از صعود داون وال تا پیام اوباما:


 

 

 

 

 

 با تشکر از کوه قاف 

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: حتما طي روزهاي اخير اخبار صعود به ديواره يوسميتي از مسير داون وال را شنيده‌ايد و ممكن است اين سوال كه چرا اين صعود تا بدين حد مورد توجه قرار گرفته برايتان مطرح شده باشد. در اينجا به چند پرسش و پاسخ در مورد اين صعود و تفاوت آن با ساير صعودهاي ديواره‌اي در دنيا مي پردازيم. نخست آنكه صعود آزاد free climbing چيست؟ و چه تفاوتي با صعود آزاد انفرادي Free-solo climbing دارد؟
 
در پاسخ بايد گفت: صعود آزاد به صعودي اطلاق مي شود كه صعود كننده از طناب و ابزار همراه خود تنها جهت حفظ ايمني استفاده مي كند و بر خلاف صعود مصنوعي طناب هيچ كمكي به صعود او نخواهد كرد. در چنين صعودهايي رسم بر آن است كه اگر صعود كننده در هر نقطه اي سقوط كرد به نقطه نخست مسير بازگردد و صعود را از ابتدا آغاز نمايد. درست شبيه همان كاري كه تامي كالدول 36 ساله و كوين جورگيسون 30 سال دو سنگنورد آمريكايي بر روي داون وال انجام دادند.
 
اين دو سنگنورد با احترام به روش صعود آزاد به رغم چندين بار سقوط بر روي مسير به نقطه آغاز هر طول بازگشته مسير را از ابتدا صعود كردند.
و پايان مسير
اما تفاوت اين سبك صعود با صعود آزاد انفرادي در آن است كه در سبك دوم صعود كننده بدون كمك گرفتن از ابزارهاي حمايتي اقدام به صعود مي كند و در صورت سقوط در هر نقطه اي احتمال سقوط تا ابتداي مسير و احتمالن مرگ صعود كننده وجود دارد! اما در مورد درجه سختي صعود مسير داون وال نيز بد نيست بدانيد اين مسير با 900 متر ارتفاع و 32 طول طناب در سه نقطه 5.14d  در درجه بندي يوسميتي مي باشد و البته دشوارترين درجه صعود دردنيا 5.15c مي باشد كه از سال 2012صعود شده است. از جمله: تغییر، در نروژ، لا دورادورا، در اسپانیا و Vasil Vasil در جمهوری چک، كه . . . . .

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و هفتم دی 1393 و ساعت 15:21 |
هفتاد و هفتمین شماره‌ی فصلنامه‌ی «کوه» منتشر شد:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: هفتاد و هفتمین شماره‌ی فصلنامه‌ی کوه (سال بیستم – زمستان ۹۳ ) منتشر شد. این نشریه را می‌توانید از پیش‌خوان مطبوعات در سراسر کشور تهیه نمائید.

این نشریه را می‌توانید از پیش‌خوان مطبوعات در سراسر کشور تهیه نمائید ...

در این شماره می‌خوانیم:  حرف اول(زهرگون)، قله ناشمین، صعود زمستانی گرده شرقی آزاد کوه، صعود زمستانی به قله دماوند از مسیر یال داغ و بازگشت از جبهه جنوبی، کرماکوه به رستم نیشت، 4 مرتبهصعود قله دماوند در 2 روز، گشایش دو مسیر در ارمنستان، پتوی نجات و کاربرد آن در کوهستان، اشتیاقی که کم نمی‌شود، چگونگی، اهمیت و کیفیت تغذیه در کوهستان، آسیب دیدگی‌های پا در سنگنوردان، آمادگی برای صعودهای زمستانی، کامچاتکا سفر یا یک رویا، در بهمن شیشاپانگما چه گذشت؟ ، قوانین ورزشی، پزشکی کوهستان دردها و آرزوها، اهمیت نوشیدن آب و مایعات را در کوهستان جدی بگیرید، فلسفه کوه‌نوردی برای همه، تشخیص و درمان آسیب‌های مینیسک در ورزش کوه‌نوردی، خط الراس مازنو، اورست 2014 تجلی روح جمع گرایانه کوه‌نوردی، عنکبوت سفید اولین تلاش بر روی جبهه شمالی آیگر، صعود زمستانی گرده آلمانها در علم کوه، معرفی کتاب، نکات فنی در غارنوردی، نیروی روانی و نقش آن در ورزش کوه‌نوردی، حوادث قابل پیش‌بینی، بهمن اجتناب ناپذیر است، اخبار فدراسیون، اخبار انجمن کوه‌نوردان و برگی از تاریخ کوه‌نوردی کشور؛ جان‌پناه کارگر در قله توچال.


برچسب‌ها: مجله کوه
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و هفتم دی 1393 و ساعت 6:13 |

هتل پیرامید مرکز تحقیقاتی پزشکی و بیماریهای ارتفاع:

هتل پیرامید واقع در مسیر خومبو

مطلب از کوه قاف

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در سال 1992 با همت اردینو دزیو ایتالیایی، سرپرست نخستین تیم فاتح کی2 ساخت مرکزی تحقیقاتی و هتلی مجلل در ارتفاع 5100 متری جبهه جنوبی کوه اورست به پایان رسید. هدف گروه ایتالیایی پیش از بهره گیری گردشگران، ایجاد مکانی مناسب جهت فعالیتهای تحقیقی ارتفاع توسط پزشکان بود.

آب و هوا، دما، باد، حرکت بخچالها، گیاهان، تغییرات جوی، بررسی ارتفاع اورست و همینطور اثرات ارتفاع بر روی بدن انسان از مواردی بود که در این مکان مورد بررسی قرار می گرفت. دو سال پیش از ساخت هتل پیرامید آنها سه پایه تحقیقاتی خود را بر فراز قله اورست جایگزین سه پایه معروف چینی ها نمودند.

این امر توسط کوه نورد فقید فرانسوی بنیو شامو صورت گرفت. اما در اوایل قرن حاضر و پیشرفتهای ماهواره ها دیگر از مرکز تحقیقاتی ایتالیائیها تنها برای تفریح استفاده می شود و سه پایه ایتالیائیها نیز از قله برچیده شده است.


برچسب‌ها: هتل پیرامید مرکز تحقیقات پزشکی ارتفاع
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه سیزدهم دی 1393 و ساعت 16:28 |

بارش برف در مناطق سردسیر و کوهستانی:

بارش برف در مناطق سردسیر و کوهستانی

انجمن پزشکی کوهستان ایران: سازمان هواشناسی اعلام کرد: طی ۲۴ ساعت آینده در برخی مناطق غرب، دامنه‌های جنوبی البرز، نواحی مرکزی، به تدریج جنوب غرب و شرق کشور ابرناکی، بارش باران گاهی با وزش باد و در مناطق سردسیر و کوهستانی بارش برف پیش‌بینی می‌ شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی از بعد از ظهر امروز به تدریج در نیمه غربی کشور از میزان بارش‌ها کاسته می‌شود و از اوایل وقت فردا این سامانه از مرزهای شرقی کشور خارج می‌شود.

همچنین شدت بارش‌ها امشب در جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان و شمال خوزستان افزوده می‌شود و فردا شدت این بارش‌ها در دامنه‌های زاگرس، خوزستان، لرستان، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد را شاهد خواهیم بود. آسمان پایتخت طی دو روز آینده نیمه ابری در ارتفاعات همراه با بارش پراکنده به تدریج کاهش ابر و وزش باد خواهد بود.


برچسب‌ها: هواشناسی کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه دوم دی 1393 و ساعت 10:7 |

ورزش با شما چکار می کند؟

انجمن پزشکی کوهستان ایران: اینکه ورزش چه تاثیراتی در روح، روان و جسم انسان دارد بارها صحبت شده است ولی شاید در اینجا یادآوری خلاصه ای از این تاثیرات خالی از لطف نباشد. بله، ورزش معجزه می کند. اگر می خواهید سالم باشید ورزش کنید:

ورزش استرس را از بین می برد .

به شما اعتماد به نفس می دهد به طوری که به فکر عمل کردن بینی و کشیدن پوست و...نمی افتید.

ظاهر شما را زیبا نشان می دهد .

از شما شخصیتی اجتماعی و باارزش می سازد.

باعث می شود در کارهایتان مدیریت بهتری داشته باشید .

به شما مدیریت زمان یاد می دهد ودر نتیجه قدر وقت را می دانید .

امید به زندگی در شما زیاد می شود.

مهربان می شوید و در عین حال موقر و متین جلوه می کنید.

دستگاه هاضمه خود راترمیم و می کنید و به راه می اندازید .

نیروی بدنی خود را افزایش می دهید.

نیروی عقل و خرد ورزیرا در خود بیدار می کنید.

جرات نه گفتن پیدا می کنید.

برهدف و انگیزه خود در زندگی مصمم می شوید.

آری، با ورزش به جنگ ناامیدی، تنهایی، افسردگی، اعتیاد و خود کم بینی یا غرور و بیماریهای جسمی ،دردهای عصبی و ناراحتی های روحی و رزذیلت های اخلاقی و معضلات فردی و اجتماعی برویدخلاصه تا خدا بروید.

برداشت از پولادین - انجمن پزشکی کوهستان ایران


برچسب‌ها: پزشکی ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه بیست و هفتم آذر 1393 و ساعت 19:26 |

پیام رئیس فدراسیون در گردهمایی فعالان جست و جو و نجات کوهستان:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در جریان برگزاری گردهمایی فعالان جست و جو و نجات کوهستان که روز چهارشنبه ۱۹ آذر ۹۳ برگزار شد؛ «رضا زارعی» رئیس فدراسیون پیامی را به شرح ذیل عنوان داشت:

با عرض سلام و خوش آمد خدمت تمامی حضار گرامی، میهمانان ارجمند و بزرگوارانی که نقاط مختلف کشور در گردهمائی فعالان جست‌وجو و نجات کوهستان شرکت نموده اند.

قبل از هر سخنی؛ تلاش های ارزشمند شما گرامیان را ارج می‌نهیم و از مساعدت های ارزنده تان در ستادهای اطلاع رسانی، پیشگیری و امداد و نجات کوه‌های کشور، چه در سال گذشته و چه در تابستان امسال صمیمانه قدردانی می نمائیم.

بی شک همان گونه که خداوند بزرگ در کتاب آسمانی اش قرآن کریم می فرماید: «هر کس انسانی را حیات بخشد و از مرگ نجات دهد گویی همه مردم دنیا را حیات بخشیده»؛ منزلت، ارزش و بهای کاری که شما بزرگواران بدون کوچکترین چشمداشتی در عرصه آگاهی بخشی و امداد و نجات در کوهستان انجام می‌دهید، مستغنی از هر تعریف و تمجیدی است. همین بس که در پیشگاه حضرت حق مأجور و نزد وجدان های بیدار و افکار عمومی شایسته تقدیر و تجلیل است.

آنچه مسلم است طی چند سال اخیر و به رغم نداشتن متولی مشخص و قانونی امداد و نجات کوهستان در کشور، اما با محوریت و راهبری فدراسیون و کارگروه مربوطه، مساعدت و مشارکت هیئت‌های استانی و شهرستانی، نهادها، باشگاه ها، گروه ها و تشکل مختلف مردم نهاد، توفیقات ارزشمندی نسبت به گذشته در این خصوص محقق گردیده است.

در این میان؛ تعاملات سازمانی بین «فدراسیون»، «هلال احمر» و «آتش نشانی» که با پشتیبانی های شایسته و ارزشمند این دو نهاد همراه بوده است، مسیر را هموارتر و دامنه اقدامات را گسترده تر و سریعتر نموده است. یقین داریم که بدون این همکاری ها و تشریک مساعی همه نهادها و ارگان های ذی ربط، محقق شدن برنامه ها و رسیدن به اهداف میسر نمی شد و لذا در آینده و به منظور ارتقاء و تداوم این امر، به تعمیق روابط و توسعه تعاملات بیش از پیش نیازمندیم.

همچنین لازم می‌دانم باردیگر به نقش مهم و کلیدی «آموزش» و «ایمنی» در پیشگری از حوادث و کاهش آنها تصریح و تأکید کنم. فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی به عنوان مرجع «فنی» و «آموزشی» در این رابطه، عزم جدی داشته و دارد تا بتواند نقش خود را به خوبی ایفا نماید، تا به رغم کاستی های موجود در حوزه‌های عملیاتی امداد و نجات، بتوان با «آموزش»، «ایمنی» و «آگاهی بخشی» با استفاده از ظرفیت های رسانه ای، در پیشگیری و کاهش حوادث به نتایج لازم دست یابد.

از تلاش دست اندرکاران برگزاری این گردهمایی ،همکاران خوبم در حوزه امداد و نجات و پزشکی کوهستان، صمیمانه قددرانی می کنم و رجاء واثق دارم این گردهمایی و این جمع همدل و همقدم، نوید بخش افق هایی روشن تر و فردایی بهتر، کم حادثه و ایمن تر در عرصه کوهستان خواهد بود.

لازم می‌دانم «روز جهانی کوهستان» را نیز به یکایک عاشقان کوه و کوهستان، طبیعت دوستان و به خصوص آنانکه در راه صیانت از منابع عظیم و سرمایه‌های ارزشمند کشورمان در مناطق کوهستانی به عنوان یکی از زیستگاه‌های مهم و در معرض تخریب از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند و همچنین در خدمت به کوه‌نوردان و علاقه‌مندان به طبیعت؛ صمیمانه تبریک و تهنیت و دستمریزاد عرض نمائیم. همواره چون کوه استوار و پاک باشید.

۱۹ آذر ۹۳ - رضا زارعی / رئیس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی


برچسب‌ها: کارگروه جستجو و نجات فدراسیون, فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه بیست و سوم آذر 1393 و ساعت 14:20 |

بیانیه‌ی هیات داوران نخستین جشنواره ی کوه نوشته ها:

 با تشکر از دوست گرامی فرشید داودی

انجمن پزشکی کوهستان ایران: هیأت داوران بنیاد از میان 81 اثر رسیده به دبيرخانه‌ی جشنواره، شامل: 48 عنوان كتاب و 33 يادداشت و مقاله، نتيجه‌ی داوري را به شرح زير اعلام مي‌دارد.

 ابتدا، سخني در باره‌ی كليت آثار رسيده و ملاك‌هاي انتخاب:

1- در ميان آثار رسيده، تنوعِموضوعي،چشم‌گير بود و اين امر كار داوري را كمي با دشواري همراه ‌ساخت؛ از آثار ادبي مرتبط با وجه فرهنگ كوهنورديگرفته تا آثاری شامل معرفيمناطق کوهستانیكه ارزش تاريخي و فرهنگي داشته‌اند؛ از آثار ترجمه‌اي گرفته تا انواع آثار تأليفي، از كتاب‌هاي تخصصي و آموزشي گرفته تا انواع يادداشت در نشریه‌ها و در فضای مجازی، و حتي سرمقاله‌ی نشريه‌های داخلي باشگاه‌ها. در اين ميان البته جاي خالي "مقاله"، آشكارا محسوس بود. مقاله در تداول اهل علم به نوشته‌اي اطلاق مي‌شود كه داراي ساختار مشخصي است شامل چكيده، مقدمه، بيان مساله، فرضيه، بخش استدلالي و مجموعه‌ی شواهد و قرائن مؤيد يا مبطل فرضيه، و سرانجام نتيجه‌گيري و پيشنهادهاي پژوهشگر. در واقع مقاله صورت منسجمی از نوشته است كه محصول يك تحقيق نظام‌مند (سيستماتيك) را در قالب‌هايي همچون "علمي- پژوهشي" و يا "علمي- ترويجي"، ارائه مي‌كند. با اين رويكرد، در ميان نوشته‌هاي رسيده، مقاله وجود نداشته است. بنابراين انواع نوشتارهاي رسيده به دو دستة كلي "كتاب" و "يادداشت" تقسيم شدند.

2- در انتخاب آثار، اين ملاك‌ها مد نظر داوران بوده است: اهميت موضوع و تأثيرگذاري آن بر جامعه‌ی كوه‌نوردي، اهميت محل نشر (ناشر كتاب يامجله،محلِنشرِيادداشت‌ها)، نوآوري و يافته‌هاي جديد مؤلف، توجه به ساختار منطقي در تأليف كتاب/ مقاله، استناددهي به منابع و مآخذ، و توجه به اصول نگارش و ويرايش شامل دستور زبان فارسي، رسم‌الخط و نشانه‌گذاري‌ها. 
هيأت داوران فرصت را مغتنم مي‌شمارد و . . . . 


برچسب‌ها: جشنواره کوه نوشته ها
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و دوم آذر 1393 و ساعت 0:25 |
 

معرفی وبلاگ برنامه رادیویی "صدای کوهستان":

انجمن پزشکی کوهستان ایران: پس از سال ها پخش برنامه صدای کوهستان از شبکه رادیویی ورزش تصمیم به ایجاد باشگاهی به نام باشگاه صدای کوهستان گرفته شد .
برنامه صدای کوهستان هر هفته روزهای جمعه ( تهیه کننده : عبادالله رضایی - گوینده :آرش دهبندی - هماهنگی : احمد فرضی - ارتباطات : بیژن علیار و گزارشگران افتخاری برنامه ) و ( تهیه کننده : فرما غریب نژاد - گوینده : غلام پیر ایرانی - هماهنگی : احمد فرضی - ارتباطات : بیژن علیار و گزارشگران افتخاری برنامه ) از ساعت 6 الی 8 صبح بر روی موج اف ام ردیف 92 مگاهرتز از طریق شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنودگان عزیز خواهد شد.
ضمنا کارشناسان این برنامه : آقایان دکتر حمید مساعدیان - کاوه کاشفی - حسین نظر - مهدی هنرمند و در بخش محیط زیست سرکار خانم دکتر مریم عمادی جمالی میباشند.
همراهان این برنامه میتوانند تصاویر صعود؛ معرفی و برنامه های گروه های خود را در هرکجای ایران عزیز به این صفحه ارسال و همکاری با باشگاه صدای کوهستان را آغاز کنند.

علاقمندان جهت بازدید از این وبلاگ می توانند به آدرس ذیل مراجعه نمایند:

http://radiokoohestan.blogfa.com/


برچسب‌ها: برنامه های انجمن پزشکی کوهستان ایران در صدا و سیما
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در جمعه بیست و یکم آذر 1393 و ساعت 8:10 |
روز جهانی کوهستان بر همه کوهنوردان عزیز گرامی باد:

International Mountain Day - 11 December 2014

Mountain Farming

11 دسامبر ؛ 20 آذر ؛ روز بین المللی کوهستان مبارک باد

شعار امسال روز بین المللی کوهستان "کشاورزی در کوهستان" است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه بیستم آذر 1393 و ساعت 6:36 |

اجرای کارگاه تئوری خطرات کوهستان:

کارگاه تئوری خطرات کوهستان

انجمن پزشکی کوهستان ایران: سومین کارگاه تئوری کمیته آموزش گروه کوهنوردی تیلار رشت با موضوع خطرات کوهستان بعد از ظهر روز 18 آذر 93 با حضور ۱۸ نفر از اعضا و کوهنوردان در در دفتر هیئت کوهنوردی استان گیلان برگزار شد. در این کارگاه پیرامون خطرات مختلف کوهستان نظیر :  سنگ ، مه ،  صاعقه و بهمن تبادل نظر شد و عوامل بروز خطر و چگونگی حفاظت از خود در برابر آن از مباحث مورد نظر این کارگاه بود.

کارگاه بعدی با موضوع تغذیه در کوهستان در تاریخ ۹ دی ۹۳ برگزار می شود.

از وبلاگ گروه تیلار


برچسب‌ها: خطرات کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه نوزدهم آذر 1393 و ساعت 2:8 |

پاکسازی غاری پر از خرافات:

 غار شاه قنداب شهرضا پاک سازی شد.

انجمن پزشکی کوهستان ایران: شاه‌ قنداب برای بومی‌ها غاری مقدس است که به باور مردم مراد دل می‌دهد، اما همین داستان‌ ها باعث شده، نفس شاه‌قنداب بین زباله‌ها، موم شمع‌ ها و پارچه‌ ها و قفل‌ های دخیل بسته شده، حبس شود.

به گزارش ایران، روز غار پاک بهانه‌ای شد تا غارنوردان گرد خرافات را از این غار، پاک و بومیان را نسبت به خرافات آگاه کنند.

غار شاه‌ قنداب در 57 کیلومتری جنوب شرقی شهرضا و 35 کیلومتری غرب رامشه واقع شده است. این غار در کوه شاه‌ قنداب و در ارتفاع دو هزار و 124 متری از سطح دریا قرار دارد و دارای یک دهانه است. طول کلی غار 439 متر و عمق غار 12 متر است. 

این بخشی از گزارش کوتاه کلوپ غارشناسی و غارنوردی اصفهان درباره موقعیت غار شاه‌ قنداب است. غارنوردان اصفهانی از فرصت روز غار پاک استفاده کردند تا نقشه غار شاه‌ قنداب را برای بومی‌ها و محلی‌هایی که برای گرفتن مراد دل به این غار می‌آمدند، رونمایی کنند و . . . . 


برچسب‌ها: زیست محیط کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه نهم آذر 1393 و ساعت 6:25 |

کي2 خطرناكتر است يا طالبان؟!

 

از کوه قاف 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: سیمون مورو كوهنوردي است نام‌ آشنا در صعودهاي زمستاني در 8000 متريها. كسي كه پس از 16 سال توقف صعودهاي زمستاني توانست به همراه پيوتر موروسكي شيشاپانگما را صعودكند و بدين شكل موجي‌نو در اين سبك صعود به راه اندازد. وي سپس ماكالو وگاشربروم دو را نيز در زمستان صعود كرد و البته تلاشهاي ناموفقي را نيز در زمستان بر روي شیشاپانگما،برودپیک و نانگاپاربات صورت داد.از اينرو نبود نام و نشاني از او در ميان صعودهاي سال جاري بر روي كي 2 و نانگاپاربات دو كوه صعود نشده در زمستان موجب تعجب بسيار بود.

سيمون مورو در گفتگو با سايت دنسيول اظهار داشت قصد دارد بر روي چوايو پرصعودترين 8000 متري درزمستان تلاش كند و هدفش افزايش صعودهاي زمستاني خود به عدد 4 است. سيمون مورو همچنين در اظهار نظري جالب تلاش بر روي جبهه شمالي كي 2 را امري خطرناك دانست.
پيش از اين دنيس اوربكو كوهنورد روس - قزاق كه قصد دارد به همراه آرتیوم براون و دیمیتری سینف از روسیه، آدام بلیکی از لهستان و آلکس تکسین از اسپانیا بر روي كي دو از مسير شمالي و خاك چين تلاش نمايد، گفته بود بدليل حضور طالبان در پاكستان و كشتار كوهنوردان در تابستان 2013 در كمپ اصلي نانگاپاربات ديگر وارد اين كشور نخواهد شد.
اما سيمون مورو در مورد . . . .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه دوم آذر 1393 و ساعت 15:34 |

برای ایمنی کوهنوردان؛ برگزاری دوره‌های کوه‌پیمایی و سنگ‌نوردی ممنوع شد:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: با توجه به فرا رسیدن فصل سرما،فدراسیون کوه نوردی در خصوص برگزاری کلاس های کوه پیمایی و سنگ نوردی اطلاعیه ای به شرح زیر منتشر کرد:

به آگاهی تمامی مربیان کشور می‌رساند؛ با توجه به فرارسیدن فصل سرما مقتضی است از برگزاری دوره‌های کوه‌پیمایی و سنگ‌نوردی از اول آذرماه تا پایان اسفندماه سال جاری در سراسر کشور خودداری نمایند.

شایان ذکر است برگزاری دوره در استان‌های گرمسیر تنها با هماهنگی کارگروه آموزش و اخذ مجوز مجاز می‌باشد.

مقتضی است هیئت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی در اسرع وقت نسبت به اطلاع‌رسانی مراتب مذکور اقدام نمایند.

منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی


برچسب‌ها: ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و هشتم آبان 1393 و ساعت 12:45 |
انتصاب های جدید در فدراسیون:

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: طی احکام جداگانه‌ای؛ «دکتر علیرضا بهپور» به سمت «رئیس کارگروه پزشکی و جستجو و نجات فدراسیون»، « دکتر حمید مساعدیان» به سمت « رئیس بخش جستجو و نجات کارگروه پزشکی و جستجو و نجات فدراسیون » و «محمود هاشمی» به سمت «مسئول بخش جوانان فدراسیون» منصوب شدند.

 

منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نورد یو صعودهای ورزشی


برچسب‌ها: فدراسیون کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و هشتم آبان 1393 و ساعت 12:37 |

اقدامی جالب به دلیل پیشگیری از خطر در ورزشهای مخاطره آمیز:  

انجمن پزشکی کوهستان ایران: اوایل هفته گذشته کمپانی Clif Bar تولید کننده شکلات های انرژی زا ، به طور ناگهانی اعلام کرد که از اسپانسری پنچ ورزشکار به نامهای  آلکس هانولد ، دین پاتر ، استف دیویس ، سدار رایت و تیمی اونیل منصرف شده است . این تصمیم موجب بازخورد وسیعی در جامعه سنگنوردی شد و انتقادهای شدیدی به همراه داشت.

 

اکثر این چهره ها ورزشکاران پرطرفداری هستند که توقع چنین توهینی را نداشتند به همین دلیل کمپانی یاد شده درنامه سرگشاده ای اعلام کرده که رشته های فری سولو ، بیس جامپ و بندبازی در ارتفاع ، ورزش هایی هستند که هر روز بیشتر از قبل از مرزهای محدودیت عبور کرده و موجب افزایش عنصر خطر می شوند، با درک این موضوع که پذیرش خطر یک تصمیم شخصی است اما ما نمی خواهیم ترویج دهنده و پشتیبان این خطرات باشیم ، از یک سال قبل بحث هایی را در واحدهای درونی شرکت در این رابطه آغاز کرده  و به این نتیجه رسیدیم که از همین حالا اعلام کنیم که با رشته های ریسک پذیر موافق نیستیم بنابراین ورزشکاران یاد شده را از لیست خود خارج ساختیم.

از آنجائیکه کمپانی یاد شده سازنده تجهیزات سنگنوردی و سایر ورزش ها نمی باشد ، می توان نگرانی آن را در بخطر افتادن جان ورزشکاران باور کرد ، در هر صورت اقدام خشن این شرکت را تائید می کنیم  زیرا ورزش کردن برای سلامت جسم و روح است و اگر قرار باشد با چاشنی خطر در آمیزد باید از اشاعه آن خودداری کرد.  

منبع - برداشت از گل کوه


برچسب‌ها: پیشگیری از حوادث کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و هشتم آبان 1393 و ساعت 9:14 |

«شرپا» از نوع «ربات»!؛ به کمک تیم امداد و نجات کوهستان می‌رود :

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: امروزه دیگر رباتها تبدیل به عضوی جدا نشدنی از زندگی انسانها شده‌اند. تا جایی که انسانها از آن برای نجات خود و سایر موجودات در هر موقعیتی استفاده می‌کنند. 

دانشمندان در دانشگاه تونت در حال ساخت رباتی هستند که به کمک آن می‌توان جان کوه‌نوردان را در موقعیت‌های اضطراری و خطرناک نجات داد.

ربات SHERPA پروژه‌ای است که بین شرکت سازنده ربات و یک گروه امداد و نجات انجام می‌شود.

ربات SHERPA قادر است در بهمن و ریزشهای شدید کوهستانی برای نجات افراد مورد استفاده قرار گیرد. و در حالت ایده آل آن محققان بر این باورند که این ربات قادر خواهد بود به طور کامل جایگرین انسان در موقعیتهای خطرناک شود.

نکته قابل ذکر در مورد ربات SHERPA این است که این ربات سیستم هوشمند پیشرفته ای در کار با انسان دارد و به راحتی می‌توانند نقاط ضعف همدیگر را برطرف کنند. 

منبع: گروه فناوری های نوین باشگاه خبرنگاران - برداشت از کوهنوشت


برچسب‌ها: امداد و نجات در کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و هشتم آبان 1393 و ساعت 8:41 |
 كوهنوردي تا رسيدن به قله يا لذت همراه بودن:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: حادثه هفته گذشته مسیر جنوبی قله دماوند و جان باختن یکی از کوهنوردان خوب کشور که فعالیت ها و سوابق خوبی در فعالیت های ورزشی در طبیعت از جمله کوهنوردی داشته سوالات بسیاری را به ذهن کوهنوردان متبادر می کند و آن اینکه " صعود قله به چه قیمت؟" (با اینکه وی قبل از صعود قله هشدار لازم را در زمینه عدم صعود در این شرایط از طریق مسئولین پناهگاه بارگاه سوم را گرفته بود). در اینجا مطلب یکی از کوهنوردان که با همبن موضوع به نگارش درآمده می آید: 

در جامعه كوهنوردي گاهي كوهنوردان نسبت به برخي ارزشها و شاخصها يا خيلي مبالغه مي كنند يا با بي تفاوتي از كنار آن مي گذرند. شايد درحفظ ارزشها گاهي هنجار شكني مفرط يا در جاي ديگر متوسل به حركت انتحاري مي شويم.

اين نگرش شايد در تمام سطوح اجتماعي و در  زندگي روزانه براي همگان وجود داشته باشد ولي در بعضي مواقع از حدود منطقي خارج و به افراط و تفريط تبديل مي شود. مثلا صعود به قله ها براي اكثريت كوهنوردان ارزشي و گاهي مقدس مي باشد و اين در حالي است كه پس از صعود به قله دقايقي بروي آن متوقف و بناچار آنجا را ترك مي كنيم، از طرفي براي رسيدن به قله كه حتي لمس كردن آن گاها دشوار و دست يافتني نيست  گاها بعضي از كوهنوردان بدليل خواسته ها و اعتقادات شخصي بروي قله كمپ داير كرده و هفته ها در آنجا منزل مي كنند ودر شگفتم كه همگان (بخصوص كوهنوردان) در توقف طولاني بروي قله ها با طعنه و تمسخر به آن مي نگرند.

در اينجا نقل و قولي از مسنر فاتح 14 قله 8000 هزار متري خالي از لطف نيست: من تا كنون 19 بار بدون اكسيژن و بدون ثابت گذاري به قله هاي 8000 هزار متري صعود كرده ام. در مجموع صعودهاي خود مغرور نيستم و خيلي خوش اقبال بوده ام كه تا كنون زنده مانده ام. در مسافرتي كه به ايران براي صعود به قله دماوند داشتم در نزديكي قله بدليل هواي خراب و مه غليظ موفق به صعود قله نشدم. به نظر مي رسد گاهي در بينش خود نياز به بازنگري و تفكر بيشتري داريم كه لازم است براي قضاوت منتظر گذشت زمان باشيم، بايد فرهنگ تفريط و افراط را كنار بگذاريم و تلاش كنيم با تمام مسائل بطور منطقي و با صبر و حوصله قضاوت كنيم. در برنامه هاي كوهنوردي ساليان سال بصورت انفرادي يا گروهي به قله ها صعود كرده و يا در تلاش نا موفق با رضايت خاطر برمي گرديم . . . . . 


برچسب‌ها: صعود قله به هر قیمتی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه سیزدهم آبان 1393 و ساعت 10:26 |
هشدار به کوهنوردان؛ هفته ای پر بارش در راه است . . .

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به برکت فصل پاییز این هفته و تعطیلات دوشنبه و سه شنبه و همچنین پایان هفته مناطق کوهستانی البرز و بخش هایی از زاگرس پربارش بوده و لازم است کوهنوردان در هنگام حضور در ارتفاعات بیشتر مراقب سلامتی و ایمنی خود باشند.

از امروز یکشنبه 11 آبان ماه 93 بارشها بطور متناوب در ارتفاعات ادامه خواهد داشت و این وضعیت تا روز جمعه 16 آبان ادامه می یابد. دمای ارتفاعات البرز از شدت سرمای بیشتر برخوردار خواهد بود و بارش برف مناطق بالای 2500 متر را سفید پوش می کند. در ارتفاعات توچال فقط 60 سانتیمتر برف خواهد بارید. این شرایط شیب های کوهستانی را برای بروز بهمن مستعد خواهد کرد.

دمای هوا در قله توچال از منفی 16 تا منفی 20 با سرعت باد 35 تا 40 کیلومتر در ساعت در نوسان است(windchill)، همچنین دمای قله دماوند از 36- تا 40- با سرعت باد 40 تا 70 کیلومتر در ساعت در نوسان خواهد بود و در قله علم کوه دمای هوا از منفی 28 تا 31 درجه سانتیگراد می باشد و این شرایط کوهنوردی را مشکل خواهد کرد. 

کاهش دید و احتمال گم کردن مسیر، سرمازدگی اندام ها و کاهش دمای عمومی بدن، کمبود تجهیزات پوشاکی و کفش نامناسب می تواند خطرات جدی برای کوهنوردان به همراه داشته باشد.

انجمن پزشکی کوهستان ایران به کلیه کوهنوردان سفارش اکید دارد از صعود انفرادی بشدت پرهیز نموده و هشدار های ایمنی در کوهنوردی را جدی بگیرند. داشتن وعده غذایی کافی و همراه داشتن مایعات از اصول اولیه کوهنوردی در چنین شرایط است. پوشاک مناسب فصل با توجه به زمستانی بودن شرایط مطمئنا کوهنوردی را برای شما لذت بخش خواهد کرد.


برچسب‌ها: هواشناسی کوهستان, هشدار به کوهنوردان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه یازدهم آبان 1393 و ساعت 5:23 |

افتتاح نخستین پایگاه امداد و نجات کوهستان در شمال‌غرب کشور: 

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: نخستین پایگاه امداد و نجات کوهستان شمال‌غرب کشور با حضور دبیرکل جمعیت هلال احمر در ارتفاعات 'عون بن علی'(ع) تبریز به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی، مدیرعامل این جمعیت در استان در این آیین گفت: این پایگاه در راستای خدمت رسانی به کوه‌نوردان و کوه‌پیمایان در زمینی به مساحت یکهزار متر مربع در دو طبقه با زیربنای 180متر مربع احداث شده است.

«عزیز نوری» اعتبار اولیه این پایگاه را یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال و از محل بودجه مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی اعلام کرد.

وی یادآوری کرد: در مجموع دو میلیارد و ۶۰۰میلیون ریال جهت احداث، تکمیل، محوطه سازی، آماده سازی زمین و عملیات خاکی و همچنین احداث پد و باند بالگرد این پایگاه هزینه شده است.

محمدصادق پورمهدی معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این آیین با تجلیل از زحمات امداد گران جمعیت هلال احمر گفت: با قول مساعد دبیرکل جمعیت هلال احمر و همکاری استانداری، پایگاه آموزشی تخصصی امداد و نجات کوهستان شمالغرب کشور در همین محل احداث می شود.

برداشت از کوهنوشت - منبع: ایرنا

انجمن پزشکی کوهستان ایران: نخستین پایگاه امداد و نجات کوهستان شمال‌غرب کشور با حضور دبیرکل جمعیت هلال احمر در ارتفاعات 'عون بن علی'(ع) تبریز به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی، مدیرعامل این جمعیت در استان در این آیین گفت: این پایگاه در راستای خدمت رسانی به کوه‌نوردان و کوه‌پیمایان در زمینی به مساحت یکهزار متر مربع در دو طبقه با زیربنای 180متر مربع احداث شده است.

«عزیز نوری» اعتبار اولیه این پایگاه را یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال و از محل بودجه مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی اعلام کرد.

وی یادآوری کرد: در مجموع دو میلیارد و ۶۰۰میلیون ریال جهت احداث، تکمیل، محوطه سازی، آماده سازی زمین و عملیات خاکی و همچنین احداث پد و باند بالگرد این پایگاه هزینه شده است.

محمدصادق پورمهدی معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این آیین با تجلیل از زحمات امداد گران جمعیت هلال احمر گفت: با قول مساعد دبیرکل جمعیت هلال احمر و همکاری استانداری، پایگاه آموزشی تخصصی امداد و نجات کوهستان شمالغرب کشور در همین محل احداث می شود.

برداشت از کوهنوشت - منبع: ایرنا


برچسب‌ها: امداد و نجات کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه دهم آبان 1393 و ساعت 8:16 |

اعتراض هیئت کوهنوردی شمیرانات به بی توجهی زیست محیطی:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: روز گذشته هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شمیرانات طی نامه ای به فرمانداری شمیرانات و اداره کل محیط زیست استان تهران نسبت به احداث جاده ای بدون مطالعات کارشناسی اعتراض کرد. متن نامه به این شرح است:

جناب آقای خانمحمدی 

فرماندار محترم شمیرانات:

با سلام

احتراما معروض میدارد مشکلات زیست محیطی هر روزه بطریقی چهره مناطق طبیعی کشورمان از جمله استان تهران را می آزارد. در روزهای اخیر خبر از آسفالت جاده لواسان – سبو بزرگ به نیکنامده به گوش میرسد.

همانطور که مستحضرید لواسان کوچک موقعیتی استثنایی در ییلاقات اطراف تهران دارد و با فاصله زمانی 20 دقیقه تا مرکز کشور و پایتخت از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار بوده و بهیچوجه در بن بست نمی باشد و از طریق دو جاده گردنه قوچک و تلو به تهران و از طریق جاده افجه به نیکنامده و لواسان بزرگ مرتبط است.

با اینحال تصمیم آسفالت جاده سبو بزرگ به نیکنامده که از جاده جنگلی کنار سد لتیان می گذرد نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه خود باعث هجوم مسافران و زمینخواران با پوشش دولتی و غیردولتی و ساخت و سازهای بی رویه در مسیر این جاده و علاوه بر دست اندازیهای زیست محیطی باعث آلودگی بیش از پیش سد لتیان و آب شرب تهران می شود.

 

لذا خواهشمند است ضمن مطالعات کارشناسی بیشتر از آسفالت بدون توجیه این جاده جلوگیری فرمایید و پیشنهاد می شود بجای آسفالت جاده مذکور به زیر سازی و ترمیم و آسفالت جاده افجه به نیکنامده که تا بحال ساکنان زحمتکش روستاهای برگجهان و نیکنانده از داشتن جاده ای مناسب در 20 کیلومتری تهران  محروم بوده اند بپردازید.

حمید مساعدیان 

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شمیرانات

رونوشت: اداره کل محیط زیست استان تهران


برچسب‌ها: زیست محیط کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه یکم آبان 1393 و ساعت 7:51 |

ضرورت تجهیز پناهگاه‌ها و جانپناه‌ها به تجهیزات امدادی و کمک های اولیه:

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: کارگروه جستجو و نجات فدراسیون اعلام نمود با توجه به فرارسیدن فصل سرما و شروع صعودهای جدی و زمستانی کوه‌نوردی و احتمال بروز حوادث در مسیرهای کوه‌نوردی لازم است کلیه هیئت های کوه‌نوردی استانها و شهرستان ها نسبت به تجهیز پناهگاه ها و جانپناه های کشور از نظر تجهیزات امدادی و کمک های اولیه از بودجه جاری هیئت استان/ شهرستان متبوع و همچنین کمک های ارگان های مرتبط(هلال احمر، آتش نشانی و اورژانس) و کمک های مردمی و کوهنوردان فعال اقدامات لازم را مبذول فرمایند.
بدیهی است گزارش اقدامات انجام شده از طریق هیئت کوهنوردی استان به اطلاع فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی رسانده شود.


برچسب‌ها: کارگروه جستجو و نجات فدراسیون, فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 و ساعت 6:48 |
پياده روي خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش مي دهد:
 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: این هفته هفتمین کنگره سرطان پستان از 30 مهر تا 2 آبان 93 در تهران و در بیمارستان امام خمینی برگزار می شود. 
براساس تازه ترین مطالعات دانشمندان آمریکایی ، زنان یائسه ای که روزانه یک ساعت پیاده روی می کنند، نسبت به دیگران کمتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند.

پیش از این نیز در مطالعات قبلی بارها از فواید پیاده روی بر سلامتی انسان گفته شده بود : از جمله جلوگیری از افسردگی و افزایش امید به زندگی. 
به نوشته پایگاه اینترنتی فرانسوی زبان تاپ سانته ، براساس نتایج این تحقیق که در نشریه پزشکی 
«Cancer Epidemiology, Biomarkers ampersand Prevention» انجمن سرطان آمریکا منتشر شده است ، پیاده روی به مدت هفت ساعت در هفته خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد. این نخستین بار است که در این مطالعه به طور خاص « پیاده روی » به عنوان ابزاری برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تلقی می شود.
در این مطالعه 73 هزار و 615 زن بین 50 تا 74 ساله از 97 هزار و 785 زن عضو انجمن سرطان آمریکا بین سال های 1992 و 1993 به دقت مورد بررسی قرار گرفتند. از این گروه خواسته شد پرسشنامه ای را درخصوص وضع سلامتی شان ، ساعت هایی که کتاب می خوانند یا تلویزیون تماشا می کنند ، میزان ورزش و نوع ورزشی که می کنند (پیاده روی ، شنا ، بدنسازی) پر کنند. این پرسشنامه ها در دو سال مختلف در سال های 1997 و 2009 تکمیل شد.
47 درصد این زنان اعلام کردند تنها فعالیت فیزیکی شان پیاده روی است. براساس نتایج این مطالعه ، به نظر می رسد زنانی که دست کم هفت ساعت در هفته پیاده روی می کردند نسبت به زنانی که تنها سه تا چهار ساعت در هفته پیاده روی می کردند ، توانستند خطر ابتلا به این بیماری را تا 14 درصد کاهش دهند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه بیست و هفتم مهر 1393 و ساعت 12:8 |

برگزاری مسابقات چهارگانه از سوی گروه کوه‌نوردی همت شمیران:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بر طبق خبر ارسالی از سوی روابط عمومی و سایت گروه کوهنوردی همت شمیران ، اولین دوره مسابقات چهارگانه گروه کوه‌نوردی همت شمیران در دو بخش آقایان و بانوان برگزار می‌گردد.

این مسابقات شامل چهار بخش آمادگی جسمانی، سنگ‌نوردی‌، دوچرخه‌سواری کوهستان و کوه‌پیمایی سرعتی بوده و در پاییز ۹۳ اجرا خواهد شد.

زمان برگزاری:  ۲۲ و ۲۳ آبان ۹۳

مهلت ثبت نام:  ۵ آبان ۹۳

سرپرست مسابقات:  وحید حاج‌حسینی

شرکت در مسابقات برای عموم آزاد می‌باشد. از تمامی علاقمندان دعوت می‌شود در این مسابقات حضور به هم رسانند.

::: برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام با شماره ۰۹۱۲۷۳۸۸۰۰۲ محمد مرتضوی تماس بگیرید


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه بیست و هفتم مهر 1393 و ساعت 6:35 |

برنامه همایش عمومی و خانوادگی هیئت کوهنوردی شمیرانات در 24 مهرماه 1393:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شمیرانات در نظر دارد برنامه کوهپیمایی عمومی و خانوادگی در تاریخ 1393/7/24 از ایستگاه یک تله کابین توچال برگزار نماید.

این برنامه با هدف ترویج ورزش و تحرک در خانواده ها راس ساعت 6.30 صبح از محل ایستگاه یک تله کابین توچال به سمت ایستگاه دوم برگزار می شود. از کلیه خانواده های محترم دعوت می شود به همراه فرزندان خود در این کوهپیمایی عمومی شرکت نمایند.

برنامه بطور مستقیم از شبکه 5 سیما پخش خواهد شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و سوم مهر 1393 و ساعت 12:17 |

بارش های جدید در راه است:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: يك پژوهشگر علم هواشناسي از موج جديد و گسترده باران و كاهش دما طي روزهاي آينده خبر داد.

احسان مرادي در اين باره در گفتگو با مهر گفت: هم اينك سامانه كم فشاري در شرق درياي مديترانه و جنوب كشور تركيه قرار گرفته است. اين سامانه بارش زا با حركتي كه به سمت شرق دارد، از امشب ابتدا مناطق غربي ميهن را تحت تاثير قرار خواهد داد و بتدريج طي روزهاي آينده سبب بارش و ناپايداري در نيمي از كشور خواهد شد.

وي درباره نحوه فعاليت اين سامانه افزود: خوشبختانه سامانه ياد شده با رطوبت مناسبي از سمت عرض هاي جنوبي همراهي مي شود و از فردا (چهارشنبه) ضمن تقويت شدن سبب بارش هاي نسبتا شديدي در برخي استان هاي غربي و در روزهاي آخر هفته در دامنه هاي مركزي زاگرس خواهد شد که مي شود گفت در روزهاي پاياني اين هفته در نيمي از كشور شاهد بارش خواهيم بود.

مرادي درباره اوج فعاليت اين سامانه گفت: بخاطر شديد شدن بارش ها طي ساعت هاي فردا (چهارشنبه) در استان هاي غربي كشور شاهد آبگرفتگي معابر عمومي و جاري شدن سيلاب هاي محلي خواهيم بود و از اين روز بارش به دامنه هاي مركزي زاگرس و مناطقي از دامنه هاي البرز هم كشيده مي شود و روز پنجشنبه همچنان در مناطق ياد شده شاهد بارش خواهيم بود تا اينكه از اواخر اين روز و طي روز جمعه بارش ها نيمي از كشور را فرا مي گيرد و در استان هاي واقع در دامنه هاي مركزي زاگرس شاهد آبگرفتگي و جاري شدن سيلاب هاي محلي خواهيم بود.

اين پژوهشگر درباره اوضاع دمايي طي روزهاي آينده افزود: از فردا ابتدا در نيمه غربي دماي هوا كاهش خواهد داشت تا اينكه از پنجشنبه بتدريج كاهش دما بيشتر مناطق كشور را فرا مي گيرد و بارش ها در ارتفاع هاي غربي و شمالي به برف تبديل مي شود. كاهش دما طي روز جمعه محسوس خواهد بود و مي تواند سبب سرمازدگي برخي محصول هاي كشاورزي شود.

مرادي درباره اوضاع جوي ساير مناطق كشور گفت: تنها در نيمه جنوبي كشورمان و مناطقي از شرق و جنوب شرق بارشي نخواهيم داشت و پديده چيره در اين مناطق وزش باد و گرد و خاك و افزايش ابر است.

اين پژوهشگر در پايان اضافه كرد: بي شك بارش هاي پيش رو گسترده ترين بارش هاي سال آبي جديد است و خوشبختانه هفته آينده نيز بار ديگر سامانه جديدي به كشور نفوذ مي كند و سبب بارش هاي خوبي در نيمه شمالي مي شود، تا مهر ماه در نيمه شمالي با خاطره خوبي در ذهن كشاورزان اين مناطق ثبت شود.

لازم است کوه نوردان عزیز برای برنامه پایانی آخر هفته خود حتما وضعیت هواشناسی مناطقی که می خواهند به کوه بروند  را چک کنند و سپس پا بر ارتفاعات بگذارند.

برداشت از : عصر ایران

با تشکر از کوهنامه برای اطلاع رسانی خبر فوق


برچسب‌ها: هواشناسی کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و سوم مهر 1393 و ساعت 12:4 |

برگزاری اولین دوره آموزشی هواشناسی کوهستان در کانادا:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: اولین دوره آموزشی هواشناسی کوهستان روز پنجشنبه ۹ اکتبر 2014 برابر 17 مهرماه 1393 در کانادا برگزار گردید.
آقای دکتر جعفر سپهری مدرس این دوره با ارسال ایمیلی ضمن بیان این خبر اظهار نمودند این نخستین دوره هواشناسی کوهستان است که از سوی آلپاین کلاب کشور کانادا برگزار شد است و خوشبختانه با بازخورد بسیار خوبی نیز همراه بود. همچنین قرار است این دوره بصورت کلاس ۸ ساعته آموزشی در بهار سال آینده مجددا برگزار شود.
همچنین ایشان بیان داشتند "من به سهم خودم از جامعه کوهنوردی ایران که این راه را هموار نمودند بسیار سپاسگزارم". 

برچسب‌ها: هواشناسی کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه بیست و دوم مهر 1393 و ساعت 13:14 |

خدمات قابل ارائه بیمه خدمات درمانی فدراسیون پزشکی ورزشی:

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بدنبال اظهاراتی در میزان و نحوه خدمات رسانی بیمه خدمات درمانی فدراسیون پزشکی ورزشی طی استعلام و اطلاعی که از فدراسیون پزشکی ورزشی به انجمن پزشکی کوهستان ایران رسید نحوه دریافت کارت بیمه ورزشی و خدمات آن مجددا اعلام شد:

براساس شرایط عضویت و ثبت نام بیمه خدمات درمانی پزشکی ورزشی فقط کافیست با مراجعه به ادارات ورزش و جوانان هر شهرستان یا استان و یا هیئت های پزشکی ورزشی استان ها با ارئه اصل یا کپی کارت ملی و پرداخت 10 هزار تومان کارت بیمه ورزشی را در یافت نمود.

این عضویت سالیانه بوده و تا پایان فروردین ماه هر سال اعتبار دارد.

خدمات قابل ارائه با عضویت در بیمه خدمات درمانی پزشکی ورزشی:

1- پرداخت کمک هزینه درمان آسیب های ورزشی حداکثر 5 برابر تعرفه دولتی و به میزان 4.500.000 تومان

2- پرداخت غرامت نقص عضو دائم و یا فوت ناشی از حوادث ورزشی تا سقف 9.000.000 تومان

3- پرداخت کمک هزینه جبران خرید وسایل جراحی (پیچ و پلاک) تا سقف 1.200.000 تومان

4- امکان استفاده از خدمات سرپایی و بستری درمانگاه نهای تخصصی و فوق تخصصی فدراسیون پزشکی ورزشیو هیئت های تابعه در استانهای سراسر کشور

همینطور که ملاحظه می فرمایید فقط با پرداخت ده هزار تومان می توان از خدمات مناسب پزشکی ورزشی برخوردار شد. 


برچسب‌ها: بیمه خدمات درمانی پزشکی ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه بیست و یکم مهر 1393 و ساعت 9:44 |
رفع هک از وبلاگ انجمن پزشکی کوهستان ایران:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بدنبال هک شدن وبلاگ انجمن پزشکی کوهستان ایران از طرف گروهی به نام "نوجوان Mb" از روز شنبه نوزدهم مهر ماه و عدم دسترسی در به روز رسانی وبلاگ خوشبختانه از امروز 21 مهر ماه مجددا دسترسی و بار گذاری راه اندازی گردید.

متاسفانه بدنبال هک وبلاگ تغییراتی در تنظیمات وبلاگ بوجود آمده است که به مرور زمان رفع خواهد گردید.

در این مدت از کلیه عزیزانی که با تماس یا ایمیل اظهار نگرانی و ابراز محبت نمودند تشکر می گردد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه بیست و یکم مهر 1393 و ساعت 9:17 |

اولین برف پاییزی بصورت رگه هایی ارتفاعات توچال را سفید کرد:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بدنبال برودت هوا و رطبت کم در جبهه هوای ابرناک البرز صبح امروز 19 مهرماه اولین برف پاییزی ارتفاعات توچال را سفید کرد. بارش این برف با دمای 4 درجه زیر صفر قله توچال و windchill یا حس سرمای منفی 10 درچه برای کوهنوردان همراه است. 

دمای قله توچال دیروز نیز منفی 8 درجه سانتیگراد بود. همچنین هوای ابری ارتفاعات البرز مرکزی را نیز در برگرفته و رگه های برف ارتفاعات سرکچال و کلون بستک را نیز تا حدیدی سفید پوش کرده است. سرعت باد در ارتفاعات بالای 3350 متر که دمای فریز و صفر درجه می باشد به 25 کیلومتر در ساعت می رسد.

بنابر پیش بینی های هواشناسی امروز عصر و شب قله توچال از بارش برف بیشتری برخوردار خواهد بود.


برچسب‌ها: هواشناسی کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه نوزدهم مهر 1393 و ساعت 11:7 |

برگزاری دوره "مدرسی جستجو نجات":

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به گزارش کارگروه جستجو و نجات فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی آخرین مرحله از اولین دوره آموزشی تربیت "مدرسی جستجو و نجات" از تاریخ پنجشنبه ۱۰ لغایت جمعه ۱۱ مهرماه برگزار گردید.

در این دوره ۲۵ نفر از مربیان کوهنوردی از استان های مختلف کشور شرکت نموده و اصول اولیه تدریس دوره های مقدماتی جستجو و نجات، طرح درس ها، اصول تدریس، بازبینی طرح درس های موجود و ... مورد بحث و تمرین قرار گرفت.
با پایان این دوره اسامی مدرسین رسمی دوره های آموزشی جستجو و نجات اعلام خواهد شد تا براساس طرح درس های تدوین شده به تربیت امدادگران و نجاتگران کوهستان در سطح استان ها اقدام نمایند.


برچسب‌ها: کارگروه جستجو و نجات فدراسیون, فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه نوزدهم مهر 1393 و ساعت 10:44 |

برگزاری دوره تخصصی «مبانی محیط زیست کوهستان» توسط انجمن حفظ محیط کوهستان:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: انجمن حفظ محیط کوهستان با همکاری دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران برگزار می کند:

 دوره تخصصی «مبانی محیط زیست کوهستان»

 زمان: آبان و آذر 1393 

 مکان تشکیل کلاس ها: دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران

مدت دوره: 10 جلسه 3 ساعته

مباحث: شناخت محیط زیست کوهستان؛ آب و کوهستان؛ تنوع زیستی کوهستان؛ تغییر اقلیم و کوهستان‌ها؛ تخریب و فرسایش در کوهستان؛ نقش پوشش گیاهی در حفظ آب و خاک؛ سوانح و بلایای طبیعی/حساسیت‌های ذاتی کوه‌ها؛ فقر، گرسنگی و عدم امنیت غذایی؛ گردشگری؛ معرفی اجمالی کوه‌های ایران؛ فرازهای جهانی و سازمان‌های بین‌المللی کوهستان؛ مناطق حفاظت‌شده کوهستانی؛ و جنگل‌های کوهستانی.

 اساتید: مهندس هنریک مجنونیان، دکتر برهان ریاضی، دکتر احمدرضا یاوری، دکتر مرتضی شریفی، دکتر محمد مهدوی، مهندس عسگر علیزاده و ... .

 تلفن ثبت نام و کسب اطلاعات: 22701636 و 22753971

 آخرین مهلت ثبت نام: 1393/7/30


برچسب‌ها: زیست محیط کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه هفدهم مهر 1393 و ساعت 13:8 |

بی توجهی کوهنوردان به داشتن بیمه خدمات درمانی ورزشی:

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بسیاری از کوهنوردان تصور می کنند بیمه خدمات درمانی ورزشی که از طرف فدراسیون پزشکی ورزشی صادر می شود بی فایده و بی خاصیت می باشد.

غافل از اینکه بیمه ورزشی نه تنها از نظر حقوقی می تواند حمایت هایی از ورزشکار خود داشته باشد بلکه پشتیبانی های دیگری نیز را شامل می شود: استفاده از درمانگاه های تخصصی پزشکی ورزشی، فیزیوتراپی، بیمارستان های طرف قرارداد، پزشکان متخصص در رشته های مختلف تخصصی پزشکی و جراحی، بیمه صدمات جسمی و بیمه و غرامت فوت و بسیاری خدمات دیگر همگی از سایر خدماتی است که توسط فدراسیون پزشکی ورزشی ارائه می گردد.

هزینه پرداختی در مقابل این خدمات نیز بسیار ناچیز است و در حدود 10.000 تومان برای سال جاری(سال 93) می باشد ولی باینحال بازهم کوهنوردان از پرداخت آن و بیمه شدن طفره می روند و تازه موقعی به فکر می افتند که کار از کار گذشته و حادثه ای جدی برای فرد اتفاق افتاده و نیازمند خدمات پزشکی می باشد و حالا باید این خدمات را با قیمت بسیار بالاتر در بیمارستان های خصوصی و دولتی پیدا کند.

این گفته دبیر فدراسیون در مجمع عمومی هیئت کوهنوردی استان سمنان جای تامل دارد که از بین شاید حتی چند میلیون طبیعت گرد و کوهنورد فقط حدود 52.000 نفر(آمار سال 92 می باشد) دارای بیمه خدمات درمانی پزشکی ورزشی می باشند.

متاسفانه هنوز فرهنگ بیمه و خدمات آن برای جامعه کشوری ما جا نیفتاده است.


برچسب‌ها: بیمه خدمات درمانی پزشکی ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه شانزدهم مهر 1393 و ساعت 13:27 |

صدمات جبران ناپذیر سهل انگاری در تامین امنیت گردشگری:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: همانطور که می دانیم امسال سومین جشنواره سنگنوردی بیستون در کرمانشاه و منطقه بیستون برگزار می شود. خبری که در ذیل می آید نشان از اهمیت و توجه بیشتر به امنیت برگزاری این همایش ورزشی بین المللی است که کوچکترین قصور در تامین امنیت مهمانان می تواند صدمات جبران ناپذیری به آینده این همایش ورزشی بزند.

صبح پنج‌شنبه (10 مهرماه) دو نفر زورگیر با سلاح سرد به یک گردشگر خارجی و لیدر او در محوطه تاریخی بیستون حمله کرده و وسایل شخصی آن‌ها را به سرقت بردند.

به گزارش خبرنگار سرویس میراث فرهنگی ایسنا، به گفته شاهدان عینی در این اتفاق که پشت دیوار «فرهاد تراش» در محوطه جهانی بیستون روی داد، زورگیران که صورت خود را پوشانده بودند با قمه اقدام به حمله به این گردشگر خارجی و لیدر او کرده و لباس‌های لیدر را که قصد مقاومت در برابر زورگیران را داشت پاره کردند، اما ظاهرا به وی آسیبی نرسیده است.

پس از این اتفاق نیروی یگان حفاظت و پاسگاه انتظامی محوطه جهانی بیستون در محل وقوع حادثه حاضر شدند.

به گزارش ایسنا، محوطه جهانی بیستون در شعاعی 5 کیلومتری دارای آثار تاریخی است که فقط سه نفر نیروی یگان حفاظت در هر روز در ساعات کاری کاری، این محوطه جهانی را تحت محافظت دارند.

خبرنگار ایسنا در تلاش برای ارائه توضیحات مسئولان پایگاه جهانی بیستون و نیروی یگان حفاظت این پایگاه جهانی در استان کرمانشاه است.

با تشکر از کوهنامه


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه چهاردهم مهر 1393 و ساعت 8:30 |

فراخوان دومین دوره دیواره‌نوردی ایمن:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: پیرو بخشنامه شماره ۲۶۶۱/۲۶۳ تاریخ ۲۶/مرداد/۹۳،اسامی نفرات زیر جهت شرکت در دومین دوره دیواره‌نوردی ایمن اعلام می‌شود.

ردیف

نام و نام خانوادگی

ردیف

نام و نام خانوادگی

ردیف

نام و نام خانوادگی

۱

امید خطیبی

۵

حمیدرضا جناب‌زاده

۹

امیر جلوانی

۲

مهدی فراهانی

۶

امین معین

۱۰

مهدی دربندی

۳

محمد علائیان

۷

مهناز علیزاده

۱۱

امیرحسین عادل

۴

مهدی کلامرج الیاسی

۸

شهرام فرهنگی

۱۲

محسن گلچین گلستان

 

پذیرفته‌شدگان می‌بایست حداکثر تا پایان وقت اداری روز یکشنبه ۲۰/مهر/۹۳ با ارسال اصل فیش واریزی به مبلغ ۳۰۰۰۰۰۰ ریال به حساب سیبا شماره ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ بانک ملی، شعبه پیام انقلاب اسلامی، بنام فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی به فدراسیون، آمادگی خود را جهت شرکت در دوره اعلام نمایند.

بدیهی است در صورت عدم ارسال اصل فیش واریزی تا تاریخ مذکور، انصراف تلقی شده و از نفرات ذخیره ثبت‌نام به عمل خواهد آمد.

مقتضی است کلیه هیأت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان‌ها نسبت به اطلاع‌رسانی مراتب مذکور اقدامات لازم را انجام دهند

شماره بخشنامه: ۲۶۳/۳۵۲۴  تاریخ: ۱۲/ مهر ۹۳


برچسب‌ها: فدراسیون کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه چهاردهم مهر 1393 و ساعت 8:8 |

فرهنگ بی فرهنگی:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: گاهی در مسیر های کوهنوردی مشاهده می کنیم گروه ها و یا باشگاه های کوهنوردی و یا اشخاصی برای به رخ کشیدن افتخار قهرمانانه صعود به یک قله مثلا 4000 متری به هر روشی متوسل می شوند و در محیط های کوهستانی این افتخار شجاعانه را به ثبت می رسانند و تاسف بار تر اینکه این اقدامات و افتخارات در تیم های دولتی بسیار شایعتر است( شاید بخاطر جذب پول بیشتر فکر می کنند با این تبلیغات بهتر مسئولین خود را مجاب می کنند).

اخیرا در سایت فدراسیون کوهنوردی اطلاعیه ای مبنی بر تلاش بر عدم بجا گذاشتن آثار تبلیغی در محیط های کوهستانی منتشر شده که جای بسی تشکر دارد. البته یکی از راهکارهای منع این افراد انتشار این افتخارات در رسانه های مجازی است که با همکاری تک تک وبلاگ نویسان و سایت ها میسر خواهد بود. 

و اما متن اطلاعیه:

همان‌گونه که در تصویر ملاحظه می‌نمائید؛ متأسفانه برخی از نهادهای فعال در حوزه کوه‌نوردی؛ پس از صعود به ارتفاعات کوهستانی، آثاری تبلیغاتی را از خود بجای می‌گذارند.

بدین‌وسیله از یکایک این عزیزان، نهادها، تشکل‌ها، گروه‌ها، باشگاه‌ها، هیئت‌ها و تمامی فعالان ورزش کوه‌نوردی صمیمانه درخواست می‌گردد؛ به منظور صیانت از محیط کوهستان و عدم آلودگی های زیست محیطی، از به جای نهادن پارچه‌نوشته‌ها و پلاکاردهای تبلیغاتی خود در محل کمپ‌ها قویاً اجتناب کنند.


برچسب‌ها: زیست محیط کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه دوازدهم مهر 1393 و ساعت 13:21 |

گرامی‌داشت روز «آتش‌نشانی» / به یاد هیمالیانورد فقید «مجتبی جراهی»:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: کارگروه جست‌وجو و نجات فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی ضمن گرامی‌داشت «روز آتش‌نشانی»، از تمامی فعالان، تلاشگران و زحمت‌کشان عرصه‌ی امداد و نجات سازمان آتش‌نشانی، به ویژه «امدادگران و نجات‌گران کوهستان» تقدیر و تشکر می‌نماید.

به همین مناسبت لازم می‌دانیم یاد و خاطره‌ی امدادگر کوه‌نورد، تلاشگر خستگی‌ناپذیر و همیالیانورد فقید؛ زنده یاد « مجتبی جراهی» از آتش‌نشانان کوشا را گرامی داریم.

برداشت از سایت فدراسیون


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه هشتم مهر 1393 و ساعت 13:22 |

دیدگاه «جعفر نخجوانی» در مورد کارگروه پزشکی کوهستان فدراسیون:

 

بنابر درج مطلبی در کوهنوشت «جعفر نخجوانی»، نويسنده كتاب‌هاي «پیشگیری از بیماری کوه گرفتگی» و «راهنمای داروشناسی» ، درباره ضرورت بازبيني و تجديد نظر در ساختار و ارتقاء علمی‌ کارگروه پزشکی فدراسیون کوهستان مي‌نويسد: وجود يك تیم پزشکي متخصص و مجرب از نيازهاي اصلي و ضروري اين كارگروه به شمار مي‌رود. تيمي كه از يك پزشک فوق تخصص ریه (برای بررسی ادم ریوی)، متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) (برای بررسی ادم مغزی)، فوق تخصص غدد (برای کوه‌نوردان مبتلا به دیابت و بیماری های متابولیک)، متخصص تغذیه، متخصص اورتوپدی (برای بررسی آسیب های زانو و سایر اعضای اسکلتی)، متخصص بیماری های چشم (برای بررسی آسیب های وارده به چشم) و متخصص طب اورژانس، تشكيل شده باشد."

وی می‌افزاید: "ورزش کوه‌نوردی حرفه‌ای دارای مشکلات و مسائل خاص خود است. از جمله این مسائل بیماری کوه‌گرفتگی (ادم مغزی و ریوی در ارتفاع) است که می‌تواند منجر به مرگ و میر كوه‌نوردان شود. از طرفي ممکن است، صدمات فیزیکی نيز هنگام صعود مزید بر علت شود. از جمله مسئولیتهای کارگروه پزشکی فدراسیون کوهستان آموزش در جهت پیشگیری، درمان و تحقیق در این زمینه است.

با توجه به پیشرفت‌های پزشکی و گستردگی اطلاعات مورد نیاز در این زمینه، بکارگیری یک پزشک عمومی‌ و چند امدادگر بجای یک تیم مجرب و متخصص امری غیرعلمی، غیر اصولی و انحصارطلبانه به نظر می‌رسد. بنابراين انجام اصلاحات و ارتقاء علمی‌لازم، تلاش بيش از بيش مسئولین فدراسیون کوه‌نوردی را مي‌طلبد. امید است که با شایسته سالاری و انتخاب متخصصین مربوطه در این امر مهم يار و همراه كوه‌نوردان حرفه‌اي كشورمان باشيم.

 منبع: همشهری

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در خصوص متن فوق لازم است نکاتی ارائه گردد:

1- ذکر هرگونه متنی در این تارنما دلیلی بر تائید نظرات نویسنده نمی باشد.

2- با توجه به سوابق نویسنده در ورزش کوهنوردی لازم به ذکر است ایشان اولا پزشک نبوده و درخصوص مباحث پزشکی بنظر نمی آید توانایی نظر کارشناسی پزشکی داشته باشند همانطور که در چاپ کتاب (که نه) جزوه ای با نام" پیشگیری از بیماری کوه گرفتگی" مطالب خلاف واقع و غیر علمی بسیار دیده می شود و چاپ این جزوه خود بدعتی در خود درمانی غیرکارشناسی بوده و کاملا از نظر پزشکی غیر قابل قبول است؛ صرف یک تجربه نمی تواند پایه علمی در زمینه مباحث پزشکی داشته باشد و حتی می تواند رعایت توصیه های این کتاب خود منجر به بروز حوادثی ناگوار در ابتلا به بیماریهای ارتفاع باشد.

مبنای یک قانون علمی و پزشکن متضمن گذراندن تحقیقات بسیار در زمینه آن فرضیه می باشد که در این کتاب رعایت نشده است.

در هیچ منبع علمی سفارشی بر مصرف داروی "دگزامتازون" بعنوان داروی پیشگیری کننده از بیماری ارتفاع ذکر نشده و تاکید بر مطلبی غیر علمی می تواند فرهنگ "خود درمانی " بدون نیاز به نظرات کارشناسی پزشکان ارتفاع را به چالش کشیده و باعث بروز مشکلات بیشتر در بین کوهنوردان باشد.

پست کاملی در نقد چاپ کتاب فوق در همین وبلاگ قبلا درج گردیده است.

3- در بسیاری از مسائل و مشکلات پزشکی ارتفاع و بیماری های ارتفاع وجود و اظهار نظر یک پزشک متخصص پزشکی کوهستان و بیماریهای ارتفاع بسیار کاربردی تر از سایر پزشکان متخصص در سایر علوم می تواند موثر باشد. پزشکان ارتفاع بسیار بیشتر می توانند در ارائه راهکار درمانی مناسب اظهار نظر نمایند.

4- خوشبختانه در خصوص علم پزشکی کوهستان و بیماریهای ارتفاع در کشور ما پزشکان حاذق و خبره ای وجود دارد که در قاره آسیا و حتی در کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی صاحب نام و نظر می باشند و مقالات ارائه شده در این زمینه در اجلاس های سالیانه کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنوردی و سمینارهای بین المللی هیپوکسی در کشورهای اروپایی گویای این مطلب می باشد.

5- کتب تالیف و چاپ شده در زمینه مقولات تخصصی طب ارتفاع همچون" هیپو ترمی "،"تغذیه در کوهستان"،"سرمازدگی و یخ زدگی موضعی در ارتفاع" و  . . . نشان جایگاه علمی پزشکان فعال ما در این زمینه می باشد.

6- در بسیاری مواقع اطلاعات علمی سایر پزشکان حتی در حد فوق تخصص نمی تواند جوابگوی پرسش های علمی جامعه کوهنوردی در بسیاری از کشورهای دنیا باشد و لازمه اظهار نظر در زمینه علوم مرتبط با پزشکی کوهستان به دو مقوله ارتباط دارد: یک پزشک بودن فرد مربوطه و دوم کوهنورد بودن وی.

7- در کشور ما خوشبختانه هستند پزشکان متخصص کوهنورد بسیاری که در این زمینه فعالیت می کنند و می توان نشانی آنان را از پزشکان فعال کوهنورد گرفت. پزشکان متخصصی کوهنورد در زمینه های قلب و عروق، ارتوپدی، جراحی، تغذیه، داخلی، عفونی، جراح قلب و . . . 

بهتر است سراغ این عزیزان پزشک زحمت کش را از همکاران ایشان گرفت بجای اینکه با فرافکنی دنبال مجهول بگردیم.

8- کارگروه پزشکی فدراسیون کوهنوردی به نطر نمی آید وظیفه ای در خصوص استخدام و بخدمت گرفتن متخصصان مورد نظر داشته باشد و بیشتر نقش ساماندهی وضعیت پزشکی کوهستان، تدوین طرح درسها، قانونمند کردن پزشکی کوهستان و فعالیت پزشکان ارتفاع، گسترش فعالیت علمی در زمینه پزشکی کوهستان، ترویج توجه به علم پزشکی کوهستان و بسیاری موارد دیگر را دارد.

منتظر نظرات سایر همکاران گرامی در زمینه اظهار نظر فوق هستیم و وظیفه ماست که در این پست ارائه گردد.

دکتر حمید مساعدیان


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه پنجم مهر 1393 و ساعت 8:58 |

دلیل اصلی حوادث کوه‌نوردی: بی‌توجهی مردم و ورزشکاران به توصیه‌های ایمنی!

انجمن پزشکی کوهستان ایران: رئیس فدراسیون‌کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی در پایان در پاسخ به این سوال که با توجه به آغاز فصل پاییز و متعاقبا آغاز صعودهای زمستانی، چه اندازه برای کاهش حوادث آمادگی دارید، یادآور شد: متاسفانه با آغاز فصل‌زمستان، آمار حوادث تلخ نیز افزایش می‌یابد که دلیل اصلی آن بی‌توجهی مردم و ورزشکاران به توصیه‌های ایمنی است. با این حال، وظیفه ماست که برای کاهش این آسیب‌ها، گام‌های موثری برداریم چراکه یکی از وظایف اصلی ما همین است.

  منبع: خبرگزاری ایلنا


برچسب‌ها: توصیه های ایمنی در کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه پنجم مهر 1393 و ساعت 8:53 |

تسلیت به دوست گرامی جناب آقای "همایون بختیاری":

انجمن پزشکی کوهستان ایران: مطلع شدیم دوست عزیز و گرامی جناب آقای «همایون بختیاری» نایب رئیس محترم فدراسیون، سوگوار فقدان پدر گرامی‌شان هستند. ضمن عرض تسلیت صمیمانه به ایشان و خانواده‌ی محترم، برای آن مرحوم مغفور علو درجات را از خداوند متعال مسئلت داریم.

 

مراسم تشییع: صبح روز جمعه ۴ مهر ماه ساعت ۹ صبح از مقابل منزل آنمرحوم به آدرس: خیابان ۷/۳۰ نیروی هوائی، خیابان شهید سربی، پلاک ۲۸.

 

مراسم ترحیم: یکشنبه ۶ مهر ماه از ساعت ۱۶ الی ۱۷:۳۰ در مسجد «نور» واقع در میدان فاطمی.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه یکم مهر 1393 و ساعت 15:58 |

مسنر: ترس در کوهنوردی بخشی از زندگی یک کوهنورد است:

با تشکر از گل کوه

انجمن پزشکی کوهستان ایران: رینهولد مسنر در این هفته وارد هفتاد سالگی شد. به همین مناسبت مصاحبه ای با او در یکی از موزه های کوهستانی وی در بولزانو ایتالیا انجام گرفت. کاخ یا موزه ای که مصاحبه در آن صورت پذیرفته یکی از شش مجموعه موزه های اوست که برای پیوند بین انسان با طبیعت ایجاد شده ، بخصوص کوهستان. مسنر اولین کسی است که اورست را در سال 1978 بدون اکسیژن مکمل صعود کرد ، سپس این شیوه را در مابقی قله های بالای هشت هزارمتری پیاده کرد. درست است که چندین انگشت پای خود را از دست داده اما هیچگاه تیزهوشی خود را از دست نداده است، سریع است و تند خو اما به طرز شگفت آوری به همین میزان ملاطفت دارد. در ادامه گزیده ای از یک گفتگوی طولانی که قسمت به قسمت در فوربز و سایر منابع منتشر خواهد شد، آورده شده است.

جیم کلش : ترس برای شما چه مفهومی دارد؟

رینولد مسنر: بخشی از زندگی است ، هریک از ما از انجام کاری دشوار هراس داریم ، چیزی که خطرناک است . من تنها نیاز به شجاعت دارم زیرا به میزان زیادی ترس در وجود من است ، بویژه از قبل ، موقع رفتن و انجام دادن ترس ازبین خواهد رفت اما زمانیکه انتظار می کشید و دوباره انتظار می کشید، ترس رشد خواهد کرد.

ج.ک.: نظر شما در مورد تجاری شدن اورست طی چند دهه اخیر چیست؟

ر.م.: کوه نوردی سنتی به مرور در حال از بین رفتن است ، تبدیل شده به ورزشی در سالن های سرپوشیده ، روی دیواره های مصنوعی کوچک که هرگز از روی آنها سقوط نخواهی کرد. هر سال آنها پیست(مسیر) صعود به اورست را آماده می کنند. این تجارت است و گردشگری و هیچ ارتباطی به کوه نوردی ندارد. کوه نوردی یعنی اینکه شما خودتان و با مسئولیت خودتان و اطلاع از اینکه ممکن است کشته شوید، راهی شوید. اما حالا اورست شبیه اسکی گردشگری است.

پیست را آماده می کنند، کمک می کنند مردم بالا بروند، کپسولهای اکسیژن را تا زیر قله می چینند، شرپاها طناب نصب می کنند، روی شکاف های یخی پل می زنند و در نقاط شیب دار نردبان نصب می کنند. تا کمپ دوم اورست بیش از یک کیلومتر راه است ، آشپز و خدمه و پادو و کمک رسان آنجا هستند ، زمانیکه به کمپ می رسید آنها کوله پشتی شما را می گیرند ، شما را دعوت به نشستن می کنند ، پوتین های شما را در می آورند و شما را درون کیسه خواب می فرستند، صبح روز بعد راهنماها از راه می رسند و می گویند که وقت بیدار شدن است ، به شما یک سوپ خوشمزه می دهند ، پوتین ها را به پای شما می کنند و کرامپون ها را برایتان می بندند. درست مثل مهد کودک ، اورست رفتن این روزها به این شکل است . خیلی خوب آن را گردشگری فرض کنیم(خنده) اما من هرگز این کار را انجام ندادم اما واقعیتی است که وجود دارد مطمئن باشید طی سالهای آینده تمامی هشت هزارمتری ها به همین نحو آماده خواهند شد.

ج.ک.: توصیه شما برای کوه نوردی جدی چیست ؟

ر.م.: به جایی بروید که دیگران نمی روند، از تجهیزات کمتری استفاده کنید مثل استیوهاوس امریکایی . او به جبهه روپال نانگاپاربات رفت که هیچکس آنرا صعود نکرده بود. او در کوهستانی کم ارتفاع در همجوار این قله هم هوا شد سپس در عرض یک هفته بدون هیچ شانسی برای کمک در مواقع ضروری برنامه خود را اجرا کرد، او تیغه مرکزی قله را صعود کرد و دوباره به پایین برگشت . او یک کوه نورد درجه یک بود، ارزش اولین صعود به اورست ، اولین صعود به آناپورنا و اولین صعود از ال کپ به یک میزان ارزشمند است .

ج. ک.: خطرات کوهستان را با آنچه در موزه خود ساختید مقایسه کنید 

ر.م.: خطری که در کوهستان می پذیری واقعیت زندگی یا مرگ است . . . .

 


برچسب‌ها: بزرگان کوهنوردی جهان, رینهولد مسنر
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و نهم شهریور 1393 و ساعت 10:5 |