برگزاري اولین سمینار سراسری مبانی پزشکی ورزشی  29 لغایت 30 فروردین 94  در مرکز همایشهای رازی دانشگاه:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي ايران اعلام کرد اولین سمینار سراسری مبانی پزشکی ورزشی به مناسبت هفته سلامت (29 لغایت 30 فروردین 94) در مرکز همایش های رازی دانشگاه برگزار مي شود.  

با توجه به  اهمیت و جایگاه طب ورزشی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران در نظر دارد در راستای توسعه و گسترش سطح آموزش پزشکی ورزشی برای پزشکان، مربیان، کارشناسان تربیت بدنی و دانشجویان اقدام به برگزاری اولین سمینار سراسری مبانی پزشکی ورزشی به مناسبت هفته سلامت (29 لغایت 30 فروردین 94) در مرکز همایشهای رازی دانشگاه برگزار نماید.     

   آسیبهای ورزشی، تغذیه ورزشی، اخلاق در ورزش ، جایگاه ورزش در درمان بیماریها، دوپینگ، روانشناسی در ورزش، موضوعات خاص در پزشکی ورزشی، موازین حقوقی در ورزش، رویکرد نوین فیزیولوژی در ورزش، توانبخشی در ورزش  ازجمله موضوعات  اين سمینار است.

لازم به ذكر است:  پزشکان عمومی، پزشکی ورزشی، پزشکی قانونی،ارتوپدی، داخلی، کودکان، روانپزشکی، طب فیزیکی و توانبخشی، فیزیوتراپی، علوم آزمایشگاهی، تغذیه، روانشناسی،تربیت بدنی ازگروههای مخاطباين سمينار مي باشد.

در این سمینار در روز یکشنبه 30 اردیبهشت ماه دکتر"حمید مساعدیان" عضو کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنوردی در زمینه "طب ارتفاع و پرشکی کوهستان" سخنرانی دارند.


برچسب‌ها: سمینار علمی پزشکی ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۴ و ساعت 6:32 |

زمان بازگشت تيم ديواره‌نوردان کشورمان "برج تسارانارو":

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: تیم دیواره نوردی کشورمان (حسن گرامی ، حمیدرضا شفقی ، فرشاد میجوجی) که موفق به گشایش مسیر ایرانيان به نام « تجربه تغییر» بر روی بلندترین دیواره افریقا شده بودند؛ 4:20 بامداد سه شنبه 25 فروردین ماه، از طریق فرودگاه امام به کشور باز میگردند.

برداشت از سایت فدراسیون


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۴ و ساعت 12:4 |

خدمات قابل ارائه بیمه خدمات درمانی فدراسیون پزشکی ورزشی:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بدنبال اظهاراتی در میزان و نحوه خدمات رسانی بیمه خدمات درمانی فدراسیون پزشکی ورزشی طی استعلام و اطلاعی که از فدراسیون پزشکی ورزشی به انجمن پزشکی کوهستان ایران رسید نحوه دریافت کارت بیمه ورزشی و خدمات آن مجددا اعلام شد:

براساس شرایط عضویت و ثبت نام بیمه خدمات درمانی پزشکی ورزشی فقط کافیست با مراجعه به ادارات ورزش و جوانان هر شهرستان یا استان و یا هیئت های پزشکی ورزشی استان ها با ارئه اصل یا کپی کارت ملی و پرداخت 15 هزار تومان کارت بیمه ورزشی را در یافت نمود.

این عضویت سالیانه بوده و تا پایان فروردین ماه هر سال اعتبار دارد.

خدمات قابل ارائه با عضویت در بیمه خدمات درمانی پزشکی ورزشی:

1- پرداخت کمک هزینه درمان آسیب های ورزشی حداکثر 5 برابر تعرفه دولتی و به میزان 4.500.000 تومان

2- پرداخت غرامت نقص عضو دائم و یا فوت ناشی از حوادث ورزشی تا سقف 9.000.000 تومان

3- پرداخت کمک هزینه جبران خرید وسایل جراحی (پیچ و پلاک) تا سقف 1.200.000 تومان

4- امکان استفاده از خدمات سرپایی و بستری درمانگاه نهای تخصصی و فوق تخصصی فدراسیون پزشکی ورزشیو هیئت های تابعه در استانهای سراسر کشور

همینطور که ملاحظه می فرمایید فقط با پرداخت پانزده هزار تومان می توان از خدمات مناسب پزشکی ورزشی برخوردار شد. البته این پوشش برای سال 1393 بوده و مسلما برای سال 1394 پوشش ها بیشتر می باشد.


برچسب‌ها: بیمه ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۴ و ساعت 18:43 |

اطلاعیه الزام دریافت کارت بیمه ورزشی:

انجمن پزشکی گوهستان ایران: نظر به الزام دریافت کارت بیمه ورزشی، فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی به کلیه هیاتها، باشگاهها و گروههای کوهنوردی تاکید نمود جهت دریافت کارت مذکور به یکی از هیاتهای پزشکی ورزشی استان مراجعه نموده ضمن ثبت نام رشته کوهنوردی و صعودهای ورزشی اقدام به اخذ کارت بیمه ورزشی نمایند .

بدیهی است فعالیت افراد فاقد کارت بیمه ورزشی در گروهها و باشگاهها، غیر مجاز بوده عواقب حاصل از این امر متوجه رئیس گروه و باشگاه می باشد.

علاقمندان به منظور کسب اطلاعات بیشتر می توانند با فدراسیون پزشکی ورزشی و یا هیاتهای استانها تماس حاصل نمایند:

http://ifsm.ir

از سایت فدراسیون کوهنوردی


برچسب‌ها: بیمه ورزشی, کارت بیمه ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۴ و ساعت 4:39 |

برگزاري اولین سمینار سراسری مبانی پزشکی ورزشی  29 لغایت 30 فروردین 94:


 

 

 

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي ايران:اولین سمینار سراسری مبانی پزشکی ورزشی به مناسبت هفته سلامت (29 لغایت 30 فروردین 94) در مرکز همایشهای رازیدانشگاه برگزار مي شود.   با توجه به  اهمیت و جایگاه طب ورزشی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران در نظر دارد در راستای توسعه و گسترش سطح آموزش پزشکی ورزشی برای پزشکان، مربیان، کارشناسان تربیت بدنی و دانشجویان اقدام به برگزاری اولین سمینار سراسری مبانی پزشکی ورزشی به مناسبت هفته سلامت (29 لغایت 30 فروردین 94) در مرکز همایشهای رازی دانشگاه برگزار نماید.      

آسیبهای ورزشی، تغذیه ورزشی، اخلاق در ورزش ، جایگاه ورزش در درمان بیماریها، دوپینگ، روانشناسی در ورزش، موضوعات خاص در پزشکی ورزشی، موازین حقوقی در ورزش، رویکرد نوین فیزیولوژی در ورزش، توانبخشی در ورزش  ازجمله موضوعات  اين سمینار است.

لازم به ذكر است:  پزشکان عمومی، پزشکی ورزشی، پزشکی قانونی،ارتوپدی، داخلی، کودکان، روانپزشکی، طب فیزیکی و توانبخشی، فیزیوتراپی، علوم آزمایشگاهی، تغذیه، روانشناسی،تربیت بدنی ازگروههای مخاطباين سمينار مي باشد.

در این سمینار "دکتر حمید مساعدیان" در زمینه "پزشکی کوهستان و طب ارتفاع" در روز یکشنبه 30/1/1393 سخنرانی خواهند داشت.


برچسب‌ها: سمینار سراسری مبانی پزشکی ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۴ و ساعت 15:6 |

ازطبیعت زیبای بهار بدون تخریبش لذت ببریم:

سیزده بدر در یکی از میدان های تهران

انجمن پزشکی کوهستان ایران: فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی با صدور اطلاعیه‌ای؛ ضمن تبریک مجدد سال نو و آرزوی سالی توأم با سلامتی و شادکامی، از همه ی هموطنان عزیز درخواست کرد، در سیزده فروردین یا «روز انس با طبیعت»، نسبت به حفظ محیط زیست و پاکیزگی طبیعت عنایت لازم را داشته باشند و بدون آسیب زدن و تخریب آن و آلوده کردن محیط پیرامون خود به زباله، به عنوان دوست واقعی طبیعت، از زیبائی های بهار لذت ببرند. و اما چند پیشنهاد و توصیه‌ی زیست محیطی:  

- با توجه به فصل گلدهی گیاهان، محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنید که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه‌های درختان خودداری شود.

- تا حد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به همراه داشته باشید و در صورت نیاز به آتش، حتی‌المقدور از ذغال آماده استفاده شود تا از شکستن هرگونه سرشاخه درختان اجتناب شود. ضمناً آتش حتماً به دور از درختان باشد و خاکستر آن را نیز با آب و خاک خاموش کنید.

- کیسه مخصوص جمع آوری زباله را همراه داشته باشید و در پایان روز زباله‌های تولیدی را به ایستگاه‌های مستقر حفاظت محیط زیست تحویل دهید و زباله های خود را در جنگل، ساحل دریا، کنار چشمه‌های آب، مناطق کوهستانی و دره‌ها رها نکنید.

- اجتناب از شکار و صید حیات وحش و حمل نکردن هرگونه سلاح، تبر، اره، تور صیادی و ... در واقع صمیمانه پیشنهاد می‌شود به جای شکار حیوانات و  چیدن گلها و گیاهان، از آنها عکس بگیرید و بعدها از دیدن آن عکس لذت ببربد.

- در صورت مواجه شدن با هر گونه حریق در جنگل به خاموش کردن آن اقدام و یا با مراکز آتش نشانی، محیط زیست و منابع طبیعی تماس گرفته و موضوع را گزارش کنید.

بار دیگر امیدواریم همه‌ی ما به منظور بهره‌مند شدن از محیط زیستی زیبا، سالم و با نشاط؛ همواره در پاسداشت طبیعت کوشا باشیم.


برچسب‌ها: زیست محیط کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۹۴ و ساعت 12:7 |

آخرین جزئیات امدادرسانی از زمین و هوا به مسافران نوروزی:

هلال احمر
انجمن پزشکی کوهستان ایران:  مسئولان جمعت هلال احمر آخرین جزئیات امدادرسانی از زمین و هوا به مسافران نوروزی در سراسر کشور را تشریح کردند.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، جمعیت هلال احمر در ایام نوروز از تاریخ 25 اسفند طرح ملی امداد و نجات را در سراسر جاده ها و محورهای مواصلاتی به اجرا گذاشته است، که تا 15 فروردین نیز ادامه خواهد داشت براین اساس مهمترین عملیات امداد و نجات ساحلی جمعیت هلال احمر در 24 ساعت گذشته پوشش امدادی حادثه واژگونی شناور در بوشهر بوده است بطوریکه مرتضی مرادی پور مدیر مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات با اعلام مهمترین عملیات ساحلی ٢4 ساعته گذشته، اظهار داشت: در حادثه واژگونی شناوردر استان بوشهر 2 تیم عملیاتی شامل 5 تن خدمات امدادی لازم را به آسیب دیدگان ارائه دادند.

وی افزود: این حادثه ساعت 15 روز گذشته در بوشهر، شهر شیرینو، روستای چاه مجنون رخ داد که 3 حادثه دیده و نجات یافته داشت. در این حادثه 3 نفر نیز مصدوم شدند که یک نفر از آنها از سوی هلال احمر به مرکز درمانی منتقل شد.

انجام 95 سورتی پرواز از ابتدای اجرای طرح نورزوی

در این راستا ناصر چرخ ساز سرپرست سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه سوم فروردین ۱۳۹۴ و ساعت 22:0 |

«نپال» و اقداماتی برای ایمنی کوه‌نوردان: استقرار پزشکان و بهبود سامانه‌های هوا‌شناسي:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: مقامات نپالی اعلام کردند درپی حوادث مرگبار سال گذشته، این کشور پزشکانی را در «اورست» مستقر می‌کند و سامانه‌های پیش‌بینی هواشناسی خود را در مسیرهایی که کوه‌نوردان از آن بیشتر برای صعود استفاده می کنند؛ بهبود خواهد بخشید.
این تدابیر یک هفته پس از آن اتخاذ شد که مقامات نپالی اعلام کردند می خواهند مسیر سنتی را که کوه‌نوردان برای صعود به اورست از آن استفاده می کنند تغییر دهند.
این تصمیم مقامات نپالی در پی وقوع بهمنی اتخاذ شد که به کشته شدن 16 راهنما در آوریل گذشته انجامید. این حادثه مرگبارترین حادثه در بام جهان بود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از «کاتماندو»،‌ در اکتبر، کولاک شدید به جان باختن 43 تن در مسیر «آناپورنا»، در اوج فصل گردشگری منجر شد!
«آنگ شرنیگ شرپا» رئیس اتحادیه کوه‌نوردی «نپال» اعلام کرد: « ما نشست‌هایی را با وزارت گردشگری و بخش هواشناسی برای توسعه سامانه پیش بینی زودهنگام برای مسیرهای پرطرفدار صعود برگزار کرده ایم.»
وی گفت:« ما انتظار داریم پیش بینی‌های خود را بهبود بخشیم و این مسئله کوه‌نوردی را امن‌تر خواهد کرد.»

 منبع: واحد مرکزی‌ خبر صدا و سیما - با تشکر از کوهنوشت


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۳ و ساعت 13:13 |

یکی از دغدغه‌های جدی فدراسیون؛ بروز حوادث برای کوه‌نوردان کشور در صعودهای برون‌مرزی!

انجمن پزشکی کوهستان ایران: «رضا زارعی» روز دوشنبه در حاشیه مجمع عمومی سالیانه هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی قزوین در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، گفت: بروز حوادث برای کوه‌نوردان کشور در صعودهای برون مرزی یکی از دغدغه‌های جدی فدراسیون است، به همین دلیل پیش از اعطای هرگونه مجوز به گروه‌ها یا اشخاص کوه‌نورد، آنها باید در دوره های آموزشی ویژه شرکت کنند.
رئیس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی یادآور شد: امسال تاکنون 8 مجوز به گروه‌های کوه‌نوردی کشور برای صعودهای برون‌مرزی اعطاء شده است که دو مورد از آنها به قله‌هایی با ارتفاع بیش از 8 هزار متر و باقی با بیش از 7 هزار متر ارتفاع بوده‌اند. بنا بر درخواست‌های ارائه شده این مجوزها برای صعود به قله‌هایی در کشورهای نپال، پاکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، . . . . 


برچسب‌ها: اخبار فدراسیون کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۳ و ساعت 15:30 |

«تیم ایرانی نانگاپاربات»: ادامه‌ی کار در این وضعیت خطرناک است به تلاشمان خاتمه دادیم!

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بنابر اخبار رسیده «رضا بهادرانی» با ارسال پیامی به «کوه‌نوشت»، از پایان برنامه‌ی «تلاش زمستانی ایرانیان در صعود به نانگاپاربات» خبر داد.

وی اعلام کرد؛ نظر به جمع‌بندی که امروز داشتیم و با توجه به بررسی جمیع شرایط به لحاظ هوا و خطرات مسیر، ادامه‌ی تلاش را در این وضعیت خطرناک تشخیص دادیم. 

«بهادرانی» افزود: بنابراین امروز شنبه 9 اسفند 93 خاتمه‌ی این تلاش را اعلام می‌کنیم و به احتمال فراوان فردا کمپ اصلی را نیز ترک خواهیم کرد.
وی در پایان اظهار داشت؛ لازم می‌دانیم از تمامی کسانی که در این راه و در این مدت به هر نحوی ما را صبورانه حمایت و پشتیبانی کردند، صمیمانه سپاسگزاری نمائیم.

انجمن پزشکی کوهستان ایران ضمن ارج نهادن به تلاش مقتدرانه این عزیزان آرزو دارد چنین تفکر منطقی در همه صعودهای ما بصورت فرهنگ درآمده و جایگزین صعود به هر قیمت گردد. آرزوی سلامتی برای این عزیزان داریم.


برچسب‌ها: نانگاپاربات
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه یازدهم اسفند ۱۳۹۳ و ساعت 5:13 |

گردهمایی فصلی هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شمیرانات:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شمیرانات در نظر دارد گردهمایی فصلی و آخرین جلسه هیئت کوهنوردی شمیرانات با حضور هیئت مدیره کلیه گروه ها و باشگاه های کوهنوردی و هیئت های کوهنوردی تحت پوشش خود را در تاریخ دوشنبه 11 اسفند ماه 1393 برگزار نماید.

از اعضاء هیئت مدیره کلیه گروه های کوهنوردی و هیئت های کوهنوردی منطقه شمیرانات(لواسان و رودبار قصران) دعوت می شود در این جلسه حضور بهم رسانند.

دستور جلسه گردهمایی:

1- فعالیت های هیئت کوهنوردی شمیرانات در سال93 و 1394

2- معرفی کارگروه های تازه تاسیس زیست محیط کوهستان، جستجو و نجات و همگانی گروه های کوهنوردی

3- راه اندازی تیم های امداد و نجات واکنش سریع در منطقه شمیرانات

4- تشکیل تیم سنگ نوردی هیئت کوهنوردی شمیرانات

5- بررسی سایر موارد پیشنهادی

لازم است مسئولین گروه های کوهنوردی به همراه اعضاء هیئت مدیره خود در این گردهمایی شرکت نمایند.

همچنین گروه ها و هیئت های کوهنوردی گزارش فعالیت های آموزشی و ورزشی خود در سال 93 و 94 را در این جلسه بصورت مکتوب همراه داشته باشند.

حضور مسئولین گروه ها و اعضاء هیئت مدیره فعالین کوهنوردی شمیرانات در این جلسه در پیشبرد اهداف این ورزش در منطقه شمیرانات مطمئنا موثر خواهد بود.

زمان جلسه: دوشنبه 11 اسفند ماه 1393 - ساعت 17.30

مکان: تجریش - خ نیاوران - سه راه یاسر - ایستگاه گل سنگ - کوچه شهید تبریزی - جنب پارک گل محمدی - پلاک یک - مجتمع خدمات بهزیستی شهید قدوسی - سالن اجتماعات


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه نهم اسفند ۱۳۹۳ و ساعت 23:43 |

مجمع عادي ساليانه فدراسيون كوهنوردي و صعودهاي ورزشي 29 بهمن امروز برگزار می شود:

مجمع عادي ساليانه فدراسيون كوه‌نوردي و صعودهاي ورزشي صبح روز 29 بهمن ماه با حضور كليه اعضاء مجمع از جمله معاونين محترم وزارت ورزش و جوانان و نمايندگان كميته ملي المپيك در محل آمادمي ملي المپيك برگزار می‌گردد. به گزارش کارگروه امور استان‌های فدراسیون؛ ارائه گزارش مالي سال‌هاي 91 و 92 فدراسيون، گزارش فعاليت‌هاي سال 93 و تصویب تقويم ورزشي سال 94 از جمله برنامه‌هاي اين مجمع به شمار مي‌آيد. هم‌چنين در عصر همان روز چهارشنبه و صبح روز 5 شنبه 30 بهمن ماه، گردهمايي روساي هيئتهاي سراسر كشور نيز برگزار خواهد شد.

انجمن پزشکی کوهستان ایران: با توجه به مسئولیت اینجانب حمید مساعدیان بعنوان "نماینده گروه های کوهنوردی کشور" در مجمع عمومی فدراسیون، گروه های کوهنوردی می توانند نطقه نظرات خود را در بخش کامنتینگ به اطلاع اینجانب برساتتد تا در جلسه رسمی مجمع بیان گردد.


برچسب‌ها: فدراسیون کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۳ و ساعت 7:4 |

گزارش ایمن سازی مسیر صعود آبشار یخی آبنیک:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: هدف ارتقاء ایمنی و سلامتی کوهنوردان است و می تواند قابل توجه سایر هیئت های کوهنوردی استان های کشور باشد.

کارگروه آموزش هیئت کوه نوردی و صعود های ورزشی استان تهران با همکاری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی نسبت به ایمن سازی مسیر صعود آبشار یخی آبنیک به سرپرستی آقای عباس علی نژاد به شرح زیر اقدام نمود.

  1. انهدام رولهای کارگاه قدیمی
  2. نصب کارگاه زنجیر و حلقه
  3. نصب ۳ کارگاه در سمت راست و بالای آبشار جهت درای تولینگ و صعود های ترکیبی
  4. نصب ۲۰ متر سیم بکسل فولادی با قطر ۸ میلی متر جهت اتصال کارگاهها به یکدیگر
  5. نصب ۶ عدد رول جهت مسیر سر طناب درای تولینگ

لازم است از همکاری آقایان محمود میر نوری، مهرداد لطیفیان، کامران اندامی، حسن جواهر پور و عارف گرانمایه که در این پروژه مارا یاری نمودند کمال تشکر و قدر دانی را به عمل می آوریم.

برداشت از سایت هیئت کوهنوردی استان تهران


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۳ و ساعت 6:54 |
 

مراسم گرامیداشت یاد و خاطره همنورد فداکار “سعید طاهری”:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: مراسم گرامیداشت یاد و خاطره همنورد فداکار “سعید طاهری” به مناسبت سالگرد حادثه بهمن دیزین در جلسه عمومی این هفته گروه همت شمیران روز دوشنبه ۹۳/۱۱/۲۰ ساعت ۱۹:۳۰ واقع در سرای محله تجریش برگزارمیگردد. از تمامی علاقمندان دعوت میشود در این برنامه حضور به عمل رسانند.

namachal 171

پرواز می کردیم
بالای سر، خورشید
در آبی گسترده می تابید
بیدار روشن پاک
پایین سراسر کوه بود کوه بود کوه
با صخره های سرکشیده تا
پرند ابر . . . . . . 


برچسب‌ها: سعید طاهری, حادثه بهمن دیزین 88
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۳ و ساعت 10:8 |
از صعود داون وال تا پیام اوباما:


 

 

 

 

 

 با تشکر از کوه قاف 

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: حتما طي روزهاي اخير اخبار صعود به ديواره يوسميتي از مسير داون وال را شنيده‌ايد و ممكن است اين سوال كه چرا اين صعود تا بدين حد مورد توجه قرار گرفته برايتان مطرح شده باشد. در اينجا به چند پرسش و پاسخ در مورد اين صعود و تفاوت آن با ساير صعودهاي ديواره‌اي در دنيا مي پردازيم. نخست آنكه صعود آزاد free climbing چيست؟ و چه تفاوتي با صعود آزاد انفرادي Free-solo climbing دارد؟
 
در پاسخ بايد گفت: صعود آزاد به صعودي اطلاق مي شود كه صعود كننده از طناب و ابزار همراه خود تنها جهت حفظ ايمني استفاده مي كند و بر خلاف صعود مصنوعي طناب هيچ كمكي به صعود او نخواهد كرد. در چنين صعودهايي رسم بر آن است كه اگر صعود كننده در هر نقطه اي سقوط كرد به نقطه نخست مسير بازگردد و صعود را از ابتدا آغاز نمايد. درست شبيه همان كاري كه تامي كالدول 36 ساله و كوين جورگيسون 30 سال دو سنگنورد آمريكايي بر روي داون وال انجام دادند.
 
اين دو سنگنورد با احترام به روش صعود آزاد به رغم چندين بار سقوط بر روي مسير به نقطه آغاز هر طول بازگشته مسير را از ابتدا صعود كردند.
و پايان مسير
اما تفاوت اين سبك صعود با صعود آزاد انفرادي در آن است كه در سبك دوم صعود كننده بدون كمك گرفتن از ابزارهاي حمايتي اقدام به صعود مي كند و در صورت سقوط در هر نقطه اي احتمال سقوط تا ابتداي مسير و احتمالن مرگ صعود كننده وجود دارد! اما در مورد درجه سختي صعود مسير داون وال نيز بد نيست بدانيد اين مسير با 900 متر ارتفاع و 32 طول طناب در سه نقطه 5.14d  در درجه بندي يوسميتي مي باشد و البته دشوارترين درجه صعود دردنيا 5.15c مي باشد كه از سال 2012صعود شده است. از جمله: تغییر، در نروژ، لا دورادورا، در اسپانیا و Vasil Vasil در جمهوری چک، كه . . . . .

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ و ساعت 15:21 |
هفتاد و هفتمین شماره‌ی فصلنامه‌ی «کوه» منتشر شد:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: هفتاد و هفتمین شماره‌ی فصلنامه‌ی کوه (سال بیستم – زمستان ۹۳ ) منتشر شد. این نشریه را می‌توانید از پیش‌خوان مطبوعات در سراسر کشور تهیه نمائید.

این نشریه را می‌توانید از پیش‌خوان مطبوعات در سراسر کشور تهیه نمائید ...

در این شماره می‌خوانیم:  حرف اول(زهرگون)، قله ناشمین، صعود زمستانی گرده شرقی آزاد کوه، صعود زمستانی به قله دماوند از مسیر یال داغ و بازگشت از جبهه جنوبی، کرماکوه به رستم نیشت، 4 مرتبهصعود قله دماوند در 2 روز، گشایش دو مسیر در ارمنستان، پتوی نجات و کاربرد آن در کوهستان، اشتیاقی که کم نمی‌شود، چگونگی، اهمیت و کیفیت تغذیه در کوهستان، آسیب دیدگی‌های پا در سنگنوردان، آمادگی برای صعودهای زمستانی، کامچاتکا سفر یا یک رویا، در بهمن شیشاپانگما چه گذشت؟ ، قوانین ورزشی، پزشکی کوهستان دردها و آرزوها، اهمیت نوشیدن آب و مایعات را در کوهستان جدی بگیرید، فلسفه کوه‌نوردی برای همه، تشخیص و درمان آسیب‌های مینیسک در ورزش کوه‌نوردی، خط الراس مازنو، اورست 2014 تجلی روح جمع گرایانه کوه‌نوردی، عنکبوت سفید اولین تلاش بر روی جبهه شمالی آیگر، صعود زمستانی گرده آلمانها در علم کوه، معرفی کتاب، نکات فنی در غارنوردی، نیروی روانی و نقش آن در ورزش کوه‌نوردی، حوادث قابل پیش‌بینی، بهمن اجتناب ناپذیر است، اخبار فدراسیون، اخبار انجمن کوه‌نوردان و برگی از تاریخ کوه‌نوردی کشور؛ جان‌پناه کارگر در قله توچال.


برچسب‌ها: مجله کوه
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ و ساعت 6:13 |

هتل پیرامید مرکز تحقیقاتی پزشکی و بیماریهای ارتفاع:

هتل پیرامید واقع در مسیر خومبو

مطلب از کوه قاف

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در سال 1992 با همت اردینو دزیو ایتالیایی، سرپرست نخستین تیم فاتح کی2 ساخت مرکزی تحقیقاتی و هتلی مجلل در ارتفاع 5100 متری جبهه جنوبی کوه اورست به پایان رسید. هدف گروه ایتالیایی پیش از بهره گیری گردشگران، ایجاد مکانی مناسب جهت فعالیتهای تحقیقی ارتفاع توسط پزشکان بود.

آب و هوا، دما، باد، حرکت بخچالها، گیاهان، تغییرات جوی، بررسی ارتفاع اورست و همینطور اثرات ارتفاع بر روی بدن انسان از مواردی بود که در این مکان مورد بررسی قرار می گرفت. دو سال پیش از ساخت هتل پیرامید آنها سه پایه تحقیقاتی خود را بر فراز قله اورست جایگزین سه پایه معروف چینی ها نمودند.

این امر توسط کوه نورد فقید فرانسوی بنیو شامو صورت گرفت. اما در اوایل قرن حاضر و پیشرفتهای ماهواره ها دیگر از مرکز تحقیقاتی ایتالیائیها تنها برای تفریح استفاده می شود و سه پایه ایتالیائیها نیز از قله برچیده شده است.


برچسب‌ها: هتل پیرامید مرکز تحقیقات پزشکی ارتفاع
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه سیزدهم دی ۱۳۹۳ و ساعت 16:28 |

بارش برف در مناطق سردسیر و کوهستانی:

بارش برف در مناطق سردسیر و کوهستانی

انجمن پزشکی کوهستان ایران: سازمان هواشناسی اعلام کرد: طی ۲۴ ساعت آینده در برخی مناطق غرب، دامنه‌های جنوبی البرز، نواحی مرکزی، به تدریج جنوب غرب و شرق کشور ابرناکی، بارش باران گاهی با وزش باد و در مناطق سردسیر و کوهستانی بارش برف پیش‌بینی می‌ شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی از بعد از ظهر امروز به تدریج در نیمه غربی کشور از میزان بارش‌ها کاسته می‌شود و از اوایل وقت فردا این سامانه از مرزهای شرقی کشور خارج می‌شود.

همچنین شدت بارش‌ها امشب در جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان و شمال خوزستان افزوده می‌شود و فردا شدت این بارش‌ها در دامنه‌های زاگرس، خوزستان، لرستان، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد را شاهد خواهیم بود. آسمان پایتخت طی دو روز آینده نیمه ابری در ارتفاعات همراه با بارش پراکنده به تدریج کاهش ابر و وزش باد خواهد بود.


برچسب‌ها: هواشناسی کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه دوم دی ۱۳۹۳ و ساعت 10:7 |

ورزش با شما چکار می کند؟

انجمن پزشکی کوهستان ایران: اینکه ورزش چه تاثیراتی در روح، روان و جسم انسان دارد بارها صحبت شده است ولی شاید در اینجا یادآوری خلاصه ای از این تاثیرات خالی از لطف نباشد. بله، ورزش معجزه می کند. اگر می خواهید سالم باشید ورزش کنید:

ورزش استرس را از بین می برد .

به شما اعتماد به نفس می دهد به طوری که به فکر عمل کردن بینی و کشیدن پوست و...نمی افتید.

ظاهر شما را زیبا نشان می دهد .

از شما شخصیتی اجتماعی و باارزش می سازد.

باعث می شود در کارهایتان مدیریت بهتری داشته باشید .

به شما مدیریت زمان یاد می دهد ودر نتیجه قدر وقت را می دانید .

امید به زندگی در شما زیاد می شود.

مهربان می شوید و در عین حال موقر و متین جلوه می کنید.

دستگاه هاضمه خود راترمیم و می کنید و به راه می اندازید .

نیروی بدنی خود را افزایش می دهید.

نیروی عقل و خرد ورزیرا در خود بیدار می کنید.

جرات نه گفتن پیدا می کنید.

برهدف و انگیزه خود در زندگی مصمم می شوید.

آری، با ورزش به جنگ ناامیدی، تنهایی، افسردگی، اعتیاد و خود کم بینی یا غرور و بیماریهای جسمی ،دردهای عصبی و ناراحتی های روحی و رزذیلت های اخلاقی و معضلات فردی و اجتماعی برویدخلاصه تا خدا بروید.

برداشت از پولادین - انجمن پزشکی کوهستان ایران


برچسب‌ها: پزشکی ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۳ و ساعت 19:26 |

پیام رئیس فدراسیون در گردهمایی فعالان جست و جو و نجات کوهستان:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در جریان برگزاری گردهمایی فعالان جست و جو و نجات کوهستان که روز چهارشنبه ۱۹ آذر ۹۳ برگزار شد؛ «رضا زارعی» رئیس فدراسیون پیامی را به شرح ذیل عنوان داشت:

با عرض سلام و خوش آمد خدمت تمامی حضار گرامی، میهمانان ارجمند و بزرگوارانی که نقاط مختلف کشور در گردهمائی فعالان جست‌وجو و نجات کوهستان شرکت نموده اند.

قبل از هر سخنی؛ تلاش های ارزشمند شما گرامیان را ارج می‌نهیم و از مساعدت های ارزنده تان در ستادهای اطلاع رسانی، پیشگیری و امداد و نجات کوه‌های کشور، چه در سال گذشته و چه در تابستان امسال صمیمانه قدردانی می نمائیم.

بی شک همان گونه که خداوند بزرگ در کتاب آسمانی اش قرآن کریم می فرماید: «هر کس انسانی را حیات بخشد و از مرگ نجات دهد گویی همه مردم دنیا را حیات بخشیده»؛ منزلت، ارزش و بهای کاری که شما بزرگواران بدون کوچکترین چشمداشتی در عرصه آگاهی بخشی و امداد و نجات در کوهستان انجام می‌دهید، مستغنی از هر تعریف و تمجیدی است. همین بس که در پیشگاه حضرت حق مأجور و نزد وجدان های بیدار و افکار عمومی شایسته تقدیر و تجلیل است.

آنچه مسلم است طی چند سال اخیر و به رغم نداشتن متولی مشخص و قانونی امداد و نجات کوهستان در کشور، اما با محوریت و راهبری فدراسیون و کارگروه مربوطه، مساعدت و مشارکت هیئت‌های استانی و شهرستانی، نهادها، باشگاه ها، گروه ها و تشکل مختلف مردم نهاد، توفیقات ارزشمندی نسبت به گذشته در این خصوص محقق گردیده است.

در این میان؛ تعاملات سازمانی بین «فدراسیون»، «هلال احمر» و «آتش نشانی» که با پشتیبانی های شایسته و ارزشمند این دو نهاد همراه بوده است، مسیر را هموارتر و دامنه اقدامات را گسترده تر و سریعتر نموده است. یقین داریم که بدون این همکاری ها و تشریک مساعی همه نهادها و ارگان های ذی ربط، محقق شدن برنامه ها و رسیدن به اهداف میسر نمی شد و لذا در آینده و به منظور ارتقاء و تداوم این امر، به تعمیق روابط و توسعه تعاملات بیش از پیش نیازمندیم.

همچنین لازم می‌دانم باردیگر به نقش مهم و کلیدی «آموزش» و «ایمنی» در پیشگری از حوادث و کاهش آنها تصریح و تأکید کنم. فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی به عنوان مرجع «فنی» و «آموزشی» در این رابطه، عزم جدی داشته و دارد تا بتواند نقش خود را به خوبی ایفا نماید، تا به رغم کاستی های موجود در حوزه‌های عملیاتی امداد و نجات، بتوان با «آموزش»، «ایمنی» و «آگاهی بخشی» با استفاده از ظرفیت های رسانه ای، در پیشگیری و کاهش حوادث به نتایج لازم دست یابد.

از تلاش دست اندرکاران برگزاری این گردهمایی ،همکاران خوبم در حوزه امداد و نجات و پزشکی کوهستان، صمیمانه قددرانی می کنم و رجاء واثق دارم این گردهمایی و این جمع همدل و همقدم، نوید بخش افق هایی روشن تر و فردایی بهتر، کم حادثه و ایمن تر در عرصه کوهستان خواهد بود.

لازم می‌دانم «روز جهانی کوهستان» را نیز به یکایک عاشقان کوه و کوهستان، طبیعت دوستان و به خصوص آنانکه در راه صیانت از منابع عظیم و سرمایه‌های ارزشمند کشورمان در مناطق کوهستانی به عنوان یکی از زیستگاه‌های مهم و در معرض تخریب از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند و همچنین در خدمت به کوه‌نوردان و علاقه‌مندان به طبیعت؛ صمیمانه تبریک و تهنیت و دستمریزاد عرض نمائیم. همواره چون کوه استوار و پاک باشید.

۱۹ آذر ۹۳ - رضا زارعی / رئیس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی


برچسب‌ها: کارگروه جستجو و نجات فدراسیون, فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۳ و ساعت 14:20 |

بیانیه‌ی هیات داوران نخستین جشنواره ی کوه نوشته ها:

 با تشکر از دوست گرامی فرشید داودی

انجمن پزشکی کوهستان ایران: هیأت داوران بنیاد از میان 81 اثر رسیده به دبيرخانه‌ی جشنواره، شامل: 48 عنوان كتاب و 33 يادداشت و مقاله، نتيجه‌ی داوري را به شرح زير اعلام مي‌دارد.

 ابتدا، سخني در باره‌ی كليت آثار رسيده و ملاك‌هاي انتخاب:

1- در ميان آثار رسيده، تنوعِموضوعي،چشم‌گير بود و اين امر كار داوري را كمي با دشواري همراه ‌ساخت؛ از آثار ادبي مرتبط با وجه فرهنگ كوهنورديگرفته تا آثاری شامل معرفيمناطق کوهستانیكه ارزش تاريخي و فرهنگي داشته‌اند؛ از آثار ترجمه‌اي گرفته تا انواع آثار تأليفي، از كتاب‌هاي تخصصي و آموزشي گرفته تا انواع يادداشت در نشریه‌ها و در فضای مجازی، و حتي سرمقاله‌ی نشريه‌های داخلي باشگاه‌ها. در اين ميان البته جاي خالي "مقاله"، آشكارا محسوس بود. مقاله در تداول اهل علم به نوشته‌اي اطلاق مي‌شود كه داراي ساختار مشخصي است شامل چكيده، مقدمه، بيان مساله، فرضيه، بخش استدلالي و مجموعه‌ی شواهد و قرائن مؤيد يا مبطل فرضيه، و سرانجام نتيجه‌گيري و پيشنهادهاي پژوهشگر. در واقع مقاله صورت منسجمی از نوشته است كه محصول يك تحقيق نظام‌مند (سيستماتيك) را در قالب‌هايي همچون "علمي- پژوهشي" و يا "علمي- ترويجي"، ارائه مي‌كند. با اين رويكرد، در ميان نوشته‌هاي رسيده، مقاله وجود نداشته است. بنابراين انواع نوشتارهاي رسيده به دو دستة كلي "كتاب" و "يادداشت" تقسيم شدند.

2- در انتخاب آثار، اين ملاك‌ها مد نظر داوران بوده است: اهميت موضوع و تأثيرگذاري آن بر جامعه‌ی كوه‌نوردي، اهميت محل نشر (ناشر كتاب يامجله،محلِنشرِيادداشت‌ها)، نوآوري و يافته‌هاي جديد مؤلف، توجه به ساختار منطقي در تأليف كتاب/ مقاله، استناددهي به منابع و مآخذ، و توجه به اصول نگارش و ويرايش شامل دستور زبان فارسي، رسم‌الخط و نشانه‌گذاري‌ها. 
هيأت داوران فرصت را مغتنم مي‌شمارد و . . . . 


برچسب‌ها: جشنواره کوه نوشته ها
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۳ و ساعت 0:25 |
 

معرفی وبلاگ برنامه رادیویی "صدای کوهستان":

انجمن پزشکی کوهستان ایران: پس از سال ها پخش برنامه صدای کوهستان از شبکه رادیویی ورزش تصمیم به ایجاد باشگاهی به نام باشگاه صدای کوهستان گرفته شد .
برنامه صدای کوهستان هر هفته روزهای جمعه ( تهیه کننده : عبادالله رضایی - گوینده :آرش دهبندی - هماهنگی : احمد فرضی - ارتباطات : بیژن علیار و گزارشگران افتخاری برنامه ) و ( تهیه کننده : فرما غریب نژاد - گوینده : غلام پیر ایرانی - هماهنگی : احمد فرضی - ارتباطات : بیژن علیار و گزارشگران افتخاری برنامه ) از ساعت 6 الی 8 صبح بر روی موج اف ام ردیف 92 مگاهرتز از طریق شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنودگان عزیز خواهد شد.
ضمنا کارشناسان این برنامه : آقایان دکتر حمید مساعدیان - کاوه کاشفی - حسین نظر - مهدی هنرمند و در بخش محیط زیست سرکار خانم دکتر مریم عمادی جمالی میباشند.
همراهان این برنامه میتوانند تصاویر صعود؛ معرفی و برنامه های گروه های خود را در هرکجای ایران عزیز به این صفحه ارسال و همکاری با باشگاه صدای کوهستان را آغاز کنند.

علاقمندان جهت بازدید از این وبلاگ می توانند به آدرس ذیل مراجعه نمایند:

http://radiokoohestan.blogfa.com/


برچسب‌ها: برنامه های انجمن پزشکی کوهستان ایران در صدا و سیما
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در جمعه بیست و یکم آذر ۱۳۹۳ و ساعت 8:10 |
روز جهانی کوهستان بر همه کوهنوردان عزیز گرامی باد:

International Mountain Day - 11 December 2014

Mountain Farming

11 دسامبر ؛ 20 آذر ؛ روز بین المللی کوهستان مبارک باد

شعار امسال روز بین المللی کوهستان "کشاورزی در کوهستان" است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه بیستم آذر ۱۳۹۳ و ساعت 6:36 |

اجرای کارگاه تئوری خطرات کوهستان:

کارگاه تئوری خطرات کوهستان

انجمن پزشکی کوهستان ایران: سومین کارگاه تئوری کمیته آموزش گروه کوهنوردی تیلار رشت با موضوع خطرات کوهستان بعد از ظهر روز 18 آذر 93 با حضور ۱۸ نفر از اعضا و کوهنوردان در در دفتر هیئت کوهنوردی استان گیلان برگزار شد. در این کارگاه پیرامون خطرات مختلف کوهستان نظیر :  سنگ ، مه ،  صاعقه و بهمن تبادل نظر شد و عوامل بروز خطر و چگونگی حفاظت از خود در برابر آن از مباحث مورد نظر این کارگاه بود.

کارگاه بعدی با موضوع تغذیه در کوهستان در تاریخ ۹ دی ۹۳ برگزار می شود.

از وبلاگ گروه تیلار


برچسب‌ها: خطرات کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۳ و ساعت 2:8 |

پاکسازی غاری پر از خرافات:

 غار شاه قنداب شهرضا پاک سازی شد.

انجمن پزشکی کوهستان ایران: شاه‌ قنداب برای بومی‌ها غاری مقدس است که به باور مردم مراد دل می‌دهد، اما همین داستان‌ ها باعث شده، نفس شاه‌قنداب بین زباله‌ها، موم شمع‌ ها و پارچه‌ ها و قفل‌ های دخیل بسته شده، حبس شود.

به گزارش ایران، روز غار پاک بهانه‌ای شد تا غارنوردان گرد خرافات را از این غار، پاک و بومیان را نسبت به خرافات آگاه کنند.

غار شاه‌ قنداب در 57 کیلومتری جنوب شرقی شهرضا و 35 کیلومتری غرب رامشه واقع شده است. این غار در کوه شاه‌ قنداب و در ارتفاع دو هزار و 124 متری از سطح دریا قرار دارد و دارای یک دهانه است. طول کلی غار 439 متر و عمق غار 12 متر است. 

این بخشی از گزارش کوتاه کلوپ غارشناسی و غارنوردی اصفهان درباره موقعیت غار شاه‌ قنداب است. غارنوردان اصفهانی از فرصت روز غار پاک استفاده کردند تا نقشه غار شاه‌ قنداب را برای بومی‌ها و محلی‌هایی که برای گرفتن مراد دل به این غار می‌آمدند، رونمایی کنند و . . . . 


برچسب‌ها: زیست محیط کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه نهم آذر ۱۳۹۳ و ساعت 6:25 |

کي2 خطرناكتر است يا طالبان؟!

 

از کوه قاف 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: سیمون مورو كوهنوردي است نام‌ آشنا در صعودهاي زمستاني در 8000 متريها. كسي كه پس از 16 سال توقف صعودهاي زمستاني توانست به همراه پيوتر موروسكي شيشاپانگما را صعودكند و بدين شكل موجي‌نو در اين سبك صعود به راه اندازد. وي سپس ماكالو وگاشربروم دو را نيز در زمستان صعود كرد و البته تلاشهاي ناموفقي را نيز در زمستان بر روي شیشاپانگما،برودپیک و نانگاپاربات صورت داد.از اينرو نبود نام و نشاني از او در ميان صعودهاي سال جاري بر روي كي 2 و نانگاپاربات دو كوه صعود نشده در زمستان موجب تعجب بسيار بود.

سيمون مورو در گفتگو با سايت دنسيول اظهار داشت قصد دارد بر روي چوايو پرصعودترين 8000 متري درزمستان تلاش كند و هدفش افزايش صعودهاي زمستاني خود به عدد 4 است. سيمون مورو همچنين در اظهار نظري جالب تلاش بر روي جبهه شمالي كي 2 را امري خطرناك دانست.
پيش از اين دنيس اوربكو كوهنورد روس - قزاق كه قصد دارد به همراه آرتیوم براون و دیمیتری سینف از روسیه، آدام بلیکی از لهستان و آلکس تکسین از اسپانیا بر روي كي دو از مسير شمالي و خاك چين تلاش نمايد، گفته بود بدليل حضور طالبان در پاكستان و كشتار كوهنوردان در تابستان 2013 در كمپ اصلي نانگاپاربات ديگر وارد اين كشور نخواهد شد.
اما سيمون مورو در مورد . . . .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه دوم آذر ۱۳۹۳ و ساعت 15:34 |

برای ایمنی کوهنوردان؛ برگزاری دوره‌های کوه‌پیمایی و سنگ‌نوردی ممنوع شد:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: با توجه به فرا رسیدن فصل سرما،فدراسیون کوه نوردی در خصوص برگزاری کلاس های کوه پیمایی و سنگ نوردی اطلاعیه ای به شرح زیر منتشر کرد:

به آگاهی تمامی مربیان کشور می‌رساند؛ با توجه به فرارسیدن فصل سرما مقتضی است از برگزاری دوره‌های کوه‌پیمایی و سنگ‌نوردی از اول آذرماه تا پایان اسفندماه سال جاری در سراسر کشور خودداری نمایند.

شایان ذکر است برگزاری دوره در استان‌های گرمسیر تنها با هماهنگی کارگروه آموزش و اخذ مجوز مجاز می‌باشد.

مقتضی است هیئت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی در اسرع وقت نسبت به اطلاع‌رسانی مراتب مذکور اقدام نمایند.

منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی


برچسب‌ها: ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۳ و ساعت 12:45 |
انتصاب های جدید در فدراسیون:

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: طی احکام جداگانه‌ای؛ «دکتر علیرضا بهپور» به سمت «رئیس کارگروه پزشکی و جستجو و نجات فدراسیون»، « دکتر حمید مساعدیان» به سمت « رئیس بخش جستجو و نجات کارگروه پزشکی و جستجو و نجات فدراسیون » و «محمود هاشمی» به سمت «مسئول بخش جوانان فدراسیون» منصوب شدند.

 

منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نورد یو صعودهای ورزشی


برچسب‌ها: فدراسیون کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۳ و ساعت 12:37 |

اقدامی جالب به دلیل پیشگیری از خطر در ورزشهای مخاطره آمیز:  

انجمن پزشکی کوهستان ایران: اوایل هفته گذشته کمپانی Clif Bar تولید کننده شکلات های انرژی زا ، به طور ناگهانی اعلام کرد که از اسپانسری پنچ ورزشکار به نامهای  آلکس هانولد ، دین پاتر ، استف دیویس ، سدار رایت و تیمی اونیل منصرف شده است . این تصمیم موجب بازخورد وسیعی در جامعه سنگنوردی شد و انتقادهای شدیدی به همراه داشت.

 

اکثر این چهره ها ورزشکاران پرطرفداری هستند که توقع چنین توهینی را نداشتند به همین دلیل کمپانی یاد شده درنامه سرگشاده ای اعلام کرده که رشته های فری سولو ، بیس جامپ و بندبازی در ارتفاع ، ورزش هایی هستند که هر روز بیشتر از قبل از مرزهای محدودیت عبور کرده و موجب افزایش عنصر خطر می شوند، با درک این موضوع که پذیرش خطر یک تصمیم شخصی است اما ما نمی خواهیم ترویج دهنده و پشتیبان این خطرات باشیم ، از یک سال قبل بحث هایی را در واحدهای درونی شرکت در این رابطه آغاز کرده  و به این نتیجه رسیدیم که از همین حالا اعلام کنیم که با رشته های ریسک پذیر موافق نیستیم بنابراین ورزشکاران یاد شده را از لیست خود خارج ساختیم.

از آنجائیکه کمپانی یاد شده سازنده تجهیزات سنگنوردی و سایر ورزش ها نمی باشد ، می توان نگرانی آن را در بخطر افتادن جان ورزشکاران باور کرد ، در هر صورت اقدام خشن این شرکت را تائید می کنیم  زیرا ورزش کردن برای سلامت جسم و روح است و اگر قرار باشد با چاشنی خطر در آمیزد باید از اشاعه آن خودداری کرد.  

منبع - برداشت از گل کوه


برچسب‌ها: پیشگیری از حوادث کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۳ و ساعت 9:14 |

«شرپا» از نوع «ربات»!؛ به کمک تیم امداد و نجات کوهستان می‌رود :

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: امروزه دیگر رباتها تبدیل به عضوی جدا نشدنی از زندگی انسانها شده‌اند. تا جایی که انسانها از آن برای نجات خود و سایر موجودات در هر موقعیتی استفاده می‌کنند. 

دانشمندان در دانشگاه تونت در حال ساخت رباتی هستند که به کمک آن می‌توان جان کوه‌نوردان را در موقعیت‌های اضطراری و خطرناک نجات داد.

ربات SHERPA پروژه‌ای است که بین شرکت سازنده ربات و یک گروه امداد و نجات انجام می‌شود.

ربات SHERPA قادر است در بهمن و ریزشهای شدید کوهستانی برای نجات افراد مورد استفاده قرار گیرد. و در حالت ایده آل آن محققان بر این باورند که این ربات قادر خواهد بود به طور کامل جایگرین انسان در موقعیتهای خطرناک شود.

نکته قابل ذکر در مورد ربات SHERPA این است که این ربات سیستم هوشمند پیشرفته ای در کار با انسان دارد و به راحتی می‌توانند نقاط ضعف همدیگر را برطرف کنند. 

منبع: گروه فناوری های نوین باشگاه خبرنگاران - برداشت از کوهنوشت


برچسب‌ها: امداد و نجات در کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۳ و ساعت 8:41 |
 كوهنوردي تا رسيدن به قله يا لذت همراه بودن:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: حادثه هفته گذشته مسیر جنوبی قله دماوند و جان باختن یکی از کوهنوردان خوب کشور که فعالیت ها و سوابق خوبی در فعالیت های ورزشی در طبیعت از جمله کوهنوردی داشته سوالات بسیاری را به ذهن کوهنوردان متبادر می کند و آن اینکه " صعود قله به چه قیمت؟" (با اینکه وی قبل از صعود قله هشدار لازم را در زمینه عدم صعود در این شرایط از طریق مسئولین پناهگاه بارگاه سوم را گرفته بود). در اینجا مطلب یکی از کوهنوردان که با همبن موضوع به نگارش درآمده می آید: 

در جامعه كوهنوردي گاهي كوهنوردان نسبت به برخي ارزشها و شاخصها يا خيلي مبالغه مي كنند يا با بي تفاوتي از كنار آن مي گذرند. شايد درحفظ ارزشها گاهي هنجار شكني مفرط يا در جاي ديگر متوسل به حركت انتحاري مي شويم.

اين نگرش شايد در تمام سطوح اجتماعي و در  زندگي روزانه براي همگان وجود داشته باشد ولي در بعضي مواقع از حدود منطقي خارج و به افراط و تفريط تبديل مي شود. مثلا صعود به قله ها براي اكثريت كوهنوردان ارزشي و گاهي مقدس مي باشد و اين در حالي است كه پس از صعود به قله دقايقي بروي آن متوقف و بناچار آنجا را ترك مي كنيم، از طرفي براي رسيدن به قله كه حتي لمس كردن آن گاها دشوار و دست يافتني نيست  گاها بعضي از كوهنوردان بدليل خواسته ها و اعتقادات شخصي بروي قله كمپ داير كرده و هفته ها در آنجا منزل مي كنند ودر شگفتم كه همگان (بخصوص كوهنوردان) در توقف طولاني بروي قله ها با طعنه و تمسخر به آن مي نگرند.

در اينجا نقل و قولي از مسنر فاتح 14 قله 8000 هزار متري خالي از لطف نيست: من تا كنون 19 بار بدون اكسيژن و بدون ثابت گذاري به قله هاي 8000 هزار متري صعود كرده ام. در مجموع صعودهاي خود مغرور نيستم و خيلي خوش اقبال بوده ام كه تا كنون زنده مانده ام. در مسافرتي كه به ايران براي صعود به قله دماوند داشتم در نزديكي قله بدليل هواي خراب و مه غليظ موفق به صعود قله نشدم. به نظر مي رسد گاهي در بينش خود نياز به بازنگري و تفكر بيشتري داريم كه لازم است براي قضاوت منتظر گذشت زمان باشيم، بايد فرهنگ تفريط و افراط را كنار بگذاريم و تلاش كنيم با تمام مسائل بطور منطقي و با صبر و حوصله قضاوت كنيم. در برنامه هاي كوهنوردي ساليان سال بصورت انفرادي يا گروهي به قله ها صعود كرده و يا در تلاش نا موفق با رضايت خاطر برمي گرديم . . . . . 


برچسب‌ها: صعود قله به هر قیمتی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه سیزدهم آبان ۱۳۹۳ و ساعت 10:26 |
هشدار به کوهنوردان؛ هفته ای پر بارش در راه است . . .

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به برکت فصل پاییز این هفته و تعطیلات دوشنبه و سه شنبه و همچنین پایان هفته مناطق کوهستانی البرز و بخش هایی از زاگرس پربارش بوده و لازم است کوهنوردان در هنگام حضور در ارتفاعات بیشتر مراقب سلامتی و ایمنی خود باشند.

از امروز یکشنبه 11 آبان ماه 93 بارشها بطور متناوب در ارتفاعات ادامه خواهد داشت و این وضعیت تا روز جمعه 16 آبان ادامه می یابد. دمای ارتفاعات البرز از شدت سرمای بیشتر برخوردار خواهد بود و بارش برف مناطق بالای 2500 متر را سفید پوش می کند. در ارتفاعات توچال فقط 60 سانتیمتر برف خواهد بارید. این شرایط شیب های کوهستانی را برای بروز بهمن مستعد خواهد کرد.

دمای هوا در قله توچال از منفی 16 تا منفی 20 با سرعت باد 35 تا 40 کیلومتر در ساعت در نوسان است(windchill)، همچنین دمای قله دماوند از 36- تا 40- با سرعت باد 40 تا 70 کیلومتر در ساعت در نوسان خواهد بود و در قله علم کوه دمای هوا از منفی 28 تا 31 درجه سانتیگراد می باشد و این شرایط کوهنوردی را مشکل خواهد کرد. 

کاهش دید و احتمال گم کردن مسیر، سرمازدگی اندام ها و کاهش دمای عمومی بدن، کمبود تجهیزات پوشاکی و کفش نامناسب می تواند خطرات جدی برای کوهنوردان به همراه داشته باشد.

انجمن پزشکی کوهستان ایران به کلیه کوهنوردان سفارش اکید دارد از صعود انفرادی بشدت پرهیز نموده و هشدار های ایمنی در کوهنوردی را جدی بگیرند. داشتن وعده غذایی کافی و همراه داشتن مایعات از اصول اولیه کوهنوردی در چنین شرایط است. پوشاک مناسب فصل با توجه به زمستانی بودن شرایط مطمئنا کوهنوردی را برای شما لذت بخش خواهد کرد.


برچسب‌ها: هواشناسی کوهستان, هشدار به کوهنوردان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۳ و ساعت 5:23 |

افتتاح نخستین پایگاه امداد و نجات کوهستان در شمال‌غرب کشور: 

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: نخستین پایگاه امداد و نجات کوهستان شمال‌غرب کشور با حضور دبیرکل جمعیت هلال احمر در ارتفاعات 'عون بن علی'(ع) تبریز به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی، مدیرعامل این جمعیت در استان در این آیین گفت: این پایگاه در راستای خدمت رسانی به کوه‌نوردان و کوه‌پیمایان در زمینی به مساحت یکهزار متر مربع در دو طبقه با زیربنای 180متر مربع احداث شده است.

«عزیز نوری» اعتبار اولیه این پایگاه را یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال و از محل بودجه مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی اعلام کرد.

وی یادآوری کرد: در مجموع دو میلیارد و ۶۰۰میلیون ریال جهت احداث، تکمیل، محوطه سازی، آماده سازی زمین و عملیات خاکی و همچنین احداث پد و باند بالگرد این پایگاه هزینه شده است.

محمدصادق پورمهدی معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این آیین با تجلیل از زحمات امداد گران جمعیت هلال احمر گفت: با قول مساعد دبیرکل جمعیت هلال احمر و همکاری استانداری، پایگاه آموزشی تخصصی امداد و نجات کوهستان شمالغرب کشور در همین محل احداث می شود.

برداشت از کوهنوشت - منبع: ایرنا

انجمن پزشکی کوهستان ایران: نخستین پایگاه امداد و نجات کوهستان شمال‌غرب کشور با حضور دبیرکل جمعیت هلال احمر در ارتفاعات 'عون بن علی'(ع) تبریز به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی، مدیرعامل این جمعیت در استان در این آیین گفت: این پایگاه در راستای خدمت رسانی به کوه‌نوردان و کوه‌پیمایان در زمینی به مساحت یکهزار متر مربع در دو طبقه با زیربنای 180متر مربع احداث شده است.

«عزیز نوری» اعتبار اولیه این پایگاه را یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال و از محل بودجه مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی اعلام کرد.

وی یادآوری کرد: در مجموع دو میلیارد و ۶۰۰میلیون ریال جهت احداث، تکمیل، محوطه سازی، آماده سازی زمین و عملیات خاکی و همچنین احداث پد و باند بالگرد این پایگاه هزینه شده است.

محمدصادق پورمهدی معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این آیین با تجلیل از زحمات امداد گران جمعیت هلال احمر گفت: با قول مساعد دبیرکل جمعیت هلال احمر و همکاری استانداری، پایگاه آموزشی تخصصی امداد و نجات کوهستان شمالغرب کشور در همین محل احداث می شود.

برداشت از کوهنوشت - منبع: ایرنا


برچسب‌ها: امداد و نجات کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه دهم آبان ۱۳۹۳ و ساعت 8:16 |

اعتراض هیئت کوهنوردی شمیرانات به بی توجهی زیست محیطی:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: روز گذشته هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شمیرانات طی نامه ای به فرمانداری شمیرانات و اداره کل محیط زیست استان تهران نسبت به احداث جاده ای بدون مطالعات کارشناسی اعتراض کرد. متن نامه به این شرح است:

جناب آقای خانمحمدی 

فرماندار محترم شمیرانات:

با سلام

احتراما معروض میدارد مشکلات زیست محیطی هر روزه بطریقی چهره مناطق طبیعی کشورمان از جمله استان تهران را می آزارد. در روزهای اخیر خبر از آسفالت جاده لواسان – سبو بزرگ به نیکنامده به گوش میرسد.

همانطور که مستحضرید لواسان کوچک موقعیتی استثنایی در ییلاقات اطراف تهران دارد و با فاصله زمانی 20 دقیقه تا مرکز کشور و پایتخت از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار بوده و بهیچوجه در بن بست نمی باشد و از طریق دو جاده گردنه قوچک و تلو به تهران و از طریق جاده افجه به نیکنامده و لواسان بزرگ مرتبط است.

با اینحال تصمیم آسفالت جاده سبو بزرگ به نیکنامده که از جاده جنگلی کنار سد لتیان می گذرد نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه خود باعث هجوم مسافران و زمینخواران با پوشش دولتی و غیردولتی و ساخت و سازهای بی رویه در مسیر این جاده و علاوه بر دست اندازیهای زیست محیطی باعث آلودگی بیش از پیش سد لتیان و آب شرب تهران می شود.

 

لذا خواهشمند است ضمن مطالعات کارشناسی بیشتر از آسفالت بدون توجیه این جاده جلوگیری فرمایید و پیشنهاد می شود بجای آسفالت جاده مذکور به زیر سازی و ترمیم و آسفالت جاده افجه به نیکنامده که تا بحال ساکنان زحمتکش روستاهای برگجهان و نیکنانده از داشتن جاده ای مناسب در 20 کیلومتری تهران  محروم بوده اند بپردازید.

حمید مساعدیان 

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شمیرانات

رونوشت: اداره کل محیط زیست استان تهران


برچسب‌ها: زیست محیط کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه یکم آبان ۱۳۹۳ و ساعت 7:51 |

ضرورت تجهیز پناهگاه‌ها و جانپناه‌ها به تجهیزات امدادی و کمک های اولیه:

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: کارگروه جستجو و نجات فدراسیون اعلام نمود با توجه به فرارسیدن فصل سرما و شروع صعودهای جدی و زمستانی کوه‌نوردی و احتمال بروز حوادث در مسیرهای کوه‌نوردی لازم است کلیه هیئت های کوه‌نوردی استانها و شهرستان ها نسبت به تجهیز پناهگاه ها و جانپناه های کشور از نظر تجهیزات امدادی و کمک های اولیه از بودجه جاری هیئت استان/ شهرستان متبوع و همچنین کمک های ارگان های مرتبط(هلال احمر، آتش نشانی و اورژانس) و کمک های مردمی و کوهنوردان فعال اقدامات لازم را مبذول فرمایند.
بدیهی است گزارش اقدامات انجام شده از طریق هیئت کوهنوردی استان به اطلاع فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی رسانده شود.


برچسب‌ها: کارگروه جستجو و نجات فدراسیون, فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه بیست و نهم مهر ۱۳۹۳ و ساعت 6:48 |
پياده روي خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش مي دهد:
 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: این هفته هفتمین کنگره سرطان پستان از 30 مهر تا 2 آبان 93 در تهران و در بیمارستان امام خمینی برگزار می شود. 
براساس تازه ترین مطالعات دانشمندان آمریکایی ، زنان یائسه ای که روزانه یک ساعت پیاده روی می کنند، نسبت به دیگران کمتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند.

پیش از این نیز در مطالعات قبلی بارها از فواید پیاده روی بر سلامتی انسان گفته شده بود : از جمله جلوگیری از افسردگی و افزایش امید به زندگی. 
به نوشته پایگاه اینترنتی فرانسوی زبان تاپ سانته ، براساس نتایج این تحقیق که در نشریه پزشکی 
«Cancer Epidemiology, Biomarkers ampersand Prevention» انجمن سرطان آمریکا منتشر شده است ، پیاده روی به مدت هفت ساعت در هفته خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد. این نخستین بار است که در این مطالعه به طور خاص « پیاده روی » به عنوان ابزاری برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تلقی می شود.
در این مطالعه 73 هزار و 615 زن بین 50 تا 74 ساله از 97 هزار و 785 زن عضو انجمن سرطان آمریکا بین سال های 1992 و 1993 به دقت مورد بررسی قرار گرفتند. از این گروه خواسته شد پرسشنامه ای را درخصوص وضع سلامتی شان ، ساعت هایی که کتاب می خوانند یا تلویزیون تماشا می کنند ، میزان ورزش و نوع ورزشی که می کنند (پیاده روی ، شنا ، بدنسازی) پر کنند. این پرسشنامه ها در دو سال مختلف در سال های 1997 و 2009 تکمیل شد.
47 درصد این زنان اعلام کردند تنها فعالیت فیزیکی شان پیاده روی است. براساس نتایج این مطالعه ، به نظر می رسد زنانی که دست کم هفت ساعت در هفته پیاده روی می کردند نسبت به زنانی که تنها سه تا چهار ساعت در هفته پیاده روی می کردند ، توانستند خطر ابتلا به این بیماری را تا 14 درصد کاهش دهند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۳ و ساعت 12:8 |

برگزاری مسابقات چهارگانه از سوی گروه کوه‌نوردی همت شمیران:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بر طبق خبر ارسالی از سوی روابط عمومی و سایت گروه کوهنوردی همت شمیران ، اولین دوره مسابقات چهارگانه گروه کوه‌نوردی همت شمیران در دو بخش آقایان و بانوان برگزار می‌گردد.

این مسابقات شامل چهار بخش آمادگی جسمانی، سنگ‌نوردی‌، دوچرخه‌سواری کوهستان و کوه‌پیمایی سرعتی بوده و در پاییز ۹۳ اجرا خواهد شد.

زمان برگزاری:  ۲۲ و ۲۳ آبان ۹۳

مهلت ثبت نام:  ۵ آبان ۹۳

سرپرست مسابقات:  وحید حاج‌حسینی

شرکت در مسابقات برای عموم آزاد می‌باشد. از تمامی علاقمندان دعوت می‌شود در این مسابقات حضور به هم رسانند.

::: برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام با شماره ۰۹۱۲۷۳۸۸۰۰۲ محمد مرتضوی تماس بگیرید


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۳ و ساعت 6:35 |

برنامه همایش عمومی و خانوادگی هیئت کوهنوردی شمیرانات در 24 مهرماه 1393:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شمیرانات در نظر دارد برنامه کوهپیمایی عمومی و خانوادگی در تاریخ 1393/7/24 از ایستگاه یک تله کابین توچال برگزار نماید.

این برنامه با هدف ترویج ورزش و تحرک در خانواده ها راس ساعت 6.30 صبح از محل ایستگاه یک تله کابین توچال به سمت ایستگاه دوم برگزار می شود. از کلیه خانواده های محترم دعوت می شود به همراه فرزندان خود در این کوهپیمایی عمومی شرکت نمایند.

برنامه بطور مستقیم از شبکه 5 سیما پخش خواهد شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۳ و ساعت 12:17 |

بارش های جدید در راه است:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: يك پژوهشگر علم هواشناسي از موج جديد و گسترده باران و كاهش دما طي روزهاي آينده خبر داد.

احسان مرادي در اين باره در گفتگو با مهر گفت: هم اينك سامانه كم فشاري در شرق درياي مديترانه و جنوب كشور تركيه قرار گرفته است. اين سامانه بارش زا با حركتي كه به سمت شرق دارد، از امشب ابتدا مناطق غربي ميهن را تحت تاثير قرار خواهد داد و بتدريج طي روزهاي آينده سبب بارش و ناپايداري در نيمي از كشور خواهد شد.

وي درباره نحوه فعاليت اين سامانه افزود: خوشبختانه سامانه ياد شده با رطوبت مناسبي از سمت عرض هاي جنوبي همراهي مي شود و از فردا (چهارشنبه) ضمن تقويت شدن سبب بارش هاي نسبتا شديدي در برخي استان هاي غربي و در روزهاي آخر هفته در دامنه هاي مركزي زاگرس خواهد شد که مي شود گفت در روزهاي پاياني اين هفته در نيمي از كشور شاهد بارش خواهيم بود.

مرادي درباره اوج فعاليت اين سامانه گفت: بخاطر شديد شدن بارش ها طي ساعت هاي فردا (چهارشنبه) در استان هاي غربي كشور شاهد آبگرفتگي معابر عمومي و جاري شدن سيلاب هاي محلي خواهيم بود و از اين روز بارش به دامنه هاي مركزي زاگرس و مناطقي از دامنه هاي البرز هم كشيده مي شود و روز پنجشنبه همچنان در مناطق ياد شده شاهد بارش خواهيم بود تا اينكه از اواخر اين روز و طي روز جمعه بارش ها نيمي از كشور را فرا مي گيرد و در استان هاي واقع در دامنه هاي مركزي زاگرس شاهد آبگرفتگي و جاري شدن سيلاب هاي محلي خواهيم بود.

اين پژوهشگر درباره اوضاع دمايي طي روزهاي آينده افزود: از فردا ابتدا در نيمه غربي دماي هوا كاهش خواهد داشت تا اينكه از پنجشنبه بتدريج كاهش دما بيشتر مناطق كشور را فرا مي گيرد و بارش ها در ارتفاع هاي غربي و شمالي به برف تبديل مي شود. كاهش دما طي روز جمعه محسوس خواهد بود و مي تواند سبب سرمازدگي برخي محصول هاي كشاورزي شود.

مرادي درباره اوضاع جوي ساير مناطق كشور گفت: تنها در نيمه جنوبي كشورمان و مناطقي از شرق و جنوب شرق بارشي نخواهيم داشت و پديده چيره در اين مناطق وزش باد و گرد و خاك و افزايش ابر است.

اين پژوهشگر در پايان اضافه كرد: بي شك بارش هاي پيش رو گسترده ترين بارش هاي سال آبي جديد است و خوشبختانه هفته آينده نيز بار ديگر سامانه جديدي به كشور نفوذ مي كند و سبب بارش هاي خوبي در نيمه شمالي مي شود، تا مهر ماه در نيمه شمالي با خاطره خوبي در ذهن كشاورزان اين مناطق ثبت شود.

لازم است کوه نوردان عزیز برای برنامه پایانی آخر هفته خود حتما وضعیت هواشناسی مناطقی که می خواهند به کوه بروند  را چک کنند و سپس پا بر ارتفاعات بگذارند.

برداشت از : عصر ایران

با تشکر از کوهنامه برای اطلاع رسانی خبر فوق


برچسب‌ها: هواشناسی کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۳ و ساعت 12:4 |

برگزاری اولین دوره آموزشی هواشناسی کوهستان در کانادا:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: اولین دوره آموزشی هواشناسی کوهستان روز پنجشنبه ۹ اکتبر 2014 برابر 17 مهرماه 1393 در کانادا برگزار گردید.
آقای دکتر جعفر سپهری مدرس این دوره با ارسال ایمیلی ضمن بیان این خبر اظهار نمودند این نخستین دوره هواشناسی کوهستان است که از سوی آلپاین کلاب کشور کانادا برگزار شد است و خوشبختانه با بازخورد بسیار خوبی نیز همراه بود. همچنین قرار است این دوره بصورت کلاس ۸ ساعته آموزشی در بهار سال آینده مجددا برگزار شود.
همچنین ایشان بیان داشتند "من به سهم خودم از جامعه کوهنوردی ایران که این راه را هموار نمودند بسیار سپاسگزارم". 

برچسب‌ها: هواشناسی کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه بیست و دوم مهر ۱۳۹۳ و ساعت 13:14 |