاع آن در گزارش ثبت شده است داراي تفاوت مي باشد
سوم-دقت ارتفاعي دستگاه گيرنده در بهترين شرايط از چند متر متجاوز است.

 
 ارتفاع نسبی دماوند، که با اندازه‌گیری ارتفاع قلّه نسبت به پست‌ترین درّهٔ بین این قله و نزدیکترین قلّهٔ مرتفع‌تر تعیین می‌شود، ۴۶۶۱ متر است که دماوند را در ردهٔ دوازدهم بلندترین قلّه‌های دنیا از نظر ارتفاع نسبی قرار می‌دهد.

مطلب از آقای کاوه کاشفی
و بخوانید:
طرح اندازه گیری ثقل دقیق و ارتفاع دقیق بر روی قله دماوند و گسترش خط کالیبراسیون ملی ثقل ایران

 انجمن پزشکی کوهستان ایران


برچسب‌ها: ارتفاع قله دماوند
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه شانزدهم تیر 1393 و ساعت 7:23 |

جلسه‌ی ماهیانه کارگروه‌ها برگزار شد / گزارش فعالیت‌های سه‌ماهه اول سال:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به گزارش سایت فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی عصر روز یکشنبه ۸ تیر ماه، جلسه‌ی ماهیانه کارگروه‌ها با حضور مسئولین فدراسیون برگزار گردید.

در این جلسه هر یک از مسئولین کارگروه‌های فدراسیون به ارائه گزارشی اجمالی از اهم فعالیت‌های سه ماهه اول سال ۹۳ پرداختند و رئیس، نواب رئیس، دبیر، خبره ورزشی و بازرس فدراسیون نیز دیدگاه‌های خود را در خصوص فعالیت‌های فدراسیون بیان کردند.

حاضرین در جلسه: آقایان زارعی، بختیاری، افلاکی، صابری، طهماسبی، داورپور، غفاری، ساریخانی، رضایی، دکتر بیاتانی، دکتر مساعدیان، میرنوری، صبور، معین، صالحی و خانم گرجی.

خبر از سایت فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی


برچسب‌ها: کارگروه جستجو و نجات فدراسیون, فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه نهم تیر 1393 و ساعت 15:33 |

عضویت دکتر «علیرضا بهپور» در کمیته پزشکی فدراسیون جهانی:

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به گزارش کارگروه بین الملل فدراسیون؛ در پی رایزنی و پیگیری فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی ایران، دکتر «علیرضا بهپور» به عضویت کمیته پزشکی فدراسیون جهانی کوه‌نوردی درآمد.
فدراسیون جهانی کوه‌نوردی با ارسال ایمیلی به فدراسیون کشورمان عضویت  دکتر «بهپور» را به عنوان عضو اصلی (حضوری) کمیته پزشکی  فدراسیون جهانی کوهنوردی تبریک گفت.

انجمن پزشکی کوهستان ایران عضویت دوست و همکار عزیز مان آقای دکتر "علیرضا بهپور" در کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنوردی تبریک عرض نموید و آرزوی موفقیت و بهروزی روزافزون برای ایشان دارد. امید است با اسفاده از تجربیات پیشین ایشان در زمینه پزشکی کوهستان و همچنین سوابق هیمالیانوردی شاهد آینده ای روشن برای علم پزشکی کوهستان کشورمان باشیم. 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه نهم تیر 1393 و ساعت 15:26 |
گرامی باد یاد و خاطره گشایش کنندگان مسیر ایرانیان در برودپیک:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: اولین سالگرد گشایندگان مسیر ایرانیان بر قله برودپیک با اندوهی که از این صعود در خاطرات مان باقیست فرا رسید. روزهایی تلخ که در ذهن جامعه کوهنوردی ایران برای همیشه باقی خواهد ماند.

یاد و خاطره گشایندگان مسیر ایرانیان بر قله برودپیک گرامی باد.

 


برچسب‌ها: تیم برودپیک
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه هفتم تیر 1393 و ساعت 13:46 |
دیداری دوستانه با گروه کوهنوردی همت شمیران و انجمن پزشکی کوهستان ایران و تقدیم لوح تقدیر:
انجمن پزشکی کوهستان ایران: در ادامه دیدارهای تیم کوه نامه با نویسندگان وبلاگ ها و وب سایت های برتر سال 92 نوبت به سایت گروه کوهنوردی همت شمیران و وبلاگ انجمن پژشکی کوهستان رسید . با حضور در محل گروه همت شمیران با تیم جوان نویسندگان سایت گروه همت و جناب علی صالحی مقدم سرپرست گروه دیداری داشتیم.
 
 
در این دیدار بعد از معرفی همکاران سایت توضیحاتی بسیار جالب از تاریخچه و فعالیت های  گذشته این گروه نیز ارائه شد . 
مدیریت و نویسندگی سایت گروه همت شمیران را دو نفر از اعضای گروه خانم ها جوادیان و عدالت خواه برعهده دارند و دوستان دیگر نیز در زمینه ترجمه و ارائه مطالب آموزشی فعال هستند.

بعد از این گفتگو  به درخواست جناب صالحی در یکی از جلسات اموزشی گروه حاضر شدیم و در ابتدای این جلسه با اجازه از آقایمهدی جباریان مدرس کلاس در حضور  اعضای باشگاه لوح تقدیر وبلاگ برتر به نمایندگی به مدیریت باشگاه جناب صالحی اهدا شد .
 
با هماهنگی های انجام شده قرار بود دیداری نیز با جناب دکتر حمید مساعدیان نویسنده وبلاگ موسسه علمی پزشکی کوهستان ایرانیان داشته باشیم و لوح تقدیری نیز تقدیم ایشان کنیم که متاسفانه به علت مشغله کاری  و ترافیک تهران این امکان میسر نشد و لوح تقدیر ایشان نیز به نیابت به جناب صالحی تقدیم گردید .
 

با تشکر از میهمان نوازی گروه همت شمیران و آرزوی موفقیت برای تک تک اعضای گروه .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه سوم تیر 1393 و ساعت 16:7 |

نشست ماهانه ی انجمن کوهنوردان ایران:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: انجمن کوه‌نوردان ایران اعضا و علاقه‌مندان را به حضور در یکصد و دهمین نشست ماهانه‌ی خود دعوت می کند.

موضوع نشست:

۱- عباس ثابتیان خبرهای کوه‌نوردی
۲- مجید ثابت زاده امداد و نجات در اروپا و آمریکای شمالی و در ایران
۳- آرتیمس فرشاد یگانه درباره‌ی سفر سنگ (برغان)
۴- عباس ثابتیان یادبود گغام میناسیان و گزارشی از دیدار با او در سال ۱۳۹۱

مکان و زمان: چهارشنبه ۴ تیرماه نود و سه سالن ستاد سامان دهی سمن ها - خیابان انقلاب خیابان خاقانی از ساعت ۱۷ تا ۲۰
شرکت در نشست های ماهانه ی انجمن برای همگان آزاد است.


برچسب‌ها: انجمن کوهنوردان ایران
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه سی و یکم خرداد 1393 و ساعت 14:14 |
 معرفی یک کتاب: "آخرین ساعات در اورست":

آیا می دانید قبل از هیلاری، مالوری آنجا بود؟

انجمن پزشکی کوهستان ایران: هر کس که بارقه ای از ماجراجویی در خون خود داشته باشه از خواندن این کتاب فوق العاده درباره اورست لذت خواهد برد. این کتاب یک داستان کاراگاهانه هیجان انگیز، یک داستان ماجراجویانه و همچنین یک کتاب تاریخی ست که در یک کتاب جمع شده اند.

در ۲۹ می، دنیا شصتمین سالگرد اولین صعود اورست در سال ۱۹۵۳ را جشن گرفت. اما آیا واقعا اون اولین صعود بود؟

در سال ۱۹۲۴ کوه نوردان بریتانیایی جورج مالوری و سندی ایروین قبل از اینکه ناپدید بشند در حال صعود با تمام توان خود دیده شده اند. اما آیا آنها در حال صعود ناپدید شدند یا در حال فرود از قله؟

در واقعا وقتی مالوری در بیان علت تلاش خود بر روی مرتفع ترین کوه جهان معروف ترین سه کلمه کوه نوردی یعنی "چونکه اون اونجاست" رو به زبان آورد، می توان گفت که دلایل زیادی برای اکسپدیشن ۱۹۲۴ و مالوری برای صعود وجود داشت.

گراهام هویلند (Graham Hoyland) در کتاب جدید خود،"آخرین ساعات در اورست" تمام قطعات و شواهدی که بعضی از آنها تا به حال دیده نشده اند را کنار هم نهاده و پاسخ سوالی را می دهد که آیا جورج مالوری موفق شده یا نه. گراهام خود پانزدهمین بریتانیایی بود که به اورست صعود کرد و نه بار دیگر به این کوه بازگشت تا پرده از بزرگترین راز کوه نوردی بردارد. کارشناسان زیادی بر روی مالوری و اروین تحقیق کرده اند اما هیچکدام به اندازه گراهام دارای چنین تجربه و بصیرتی نبوده اند . . . . .


برچسب‌ها: اورست
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه سی و یکم خرداد 1393 و ساعت 13:53 |

افزوده شدن کتاب "هواشناسی و طبیعت گردی" به مجموعه کتابهای فارسی زبان تورنتو کانادا:

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: دکتر جعفر سپهری مولف کتاب "هواشناسی و طبیعت گردی" طی ارسال ایمیلی به انجمن پزشکی کوهستان ایران خبر از افزوده شدن کتاب تالیف شده خود را به مجموعه کتابهای فارسی زبان کنابخانه مرکزی شهر تورنتو کانادا داد.

این کتاب از نظر اطلاعات بسیار مفید خود در زمینه هواشناسی جزو کتب قابل توجه و کاربردی در ورزش کوهنوردی خصوصا در پیش بینی وضعیت آب و هوا و هواشناسی است و در زمینه پیشگیری از حوادث کوهستان کاملا کاربردی می باشد که با زحمات و تلاشها و تجربیات طولانی مدت آقای دکتر سپهری تالیف گردیده است.

ایشان تصمیم به ترجمه این کتاب به زبان انگلیسی دارند که برای ایشان آرزوی سلامتی و و موفقیت روز افزون داریم.


برچسب‌ها: کتابهای کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در جمعه سی ام خرداد 1393 و ساعت 18:37 |