X
تبلیغات
موسسه علمی پزشکی کوهستان ایرانیان - اخبار روز پزشکی کوهستان

پذیرفته‌شدگان دوره مدرسی بهمن‌شناسی:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بدین‌وسیله اسامی پذیرفته‌شدگان دوره مدرسی بهمن‌شناسی ویژه افرادی که در دوره جستجو و نجات شرکت داشتند، به شرح زیر اعلام می‌شود؛ 

۱ـ غلامرضا حق‌بین            
۲ـ مهدی غفوریان            
۳ـ پیمان شاکرینی            
۴ـ مجتبی کمالی            
۵ـ فریدون اعلایی            
۷ـ بهمن قندی            
۸ـ سعید زندیان            
۹ـ نصراله کشاورز            
۱۰ـ فریبرز الفتی            
۱۱ـ مهدی فراهانی            
۱۳ـ محمد مهدی‌پناه            
۱۴- محمدفراهانی حاتم آبادی            
۱۵ـ اشکان افشار            
۱۶ـ مجتبی نورمحمدی            
۱۷ـ پرستو ابریشمی            
۱۹ـ حسن جواهرپور            
۲۰ـ مهدی داورپور            
۲۱ـ کامران اندامی            
- توجه: 
- زمان برگزاری دوره: ۱۸ تا ۱۹ اردیبهشت ماه سال ۹۳
- مکان برگزاری دوره عملی: منطقه لاسم به مدت یک روز 
- مکان برگزاری دوره تئوری:  باشگاه کوهنوردی تهران به مدت یک روز
- وسایل موردنیاز: 
ـ پوشاک و کفش مناسب ـ اره برف (اره چوب‌بری cm۴۰) ـ بیل برف ـ دستگاه فرستنده و گیرنده زیر برف ـ میل سونداژ.
هزینه دوره: اصل فیش واریزی به مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰ ریال (صد و پنجاه هزار تومان) به حساب سیباـ بانک ملی به شماره ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ به نام فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی.

اسامی پذیرفته‌شدگان در آزمون ورودی مدرسی بهمن‌شناسی

بدین‌وسیله اسامی پذیرفته‌شدگان در آزمون ورودی مدرسی بهمن‌شناسی جهت شرکت در این دوره به شرح زیر اعلام می‌شود. 

ـ آقایان: 
۱ـ عبدالرضا نقیب‌زاده            
۲ـ معبود توحیدی‌نژاد
۳ـ محمد زمانیان
۴ـ حامد کرامت
۵ـ علی نصیری
۶ـ غلامحسین ریحانیان
۷ـ اسماعیل‌ اسماعیل‌زاده            
- توجه: 
- زمان برگزاری دوره: ۱۸ تا ۱۹ اردیبهشت ماه سال ۹۳
- مکان برگزاری دوره عملی: منطقه لاسم به مدت یک روز 
- مکان برگزاری دوره تئوری: باشگاه کوهنوردی تهران به مدت یک روز
-وسایل موردنیاز: 
ـ پوشاک و کفش مناسب ـ اره برف (اره چوب‌بری cm۴۰) ـ بیل برف ـ دستگاه فرستنده و گیرنده زیر برف ـ میل سونداژ.
هزینه دوره: اصل فیش واریزی به مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰ ریال (صد و پنجاه هزار تومان) به حساب سیباـ بانک ملی به شماره ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ به نام فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی


برچسب‌ها: بهمن شناسی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه سوم اردیبهشت 1393 و ساعت 8:18 |
داغ شدن تنور صعودهای هیمالیا علیرغم تنش در اورست:
 

تیم دنیس اوروبکو در اتوبوس به سمت کانچن جونگا

انجمن پزشکی کوهستان ایران: با اینکه صعودهای اورست در بحران مرگ شرپاهای نپالی (آخرین آمار رسمی مرگ 13 شرپا را تایید کرده و 3 شرپا نیز مفقود هستند) در حادثه تراژیک بهمن اخیر به حال تعویق درآمده و هنوز تکلیف صعودهای فصل ۲۰۱۴ این قله در هاله ای از ابهام قرار دارد، تنور صعودها در دیگر قلل بالای هشت هزار متری و حتی جبهه شمالی اورست داغ است و کوه نوردان آرام آرام در حال پیشروی به سمت کمپ های بالاتر هستند.

دیگر قللی که در فصل ۲۰۱۴ هدف تلاش های کوه نوردانی از سراسر دنیا قرار دارند شامل کانچن جونگا، آناپورنا، چو آیو، ماکالو، دائولاگیری، لوتسه و شیشا پانگما هستند. در بین این کوه نوردان چهار کوه نورد از کشورمان نیز بر روی چهار قله بالای هشت هزار متری در حال تلاش هستند که عظیم قیچی ساز بر روی شیشاپانگما، مهدی قلی پور و دکتر علیرضا بهپور بر روی لوتسه و پروانه کاظمی بر روی دائولاگیری در حال تلاش هستند. البته باید یادآور شد که تکلیف تلاش مهدی قلی پور و دکتر علیرضا بهپور با بدشانسی کامل بعد از حادثه بهمن در نزدیکی بیس کمپ اورست روشن نیست و منتظر تصمیم مسئولان فدراسیون کوه نوردی نپال هستند. اما عظیم قیچی ساز و پروانه کاظمی تا کمپ اول قلل مذکور پیشروی داشته اند.

اورست از جبهه شمالی (جبهه چین) میزبان چهار تیم از مالت، سوت سامیت، سامیت کلایم/سامیت ترک و ادونچر پیکس هست و به نظر می رسه خبر های رسیده از بیس کمپ جبهه جنوبی شرپاهایی که در جبهه مخالف نیز در حال تلاش هستند را تحت تاثیر قرار داده که یکی از این شرپاها آنگ مینگما شرپاست که در حادثه اخیر برادر زاده (شاید هم خواهر زاده) و یکی از نزدیکانش را از دست داده است.

اما مهم ترین تلاشی که در فصل ۲۰۱۴ در حال شکل گیری ست مربوط به کوه نوردان نامی قزاق، لهستانی و اسپانیایی ست که قصد دارند مسیر تازه ای را بر روی جبهه شمالی قله کانچن جونگا بگشایند. دنیس اوروبکو از قزاقستان به همراه همنوردش بوریس ددشکو، آدام بیلیسکی از لهستان و الکس تکسیکن از اسپانیا کوه نوردانی هستند که حدود ده روز پیش کاتماندو را به قصد کانچن جونگا ترک کرده و روز یکشنبه به بیس کمپ این قله ۸،۵۸۵ متری رسیدند و قرار بود روز دوشنبه تا کمپ یک پیشروی کنند. لازم به ذکر است که دنیس اوروبکو و بوریس ددشکو برای صعود جبهه جنوب غربی چو آیو کلنگ طلایی سال ۲۰۰۹ را از آن خود کرده بودند.


تیم مت مونیز در ارتفاع ۵،۴۸۶ متری چو آیو

در قله آناپورنا خبر می رسد که تیم رومانیایی پنجشنبه گذشته تا کمپ دو پیشروی کرده و در حال ثابت گذاری طناب به سمت کمپ سه بوده اند. در چو آیو نیز یک کوه نورد ۱۶ ساله به نام مت مونیز (Matt Moniz) از کلورادو آمریکا به همراه مایک مونیز و جیم واکلی از آمریکا چند روز رو در بیس کمپ این قله سپری کرده و به تازگی پس از تکمیل هم هوایی به بیس کمپ پیشرفته رفته اند. این تیم قصد دارد در فصل بهار امسال سه قله چو آپو، اورست و لوتسه را صعود کنند. لازم به ذکر است که مت مونیز یکی از جوان ترین و فعال ترین کوه نوردان آمریکا ست. او تا به حال چهار قله از قلل برتر هفت قاره را صعود کرده و وقتی که تنها ۱۲ سال داشت تمامی قلل برتر امریکا را صعود کرده و از این جهت صاحب رکورد به شمار می رود. این کوه نورد جوان در سال ۲۰۱۲ از سوی مجله معتبر نشنال جئوگرافی به عنوان ماجراجوی سال برگزیده شده بود.

با تشکر از کلوپ سولدوز

منبع خبرها: ExplorersWeb - Climb7


برچسب‌ها: هیمالیانوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه سوم اردیبهشت 1393 و ساعت 7:49 |

اولین جلسه هیئت رئیسه فدراسیون در سال ۹۳ برگزار شد/تقدیر از «شعاعی»و«موسوی»:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بنا بر اعلام پایگاه خبری فدراسیون کوهنوردی اولین جلسه هیئت رئیسه فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی در سال ۱۳۹۳ با حضور کلیه اعضاء عصر روز دوشنبه یکم اردیبهشت ماه برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه، که از «محمود شعاعی» رئیس پیشین فدراسیون و «سید مرتضی موسوی» نایب رئیس اسبق فدراسیون نیز دعوت شده بود، «رضا زارعی » رئیس فدراسیون از شش سال تلاش ایشان تقدیر و نقاط مثبت فعالیتهای این عزیزان را برشمرد.
در این جلسه همچنین گزارش فعالیتهای اخیر صورت گرفته در فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی نظیر رقابتهای سنگ‌نوردی و یخ‌نوردی و صعود سراسری دهه مبارک فجر، حضور یخ‌نوردان ایرانی در جام‌های جهانی و المپیک سوچی، گزارشی از مجامع برگزار شده در استان‌های کشور و ... به حاضران ارائه گردید.
در ادامه نیز جلسه در محورهای زیر مورد نقد، بررسی و تصویب هیئت رئیسه قرار گرفت:
- حضور سنگ‌نوردان ایران در رقابت‌های جام جهانی سنگ‌نوردی چین، آذربایجان، اتریش و سوئیس
- حضور رئیس و نایب رئیس فدراسیون در اجلاس آسیایی هنگ کنگ
- حضور دو کوه‌نورد در کمپ جوانان قزاقستان
- برگزاری همایش صعودهای خانوادگی در خرداد ۹۳
- برگزاری مسابقات کوه‌پیمایی و صعود سریع استانی و کشوری
- گردهمایی روسای هیئت‌های استان‌های کشور خرداد ۹۳
- تغییر در ساختار کارگروه‌های فدراسیون
- سند برنامه ریزی راهبردی فدراسیون 
- آئین نامه تاسیس گروه‌ها و باشگاه‌ها

حاضران در جلسه:
آقایان؛ رضا زارعی، همایون بختیاری، مهندس محمود خسروی، دکتر مهدی محمدی فر، میکائیل مروتی، هادی صابری، مهندس سید مصطفی میرسلیم، اکبر توکلی نژاد، مهدی داورپور، دکتر جلال الدین شاهبازی، هابیل درویشی، سید محمد حسین زمانی، دکتر منوچهر سلطانی، سردار اکبر رنجدیده، سید محمد علی اکرمی راد، علیرضا طهماسبی، محمود شعاعی، سید مرتضی موسوی و سرکار خانم گرجی


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه سوم اردیبهشت 1393 و ساعت 6:38 |

 بیماریهایی که می توانند در یک غار شما را تهدید کنند!

انجمن پزشکی کوهستان ایران: مجله وایرد در طبقه بندی جدید خود به معرفی تمام اتفاقات ناگواری که ماجراجویان را در جریان یک اکتشاف و یا بازدید در یک غار تهدید می کنند پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، زمانی که برای اکتشاف و یا یک گردش ماجراجویانه به غار می روید به این وسایل نیاز دارید: چراغ، طناب، ابزار غارنوردی، آب و غذا به اندازه کافی.

 

در جریان کاوش در یک غار خطرات بسیاری می تواند شما را تهدید کند. در این راستا، مجله وایرد فهرستی از این خطرات را تهیه کرده است که بسیار قطورتر از لیست وسایل مورد نیاز برای سفر به نظر می رسد.

علاوه بر خطر سقوط، سُر خوردن، شکستگی اندامهای بدن و هجوم خفاشها، خطر حمله ارگانیسمهای میکروسکوپی ساکن غارها که می توانند عامل انتقال بیماریهای مهلکی باشند بیش از همه خودنمایی می کند.

"ریکارود پریرا اخریا"، استاد بیماریهای عفونی در دانشگاه فدرال ریو دو ژانیرو توضیح داد: "افراد در تمام دنیا برای کشف طبیعت و اکولوژی شروع به اکتشاف غارها می کنند، فکر می کنم کار خوبی باشد اما با خطرات بسیاری همراه است . . . . . .


برچسب‌ها: غارنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه یکم اردیبهشت 1393 و ساعت 9:15 |
اخبار تازه از بیس کمپ اورست: 

انجمن پزشکی کوهستان ایران:

به نقل از کوهنامه و طبق اعلام مهدی قلی پور از بیس کمپ اورست، به علت فوت ۲۰ تن از شرپاها در حادثه بهمن دیروز، کلیه شرپاهای حاضر در منطقه اعتصاب کرده اند وکلیه فعالیتها در منطقه به حالت تعلیق در آمده است.
قرار است تا سه روز دیگر جلسه ای با مسوولین فدراسیون کوهنوردی نپال در منطقه برگزار شود تا ادامه فعالیتهای این اکسپدیشن روشن شود.
شایان ذکر است احتمال کنسل شدن اکسپدیشن امسال (۲۰۱۴) نیز وجود دارد.

دکتر «علیرضا بهپور» مسول کارگروه پزشکی کوهستان فدراسیون که به منظور صعود به قله «اورست» در کشور نپال به سر می‌برد، صبح روز جمعه ۲۹ فروردین وارد کمپ اصلی این کوه گردیده است.

وی با ارسال پیامی ضمن اعلام سلامتی خود ابراز داشت حضورش مقارن با حادثه سقوط بهمن و کشته شدن جمعی از باربران ارتفاع بوده و جو کمپ اصلی را ماتم زده توصیف نمود. «بهپور» افزود: منتظر تصمیمات نهائی تیم‌ها و شرکت‌ها جهت ادامه فعالیت روی این قله و یا لغو تلاشش خواهد ماند.


برچسب‌ها: اورست
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه یکم اردیبهشت 1393 و ساعت 8:39 |

دعوت به بازدید از وبلاگ برنامه رادیویی صدای کوهستان:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: پس از سال ها پخش برنامه صدای کوهستان از شبکه رادیویی ورزش صدای کوهستان اقدام به راه اندازی وبلاگی به نام "صدای کوهستان" کرده است.

برنامه صدای کوهستان هر هفته روزهای جمعه ( تهیه کننده : عبادالله رضایی - گوینده :آرش دهبندی - هماهنگی : احمد فرضی - ارتباطات : حسن رحمانی و گزارشگران افتخاری برنامه ) و ( تهیه کننده : فرما غریب نژاد - گوینده : حسین شریفی - هماهنگی : احمد فرضی - ارتباطات : بیژن علیار و گزارشگران افتخاری برنامه ) از ساعت 6 الی 8 صبح بر روی موج اف ام ردیف 92 مگاهرتز از طریق شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنودگان عزیز می شود.

ضمنا کارشناسان این برنامه : آقایان دکتر حمید مساعدیان - کاوه کاشفی - حسین نظر - مهدی هنرمند و در بخش محیط زیست سرکار خانم دکتر مریم عمادی جمالی میباشند.

انجمن پزشکی کوهستان ایران از شما دعوت می کند از این وبلاگ دیدن نمایید:

http://radiokoohestan.blogfa.com/

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در جمعه بیست و نهم فروردین 1393 و ساعت 11:50 |
نصب صفحات انرژي خورشيدي در پايگاه زنده ياد داودي:


انجمن پزشکی کوهستان ایران: با پيگيري هاي هيئت كوه نوردي و صعودهاي ورزشي استان تهران سيستم برق رساني انرژي خورشيدي در پايگاه امداد و نجات زنده ياد داودي واقع درارتفاعات دربند و مسير قله توچال توسط شهرداري ناحيه كوهستان ، نصب و راه اندازي گرديد.

هيئت كوه نوردي و صعود هاي ورزشي استان تهران از زحمات آقاي مهندس حاج آقامير شهردار محترم ناحيه كوهستان ، خانم مهندس عباس نژاد معاون محترم شهرداري ناحيه كوهستان ، آقاي مهندس علي اكبري مديرفني و عمراني شهرداري ناحيه كوهستان و ديگر همكاران سپاسگزاري و قدرداني مي نمايد.
منبع: هیئت کوهنوردی استان تهران

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در جمعه بیست و نهم فروردین 1393 و ساعت 11:41 |

علاقمندان به تهیه کتاب " آسیب شناسی کوهنوردی ایرانی":

انجمن پزشکی کوهستان ایران: کتاب" آسیب شناسی کوهنوردی ایرانی" که به همت آقای علی معصومی دبیر هیئت کوهنوردی شمیرانات تالیف و به نوشتار در آمده است به بهانه حادثه تاسف بار بهمن دیزین در سال 1388 که منجر به از دست دادن 8 تن از بهترین جوانان این کشور شد به علل و چگونگی بوجود آمدن این حادثه می پردازد.

زیر ساخت های غلط کوهنوردی کشور که آن هم می تواند ناشی از نوع نگرش ما در جامعه و از جمله ورزش باشد در این کتاب به خوبی به چالش کشیده شده است.

در این کتاب با تعدادی از کارشناسان و دست اندرکاران ورزش کوهنوردی کشور مصاحبه شده و نقطه نظرات آنان در باره علل و چگونگی بروز این حادثه بیان شده است شاید در آینده با تغییر نگرش به دنیای اطراف مان و از جمله ورزشی که به آن می پردازیم از بروز چنین حوادثی جلوگیری کنیم.

در این کتاب با افرادی همچون: رضا زارعی، کاوه کاشفی، دکتر حمید مساعدیان، دکتر ابوالفضل جوادی، پیمان یاوری، سعید صبور و . . . مصاحبه شده است.

خواندن این کتاب را به کلیه کوهنوردان عزیز توصیه می نماییم.

علاقمندان به تهیه این کتاب که به قیمت 16000 تومان عرضه می شود می توانند با انجمن پزشکی کوهستان ایران 22633819 تماس حاصل نمایند.

حهت تهیه کتاب: پس از واریز کردن بهای آن به کارت شماره: 6273531050343091 به نام حمید مساعدیان کتاب از طریق پست برای آنان ارسال خواهد شد.

برچسب‌ها: آسیب شناسی کوهنوردی ایرانی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه بیست و هشتم فروردین 1393 و ساعت 7:56 |
کوهنوردان عازم اورست در معرض دیابت نوع دوم:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: دانشمندان انگلیسی ادعا کرده اند که در تحقیقات انجام شده بر روی کوه نوردان اورست ، سرنخ هایی از ابتلاء به دیابت نوع 2 بدست آورده اند.  تحقیقات دانشگاه ساوت همپتون و مرکز UCL در خصوص بیماریهای ارتفاع در PLOS One منتشر شده که در آن گفته شده:  دانشمندان مکانیسم  آن را اینطور اعلام کرده اند که هیپوکسی (کاهش اکسیژن) توأم با افزایش مقاومت به انسولین می شود.

افزایش در شاخص های متعددی از مقاومت به انسولین زمانی که کوه نوردان به مدت شش تا هشت هفته در ارتفاعات در معرض کمبود اکسیژن قرار می گیرند ، رخ می دهد. دانشمندان می گویند در این پژوهش افزایش این تغییرات با افزایش سطح خونی ، نشانگر التهاب و استرس اکسیداتیو ، همراه است. این تحقیقات روی 24 کوه نوردی که در سال 2007 روی اورست تلاش کردند انجام شده است.

با تشکر از گل کوه


برچسب‌ها: دیابت و کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه بیست و هشتم فروردین 1393 و ساعت 7:1 |

ابداع شارژر حرارتی گوشی کوه‌نوردان:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: "دیوید یوهانسون"، اهل سوئد، نوعی ابزار حرارتی الکتریکی ابداع کرده که گوشی‌های هوشمند کوه‌نوردان را در شرایط اضطراری شارژ می‌کند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این شارژر از الکتریسیته تولید‌شده از گرما، برای شارژ گجت‌های دارای USB استفاده می‌کند. این سیستم کوچک و قابل حمل، دارای مولدی است که قادر به خلق ولتاژ از طریق گرمای چراغ‌های گازی یا الکلی است.

در این ابزار، از یک ماژول حرارتی- الکتریکی پرقدرت 40*40 میلی‌متری استفاده شده که می‌تواند 5.9 وات را در تفاوت 180 درجه تولید کند. قیمت این ماژول 50 پوند است، با این حال از بسیاری از شارژرهای خورشیدی و شارژرهای حرارتی‌- الکتریکی تجاری ارزان‌تر است. این نخستین نمونه اولیه "یوهانسون" بوده و وی معتقد است که می‌توان آن را ارتقا داد.

این مبتکر مدعی است که فناوری جدید با طیفی از منابع گرمایی به کار می‌رود و محصولات متنوعی را نیرودهی می‌کند. یوهانسون ابزار جدید خود را جایگزینی برای شیوه‌های معمول شارژ نمی‌داند، بلکه آن را محصولی برای استفاده در مواقع اضطراری و مکان‌هایی مانند نواحی کوهستانی عنوان می‌کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه بیست و ششم فروردین 1393 و ساعت 6:42 |

فعالیت بدون مجوز ممنوع:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: پیرو بخشنامه شماره ۴۷۰۸/۲۶۳ مورخ ۲۳/بهمن/۹۱ به آگاهی همه هیأت‌های کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی می‌رساند؛ با عنایت به اینکه بسیاری از گروه‌های کوه‌نوردی در سراسر کشور فاقد مجوز فعالیت بوده و این امر باعث ایجاد مسائل و مشکلاتی شده است که بعضاً عواقب حقوقی نیز درپی داشته و موارد مذکور مورد پیگرد مراجع ذی‌ربط نظامی، انتظامی و... نیز قرار گرفته است لذا، کلیه گروه‌هایی که درخواست فعالیت در زمینه کوه‌نوردی و موارد مشابه (فعالیت در زمینه سنگ‌نوردی، غارنوردی، دامنه‌نوردی، پیمایش‌ها و...) را دارند می‌بایست دارای مجوز فعالیت سالانه از هیأت‌های استان باشند.

شایان ذکر است گروه‌های ذی‌نفع پس از آن در صورت داشتن صلاحیت لازم و تأیید هیأت ذی‌ربط می‌توانند نسبت به دریافت پروانه فعالیت ۵ ساله از فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی اقدام نمایند. همچنین کلیه هیأت‌های کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی فقط مجاز به ارائه خدمات به ورزشکاران و گروه‌هایی می‌باشند که دارای مجوز رسمی فعالیت در این زمینه می‌باشند و کلیه تبعات ناشی از انجام فعالیت و ارائه خدمات به گروه‌های غیررسمی و فاقد مجوز فعالیت بر عهده هیأت مذکور می‌باشد.برچسب‌ها: فدراسیون کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه بیست و چهارم فروردین 1393 و ساعت 6:39 |

 در راه قله اورست:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: دکتر «علیرضا بهپور» صبح روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۳ جهت صعود به قله «اورست»، «ایران» را به مقصد «نپال» ترک کرد.

برای این همکار عزیزمان و پرتلاش ترین پزشک کوهنوردی کشور در عرصه هیمالیانوردی آرزوی سلامتی، پیروزی و افتحار داریم.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه بیست و چهارم فروردین 1393 و ساعت 6:32 |
معلولیت، محدودیت نیست . . . .

 
 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: «جیمی اندرو»، مرد ۴۴ساله انگلیسی تباری‌ست که از ناحیه پا و دست معلولیت‌های جدی دارد، اما علی‌رغم این موضوع باز هم با اراده و با صرف فعل خواستن، به ورزش کوه‌نوردی ادامه می‌دهد.

 
 
 
 
 
 
 
با تشکر از کوهنوشت 
منبع: 598

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه بیست و چهارم فروردین 1393 و ساعت 6:24 |

اسامی متقاضیان اعزام‌های برون‌مرزی در سال ۱۳۹۳ و تأییدیه شورای برون مرزی:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: فدراسیون کوه‌نوردی طی اطلاعیه‌ای اسامی افراد در حوزه‌های مختلف، متقاضی اعزام‌های برون‌مرزی در سال ۱۳۹۳ که تاکنون در کمیسیون مربوطه مورد بررسی قرار گرفته و جهت اخذ تاییده شورای برون مرزی وزارت ورزش و جوانان اقدام گردیده، به شرح ذیل اعلام کرد:

منبع: پایگاه خبری فدراسیون

انجمن پزشکی کوهستان ایران برای کلیه این عزیزان آرزوی موفقیت، پیروزی ، سلامتی و سربلندی دارد.


برچسب‌ها: فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و سوم فروردین 1393 و ساعت 6:14 |

آخرین تغییرات داروهای ممنوعه دوپینگ در وادا برای مسابقات سنگنوردی و صعودهای ورزشی:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: دکتر نناد Dikic و دکتر ماریجا Andjelkovic عضو کمیسیون ضد دوپینگ UIAA اتحادیه جهانی کوهنوردی طی ارسال ایمیلی به اعضاء کمیسیون پزشکی خود آخرین تغییرات داروهای ممنوعه دوپینگ را طی لینک ذیل اعلام کرد.

http://www.theuiaa.org/news-110-Major-changes-made-to-World-Anti-Doping-Code.htmlبرچسب‌ها: کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه هجدهم فروردین 1393 و ساعت 9:31 |

جایزه کلنگ طلایی / یولی استک:

‎گــروه کــوهنوردی دنـــای زنجان‎'s photo.
صعود تاریخی جبهه جنوبی آناپورنا، سولو و آلپاین در در مدت زمان ۲۸ ساعت
و حضور در بین5  کاندیدهای برتر کلنگ طلایی سال 2014

انجمن پزشکی کوهستان ایران: یولی استک  که این روزها به خاطر اولین صعود سولو جبهه جنوبی آناپورنا در محافل خبری خارجی نام او بر سر زبان هاست یکی از کوه نوردان تاپ دنیا محسوب میشه که با صعودهای سخت و سریع به سبک آلپاین غریبه نیست و شاید شهرت او به خاطر صعودهای سولو در جبهه شمالی قلل آلپ باشه که به شکل حیرت آوری سریع بوده اند. شاهکارهای "سریع و سبک" او در کوه نوردی مدرن همچون صعود سولو در جبهه شمالی آیگر در سال ۲۰۰۸ در مدت زمان تنها ۲ ساعت و ۴۷ دقیقه و صعود سولو شیشاپانگما در سال ۲۰۱۱ تنها در عرض ۱۰ ساعت و نیم از آن جمله هستند.

این کوه نورد ۳۷ ساله سوئیسی که در تاریخ ۹ اکتبر (۱۸ مهر) موفق به صعود تاریخی جبهه سخت جنوبی آناپورنا به ارتفاع ۸،۰۹۱ متر شده بود در تازه ترین گزارش ارسالی خود مسیر خود را مسیر نیمه تمام لافای اعلام کرده است. مسیر لافای که در پاییز سال ۱۹۹۲ از طرف دو کوه نورد برجسته فرانسوی ژان کریستوف لافای  و پیر بگین مورد تلاش قرار گرفت، خط مستقیمی در جبهه جنوبی آناپورنا ست که یولی استک توانست این مسیر را بعد از ۲۱ سال در مدت زمان ۲۸ ساعت (رفت و برگشت از بیس کمپ پیشرفته) به سبک آلپاین و به شکل سولو تکمیل کند . . . . . 


برچسب‌ها: بزرگان کوهنوردی جهان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه هجدهم فروردین 1393 و ساعت 9:10 |

گزارش معاينات پزشكي اعضاي گروه كوه‌نوردي سايناب:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: نظر به اهميت اطلاع از وضعيت سلامت جسماني اعضاي گروه كوه‌نوردي سايناب، با هماهنگي انجام شده با كلينيك تخصصی طب ارتفاع و پزشكي كوهستان، نفرات داوطلب انجام معاينات پزشكي مربوطه، جلسه اول را با حضور در كلينيك و در جلسات بعدي با حضور دكتر و فيزيوتراپ كلينيك در مطب شركت مورد معاينه قرار گرفتند.

در گام اول، پس از تكميل فرم‌ مشخصات خود شامل پر كردن سوابق بيماري‌ها و جراحي‌هاي احتمالي، سوابق صعودهاي خود و .... طبق دستور پزشك مربوطه، هم‌نوردان نسبت به انجام موارد زير اقدام نمودند:

-         انجام آزمايش كامل خون، ادرار و ....

-         گرفتن عكس قفسه سينه و دريافت گزارش مربوطه

-         گرفتن نوار قلب

پس از انجام موارد فوق، افراد نتايج حاصله را به پزشك مربوطه كه در محل شركت حاضر شده بود، . . . . 


برچسب‌ها: معاینات پزشکی دوره ای کوهنوردان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در جمعه پانزدهم فروردین 1393 و ساعت 23:47 |

فراخوان برگزاری «جشنواره صعودهای برتر» در دو محور کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی:


انجمن پزشکی کوهستان ایران: فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: این فدراسیون درصدد است در بهار سال ۹۳ اقدام به برگزاری جشنواره صعودهای برتر در دو محور کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی نماید. لذا کلیه هیأت‌ها، گروه‌ها و باشگاه‌های کوهنوردی می‌توانند نسبت به ارسال مدارک صعودهای خود حداکثر تا ۱ اردیبهشت ۹۳ اقدام نمایند.

ـ محورهای مورد نظر در کوه‌نوردی:

۱ـ انجام کار گروهی؛

۲ـ احترام به محیط زیست؛

۳ـ پرهیز از مسیرهای خطرناک؛

۴ـ سطح بالا از توانایی فنی مورد نیاز؛

۵ـ دارا بودن روح خلاقیت در انتخاب مسیرهای کوهستانی؛

۶ـ احترام به مردم، هم تیمی‌ها، سایر تیم‌های حاضر در منطقه، مردم محلی، باربران و شرکت‌های خدماتی؛

۷ـ احترام به نسل‌های آینده و نیاز آنها به بهره‌برداری از همان منابع و امکان بهره‌برداری ایشان از آن تجارب.

همچنین در بحث صعودهای ورزشی برترین صعودهای اجرا شده در طبیعت با رویکرد:

۱ـ احترام به محیط زیست؛

۲ـ پرهیز از صعودهای خطرناک؛

۳ـ تلاش در راه ارتقای درجه صعود طبیعی یا مصنوعی مد نظر قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است گزارش‌های ارسالی می‌بایست به صورت مستند و مصور از تمامی مراحل صعود بوده (به صورت فیلم و عکس) و پس از تایید هیأت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان جهت بررسی به فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی ارسال شود.

همچنین در این جشنواره که در بهار سال ۹۳ برگزار خواهد شد، برترین تلاش‌های زیست محیطی و فعالیت‌های انسان دوستانه در حوزه کوهستان و همچنین فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه نشر کتاب و سایر نشریات مرتبط با کوهنوردی و صعودهای ورزشی مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

مقتضی است تمامی هیأت‌های کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی نسبت به اطلاع‌رسانی موارد فوق در اسرع وقت اقدام نمایند.

 منبع: پایگاه خبری فدراسیون


برچسب‌ها: فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در جمعه پانزدهم فروردین 1393 و ساعت 12:44 |

سنگنوردی در آخرین سال زندگی:


انجمن پزشکی کوهستان ایران: امسال ، احتمالا آخرین سال زندگی من است . تصمیم گرفته ام آنچه را که عاشق اش هستم انجام دهم : سنگنوردی !

خانم لیندسی جارت  Lindsay Jarrett ، همانطور که در عکس می بینید زنی زیبا و جذاب است . این زن خوش تیپ و خوش سیما ، این "مدل" پارت تایم ، افسر سابق پلیس اسکاتلند ، مادر 5 فرزند 6 ساله – 7 ساله – 9 ساله – 18 ساله و 25 ساله است ؛ خودش در حال حاضر 42 ساله است . لیندسی ، 6 سال پیش وقتی که پنجمین فرزندش را به دنیا آورد به خاطر مشکلات تنفسی به پزشکان مراجعه کرد . به او گفتند تمام عمر سیگار کشیده ای ، آنهم روزی 80 نخ ! اما او تمام عمرش لب به سیگار نزده بود . سرانجام یک دانشجوی پزشکی با آزمایش خون توانست بیماری او را تشخیص دهد : نقص آنتی تریپسین آلفا – 1 ؛ یک بیماری نادر ، مهلک و ژنتیک ریه . او بلا فاصله به کپسول های اکسیژن و به دستگاهی از مورفین ، استروئید ، و آنتی بیوتیک وصل شد . . . . 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه سیزدهم فروردین 1393 و ساعت 8:5 |
ماجرای کلنگ یخنوردی مالوری:

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: کلنگ یخنوردی که در سال 1922 در اکسپدیشن جورج مالوری به اورست مورد استفاده قرار گرفته ، به حراج گذاشته شده ، کنتون کول کوه نوردی که تا به حال یازده بار اورست را صعود کرده اهمیت این موضوع را در سایت خود با حس وطن پرستی شورانگیزی به شرح زیر توضیح داده، با خواندن این متن بسیار متاسف خواهید شد از اینکه ستون های تخت جمشید در موزه لوور نگهداری می شود و از این بابت شرمنده نیستیم .

بهار سال 1922 تیمی ۱۳ نفره شامل ۱۲ انگلیسی و یک استرالیایی ، از انگلیس عازم هندوستان شدند و از آنجا با قطار به سمت دارجلینگ حرکت کردند، سفری که تبدیل به یکی از مهمترین و تاریخی ترین اکسپدیش های کوه نوردی تمامی دوران شد. این کار زاییده افکار سرفرانسیس یانگ هازبند یکی از آخرین بازیگران بازی بزرگ بود ، رهبری تیم نیز به عهده یکی از بزرگ ترین شخصیت های دوران ، فرمانده چارلز بروس بود. تیم مسلما از بهترین کوه نوردان نسل خود انتخاب شده بود یا حداقل کسانی بودند که از جنگ جهانی که هفت سال طول کشیده بود ، جان سالم بدر برده بودند. اما یکی از آن 13 نفر شهامت پس از جنگ بریتانیا را یکجا به یغما برده بود ، در دوره ای که امپراطوری بریتانیا در ضعیف ترین شرایط خود قرار داشت و آنهایی که در خانه بودند هنوز در شوک وماتم به سر می بردند ، بریتانیا به دنبال یک قهرمان بود و آن را یافت ، قهرمانی که البته تمایلی به این عنوان نداشت ، جورج لی مالوری . . . . . . 


برچسب‌ها: اورست
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در جمعه هشتم فروردین 1393 و ساعت 9:25 |

در هنگام تب از انجام ورزش مخصوصا حرفه ای خودداری کنید:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: هنگامی که فردی تب دارد میزان مقاومت عروق محیطی و فشار خون او کاهش می‏یابد و با افزایش تب، امکان ابتلاء به اختلالات ناشی از کرما و بی‌آبی بدن زیادتر می‏شود. در ریه، ظرفیت تبادل گازها کاهش پیدا می‏کند.

افزایش تب ، در عضلات قدرت ایزومتریکی کم می‏شود و خستگی زودتر ایجاد می‏گردد. در نهایت همه عوامل فوق باعث کاهش اشتیاق ورزشکار به شرکت در فعالیتهای ورزشی می‏شود.

عفونت‌های مجاری تنفسی (عفونت‌های ویروسی و انواع سرماخوردگیها)، عفونت‌های گوارشی، اسهال، مسمومیت غذائی، عفونت زخمهای پوستی، عفونت‌های قارچی به خصوص بین انگشتان پاها، تبخال.

متخصصین پزشکی ورزشی توصیه می کنند که در هنگام تب از انجام فعالیتهای ورزشی مخصوصا سنگین و حرفه ای خودداری کنید. در صورت احساس کسالت شدید، از هو نوع فعالیت ورزشی خوداری کنید.

مطالعات نشان داده است که فعالیت شدید در دوره نهفتگی، سیر بیماری را بدتر می‏کند.

در عفونت‏های ویروسی چنانچه ویروس بتواند عضله قلب را آلوده سازد، فعالیت بدنی خطرناک است.

در تب شدید که دمای بدن از٣٨ درجه سانتیگراد فراتر می‏رود ، فعالیت را باید متوقف کرد. فعالیت بدنی در هنگام عرق کردن بدن که بعد از فروکشی تب حادث می‏شود ، به کاهش آب بدن می‏انجامد و در نتیجه باید ورزش را به تعویق انداخت، به خصوص اگر فرد دچار اسهال و استفراغ نیز باشد.

در صورت داشتن علائمی مانند تب، احساس بیماری، درد مفصلی یا عضلانی شدید، ضعف، آبریزش بینی و چشم درد، درد سینه، تنفس کوتاه، سرفه عمیق، احساس گرفتگی و کاهش شنوائی، گوش درد، قرمزی و تورم و درد زخم پوستی، تغییر رنگ شدید ادرار، ترشح چرکی و خونی از مجرای ادرار، هرگونه توده و تورم در اطراف گردن، زیر بغل و کشاله ران، تهوع، استفراغ، اسهال، بی اشتهائی شدید و افزایش بی دلیل و زیاد ضربان قلب، تا قبل از معاینه کامل توسط پزشک از شرکت در فعالیتها خودداری کنید.

در صورت شروع علائم فوق، حتما پزشک تیم خود را مطلع سازید و از تماس با دیگر بازیکنان پرهیز کنید.

بسیاری از بیماری های عفونی، از طریق تماس مستقیم و یا انتشار بزاق دهان در فضای اطراف انتقال می یابند. بنابراین در هنگام عطسه و سرفه حتما جلوی دهان خود را با پارچه بگیرید.

به هیچ عنوان به خصوص در هنگام شروع علائم، از ظروف غذای مشترک استفاده نکنید.

در صورت وجود تب، اسهال و استفراغ به نوشیدن مایعات کافی و غذاهای مقوی توجه زیادی داشته باشید. در مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک تیم، بسیار دقیق باشید.

در صورت داشتن تب بالای ۳۹درجه و ضربان قلب استراحت بیش از ۱۰۰ اصراری به شرکت در فعالیت های ورزشی نداشته باشید.

در صورتی که با فرد تب داری برخورد داشتید، برای شروع اقدامات درمانی و پیشگیری کننده حتما پزشک تیم را در جریان قرار بدهید.

سایت پزشکان بدون مرز


برچسب‌ها: پزشکی ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه هفتم فروردین 1393 و ساعت 8:27 |

قابل توجه مدیران باشگاه ها و گروه های کوهنوردی کشور:

انجمن پزشکی کوهستان ایرانبنابر دستورالعمل ابلاغی از سوی وزارت ورزش و جوانان ورود ورزشکاران و دست اندرکاران ورزش  به زمین ورزشی (تمرینی یا مسابقه) بدون کارت کمیته خدمات درمانی( بیمه ورزشی) غیر مجاز است، در غیر این صورت کلیه حوادث احتمالی رخ داده به عهده مسئول باشگاه ،مربی و مسئولان برگزاری مسابقه‌ها خواهد بود و فدراسیون پزشکی ورزشی در این صورت تعهدی نخواهد داشت.

این گفته دکتر سام رئیس هیدت پزشکی ورزشی استان فارس است: برخی افراد بدون توجه به بیمه وارد فضاهای ورزشی می‌شوند و ضروری است مسئولان هیات‌ها و اماکن ورزشی استان نسبت به اهمیت بیمه ورزشی بیش از پیش حساس باشند زیرا امکانی برای ورود افراد به مسابقات ورزشی در هر مکان ورزشی بدون بیمه ورزشی وجود ندارد.

با توجه به تصمیمات اتخاذ شده از سوی وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون پزشکی ورزشی به منظور ارتقاء سطح تندرستی آحاد جامعه ورزش کشور  . . . . 


برچسب‌ها: فدراسیون پزشکی ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه هفتم فروردین 1393 و ساعت 8:13 |

فواید ورزش درمانی در درمان کمر درد و دیسک کمر:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: ورزش درمانی باعث درمان انواع مختلف کمر درد می شود ورزش تاثیرات مختلفی روی اعضاء بدن می گذارد که این تاثیرات دارای فواید درمانی زیادی هستند و به این شکل باعث درمان علتهای اصلی کمر درد می گردد.

دکتر جمشید جهانی مسئول کمیته تحقیقات و پژوهش پزشکی ورزشی استان فارس ضمن بیان مطلب فوق افزود: ورزش تأثیرات بسزایی در سلامت جسم وروان افراد دارد که می توان در تاثیرات درمانی ورزش به موارد ذیل اشاره نمود:
1_ ورزش منظم، باعث کاهش وزن افراد چاق و رسیدن به وزن متناسب می شود این موضوع فشار وارد بر کمر را کم کرده و باعث درمان کمر دردهایی میشود که به خاطر اضافه وزن ایجاد شده اند.
2_ ورزش باعث بیشتر شدن انعطاف بدنی می گردد انعطاف بدنی، توانایی حرکات در جهات مختلف را افزایش می دهد و کمر دردهای حاصل از خشکی کمر را درمان می کند.
3_ به وسیله ورزشهای مخصوص می توان عضلات شکم و کمر را تقویت کرد عضلات قوی از ستون فقرات محافظت می کنند و از آسیب دیدگی آن جلوگیری می نمایند عظلات نیرومند می توانند از دیسکهای آسیب دیده حفاظت کنند و کمر دردهای حاصل از صدمات دیسک را درمان نمایند.

وی ادامه داد: پیاده روی در فضای باز و محیطی آرام و نشاط بخش باعث درمان افسردگی و ناراحتی روانی و کمر درد های حاصل از این ناراحتی می شود.پیاده روی باید با سرعتی متوسط انجام گیرد برای بدست آوردن سرعت پیاده روی باید از ضربان قلب استفاده کنید، برای این کار نبض خود را رد حین پیاده روی بشمارید سپس با استفاده از فرمول زیر سرعت پیاده روی را بدست آورید (تعداد نبض در یک دقیقه در حالت پیاده روی = سن -180) اگر نبض شما کمتر می زند، سرعت خود را بالا ببرید و اگر نبض شما سریعتر می زند، باید سرعت پیاده روی را کمتر کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه ششم فروردین 1393 و ساعت 9:30 |

هرم غدایی و رژیم غذایی سالم:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در راستای کامل تر کردن هرم راهنمای غذایی و گنجاندن برخی توصیه ها و موارد جدید، ‌در سال ۲۰۰۵، هرم غذایی جدیدی با عنوان «هرم غذایی من» توسط دپارتمان کشاورزی انتشار یافت که می توان گفت هرم غذایی کامل تر و گویاتری نسبت به هرم راهنمای غذایی” می باشد.

شمای کلی هرم غذایی من

ویژگی های هرم غذایی من:

هرم غذایی من در مقایسه با هرم راهنمای غذایی ویژگی های خاصی دارد.

فعالیت بدنی:

در این هرم فعالیت بدنی، با گنجاندن یک سری پله در سمت چپ هرم و فردی که در حال بالا رفتن از این پله ها می باشد،‌ مشخص می گردد.

تنوع غذایی: . . . . .


برچسب‌ها: تغذیه ورزشی, تغذیه در کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه چهارم فروردین 1393 و ساعت 8:55 |

خانـواده، عشـق، حرکـت!


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


انجمن پزشکی کوهستان ایرانتعطیلات برای بیشتر خانواده ها مزه سفر می دهد و سفر به تعطیلات مزه روزهای تازه و شادتر را داشتن، حتی اگر به جایی تکراری برویم مثل شمال یا جنوب یا شهری تاریخی و... اما مسافرت "پــــول" می خواهد و نمی توان منکر مخارج سفر شد، خصوصا اگر در زمان تعطیلات قصد سفر داشته باشیم که متاسفانه همه چیز گران تر می شود ...

اما می توانیم با توجه به بودجه ای که داریم سفری را برنامه ریزی کنیم و حتی برای مدت کوتاه چند روزه حال و هوایمان را تغییر دهیم تا روزی که اوضاع اقتصادی بهتر شود و بتوان با فراغ بال بیشتری به سفر رفت. در آستانه روزهای بهاری نوروز که بسیاری دلشان می خواهد تنی به سفر بزنند و چمدان ببندند و از خانه و شهری که هر روزِ سال در آن چشم باز کرده اند به جایی بروند، پیشنهادهایی داریم برای داشتن یک سفر ارزان قیمت تر که شامل سفرهای داخلی و خارجی می شود.

- محلی را انتخاب کنید که توریست کمتری در تعطیلات نوروز به آنجا می رود: رفتن به شهرهای شمالی در فصل نوروز یا اصفهان و شیراز و... که محل تجمع مسافران هستند برای شما که بودجه محدودی دارید، مناسب نیست در حالی که شناسایی محل هایی که کمتر شناخته شده هستند، می توانند مخارج کمتری را برای شما رقم بزنند. حتی ممکن است این شهر در شمال باشد اما شهری یا روستایی باشد که با هزینه کمتر بتوانید به آنجا سفر و اقامت کنید. می توانید از دوستانی که اهل سفر هستند و سایت های اینترنتی اطلاعات بگیرید.

- هزینه حمل و نقل را کمتر کنید: درست است که به سفر رفتن با ماشین شخصی می تواند دلپذیرتر باشد و استقلال شما را حفظ کند، اما اگر ۲ نفر هستید و جایی که می خواهید بروید روستایی یا شهری کوچک است که می توانید به راحتی در آن جا به جا شوید، بهتر است فکر بردن ماشین را از سرتان بیرون کنید. مخصوصا اگر ماشین شما به خرج افتاده و امکان می دهید در راه شما را بگذارد به هیچ وجه توی جاده نیفتید. سفر رفتن با اتوبوس یا قطار انتخاب خوب و منطقی تری است . . . . . .


برچسب‌ها: سفر کردن
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه چهارم فروردین 1393 و ساعت 8:23 |

چگونه تا آخر عمر کمر درد نگیریم:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: فقط با رعایت چند مسئله ارگونومی ساده، در محل کار، خانه و در زندگی روزمره، می‏توان از بیماریهای جسمی که معمولا در پیری به سراغ آدم‏ها می‏آید، راحت شد. تصور کنید که در هفتاد سالگی‏تان، به اندازه وقتی که 25 ساله هستید، بتوانید تحرک داشته باشید؛ بدون اینکه دردهای رایج دوران پیری به سراغ شما بیاید.   

نحوه صحیح بلند کردن اجسام


prevent-back-pain1.jpg
 
نحوه صحیح رانندگی
prevent-back-pain2.jpg
 
نحوه صحیح نشستن . . . . 

برچسب‌ها: کمردرد در کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه بیست و هفتم اسفند 1392 و ساعت 9:17 |

وبلاگ های برتر سال 92 از نگاه کوه نامه

انجمن پزشکی کوهستان ایران: وب سایت کوه نامه ضمن بررسی عملکرد وبلاگ ها و وب سایت های کوهنوردی در سال 92 با دقت  وسواس و در حد توان خود و با شور و مشورت با نویسندگان آن نسبت به انتخاب وبلاگ ها و وب سایت های برتر اقدام کند. بی شک به عنوان اولین تجربه، این سایت با وجود آن که انتخاب ها را منوط به نظر یک شخص نکرده باز هم  خالی از اشکال نبوده و ممکن است در این میان جای خالی برخی وبلاگ ها احساس شود، اما آنچه که مسلم است این انتخاب ها فارغ از هر نوع نگرش موافق و مخالف نسبت به نویسندگان وبلاگ ها و گرایش های آن ها بوده است.

 انتخاب این وبلاگ ها بر اساس محوریت اطلاع رسانی سریع ومفید، ارائه گزاش های جامع و جذاب، مطالب مفید کوهنوردی و همچنین ارائه نقد سالم و مفید بوده است.
کوه نامه امیدوار است با رفع اشکالات احتمالی در سال آینده نسبت به انتخاب دقیق تر و بهتر اقدام کند.
 
وبلاگ های برتر
 
کوه نامه افتخار دارد تندیسی به یادگار به وبلاگ های برتر اهدا کند که  این تندیس ها  در صعود قلم و یا کافه کوه به نویسندگان آنها تقدیم خواهد شد.
 
مقام اول وبلاگ های برتر مشترکا تعلق می گیرد به وبلاگها و وب سایت
 
وب سایت گروه کوهنوردی همت شمیرانبه خاطر پوشش و اطلاع رسانی جامع گزارش ها و اخبار کوهنوردی در میان وب سایت ها باشگاه ها و گروه های کوهنوردی
کوه نوشت به نویسندگی حسین رضاییبه خاطر پوشش سریع و جامع اخبارکوهنوردی
موسسه علمی پزشکی کوهستان ایرانیان به نویسندگی حمید مساعدیانبه خاطر پوشش حوادث، هشدارها ، اخبار  کوهستان، تولید محتوا و ارائه مطالب پزشکی کوهستان
 
 
کوه نامه تقدیر ویژه می کند از وبلاگ :
 
بیواک به نویسندگی عزیز حبیبیبه خاطر پوشش اخبار کوهنوردی خصوصا سنگنوردی خارجی و ترجمه های سلیس و روان
 
همچنین لوح تقدیر به وبلاگ های زیر تقدیم خواهد شد : . . . . . 

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه بیست و هفتم اسفند 1392 و ساعت 7:46 |
قابل توجه گروههای کوهنوردی استان مازندران:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: طی کامنتی از طرف گروه کوهنوردی طبرستان جوان بابل مطلب ذیل ارسال شده که ملاحظه می فرمایید:

در تاریخ 1392/12/23 روز جمعه گروه کوهنوردی طبرستان جوان بابل صعود مشترکی با گروه کوهنوردی یخار بابلسر از ضلع جنوبی امام زاده شاه زید آمل بطرف کلبه انجام شد. در مسیر برگشت یک دستگاه GPS در نزدیک روستا از کوله رها شده و در مسیر راه گم شده است . لذا از گروههای کوهنوردی که در مسیر امام زاده شا زید رفت و آمد می کنند خواهش می کنیم در صورت پیدا کردن GPS که حاوی اطلاعات و مسیر های کوههای کشور میباشد با آقای حسن لقائی سرپرست گروه 09121888348 و یا آقای محمد شامقلی 09111181580سرپرست گروه یخار تماس حاصل نماید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه بیست و ششم اسفند 1392 و ساعت 8:48 |

مي توان كوهنورد بود و زنده ماند و از کوهستان لذت برد . . . . 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: می توان در راه قله ( در کشاکش رفتن یا نرفتن ) مبانی عشق را مرور کرد .

می توان نقشه خوانی آموخت و پیوسته راه در خور و درست تر را باز شناخت .

می توان باد گیری پوشید تا آنچه نباید در تن آدمی راه نیابد .

می توان در تاریکی غار (( خود )) را ندید .

می توان در صعود کلاهک ٬ شکوه نیروهای نهان آدمی را به چشم دید .

می توان کوشید که شب سردی را بدون کیسه خواب به خواب غفلت فرو نرفت .

می توان بر یالها با یاران سرودهایی خواند .

می توان در برابر پناهگاه ها ایستاد و تجسم احساس مسئولیت در برابر آیندگان را به چشم دید .

می توان از پا نهادن بر موری پرهیخت .

می توان از برکندن و بردن گلی زیبا هم پرهیخت ٬ میتوان آن را بو یید و یا تنها تماشا کرد .

می توان زخم دوست را بست .

می توان آب قمقمه را تقسیم کرد .

می توان نیم تنه خود را به رفیق داد . . . . . 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 و ساعت 8:1 |
آشنـایی با 12 دریـاچه شگفـت انگیـز ایـران:

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در ایران 28 دریاچه طبیعی و 9 دریاچه‌ كه براثر ساخت سد شكل گرفته وجود دارد ؛ از این میان 12 دریاچه پرطرفدار طبیعی كشور را بشناسید.

میلیون‌ها سال از زمانی كه كل كره زمین را آب فرا گرفته بود، می‌گذرد و سهم ایران از آن همه آب، داشتن بزرگترین دریاچه جهان و دومین دریاچه شور جهان شد. دریای مازندران، بزرگترین دریاچه جهان كه بین ایران و جمهوری‌های استقلال یافته شوروی مشترك است و آنقدر بزرگ است كه آن را دریا می‌نامند و دریاچه ارومیه كه دومین دریاچه شور جهان است.

امكانات گردشگری در كنار دریاچه‌های ایران، آنها را به جاذبه‌های گردشگری پررونقی تبدیل كرده كه هرچه هواگرم‌تر می‌شود، طرفداران آنها هم بیشتر می‌شود. خیلی از دریاچه‌های ایران آنقدر معروف هستند كه نیازی به معرفی ندارند اما برخی دیگر نیز هستند كه گردشگران كمتری دارند و برخی دیگر نیز خشك شده‌اند و كویرند. به هرحال به هریك از این دریاچه‌ها كه برای گردش و سرگرمی ‌می‌روید حواستان به پاكیزه نگه داشتن دریاچه باشد و از انداختن هرگونه زباله حتی مواد خوراكی كه تغییر رژیم غذایی جانداران دریاچه را سبب می‌شود، خودداری كنید.

دریای مازندران

موقعیت: استان‌های گلستان، گیلان و مازندران

طول دریای مازندران حدود ۱۰۳۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتر و عرض آن بین ۱۹۶ تا ۴۳۵ کیلومتر است. این دریا دارای تنوع زیستی متفاوتی است كه مهمترین آن ماهی‌های خاویاری است هرچند كه به دلیل صیدهای غیرمجاز نسل ماهیان خاویاری ‌رو به انقراض است.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

130 رودخانه به این دریا می‌ریزند که بزرگ‌ترین آنها رود ولگا است که هر سال به طور میانگین ۲۴۱ کیلومترمربع آب را وارد دریای مازندران می‌کند. دریای مازندران را به نام‌های دریای خزر، وركانه، گرگان و دریای كاسپین نیز می‌شناسند . . . . 

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 و ساعت 7:54 |
فراخوان مقاله «نخستین همایش تحقیقی کوه‌نوردی و فضای مجازی»:

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی در نظر دارد در راستای تعامل فراگیر جامعه کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی و فضای مجازی و با رویکرد بررسی مسائل و چالش‌ها و همچنین شناسایی هر چه بیشتر قابلیت‌های این عرصه، همایشی را در تیر ماه ۹۳ برگزار نماید. بدیهی است این رخداد به عنوان اولین همایش در حوزه تحقیقی پژوهشی، می‌تواند گام موثری در پیشبرد هرچه بیشتر کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی کشور در این عرصه محسوب شود.

علاقه‌مندان می‌توانند مقالات تحقیقی و مطالب پژوهشی خود را در راستای محورهای همایش حداکثر تا تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ به دبیرخانه همایش به آدرس ایمیل msfi.dabir@yahoo.com ارسال نمایند. همچنین جهت اطلاع بیشتر با دبیر همایش آقای «امین معین» با شماره همراه ۰۹۱۲۸۴۸۷۱۰۹ تماس حاصل نمایند.

محورهای مورد بررسی همایش:بررسی خلاء های فضای مجازی کوه‌نوردی ایران
جایگاه و نقش وبلاگ نویسان در کوه‌نوردی ایران
نقد و جایگاه آن در کوه‌نوردی
معرفی و بررسی سایت‌های کوه‌نوردی برتر دنیا
زمینه‌های تعامل و تقابل کوه‌نوردی و فضاهای مجازی
چارچوب‌های فنی و اخلاقی در فضای مجازی
تکنولوژی‌های پیشرفته اینترنتی و نقش آن‌ها در کوه‌نوردی
کوه‌نوردی، اینترنت و مباحث حقوقی

 منبع: پایگاه خبری فدراسیون


برچسب‌ها: همایش تحقیقی کوه‌نوردی و فضای مجازی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 و ساعت 7:48 |

پنج نامزد برتر اسکار کوهنوردی:

با تشکر از آلتای

انجمن پزشکی کوهستان ایران: کلنگ طلایی ۲۰۱۴ که به صعودهای برتر سال ۲۰۱۳ تعلق خواهد گرفت امسال نیز از تاریخ ۲۶ الی ۲۹ مارس (۶ الی ۹ فروردین ۱۳۹۳) در شامونی و کورمایر برگزار خواهد شد. هیات داوری کلنگ طلایی امسال که از گرایش های متنوع صعودهای ورزشی کنار هم جمع شده اند، از میان صعودهای برجسته سال ۲۰۱۳ پنج گزینه خود را انتخاب کرده اند. این نامزدها در شامونی واقع در پای کوه مون بلان، مهد کوه نوردی، گرد هم خواهند آمد تا شاخص ترین صعودهای سال گذشته را گرامی بدارند.

اما سال گذشته هیات داوری هر شش نامزد را لایق دریافت کلنگ های طلایی دانست که به قولی همه برنده و به گفته منتقدین هیچ کس برنده نبود و برخی ها آن را جدال آمیز و برخی هم بهترین مصلحت کوه نوردی بود.

لیست نامزدهای زیر از بین لیست بزرگی تهیه شده که توسط کلود گاردین (Claude Gardien) از مجله Vertical Magazine و لیندسی گریفین (Lindsay Griffin) از مجله American Alpine Journal آماده شده است.

نامزدها:

۱- تالونگ (Talung) با ارتفاع ۷،۴۳۹ متر ــ اولین صعود این قله توسط دو کوه نورد اهل چک از جبهه شمالی به نام های زنک هرودی (Zdenek Hrudy) و مارک هولسک (Marek Holecek) که متاسفانه زنک در تابستان ۲۰۱۳ در حال بر روی یک مسیر جدید در گاشربروم یک جان باخت . . . . . . 


برچسب‌ها: بزرگان کوهنوردی جهان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و چهارم اسفند 1392 و ساعت 6:25 |

موج جدید باران و برف طی روزهای های آینده:

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: احسان مرادی گفت: هم اکنون در مناطقی از کشور، بخصوص در نیمه جنوبی و شرقی شاهد بارش هستیم که این بارش ها همچنان ادامه خواهد داشت و در استانهای هرمزگان، جنوب کرمان، شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و مناطقی از خراسان رضوی بسیار شدید است.

وی افزود: اما همانطور که در مصاحبه های قبلی هم گفته شد، از امشب و بامداد فردا، از سمت غرب و شمال غرب، سامانه جدیدی وارد می شود که سردتر از سامانه قبل است و با نفوذ هوای سرد عرض های شمالی حمایت می شود. این سامانه بخصوص فردا (شنبه) سبب بارش باران در مناطق گسترده ای از کشور خواهد شد که بارش در مناطق سردسیری به شکل برف خواهد بود و هر چقدر به شنبه شب و بامداد یکشنبه آینده نزدیک می شویم . . . . . . 


برچسب‌ها: پیش بینی آب و هوا
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و چهارم اسفند 1392 و ساعت 6:20 |
انتصابات جدید در کارگروه پزشکی کوهستان فدراسیون:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: پس از انتصاب دکتر «علیرضا بهپور» به سمت «سرپرست کارگروه پزشکی کوهستان» فدراسیون، طی احکام جداگانه‌ای؛ دکتر «فریدون بیاتانی» به عنوان دبیر کارگروه و دکتر «فرید عباسی دزفولی» به عنوان مسئول بخش آموزش این کارگروه منصوب شدند.

برچسب‌ها: کارگروه پزشکی کوهستان فدراسیون کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه بیست و دوم اسفند 1392 و ساعت 1:35 |

یخنوردان معلول ؛ الهام بخش کوهنوردان !

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در جریان مسابقات جام جهانی یخنوردی در یوفا ( روسیه ) و در خلال یکی از تنفس ها ، با همت فدراسیون کوهنوردی روسیه تعدادی از یخنوردان معلول محلی به نمایش یخنوردی پرداختند . اکثر آنها دیواره سرعت را تا نقطه تاپ آن صعود کردند . 

رئیس یخنوردی فدراسیون بین المللی کوهنوردی می گوید یخنوردان معلول الهام بخش یخنوردان ، سنگنوردان و کوهنوردان در سراسر جهان هستند . . . . . 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه بیست و دوم اسفند 1392 و ساعت 1:30 |
اجاره قلل هیمالیا به بخش خصوصی:

انجمن پزشکی کوهستان ایراننپال به منظور تسهیل صعود از اورست و کمک به رشد اقتصادی این کشور، طرح اجاره قلل هیمالیا به شرکتهای گردشگری خصوصی را مدنظر قرار داده است. این پیشنهاد مشتمل بر اجاره تعدادی از 326 قلل هیمالیا به منظور جذب کوهنوردان است.

هدف از این اقدامات از جمله کاهش هزینه های صعود ، جذب تعداد کوهنوردان بیشتری به این کشور فقیر است که گردشگری یک منبع مهم درآمد آن محسوب می شود.
موهان کریشنا ساپکوتا سخنگوی وزارت گردشگری نپال گفت: مذاکرات در مورد اجاره قلل ناپیموده به بخش خصوصی را آغاز کرده ایم.
وی گفت: ما از شرکتهای خصوصی نپالی و خارجی استقبال می کنیم و مطمئن هستیم که اگر این برنامه اجرا شود، برای نپال ایجاد درآمد می کند.
این پیشنهاد باید به تصویب کابینه برسد و ماهها طول می کشد تا اجرا شود. اتحادیه کوهنوردی نپال با استقبال از این پیشنهاد اعلام کرد این اقدام گام بسیار خوبی است.
آنگ تشرینگ شرپا رییس این اتحادیه گفت: بخش خصوصی می تواند بهتر از بخش دولتی کالاهای گردشگری را عرضه کند. بخش خصوصی شبکه های خوبی در سراسر جهان دارد و می تواند کوهنوردان و گردشگران را به نپال بیاورد.
در هفته های اخیر نپال مجموعه اقداماتی را برای بهبود گردشگری ارایه کرده است.
مسئولان نپالی هزینه صعود را برای تعداتدی از قلل کاهش داده اند و هر صعودکننده از اورست را ملزم با پایین آوردن هشت کیلو زباله برای پاکسازی بام جهان کرده اند.
ایرنا


برچسب‌ها: هیمالیا, اورست
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه بیست و دوم اسفند 1392 و ساعت 1:9 |

پس از سه سال فعالیت انجمن پزشکی کوهستان ایران:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: روز گذشته آمار بازدید از وبلاگ انجمن پزشکی کوهستان ایران در طول سه سال فعالیت از مرز نیم میلیون نفز گذشت. نیم میلیون بازدید در عرض سه سال شاید بتواند اهمیت پزشکی کوهستان و علوم مرتبط با آن را برای کوهنوردان بیشتر کرده باشد.

آماری که در این مدت هر ماهه بیشتر و بیشتر می شد و حالا از پربازدید کننده ترین وبلاگ های کوهنوردی و سایت های علمی مرتبط با ورزش کوهنوردی و پزشکی ورزشی است. هدف از ابتدا ارتقای سلامتی و ایمنی کوهنوردان بوده و با آموزش بیش از 5000 نفر از کوهنوردان کشورمان در این مدت در قالب دوره های آموزشی مرتبط شاید توانسته ایم سهمی در ایمنی و سلامتی آنان داشته باشیم.

در این مدت مشکلات بسیاری داشته ایم از کسانی که تحمل دیدن و شنیدنمان را نداشته اند و بارها مزاحمت برایمان ایجاد کردند و از آنانی که جانانه حمایت مان کردند و تشویق مان نمودند صمیمانه سپاسگزاریم.

با گذری به نظر خواهی وبلاگ انجمن پزشکی کوهستان ایران در می یابیم که شاید راه مان را درست انتخاب کرده ایم هرچند که مانند هر کاری حتما ایرادات و نقص هایی داشته ایم و در اینجا از کلیه عزیزانی که راهنمایی و ارشادمان کرده اند سپاسگزاریم.

از 467 نفر شرکت کننده در ارزیابی کیفیت دوره های آموزشی انجمن پزشکی کوهستان ایران 258 نفر آنرا در حد عالی(بیش از 55%) و 128 نفر آنرا در حد خوب (حدود 27.5%) ارزیابی کرده اند که در مجموع 82.5 در صد دوره های آموزشی انجمن پزشکی کوهستان ایران را عالی و خوب ارزیابی کرده اند و این افتخار ماست(آمار بصورت آنلاین در معرض دید علاقمندان در وبلاگ می باشد).

بسیاری مقالات علمی انجمن پزشکی کوهستان ایران را که با مشارکت جمعی بیش از 20 پزشک کوهستان تدوین و جمع آوری گردیده موثر در کاهش آمار حوادث کوهستان و افزایش سلامتی و ایمنی کوهنوردان دانسته اند.

و ما راهمان را در این مسیر ادامه خواهیم داد و دست یاری و راهنمایی به سمت دوستان و علاقه مندان مان و منتقدانمان دراز می کنیم تا هر چه بیشتر بتوانیم در خدمت سلامتی و ایمنی جامعه کوهنوردی کشور عزیزمان باشیم . . . 

در صورت تمایل منت گذاشته و در بخش کامنتینگ راهنمایی مان کنید تا بتوانیم به هدفی که در آرزوی ماست بهتر برسیم . . . . . 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه هجدهم اسفند 1392 و ساعت 3:57 |
روند تصویب یک قانون: هر کوه‌نورد باید ۸ کیلو زباله از «اورست» جمع‌آوری کند!
 
 
انجمن پزشکی کوهستان ایران: واحد مرکزی خبر: به گفته منابع مسئول در دولت نپال، این کشور از تمامی کوه‌نوردانی که به قله اورست صعود می کنند درخواست کرد زباله های سر راه خود را جمع آوری کنند

 یک مسئول نپالی که نامش ذکر نشده است با اعلام این خبر گفت دولت این کشور در همین چارچوب تصمیم دارد قانونی را - تصویب و اجرا کند که بر اساس آن از کوه‌نوردان خواهد خواست پس از صعود به قله اورست در هنگام بازگشت دست کم ۸ کیلوگرم زباله موجود در این قله را جمع آوری و با خود پایین بیاورند .

 این تصمیم دولت نپال در راستای تلاش این کشور برای حل مشکل زباله های موجود در قله اورست بلندترین قله جهان صورت می گیرد.

برچسب‌ها: زیست محیطی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه هفدهم اسفند 1392 و ساعت 8:9 |

فراخوان برگزاری اولین دوره آموزش دیواره‌نوردی ایمن:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در راستای اجرای تقویم سال ۹۳ به منظور توسعه کمی و کیفی و ارتقای سطح آموزش در سراسر کشور در نظر دارد اولین دوره آموزش دیواره‌نوردی ایمن را با حضور مدرس فرانسوی در دو گروه به شرح زیر برگزار نماید؛

- زمان برگزاری:

گروه  Aـ ۳ تا ۰۵/فروردین/۹۳ به مدت ۳ روز؛

گروه  Bـ ۶ تا ۰۸/ فروردین /۹۳ به مدت ۳ روز؛

- مکان برگزاری: منطقه سنگنوردی پل خواب؛

- مدارک موردنیاز:

۱ـ رونوشت کارت ملی

۲ـ یک قطعه عکس ۴×۳

۳ـ گواهی صحت و سلامت از هیأت پزشکی استان

۴ـ ارائه اصل کارت بیمه ورزشی سال ۹۳

- هزینه دوره: ارائه اصل فیش واریزی به مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰ ریال به حساب سیبا شماره ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ بانک ملی شعبه پیام انقلاب اسلامی کد ۹۸ به نام فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی.

- توجه: متقاضیان می‌بایست حداکثر تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه ۲۰/اسفند/۹۲ رزومه کامل فعالیت‌های سنگنوردی و دیواره‌نوردی خود را همراه با رونوشت مدارک سنگنوردی جهت بررسی به این فدراسیون ارسال نمایند.

شایان ذکر است پس از بررسی رزومه‌های ارسالی، این فدراسیون نسبت به اطلاع‌رسانی به افراد واجد شرایط جهت واریز هزینه، ارسال مدارک و حضور در دوره اقدام خواهد نمود.

مقتضی است تمامی هیأت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی نسبت به اطلاع‌رسانی موارد فوق در اسرع وقت اقدام نمایند.


برچسب‌ها: دیواره نوردی ایمن
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه پانزدهم اسفند 1392 و ساعت 7:25 |
قانون جدید جمع آوری زباله در اورست:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: طبق قوانین جدیدی که برای پاکسازی اورست در نظر گرفته شده کوه نوردانی که از سال جدید قصد صعود به این قله را دارند باید با حداقل هشت کیلوگرم زیاله علاوه بر زباله های خود به پایین برگردند.

بورلاکوتی یکی از مقامات وزارت گردشگری نپال اعلام کرد که اقدامات قانونی علیه کوهنوردانی که قانون جدید را رعایت نکنند به اجرا درخواهد آمد ، اگرچه معلوم نیست که آیا جریمه تعلق خواهد گرفت یا مجازات دیگری در نظر گرفته شده.

چند دهه کوه نوردی موجب تلنبار زباله روی این قله شده و اکسپدیش های اجرا شده موجب بر جای گذاشتن زباله ، سیلندر اکسیژن وحتی بدن کوه نوردانی شده که در اثر سرمای زیاد تجزیه نشده اند. تیمها باید زباله خود را به دفتری که از ماه آینده در کمپ اصلی مستقر خواهد شد تحویل دهند ، در این مکان کمک های پزشکی نیز ارائه خواهد شد و به حل و فصل منازعات هم رسیدگی می شود که دلیل این اقدامات نزاع بین کوه نوردان اروپایی و راهنمایان محلی در سال گذشته بوده.

همچنین تیمها ملزم به سپردن وثیقه 4000 دلاری برای تضمین برگرداندن تمامی وسایل خود خواهند شد که اجرای آن تاکنون با مشکل روبرو بوده ، مقام رسمی یاد شده ادامه می دهد تلاش های قبلی تاکنون چندان موثر نبوده ، این بار اگر کوه نوردان زباله خود را برنگردانند ما آنها را مجازات خواهیم کرد.

ماه گذشته این دولت هزینه صعود به اورست را کاهش داد تا از این طریق کوه نورد بیشتری را جذب کند و همین اقدام موجب نگرانی آنها از افزایش ترافیک و زباله بیشتر شده است . برای پیاده نمودن امنیت در این کوهستان دفتر جدید در کمپ اصلی ، ایستگاه سربازان و پلیس خواهد شد و کوه نوردان در صورت مواجهه با هرگونه مشکلی می توانند به آنها مراجعه کنند.

سیلندرهای دور انداخته شده ، کپسولهای  اجاقهای پخت و پز ، طناب ، چادر ، بطری ، قوطی های نوشابه ، پلاستیک و حتی بقایای 75 قطعه ای یک هلیکوپتر که در نمایشگاه سال 2012 کاتماندو شرکت کرده بود موجب اثرات زیست محیطی نامطلوبی بر گردشگری کوهستان شده است.

اورست و صدها صعود به آن در فصول آوریل و مه کلید درآمد کشورهای فقیر می باشد.

با تشکر از گل کوه

منبع


برچسب‌ها: اورست
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه چهاردهم اسفند 1392 و ساعت 0:8 |