تسلیت به همکار گرامی جناب آقای «دکتر شاهبازی»:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به گزارش سایت فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی م؛ «دکتر جلال الدین شاهبازی» عضو محترم هیئت رئیسه فدراسیون، سوگوار فقدان پدر گرامی‌شان هستند. ضمن عرض تسلیت صمیمانه به وی و خانواده‌ی محترم ایشان، برای آن عزیز از دست رفته علو درجات را از خداوند متعال مسئلت داریم.

مراسم تشییع آنمرحوم مغفور؛ یکشنبه ۲۹ تیر ساعت ۱۶ از مقابل مسجد پیرعبدالملک اردبیل.

 انجمن پزشکی کوهستان ایران درگذشت پدر گرامی همکار ارجمند جناب آقای دکتر جلال الدین شاهبازی را به ایشان و خانواده محترم شان تسلیت عرض نموده و صبر و سلامتی برای ایشان آرزومندیم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و هشتم تیر 1393 و ساعت 23:53 |

جی پی اس قله های ایران:

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: 

قله علم کوه

 

ادامه مطلب را دریابید . . . . . 

 

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه بیست و چهارم تیر 1393 و ساعت 13:43 |

طناب های مسیر دربند شیرپلا:

عکس از گروه طبیعتگردی ققنوس

 برداشت از وبلاگ آناپورنا

انجمن پزشکی کوهستان ایران: همانطور که میدانید توچال پر بازدیدترین کوه ایران و مسیر دربند - شیرپلا با وجود برخی خطراتش، کوتاهترین مسیر صعود به این قله است و بیشترین تردد در این مسیر صورت میگیرد. قسمت هایی از این مسیر پرشیب و سنگی است و برای سهولت عبور و مرور پله های فلزی کارگذاشته شده و طناب کشی شده است که هرساله توسط عده ای از کوهنوردان به صورت برنامه ریزی شده یا خودجوش ترمیم و بازسازی می شوند. 

سالهاست به طنابهای پلاستیکی این مسیر عادت کرده بودیم که از یکی دوسال پیش با تحول جدی در ظاهر این مسیر مواجه شدیم. اولا قسمت های زیادی از مسیر داوودی تا شیرپلا با سنگ و توری فلزی پله شده که مسیر را آسانتر نموده و همچنین به جای طناب های پلاستیکی از طنابهای کنفی  با مغزی مفتول فلزی استفاده شده است که در ابتدای امر خیلی کاربردی و محکم با مزایای زیاد به نظر می رسیدند و  برعکس طنابهای پلاستیکی هنگام استفاده ، دست روی آن لیز نمیخورد.

یک زمستان گذشت.  گرفتن این طنابها با دستکش چندان خوشایند نبود چون خرده های کنف به دستکش می چسبید و باعث ساییدگی و آسیب دستکش میشد. تابستان هم پوست دستها بر اثر تماس مستقیم با آن ملتهب شده (حتی تاول) و بوی بدی گرفته که به محض رسیدن به شیرپلا قبل از هرکاری اول می بایست دستها را با صابون شست.

از همه بدتر اینکه طنابی که انتظار میرفت محکم باشد با طول عمر خیلی کوتاه تر از طنابهای قبلی تا حد زیادی از بین رفته و در خیلی جاها سیمها بیرون زده که باعث خراش و بریدگی دستان میشود. شخصا هربار که از این طنابها استفاده کرده ام  دچار زخمهای سطحی یا عمیق شده ام . . . . 

 


برچسب‌ها: ایمنی در کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در جمعه بیستم تیر 1393 و ساعت 19:16 |

راننده تاکسی های شرپا!

انجمن پزشکی کوهستان ایران: اگرچه پیش از حادثه سقوط بهمن روز 18 آوریل هم بسیاری از شرپاهای نپالی دره خومبو را ترک نموده بودند. اما تراژدی 18 آوریل و مرگ 16 شرپا اینک موجب تثبیت مهاجرت شرپاها و ترک کار سخت باربری برای کوهنوردان و گردشگران گردیده.

هنوز برآورد جامعی از مهاجرت شرپاها به شهرها و البته خارج از نپال وجود ندارد، اما آمار گویای کاهش حضور شرپاها از رقم 154.622 نفر در سال 2001 به عدد 112.946 نفر در سال 2011 می باشد.

تحقیقات گویای مهاجرت شرپاهای پولدارتر به خارج و حضور دست کم 4000 نفر از ایشان تنها به نیویورک است! شرپاهایی که به جای باربری برای گردشگران و کوهنوردان در دامنه های کوههای کشورشان به کار در رستورانها و یا رانندگی با تاکسی می پردازند!

جالب است بدانید عمده شرپاها متعلق به دو قومیت Tamangs و Gurungs می باشند. اما اعتبار بالای نام شرپا در میان آنها موجب گردیده سایر قومیتها نیز این نام را برای خود برگزینند. اما همین امر نیز نتوانسته نیاز میلیونها گردشگر ورودی به کشورشان را پاسخ گوید.

کمبود شرپاهای فعال و با تجربه موجب گردیده تا درآمد آنها تا حدود 7 هزار دلار در یک فصل بالا رود. این درحالی است که درآمد متوسط سالانه یک خانواده نپالی تنها 700 دلار در سال می باشد! و شاید همین درآمدبالاتر موجب وسوسه خانواده های فقیر نپالی شده فرزندانشان را قربانی بهمن های آبشار یخی نمایند. آنها هم که به خارج از کشور مهاجرت می نمایند و یا برای زندگی کاتماندو را بر می گزینند گاها وسوسه شده در فصل صعود به خومبو باز می گردند تا شاهد تجارت سیاه صعود در مقابل غذا شوند!

برداشت از: http://www.foxnews.com

منبع: وبلاگ کوه قاف


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه هجدهم تیر 1393 و ساعت 7:44 |

 ارتفاع دقیق دماوند چقدر است؟ 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در سال 1966 (1345 هجری شمسی) در گزارشی از آلن باخ، ارتفاع دماوند بر اساس تصاوير ماهواره اي 5670 متر گزارش شده بود که بعدها 5671 متر عنوان شد.
و پس از اين زمان بود كه اين عدد وارد كتابهاي درسي شد و همه ما آنرا براي هميشه به خاطر سپرديم بر اساس تحقیقات و اندازه گیری انجام شده در گروه اطلاعات زمین مرجع سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور، (GIS)، ارتفاع قله دماوند، 5619 متر اعلام شد. در سال 1385 توسط سازمان نقشه برداري كشور ارتفاع قله دماوند محاسبه شد.در گزارش فنی (گزارش پيوست) اخیر ارتفاع قله دماوند 5/0± 20/5609 متر اعلام شده که عدد قابل اعتمادی است.اين تفاوت هاي ارتفاعي به معناي كاهش ارتفاع قله دماوند نيست بلكه به معني افزايش دقت اندازه گيري ها به كمك تجهيزات و روشهاي نوين مي باشد.

جي پي اس هاي دستي بدلايل زير اعدادي بجز 5609 متر را بر روي قله دماوند نشان خواهند داد.

اول- سطح مبناي ارتفاعات در گيرنده هاي دستي جي پي اس متفاوت با سطح متوسط آبهاي آزاد است و كاليبره كردن ارتفاع سنج دستگاه نيز به دليل تفاوت هاي آشكار زماني و موقعيتي كار ساز نخواهد بود
دوم-محل قرارگيري افراد و ثبت ارتفاع نيز با محلي كه ارتفاع آن در گزارش ثبت شده است داراي تفاوت مي باشد
سوم-دقت ارتفاعي دستگاه گيرنده در بهترين شرايط از چند متر متجاوز است.

 
 ارتفاع نسبی دماوند، که با اندازه‌گیری ارتفاع قلّه نسبت به پست‌ترین درّهٔ بین این قله و نزدیکترین قلّهٔ مرتفع‌تر تعیین می‌شود، ۴۶۶۱ متر است که دماوند را در ردهٔ دوازدهم بلندترین قلّه‌های دنیا از نظر ارتفاع نسبی قرار می‌دهد.

مطلب از آقای کاوه کاشفی
و بخوانید:
طرح اندازه گیری ثقل دقیق و ارتفاع دقیق بر روی قله دماوند و گسترش خط کالیبراسیون ملی ثقل ایران

 انجمن پزشکی کوهستان ایران


برچسب‌ها: ارتفاع قله دماوند
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه شانزدهم تیر 1393 و ساعت 7:23 |

جلسه‌ی ماهیانه کارگروه‌ها برگزار شد / گزارش فعالیت‌های سه‌ماهه اول سال:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به گزارش سایت فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی عصر روز یکشنبه ۸ تیر ماه، جلسه‌ی ماهیانه کارگروه‌ها با حضور مسئولین فدراسیون برگزار گردید.

در این جلسه هر یک از مسئولین کارگروه‌های فدراسیون به ارائه گزارشی اجمالی از اهم فعالیت‌های سه ماهه اول سال ۹۳ پرداختند و رئیس، نواب رئیس، دبیر، خبره ورزشی و بازرس فدراسیون نیز دیدگاه‌های خود را در خصوص فعالیت‌های فدراسیون بیان کردند.

حاضرین در جلسه: آقایان زارعی، بختیاری، افلاکی، صابری، طهماسبی، داورپور، غفاری، ساریخانی، رضایی، دکتر بیاتانی، دکتر مساعدیان، میرنوری، صبور، معین، صالحی و خانم گرجی.

خبر از سایت فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی


برچسب‌ها: کارگروه جستجو و نجات فدراسیون, فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه نهم تیر 1393 و ساعت 15:33 |

عضویت دکتر «علیرضا بهپور» در کمیته پزشکی فدراسیون جهانی:

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به گزارش کارگروه بین الملل فدراسیون؛ در پی رایزنی و پیگیری فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی ایران، دکتر «علیرضا بهپور» به عضویت کمیته پزشکی فدراسیون جهانی کوه‌نوردی درآمد.
فدراسیون جهانی کوه‌نوردی با ارسال ایمیلی به فدراسیون کشورمان عضویت  دکتر «بهپور» را به عنوان عضو اصلی (حضوری) کمیته پزشکی  فدراسیون جهانی کوهنوردی تبریک گفت.

انجمن پزشکی کوهستان ایران عضویت دوست و همکار عزیز مان آقای دکتر "علیرضا بهپور" در کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنوردی تبریک عرض نموید و آرزوی موفقیت و بهروزی روزافزون برای ایشان دارد. امید است با اسفاده از تجربیات پیشین ایشان در زمینه پزشکی کوهستان و همچنین سوابق هیمالیانوردی شاهد آینده ای روشن برای علم پزشکی کوهستان کشورمان باشیم. 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه نهم تیر 1393 و ساعت 15:26 |
گرامی باد یاد و خاطره گشایش کنندگان مسیر ایرانیان در برودپیک:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: اولین سالگرد گشایندگان مسیر ایرانیان بر قله برودپیک با اندوهی که از این صعود در خاطرات مان باقیست فرا رسید. روزهایی تلخ که در ذهن جامعه کوهنوردی ایران برای همیشه باقی خواهد ماند.

یاد و خاطره گشایندگان مسیر ایرانیان بر قله برودپیک گرامی باد.

 


برچسب‌ها: تیم برودپیک
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه هفتم تیر 1393 و ساعت 13:46 |
دیداری دوستانه با گروه کوهنوردی همت شمیران و انجمن پزشکی کوهستان ایران و تقدیم لوح تقدیر:
انجمن پزشکی کوهستان ایران: در ادامه دیدارهای تیم کوه نامه با نویسندگان وبلاگ ها و وب سایت های برتر سال 92 نوبت به سایت گروه کوهنوردی همت شمیران و وبلاگ انجمن پژشکی کوهستان رسید . با حضور در محل گروه همت شمیران با تیم جوان نویسندگان سایت گروه همت و جناب علی صالحی مقدم سرپرست گروه دیداری داشتیم.
 
 
در این دیدار بعد از معرفی همکاران سایت توضیحاتی بسیار جالب از تاریخچه و فعالیت های  گذشته این گروه نیز ارائه شد . 
مدیریت و نویسندگی سایت گروه همت شمیران را دو نفر از اعضای گروه خانم ها جوادیان و عدالت خواه برعهده دارند و دوستان دیگر نیز در زمینه ترجمه و ارائه مطالب آموزشی فعال هستند.

بعد از این گفتگو  به درخواست جناب صالحی در یکی از جلسات اموزشی گروه حاضر شدیم و در ابتدای این جلسه با اجازه از آقایمهدی جباریان مدرس کلاس در حضور  اعضای باشگاه لوح تقدیر وبلاگ برتر به نمایندگی به مدیریت باشگاه جناب صالحی اهدا شد .
 
با هماهنگی های انجام شده قرار بود دیداری نیز با جناب دکتر حمید مساعدیان نویسنده وبلاگ موسسه علمی پزشکی کوهستان ایرانیان داشته باشیم و لوح تقدیری نیز تقدیم ایشان کنیم که متاسفانه به علت مشغله کاری  و ترافیک تهران این امکان میسر نشد و لوح تقدیر ایشان نیز به نیابت به جناب صالحی تقدیم گردید .
 

با تشکر از میهمان نوازی گروه همت شمیران و آرزوی موفقیت برای تک تک اعضای گروه .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه سوم تیر 1393 و ساعت 16:7 |

نشست ماهانه ی انجمن کوهنوردان ایران:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: انجمن کوه‌نوردان ایران اعضا و علاقه‌مندان را به حضور در یکصد و دهمین نشست ماهانه‌ی خود دعوت می کند.

موضوع نشست:

۱- عباس ثابتیان خبرهای کوه‌نوردی
۲- مجید ثابت زاده امداد و نجات در اروپا و آمریکای شمالی و در ایران
۳- آرتیمس فرشاد یگانه درباره‌ی سفر سنگ (برغان)
۴- عباس ثابتیان یادبود گغام میناسیان و گزارشی از دیدار با او در سال ۱۳۹۱

مکان و زمان: چهارشنبه ۴ تیرماه نود و سه سالن ستاد سامان دهی سمن ها - خیابان انقلاب خیابان خاقانی از ساعت ۱۷ تا ۲۰
شرکت در نشست های ماهانه ی انجمن برای همگان آزاد است.


برچسب‌ها: انجمن کوهنوردان ایران
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه سی و یکم خرداد 1393 و ساعت 14:14 |
 معرفی یک کتاب: "آخرین ساعات در اورست":

آیا می دانید قبل از هیلاری، مالوری آنجا بود؟

انجمن پزشکی کوهستان ایران: هر کس که بارقه ای از ماجراجویی در خون خود داشته باشه از خواندن این کتاب فوق العاده درباره اورست لذت خواهد برد. این کتاب یک داستان کاراگاهانه هیجان انگیز، یک داستان ماجراجویانه و همچنین یک کتاب تاریخی ست که در یک کتاب جمع شده اند.

در ۲۹ می، دنیا شصتمین سالگرد اولین صعود اورست در سال ۱۹۵۳ را جشن گرفت. اما آیا واقعا اون اولین صعود بود؟

در سال ۱۹۲۴ کوه نوردان بریتانیایی جورج مالوری و سندی ایروین قبل از اینکه ناپدید بشند در حال صعود با تمام توان خود دیده شده اند. اما آیا آنها در حال صعود ناپدید شدند یا در حال فرود از قله؟

در واقعا وقتی مالوری در بیان علت تلاش خود بر روی مرتفع ترین کوه جهان معروف ترین سه کلمه کوه نوردی یعنی "چونکه اون اونجاست" رو به زبان آورد، می توان گفت که دلایل زیادی برای اکسپدیشن ۱۹۲۴ و مالوری برای صعود وجود داشت.

گراهام هویلند (Graham Hoyland) در کتاب جدید خود،"آخرین ساعات در اورست" تمام قطعات و شواهدی که بعضی از آنها تا به حال دیده نشده اند را کنار هم نهاده و پاسخ سوالی را می دهد که آیا جورج مالوری موفق شده یا نه. گراهام خود پانزدهمین بریتانیایی بود که به اورست صعود کرد و نه بار دیگر به این کوه بازگشت تا پرده از بزرگترین راز کوه نوردی بردارد. کارشناسان زیادی بر روی مالوری و اروین تحقیق کرده اند اما هیچکدام به اندازه گراهام دارای چنین تجربه و بصیرتی نبوده اند . . . . .


برچسب‌ها: اورست
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه سی و یکم خرداد 1393 و ساعت 13:53 |

افزوده شدن کتاب "هواشناسی و طبیعت گردی" به مجموعه کتابهای فارسی زبان تورنتو کانادا:

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: دکتر جعفر سپهری مولف کتاب "هواشناسی و طبیعت گردی" طی ارسال ایمیلی به انجمن پزشکی کوهستان ایران خبر از افزوده شدن کتاب تالیف شده خود را به مجموعه کتابهای فارسی زبان کنابخانه مرکزی شهر تورنتو کانادا داد.

این کتاب از نظر اطلاعات بسیار مفید خود در زمینه هواشناسی جزو کتب قابل توجه و کاربردی در ورزش کوهنوردی خصوصا در پیش بینی وضعیت آب و هوا و هواشناسی است و در زمینه پیشگیری از حوادث کوهستان کاملا کاربردی می باشد که با زحمات و تلاشها و تجربیات طولانی مدت آقای دکتر سپهری تالیف گردیده است.

ایشان تصمیم به ترجمه این کتاب به زبان انگلیسی دارند که برای ایشان آرزوی سلامتی و و موفقیت روز افزون داریم.


برچسب‌ها: کتابهای کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در جمعه سی ام خرداد 1393 و ساعت 18:37 |
برگزاری کلاس آموزشی "خطرات گرمازدگی در ورزش کوهنوردی" در باشگاه اسپیلت:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: امروز سه شنبه 20 خرداد کلاس آموزشی "خطرات گرمازدگی در ورزش کوهنوردی" در باشگاه اسپیلت تهران برای اعضای این باشگاه برگزار می شود. این کلاس از ساعت 19.30 لفایت 21 در محل باشگاه برگزار می شود.

مدرس: دکتر حمید مساعدیان


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه بیستم خرداد 1393 و ساعت 13:12 |
«کیغام میناسیان» از پیش‌گامان کوه‌نوردی ایران درگذشت:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به گزارش رسیده از «سورن سپانیان» از کوه‌نوردان کشورمان و به نقل از دختر «کیغام میناسیان» متاسفانه با خبر شدیم این کوه‌نورد بزرگ کشورمان روز ۴ ژوئن در سن ۹۲ سالگی و دور از ایران درگذشت.
در کتاب فرهنگ کوه‌نوردی و غارنوردی ایران نوشته آقای «داود محمدفر» درباره مرحوم «میناسیان» آمده: ایشان متولد سال ۱۳۰۱ شمسی در کرمان، کوه‌نوردی را با صعود به قله توچال از سن ۱۸ سالگی آغاز نمود و در ۲۱ سالگی دماوند را صعود کرد. وی از کارآموزیان نخستین دوره آموزشی سال ۱۳۳۱ می باشد. «میناسیان» از پیش‌گامان صعود به قلل منطقه علم کوه بود و در سال ۱۳۳۷ همراه با برادر خود در صعود به قله سیاه کمان، برادر خود «نورایر» را بر اثر سقوط سنگ از دست داد. در آن برنامه «کیغام» با صعود به قله خرسان شمالی که برای نخستین بار صورت گرفته بود این قله را در مواجهه با خرسی خشمگین بدین نام، نام نهاد.
برای این کوه‌نورد بزرگ و فقید کشورمان طلب آمرزش داریم.

به نقل از سایت فدراسیون


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه هفدهم خرداد 1393 و ساعت 23:18 |

انجمن "سنگنوردان علیه سرطان" : 16/000 دلار کمک به یک موسسه تحقیقاتی سرطان:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: انجمن " سنگنوردان علیه سرطان - Climbers Against Cancer " یا به اختصار CAC مبلغ 16/000 دلار به یک موسسه تحیقاتی سرطان در امریکا کمک خواهد کرد . چک اعطایی فردا 7 جون ( 17 خرداد ) در فینال مرحله ششم جام جهانی بولدرینگ که در امریکا برگزار می شود به موسسه مذکور تحویل داده خواهد شد . CAC سال گذشته تاسیس شده و در همین عمر کوتاه یک ساله خود به موسسات تحقیقاتی در فرانسه ، استرالیا ، کانادا ، و انگلستان کمک های مالی اهدا کرده است .

جان الیسون سنگنورد و مربی انگلیسی در اواخر سال 2012 دریافت که مبتلا به بیماری سرطان است ، اما او  از پای ننشست و خیلی سریع دست به کار شد  . الیسون ، این بار همه ی انرژی هایی  که او را به سنگ و سنگنوردی می کشید معطوف به مبارزه علیه سرطان کرد . با کمک چند سنگنورد و مربی انگلیسی انجمن CAC را در ژانویه سال 2013 تاسیس کرد . هدف او افزایش آگاهی در مورد سرطان و اعطای کمک های مالی به موسسات تحقیقاتی بود . الیسون برای رسیدن به این اهداف ایده ی بسیار ساده ای داشت : فروش تی شرت های رنگی با آرم CAC ! بله به همین ساده گی ، و موفق هم شد . سنگنوردان زیادی مستقیم  و غیر مستقم و با خرید تی شرت ها به این انجمن کمک کردند .

"زنجیره ی محکم جامعه ی سنگنوردی کلید توانایی ما برای کمک های مالی است . در هر گوشه ی جهان با شوق و اشتیاق سنگنوردانی را می بینیم که با غرور و افتخار تی شرت های CAC را می پوشند و به ما در مبارزه علیه سرطان کمک می کنند" .

جان الیسون در مجمع عمومی سالیانه ی "فدراسیون بین المللی صعودهای ورزشی - IFSC "، که اول ماه مارس 2014 در پاریس تشکیل شد، به عضویت افتخاری این فدراسیون در آمد. او برای جامعه ی سنگنوردی احترام زیادی قائل است. او معتقد است که سنگنوردان جاذبه زمین و آنتروپی و سرطان را به چالش کشیده اند . الیسون در این مجمع گفت :

"همانطور که همه می دانیم سنگنوردی ، حتی در رقابتی ترین سطح خود ، یکی از معدود ورزش هایی است که  در آن قهرمانان جهان از یکدیگر حمایت و به یکدیگر کمک می کنند ....در سنگنوردی ، همه می دانیم که ما قانون جاذبه نیوتون را به چالش کشیده ایم . و حالا در اینجا ، در پاریس ، من دریافته ام که ما قانون آنتروپی را هم به چالش کشیده ایم . قانونی که بر اساس آن در یک سیستم بسته ، هر چیزی رو به اضمحلال است ....از زمانی که چیزی خلق می شود ، در معرض تباهی ، انهدام و مرگ قرار دارد . این واقعیت جهان فانی ما است و البته زیبایی خودش را هم دارد .

در پاریس اما ، با دیدن سنگنوردان ، مربیان و همه ی آنهایی که باما در ارتباط هستند دریافتم که در این قانون یک استثنا وجود دارد : چیزی طبیعی که متولد می شود ، رشد می کند ، کمال می یابد و پایان نمی پذیرد ! و آن ، روح انسانی است . در 13 ماه گذشته "انجمن سنگنوردان علیه سرطان" این موضوع را ثابت کرده است.

جامعه ی سنگنوردی ، این را ثابت کرده است ؛ یک بار دیگر ثابت کرده است که ما بیش از یک اصل علمی ساده هستیم . ما چیزی بیش از مجموع اجزای خود هستیم." 

http://bivy.blogfa.com/post/301

http://www.theuiaa.org/news-131-Climbers-Against-Cancer-donates-US-16-000-to-American-cancer-research-organisation.html

برداشت از بیواک


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در جمعه شانزدهم خرداد 1393 و ساعت 23:50 |

بارندگی شدید در منطقه علم کوه و بازماندن کوهنوردان از صعود:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: رییس هیات کوهنوردی کلاردشت ازبازماندن دستکم ۵۰ کوهنورد ایرانی از صعود به منطقه حَصارچال وعلم کوه به علت بارندگی شدید وتگرگ در روزچهارشنبه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم علی فرضی گفت: این کوهنوردان هفته جاری در قالب پنج گروه از استان های خراسان شمالی ، جنوبی ، رضوی ، تهران و تبریز به این منطقه آمده بودند که متاسفانه به علت بارندگی شدید ، برف وتوفانی بودن هوا موفق به صعود نشدند.

وی ادامه داد: کوهنوردان به علت ادامه شرایط جوی نامساعد منطقه را ترک کرده و به استان هایشان بازگشتند.
فرضی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون دستکم یکصد کوهنورد خارجی و ایرانی وارد این شهرستان شدند.

قله علم کوه و تخت سلیمان در ماه اردیبهشت تا مهر هر سال میزبان شمار زیادی از کوهنوردان خارجی و ایرانی از جمله از کشورهای آلمان، اتریش، فرانسه، چک، آمریکا، اسپانیا و همچنین از استان های فارس، آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، جنوبی، رضوی و تهران است.

قله تخت سلیمان به ارتفاع چهارهزار و ۶۵۹ متر در منطقه علم چال و قله علم کوه نیز با ارتفاع حدود چهار هزار و ۸۵۰ متر درقسمت جنوب غربی شهر کلاردشت واقع است.
قله علم کوه پس ازدماوند دومین قله مرتفع ایران و دارای فنی ترین و سخت ترین مسیرهای سنگ نوردی و دیواره نوردی در کشور است.
شهرستان تاریخی و کوهستانی کلاردشت با جمعیتی دستکم ۵۰ هزار نفر درغرب مازندران واقع است.

برداشت از وبلاگ پسر کوهستان


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در جمعه شانزدهم خرداد 1393 و ساعت 21:42 |

کلاس آموزشی تخصصی نجات از ارتفاع و فضای معلق:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بنابه گزارش گروه کوهنوردی فجر اراک کلاس آموزشی تخصصی نجات از ارتفاع و فضای معلق با حضور 15 نفر از اعضا و به مربیگری آقای محمودی در روز سه شنبه 92/2/30  در اراک اجرا شد.

گزارش برنامه


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در جمعه شانزدهم خرداد 1393 و ساعت 9:43 |

گزارش‌ اولین‌ گردهمایی‌ سراسری‌ مسئولین‌ «کارگروه‌ جستجو‌ و‌ نجات‌» هیئت‌های‌ استانهای سراسر کشور:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: کارگروه ایمنی، جستجو و نجات فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی "اولین گردهمایی مسئولین این کارگروه در هیأت‌های استان‌های سراسر کشور" در اول خرداد ماه سال جاری را برگزار نمود. این گردهمایی با اهداف زیر برگزار شد:

ـ رونمایی از آیین‌نامه کارگروه ایمنی، جستجو و نجات فدراسیون و هیأت‌های کوهنوردی استانها

ـ معرفی بخش‌های کارگروه ایمنی، جستجو و نجات فدراسیون

ـ تبادل تجربیات ستاد اطلاع‌رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان استان تهران و ستاد زمستانی قله دماوند سال ۹۲

ـ تشریح اجرای ستاد اطلاع‌رسانی قله دماوند در تابستان سال ۹۳

ـ جمع‌آوری بانک اطلاعاتی توانمندی‌های استان‌ها و تجربیات آنها در زمینه جستجو و نجات

ـ بحث و تبادل نظر مسئولین کارگروه هیأت‌های استانی

این گردهمایی در روز پنجشنبه ساعت ۹ صبح در محل سالن اجتماعات سازمان هلال احمر با حضور ۱۷ استان سراسر کشور با پخش قرآن و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز به کار کرد.

در ابتدای این گردهمایی آقای مجید حسین‌پور، دبیر کارگروه جستجو و نجات فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ضمن خیرمقدم و خوشامدگویی به مدعوین به معرفی این کارگروه پرداخت. سپس آقای دکتر مساعدیان، سرپرست کارگروه در رابطه با لزوم تشکیل این کارگروه و اهداف بلندمدت آن صحبت نمودند و از آیین‌نامه کارگروه فدراسیون و آیین‌نامه استان‌ها رونمایی کردند.

آقای زارعی، رئیس محترم فدراسیون هم در این گردهمایی حضور داشتند و بر لزوم تشکیل ستاد اطلاع‌رسانی در استان‌های مختلف تأکید نمودند. آقای سیدمحمود میرنوری، رئیس کمیته آموزش فدراسیون نیز ما را از بیانات خود را ابراز نمودند.

در ادامه آقای مهندس کاوه کاشفی، به عنوان کارشناس ستاد اطلاع‌رسانی، با تجربه ۷ ساله خود در رابطه با این امر مهم سایر دوستان را از تجربیات خود بهره‌مند نمودند.

پس از پذیرایی مختصر و پخش کلیپ در رابطه با امداد و نجات، آقای دکتر مساعدیان به معرفی مسئولین این کارگروه و بخش‌ها پرداختند.

بعد از ناهار و نماز بازدید از سایت پروازی و معاونت عملیات امداد و نجات سازمان هلال‌احمر نیز انجام شد. در این بازدید همچنین حاضرین با خلبان گودرزی از خلبانان توانمند پروازی هلال احمر که زحمات زیادی در زمینه امداد و نجات کوهستان کشیده اند دیداری داشتند و از توصیه ها و نقطه نظرات ایشان بهره بردند. همچنین بازدیدی از مرکز اطلاعات و مدیریت حوادث کشور انجام شد.

در ادامه جلسه آقای حامد ارشدی‌فرد در رابطه با شیوه‌نامه استقرار گروه‌ها و معرفی و معرفی گروه‌های داوطلب استان‌ها به فدراسیون برای ستاد اطلاع‌رسانی دماوند در بهار و تابستان ۹۳ و تأکید بر فرستادن گزارش مدون و مصور ارائه مطلب نمودند.

در ادامه خانم لیلا بهرامی در رابطه با به‌کارگیری GPS قلل و شناسایی مناطق پرخطر توسط استان‌ها به فدراسیون کوهنوردی و کارگروه ایمنی، جستجو و نجات صحبت نمودند.

آقای پیمان یاوری، مسئول کارگروه جستجو نیز در خصوص این بخش توضیحات مفصلی را در قالب پاورپوینت ارائه دادند و در آخر نیز مسئولین دیگر بخش‌ها شامل: بخش بین‌الملل(آقای احمدیان)، روابط عمومی(خانم دهقانی)، پژوهش و تحقیق(آقای حسین سلیمانی) و ... به معرفی خود پرداختند و شرح وظایف خود را قرائت نمودند.

استان‌های حاضر در گردهمایی:

۱ـ اردبیل

۷ـ خراسان رضوی

۱۳ـ کهگیلویه و بویراحمد

۲ـ البرز

۸ـ زنجان

۱۴ـ گلستان

۳ـ آذربایجان شرقی

۹ـ قم

۱۵ـ لرستان

۴ـ ایلام

۱۰ـ کردستان

۱۶ـ مرکزی

۵ـ تهران

۱۱ـ کرمانشاه

۱۷ـ مازندران

۶ـ بوشهر

۱۲ـ گیلان

 

 

استان‌های غایب:

۱ـ اصفهان

۶ـ فارس

۱۱ـ آذربایجان غربی

۲ـ همدان

۷ـ کرمان

۱۲ـ سمنان

۳ـ خراسان شمالی

۸ـ سیستان و بلوچستان

۱۳ـ خوزستان

۴ـ خراسان جنوبی

۹ـ یزد

۱۴ـ چهارمحال و بختیاری

۵ـ هرمزگان

۱۰ـ قزوین


برچسب‌ها: کارگروه جستجو و نجات فدراسیون
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه چهاردهم خرداد 1393 و ساعت 10:11 |
مراقب طوفان های بهاری باشید . . . 

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی با اعلام نامساعد بودن شرایط جوی، به ویژه بروز طوفان‌های فصلی که بنا بر اعلان سازمان هواشناسی طی روزهای آینده نیز محتمل است، نسبت به این وضعیت هشدار داد و از هم‌وطنان عزیز به خصوص کوه‌نوردان گرامی خواست؛ حتی‌المقدور برای پرداختن به کوه‌نوردی، به هشدارهای هواشناسی توجه و در ساعات هوای خراب از صعود اجتناب نمایند.

 


برچسب‌ها: توصیه های ایمنی به کوهنوردان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه چهاردهم خرداد 1393 و ساعت 9:46 |
جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها و بنیاد محمدی فر:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: راه اندازی "بنیاد محمدی فر" اتفاق نیکی است که سابقه آنرا کمتر در کشورمان داریم و اکثر بنیاد هایی از این دست بیشتر جنبه یه پشتوانه سیاسی دارند. می توان با مشارکت یکدیگر بنیادی پویا در جهت ارتقاء نوشتن از جنس کوهنوردی راه اندازی کرد که پایه آن را پیشکسوت گرانقدر جناب محمدی فر بنا نهاده و انجمن کوهنوردان ایران آنرا پشتیبانی کرده است:

آقای داود محمدی‌فر، مولف و نویسنده‌ی چندین جلد کتاب و فرهنگ‌نامه‌ی کوه‌نوردی، در تیر ماه 1391 به انجمن کوه‌نوردان ایران پیشنهاد دادند که برای تشویق و معرفی نویسندگان و مترجمان و ناشرانِ کتاب‌ها، مجله‌ها، و مقاله‌هایی که در زمینه‌ی کوه‌نوردی یا موضوع‌های مرتبط با حفاظت محیط کوهستان منشر می‌شود، هر دو سال یک‌بار، یک برنامه‌ی اهدای جایزه‌ برگزار گردد. هیات مدیره‌ی انجمن با سپاسگزاری از آقای محمدی‌فر، با این پیشنهاد موافقت کرد و آمادگی خود را برای هرگونه همکاری در این امر اعلام نمود.

ادراه‌ی امور اجرایی بنیاد، مطابق "تفاهم‌نامه"ی اولیه‌ای که میان آقای محمدی‌فر و هیات مدیره‌ی انجمن نوشته شد، تا آخر پاییز 1395 به یک هیات امنای سه نفره شامل: خانم افسر شاندیز، و آقایان عباس ثابتیان و عباس محمدی سپرده شده است. در نشست‌های بعدی، هیات امنا نام این تشکیلات را "بنیاد محمدی‌فر" گذاشت و تصویب کرد که آن را به شکل یک موسسه‌ی حقوقی غیرتجاری که زیر نظر انجمن کوه‌نوردان ایران فعالیت خواهد کرد، به ثبت برساند.

بنیاد هم اکنون دارای بیش از سیصد میلیون ریال سرمایه و موجودی است که بخش عمده‌ی آن با کمک سخاوتمندانه‌ی آقای محمدی‌فر، و بخشی از آن هم از سود بانکی سپرده و کمک‌های گردآوری شده توسط هیات امنا تامین شده است.

هیات امنای بنیاد، دوستان علاقمند به ارتقای فرهنگ کوه‌نوردی و حفاظت کوهستان را به کمک مالی و فکری دعوت می‌کند؛

شماره‌ی کارت بانکی: 6281571000796745 به نام افسر فراحی شاندیز، ثابتیان، محمدی

نشانی برای فرستادن نظر و پیشنهاد: تهران- خیابان انقلاب، جنب لاله‌زار، شماره‌ی 590، واحد 12، کد پستی: 1145774454، انجمن کوه‌نوردان ایران.

تلفن: 66712243  ، نمابر: 66712421 ،  info@alpineclub.ir

 

نخستین دوره‌ی معرفی کتاب و مقاله‌های برگزیده در زمینه‌ی کوه‌نوردی و حفاظت محیط کوهستان، با عنوان جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها، در آذر ماه 1393 برگزار خواهد شد.

همگان می‌نوانند کتاب یا مقاله‌های خود یا دیگران را که به صورت چاپی یا در فضای مجازی منتشر شده است، برای شرکت در جشنواره معرفی کنند.

مهلت فرستادن آثار: تا آخر شهریور 1393

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه سیزدهم خرداد 1393 و ساعت 7:59 |
طوفان روز گذشته تهران:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه سیزدهم خرداد 1393 و ساعت 6:15 |
قساوت غیر قابل باور شکارچی کرمانی:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: 

خبر كوتاه است ... اما وجود آدمي را به لرزه در مي آوردشكارچي پس از شكار بزكوهي مادر، فرزند او را كه حاضر به ترك جسد مادر نبوده به دام مي اندازد. جسد مادر را تكه تكه مي كند و فرزند را كنار جسد تكه تكه مادر مي گذارد و حاصل ميشود اين عكس!

با تسکر از هیئت کوهنوردی تکاب


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه یازدهم خرداد 1393 و ساعت 18:29 |
قله ای به نام UIAA:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: دولت نپال به افتخار فدراسیون جهانی کوهنوردی و صعود های ورزشی قله ای را به نام UIAA نام گذاری کرد. این قله با ارتفاع 6063 متر در منطقه Solu Khumbu قرار گرفته و یکی از 104 قله ی جدیدی است که دولت نپال برای صعود آزاد اعلام کرده است. 

 Ang Tshering Sherpa رئیس فدراسیون کوهنوردی نپال  در اجلاس جهانی UIAA در مونیخ این خبر را اعلام کرد. همچنین قلل دیگری با هماهنگی دولت و فدراسیون کوهنوردی نپال به افتخار کوهنوردان بزرگی مانند تنزینگ نورگی- سر ادموند هیلاری ( اولین فاتحان اورست) و کوهنوردی افسانه ای فرانسوی موریس هرتزوگ نام گذاری شدند. 

هم اکنون در مجموع 414 قله در نپال قابل صعود است . پیش از این در سال 2002 تعداد 120 قله و  در 2004 9 قله جدید برای صعود، آزاد اعلام شده بود. 

منبع

برداشت از کوه نامه و با تشکر از گرین مونت


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه یازدهم خرداد 1393 و ساعت 15:57 |
 کنگره جهانی پزشکی کوهستان:

انجمن پزشکی کوهستان ایران:

 

snow-103490_640

 

 یافته های مهم و بیشتری برای کوه نوردی و پزشکی کوهستان انتظار می رود

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: صدها میلیون نفر از مردم در سرتاسر جهان به کوه ها سفر می کنند ، در این مناطق زندگی و یا کار می کنند ، استرس ناشی از ارتفاع بالا موجب بروز مشکلاتی برای سلامتی آنها به دلیل عدم توانایی در تطبیق بدن  با چنین شرایطی می شود.  مطالعاتی که در کنگره جهانی توسط کارشناسان پزشکی کوهستان ارایه شده نشان می دهد که حدود 15% از جمعیتی که در جنوب امریکا در رشته کوههای آند زندگی می کنند از بیماری های مزمن ارتفاع و عوارض جدی در زندگی روزمره رنج می برند.

شرپاهای نپالی و همچنین جمعیت تبت از سویی دیگر در حد بالایی در برابر بیماری ارتفاع مقاومت می کنند. آنها به طور ژنتیک قادر شده اند به تدریج در پی صدها نسل با این شرایط سازگار شوند و به نظر می رسد که عامل تعیین کننده در حساسیت یا عدم حساسیت افراد در ارتفاع بالا همین باشد. تبتی ها قرنها است که جمعیت بام جهان را تشکیل می دهند ، آنها موفق به توسعه ژنتیکی در تطبیق مناسب با این شرایط شده اند، ساکنان کوههای آند از سویی دیگرهنوز موفق به تطبیق کامل با زیستگاههای فعلی خود نشده اند زیرا اقامت آنها نظیر تبتی ها طولانی مدت نبوده است.

 

نتایج بررسی هایی که توسط هرمان بروگر و جیاکومو استراپازون از انستیو پزشکی اورژانس کوهستان EURAC از بوزن/ بولزانو ایتالیا صورت گرفته به طور خلاصه به کنگره ارایه شده است . آنچه که بطور کامل توسط این دانشمندان درک نشده عواملی است که در درجه اول موجب بیماریهای حاد ارتفاع می شوند. این بیماری جدی موجب ادم مغز و ریه می شود و علل عمده مرگ و میر در میان کوه نوردان می باشد.

به مناسبت برگزاری کنگره جهانی ،دانشمندان با ارایه مطالعات جدید خود ، برای نخستین بار نشان دادند که چگونه به کمک دستگاه فراصوت (سونوگرافی) خطر بیماری ارتفاع می تواند خیلی زود تشخیص داده شود. این مطالعات ارتباط مستقیم بین عصب بینایی بزرگتر شده (اندازه گیری شده توسط تکنیک های سونوگرافی) و بیماری ارتفاع را نشان می دهد. نتایجی که در کنگره ارایه شده بر اساس مطالعات به اصطلاح اورتلر(قله ای در آلپ) می باشد که در سال 2011 توسط کارشناسان پزشکی EURAC بروگر و استراپازون با همکاری با دانشمندان متخصص مستقر در کوهستان اورتلر صورت گرفته.

در مقایسه با سایر تخصص ها ، پزشکی کوهستان یک رشته نسبتا جدید می باشد. در عین حال این رشته خاص باید توان مقابله با  عوامل مختلف پیچیده مرتبط با تشخیص و درمان را داشته باشد: شرایط جوی ، مسیرهای دشوار ، مشکلات روانی ناشی از قرار گرفتن در شرایط دشوار که در ارتفاعات بوجود می آید.

کنگره جهانی جایگاهی  است که پزشکان کوهستان ، پزشکان اورژانس ، امدادگران کوهستان و کوه نوردان در تعامل با یکدیگر خواهند بود . . . .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه دهم خرداد 1393 و ساعت 16:27 |
صعود به کانچن جونگا در 75 سالگی:

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: کارلوس سوریا 75 ساله از اسپانیا روز گذشته موفق شد کانچن جونگا را از مسیر نرمال صعود کند  و رکورد مسن ترین فردی که تاکنون این قله را صعود کرده بدست آورد، او هم اکنون در کمپ 3 در سلامت کامل بسر می برد ، سوریا با این صعود شمار هشت هزارمتریهای خود را به عدد 12 رساند و برای پیوستن به باشگاه هشت هزارمتری ها  فقط دائولاگیری و آناپورنا را باید صعود کند ، اسپانسر او بانک BBVA اسپانیا است .

 در جبهه شمالی تیم دنیس اروبکو برای گشایش مسیری جدید تا کمپ 4 پیشروی داشته اند ، آدام بلیسکی , آلکس تکسیکون و دیمیتری سینف روز گذاشته تا ارتفاع 8350 متری صعود کرده و مجددا به کمپ 4 برگشته اند ، تمامی تیم هم اکنون در همین کمپ مستقر می باشند.

russianclimb

با تشکر از گل کوه


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه دهم خرداد 1393 و ساعت 7:34 |
مراقب استفاده از کپسول های گاز باشیم:
 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به دلیل دمای پایین در ارتفاع 6000-5000 متری از سطح دریا هیچ یک از کپسول‌های گاز معمولی قابل استفاده نبود. در نتیجه، این کوه‌نورد در صدد خرید کپسول‌های قابل شارژی برمی‌آید که از نظر مبلغ نصف قیمت کپسول‌های معمول و به گفته فروشنده حاوی گاز "بهتری" بوده است.


اما وقتی این کوه‌نورد شروع به پخت خوراک کرد، کپسول گاز را روی دیگچه قرار داد تا اندکی گرم‌تر شود و در این لحظه ناگهان کپسول منفجرشد! موج انفجار دیگچه را به سمت پایین و روی اجاق OmniFuel انداخت و سپس هر دو چندین متر آن طرف‌تر پرتاب شدند. خوشبختانه، این کوه‌نورد فقط به صورت سطحی زخمی شد و توانست از این حادثه جان سالم به در برد.

دلیل انفجار این است که شارژ مجدد کپسول‌ها معمولا با پروپان خالص انجام می‌شود که در مقایسه با ترکیب بوتان، ایزوبوتان و پروپان که ویژه ساختار کپسول‌هاست فشار بسیار بالاتری ایجاد می‌کند.
بنابراین نسبت به نحوه صحیح استفاده از تجهیزات دقت کافی داشته باشید.
البته لازم به ذکر است که اجاق یادشده همچنان کار می‌کند!

گرد آوری از حد بالا

منبع اصلی: https://www.facebook.com/PrimusEquipment?ref=ts&fref=ts


برچسب‌ها: ایمنی کوهنوردان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه هفتم خرداد 1393 و ساعت 8:10 |
محیط ورزشی خود را پاک از هرگونه آلودگی ها نگه داریم:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بند یخچال در کنار مسیرهای  سنگنوردی فیلترهای سیگار  زیادی  به چشم می آید! تاسف بارتر اینکه این ها توسط  کوه نوردان و سنگنوردان مدعی ریخته شده است  (و قطعا هیچ معتاد و یا فردی سیگاری از توی  پارک های دم دستی شهر بلند نمی شود هلک هلک بکوبد بیاید تا آنجا سیگار بکشد که هم نایش را ندارد و هم نشئگی اش می پرد!) بله این زباله های دخانی محصول سنگنوردان وکوه نوردان  در بند یخچال است  که از قضا برخی شان  مربیان  و سنگنوردان  قابلی  هم هستند که چند کار آموز هم به دنبالشان ریسه اند.

  سنگنوردانی که بعضا  مکان سنگنوردی را با  کنار سواحل اشتباه! گرفته اند  و گمان می کنند مشغول  حمام آفتاب گرفتن هستند! با تاپ نیمه برهنه  و  به هکذا مردانی که بدن عضلانی خود را برای دخترکان آنجا به نمایش می گذارند  در ظل آفتاب و اصلا گور بابای سوختگی با آفتاب و لابد خود را با فلان سنگورد بسیار برجسته خارجی مقایسه می کنند که آن ها هم لباس نمی پوشند و صعود می کنند اما غافل از اینکه میان ماه من تا ماه گردون.....

به عینه در پای تمرین می دیدم دخترکی کم سن و سال برای اینکه از سایر همسنگان! خود کم نیاورد چگونه وانمود می کرد که او هم سیگار کش قهاریست و هر ساعتی دوستش را پای سنگ  صدا می زد که یک سیگار برام روشن کن!!! و یا شنیدن این جمله که: بعد از یک صعود موفق یک سیگار می چسبه!

"عکس از اینترنت"

دردناکتر وقتی فرزند من و یا کارآموز این آقایان و یا خانم های مربی می بینند که مربیانشان چه خوب سیگار می کشند و از قضا پک های عمیقی هم به سیگار می زنند و می شنوند که می گویند سنگوردی که سیگار نکشد سنگنورد نیست! نا خود آگاه فکر می کنند اگر می خواهی سنگنورد خوبی شوی در کنار سایر تمرینات یکی از مولفه های مهم پک عمیق زدن به سیگار است!!! . . . . . 


برچسب‌ها: بندیخچال
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه ششم خرداد 1393 و ساعت 9:32 |
اولین نرم افزار «هیمالیا» برای گوشی‌های اندرویدی:
 
 
اطلاعات رشته کوه هیمالیا + اطلاعات قلل بالای ۸۰۰۰متر و گالری آن‌ها + سایر قله‌های هیمالیا و گالری آن‌ها + گالری صعودکنندگان ایرانی و غیرایرانی هیمالیا
 
انجمن پزشکی کوهستان ایران: هیمالیا را میتوان مهم ترین رشته کوه دنیا برشمرد. قرارگرفتن بلندترین قلل دنیا بر روی این رشته کوه و تمایل عمومی کوه نوردان سراسر دنیا به سمت هیمالیا برای تجربه صعود به قلل زیبا و مرتفع آن به اهمیت هیمالیا افزوده است.
نرم افزار حاضر توسط گروه پرک و با هدف شناساندن قله ها و صعودکنندگان به آن ها طراحی و انتشار یافته است.
بیشتر متون نرم افزار به صورت مختصر و مفید جمع آوری و انتشار یافته اند. لذا برای سایر کسانی که علاقه مند به خواندن مطالب بیشتر در آن موضوع میباشند، قسمت های بیشتر بخوانید نیز در بخش های مختلف قرار گرفته است. فهرست قلل معرفی شده در نرم افزار بر پایه بخش فهرست کوه های هیمالیا در ویکی پدیا بوده است. منابع به کار رفته در این نرم افزار تا حد امکان معرفی شده اند، اما اگر منبعی از قلم افتاده پوزش می‌طلبیم.

برای مشاهده منابع بر روی دکمه سخت افزاری منوی گوشی خود کلیک کنید.

امیدواریم این نرم افزار مورد توجه صاحب نظران و تمامی علاقه مندان به ورزش زیبای کوه نوردی قرار گیرد و با ارسال اطلاعات تکمیلی و نقطه نظرات خود به تکامل این نرم افزار کمک کنند.

انتقاد و پیشنهادات خود را با ایمیل زیر مکاتبه کنید:
himalaya@parkgroup.ir
تهیه شده در بخش ترجمه، تحقیق و توسعه گروه نرم افزاری پرک(PRK)
 
 
 با سپاس از «حجت قاسمی» 

برچسب‌ها: نرم افزار «هیمالیا» برای گوشی‌های اندرویدی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه ششم خرداد 1393 و ساعت 9:24 |

اجرای طرح عضوگیری فدراسیون / فراخوان نظرات و پیشنهادات:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: فدراسیون با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد؛ نظر به ابلاغ و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان مبنی بر اجرای طرح عضوگیری فدراسیون‌های ورزشی، فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی درصدد است نسبت به اجرای این امر اقدام نماید.

لذا برنامه‌ریزی لازم به منظور اجرایی نمودن طرح مذکور در دست اقدام می‌باشد. از این‌رو مقتضی است نظرات و پیشنهادات خود را حداکثر تا تاریخ ۲۰ خرداد ماه سال جاری به این فدراسیون ارسال نمایید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه چهارم خرداد 1393 و ساعت 7:30 |

ساماندهی مسیرهای صعود به قله دماوند:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: رییس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی کشور، از اقدام این فدراسیون برای ساماندهی کمپ های اسکان و امداد ونجات مسیر قله دماوند با هدف ارائه خدمات مطلوب تر به کوه نوردان داخلی و خارجی خبر داد.

 به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈرضا زارعیˈ روز چهارشنبه که برای بررسی ساماندهی و رسیدگی کمپ های ارتفاعات قله دماوند وسالن تخصصی سنگ نوردی آمل به این شهرستان سفر کرده بود، در محل فرمانداری آمل گفت: هم اکنون در منطقه ˈپرنˈ در ارتفاع حدود 200متری قله دماوند حدود دو هزار متر زمین از سوی منابع طبیعی برای ساخت کمپ و استراحتگاه کوه نوردان واگذار شده و این فدراسیون بزودی نسبت به حصار بندی و تعیین تکلیف ساختمان آن اقدام خواهد کرد.


وی افزود: تکمیل پناهگاه سوم کوه نوردان در نزدیکی قله دماوند نیاز به اعتبار دارد و این فدراسیون درخواست تامین آن را از وزارت ورزش انجام داده است .

رییس فدراسیون کوه نوردی، دغدغه های موجود مسئولان شهرستان آمل از اقدام بدون هماهنگی گردشگران وکوه نوردان خارجی و داخلی برای صعود به قله دماوند بدون اطلاع آنان را به حق دانست و تصریح کرد: در روزهای آینده در نشست های استانی در تهران و استان مازندران مسئولیت مستقیم ساماندهی ورود و خروج کوه نوردان در بخش لاریجان برای صعود به ارتفاعات این بخش مشخص و تعیین تکلیف خواهد شد.

زراعی اضافه کرد: فدراسیون کوه نوری هم در قبال حوادث احتمالی از جمله سقوط و مفقودشدن کوه نوردان خارجی و داخلی برابر چارچوب تعیین شده نقشی ندارد و مسئولیت تعیین شده برای این فدراسیون فقط آموزش و پیش گیری است.


برچسب‌ها: دماوند
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه سوم خرداد 1393 و ساعت 7:22 |
 بیانیه تیرول جه می گوید؟

انجمن پزشکی کوهستان ایران: زندگی در دنیای امروز مقید به رعایت قوانینی است که خود ما انسانها آنرا پایه گذاری می کنیم تا حقوق یکدیگر را بیشتر و بهتر بشناسیم و در فعالیتهای خود ایمن تر عمل کنیم. کوهنوردی هم از این قوانین مستثنی نیست و بیانیه تیرول بیانگر همین قوانین و قرار داد های بین ما انسانهاست؛ آنرا به دقت بخوانیم و به آن عمل کنیم:

" بندهای بیانیه تیرول "

بند 1 – مسئولیت های فردی : اصل اخلاقی : " کوهنوردان و صخره نوردان در وضعیتی به این ورزش می پردازند که احتمال خطر وحوادث درمحیط برای آنان وجود داشته و ممکن است امکان کمک موجود نباشد . با درنظر گیری این واقعیت ، آنان به این فعالیت پرداخته و خود مسئول سلامت و حفظ جانشان هستند . فعالیتهای آنان نباید اطرافیان یا محیط پیرامون آنهارا به خطر اندازد . " توصیه های بیانیه تیرول : - ما اهداف ورزشی مان را بر مبنای مهارت های واقعی خودمان و نفرات تیم و بر اساس وضعیت کوهستان انتخاب می کنیم . انجام ندادن صعود می بایست یک گزینه ی ارزشمند به حساب آید . - اطمینان حاصل می کنیم که آموزشهای لازم جهت هدفی که با دقت طراحی کرده و محیای آن هستیم ؛ را داریم . - اطمینان حاصل میکنیم تجهیزات کامل را داریم و نحوه استفاده ازآن را می دانیم .

بند 2 – روحیه ی تیمی : اصل اخلاقی : " اعضای گروه در برنامه های کوهنوردی و ..... باید آمادگی پذیرش شرایط تیم را داشته و منافع و توانائی های جمع را مد نظر داشته باشند . " توصیه های بیانیه تیرول : - هر عضو گروه می بایست مسئولیت سلامت اعضای تیم را در نظر گرفته و آن را بر عهده گیرد . - هیچ عضو تیم را نباید تنها رها کرد . در صورتیکه این جدائی خطر داشته باشد و زندگی شخص را تهدید کند . . . . .


برچسب‌ها: بیانیه تیرول در کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه سی و یکم اردیبهشت 1393 و ساعت 8:4 |
 

 دنیس اوروبکو بر قله کانچن جونگا ایستاد

Denis Urubko on Kangchenjunga

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بلاخره امروز دنیس اوروبکو ( Denis Urubko) کوه نورد قزاق موفق شد قله کانچن جونگا را از جبهه شمالی و احتمالا! یک مسیر نو صعود کند. این صعود در ساعت ۹:۴۰ دقیقه صبح امروز به وقت محلی به ثبت رسیده است.

هنوز اطلاعات کافی درباره چگونگی این صعود در دست نیست و تنها خبری که به دستمان رسیده پیام کوتاهی ست که اوروبکو درباره تایید صعود خود ارسال کرده است. او این پیام را از کمپ ۴ ارسال کرده و قصد داشته تا کمپ ۳ فرود بیاید.

 دنیس اوروبکو در این صعود به همراه الکس تکسیکن، آدام بیلیسکی، آرتم براون و دیمیتری سینف چند هفته گذشته رو برای گشایش یک مسیر نو در کانچن جونگا سپری کرده است. این خبر خیلی ها رو متعجب کرده چرا که دنیس در آخرین پیام کوتاه ارسالی خود گفته بود که آدام، الکس و دیمیتری در تلاش برای صعود نهایی از ارتفاع ۸،۳۵۰ متری بازگشته اند و تصمیم بر این بوده که همگی باهم به کمپ های پایین تر برگردند.

دنیس اوروبکو در طول یک دهه گذشته همه رو به کارهای خارق العاده خود عادت داده و احتمالا دیشب تصمیم به این کار گرفته است. او بدون شک یکی از بهترین و بااستعداد ترین هیمالیانوردان تمام دوران بوده که تمام صعودهای ۱۴ گانه خود که سه صعود از مسیر نو بوده را بدون اکسیژن به انجام رسانده است. او در کارنامه خود دو صعود زمستانی برای اولین بار در ماکالو و گاشربروم یک را (به همراه سیمونه مورو) تجربه کرده است و برنده جایزه معتبر کلنگ طلایی سال ۲۰۱۰ نیز بوده است . . . . .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه سی ام اردیبهشت 1393 و ساعت 8:15 |
کوه پیمایی و خطرات آن:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در مورد كوه پيمايان تفنني و كوه گردان كه بسيار پرجمعيت تر از « كوه نوردان جدي » هستند ، بسته به اين كه شهر در چه ارتفاعي باشد و مبدا صعود چند متر ارتفاع داشته باشد و همچنين بسته به ميزان دسترسي راههاي پاكوب مي توان يك حريم ارتفاعي تقريبي تعريف كرد و در درون اين حريم ، نيروهاي اطلاع رساني و امدادي پرشماري را به كار گمارد.

براي مثال، در تهران مي توان حد ارتفاعي اين حريم را حدود 2500 متر دانست ؛ زير اين ارتفاع را ميدان عمل شهروندان غير كوه نورد (اگرچه ،كوه پيما) و بالاي آن را حوزه ي كوه نوردي جدي فرض كرد . كوه پيمايي همگاني يا كوه گردي ، به طور كلي فعاليت پرخطري نيست و مي توان گفت كه از رانندگي در جاده هاي ايران هم كم خطر تر است . با اين حساب ، مي توان كوه پيمايي در مسيرهاي دم دست و داراي پوشش متعارف امدادگر را به عنوان ورزشي سالم و مناسب براي همه ، توصيه كرد.

آموزش براي كوه پيمايان ، شامل اصول پايه ي گردش گري در محيط هاي باز (outdoor activities : طبيعت پيمايي ) است . در اين زمينه ، بايد در كتاب هاي درسي و رسانه هاي همگاني اقلام آموزشي گنجانده شود . همچنين لازم است كه در ابتداي راههاي كوه پيمايي (در تهران : ميدان سربند ، بوستان جمشيديه ، ولنجك ، دارآباد ، دركه ) تابلوهايي كه در بردارنده ي اصول عام كوه پيمايي و حفاظت محيط زيست و هشدارها باشد نصب شود.

معمولاً كوه نوردان جدي هشدارهايي مانند اين كه « به دليل بارش برف تازه از رفتن به ارتفاعات خودداري كنيد » را جدي نمي گيرند و حتي اعلام راديويي اينگونه خبرها را مغاير با آنچه كه ترويج كوه نوردي  خوانده مي شود مي دانند ، اما درست همين است كه هشدارها و اعلام خطرهاي مكرر از سوي مقام هايي كه مسئول كوه نوردي يا جستجو ، نجات و امداد هستند  داده شود ، اين كه عده اي به اين هشدار توجه نخواهند كرد طبيعي است و نمي توان با استناد به آن نفس كار را نفي كرد . 

برعكس ، بايد اين گونه اطلاع رساني را تشويق كرد زيرا در يك شرايط هوايي پرمخاطره شمار زيادي از مردم آموزش نديده را از كوه دور مي كند كه اين سبب كم شدن تعداد حادثه ها و در نتيجه موجب كاهش خطرآفرين بودن كوه نوردي مي شود . به علاوه چنين هشدارها و اطلاع رساني ها تا حد زيادي رافع مسئوليت سازمان هاي « متولي » كوه نوردي و امداد خواهد بود .

در عين حال نبايد سازمان هاي مسئول امور كوهستان يا امداد و نجات را موظف به پوشش كامل كوهستان براي دور نگاهداشتن همگان از هرگونه خطر دانست ، زيرا قرار نيست و نبايد كه هر فرد آموزش نديده ايي سر به كوه نهاده و خودسري را كه تحت پوشش بيمه ورزشي نيز نمي باشد و دچار حادثه اي شده از هر ارتفاعي به بهترين و سريع ترين شكل ممكن پايين آورد ! حدي از مسئوليت پذيري ، براي همگان هم لازم است .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1393 و ساعت 6:56 |

گردهمایی مسئولین کارگروه‌های جستجو و نجات برگزار می‌شود /اول خرداد

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به آگاهی هیئت‌های سراسر کشور می‌رساند؛ کارگروه ایمنی، جستجو و نجات این فدراسیون در نظر دارد در تاریخ اول خرداد سال جاری، گردهمایی مسئولین کارگروه‌های جستجو و نجات هیأت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان‌ها را برگزار نماید.

ـ دستورجلسه:

۱ـ آیین‌نامه کارگروه ایمنی، جستجو و نجات فدراسیون

۲ـ تجربیات ستاد اطلاع‌رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان استان تهران

۳ـ تشریح اجرای ستاد اطلاع‌رسانی قله دماوند در تابستان سال ۹۳

۴ـ بحث و تبادل نظر مسئولین کارگروه هیأت‌های استان‌ها


برچسب‌ها: جستجو و نجات فدراسیون
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1393 و ساعت 6:46 |

 چرا ما باید در میانه‌ی کشورمان منطقه‌ی مین‌گذاری شده داشته باشیم...

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بوسه‌ی خونین کوه‌نوردان بر زمین لوت: باد باد آن بوسه‌ها/ که یاران/ با دهان سرخ زخم‌هاشان/ بر بیابان لوت نهادند.*

 کوه‌نوردان نه تنها در ایران، بلکه در بسیار از کشورهای دیگر هم، پیشگام فعالیت‌های زیست‌محیطی و طبیعت‌پیمایی بوده و هستند. به جرات می‌توان گفت که در کشور ما، منسجم‌ترین و پرشمار ترین فعالان محیط زیست، کوه‌نوردان هستند که در قالب صدها گروه و باشگاهِ سازمان‌یافته (که در عین حال، با هم مرتبط نیز هستند) کنار و گوشه‌های این سرزمین را می‌پیمایند و می‌پایند. آنان در این پویش و پایش‌ها، هم جان و تن خود را صفا می‌بخشند، هم مراقب تخریب‌ها و آلوده‌سازی‌ها هستند و آن را گزارش می‌کنند، و هم چرخ‌های یک اقتصادِ اگرچه هنوز کوچک را که همانا طبیعت‌گردی باشد، می‌چرخانند . . . . . 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1393 و ساعت 6:34 |

انتصاب مسئولین کارگروه‌های فدراسیون:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: «رضا زارعی» رئیس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی طی احکام جداگانه‌ای مسئولین برخی از کارگروه‌های فدراسیون را به مدت یکسال به این شرح منصوب کرد:

محمود میرنوری رئیس کارگروه آموزش

علی‌محمد ساریخانی رئیس کارگروه پناهگاه‌ها

علی شریفیان‌مهر رئیس کارگروه امور فرهنگی

مهدی داورپور سرپرست کارگروه مسابقات و لیگ

حسین رضایی رئیس کارگروه روابط عمومی

دکتر علیرضا بهپور رئیس کارگروه پزشکی کوهستان

محمد نصیری دبیر کارگروه هیمالیانوردی

سعید صبور دبیر کارگروه راهنمایان کوهستان

امین معین دبیر کارگروه محیط زیست


برچسب‌ها: فدراسیون کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1393 و ساعت 6:10 |
معرفی ساختمان مرکز امداد و نجات کوهستان شهر تهران:


انجمن پزشکی کوهستان ایران: در راستای اجرای طرح امداد و نجات کوهستان در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز مشرف به شهر تهران (گردنه قوچک - دره کن) ،شهرداری منطقه ۱ طی نامه ای  ساختمان ناحیه ویژه کوهستان واقع در انتهای خیابان دربند را با شماره تلفن ۲۲۷۴۴۵۴۵ و شماره دورنگار ۲۲۷۱۲۹۰۹ به عنوان مرکز فرماندهی امداد و نجات کوهستان به فدراسیون معرفی نموده است که با اطلاع رسانی لازم کوهنوردان عزیز در صورت نیاز از خدمات این مرکز استفاده کنند .

منبع: سایت فدراسیون

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه هفدهم اردیبهشت 1393 و ساعت 6:23 |
«صادق آقاجانی»: برای ثبت نام «عظیم» و «ایران» در باشگاه هشت‌هزاری‌ها، ستاد ویژه تشکیل شود
 
عکس از: میلاد پیامی/فارس 

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: «صادق آقاجانی» رئیس اسبق فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی که طی سال‌های گذشته در چندین صعود به قلل بالای هشت‌هزار متر دنیا به عنوان سرپرست تیم‌های ملی هیمالیانوردی کشورمان ایفای نقش داشته است، طی مکتوبی خطاب به «رضا زارعی» رئیس فدراسیون، ضمن تبریک صعود «عظیم قیچی ساز» به ایشان و جامعه کوه‌نوردی، بر تشکیل ستادی جهت زمینه‌های پیوستن «قیچی ساز» به باشگاه هشت‌هزارمتری‌های جهان و عضویت قطعی وی و ثبت نام کشور عزیزمان در این باشگاه تأکید کرد.

مشروح پیام ایشان را ملاحظه نمائید: ( برای نمای بزرگ‌تر روی تصویر کلیک کنید)

منبع: پایگاه خبری فدراسیون


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه هفدهم اردیبهشت 1393 و ساعت 5:55 |

«قیچی ساز» ۱۳ تایی شد!

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بنا بر تماس «عظیم‌قیچی‌ساز»، این کوه‌نورد توانمند کشورمان موفق شد امروز پنج شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ساعت ۱۳:۳۰ ظهر به وقت محلي (۱۲:۱۵به وقت ايران) ؛ قله‌ی ۸۰۱۳ متری «شیشاپانگما» در «تبت» را صعود کند. 

این کوه‌نورد تبریزی با این موفقیت شمار قله‌های ۸ هزارمتری صعود شده‌اش را  به عدد ۱۳ رساند و تنها با صعود به قله‌ی «لوتسه» می‌تواند به عنوان اولین ایرانی نام خود را در باشگاه ۸‌هزاری‌های جهان که تنها ۳۱ نفر عضو دارد، ثبت نماید.

وی این صعود را به همه هم‌وطنان تبریک گفت و اعلام کرد؛ در حال حاضر در کمپ ۳ به سر می‌برد و به زودی به ارتفاعات پائین تر بازخواهد گشت.

لازم می‌دانیم این موفقیت ارزشمند را به وی، خانواده‌ی محترمش و جامعه‌ی کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی کشور صمیمانه تبریک عرض نمائیم.

منبع: پایگاه خبری فدراسیون/


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه سیزدهم اردیبهشت 1393 و ساعت 6:55 |

افتتاح غرفه کتب کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی در نمایشگاه کتاب / سالن ۳۳

انجمن پزشکی کوهستان ایران: همان گونه که پیش تر نیز اطلاع رسانی شده بود؛ بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته و معطوف به رویکرد توسعه‌ی فرهنگ مطالعه کتاب و حمایت از مؤلفین و ناشران حوزه‌ی کوه‌نوردی‌و‌صعودهای ورزشی، این فدراسیون در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران (۱۰ تا ۲۰ اردیبهشت ۹۳)  شرکت نموده است و با ایجاد غرفه‌ی اختصاصی و مشارکت اهالی این عرصه، به عرضه‌ی محصولات فرهنگی و منشورات این حوزه اعم از کتاب و مجله با ۲۰ الی ۳۰ درصد تخفیف پرداخته است.

علاقه‌مندان بر اساس ساعت کار نمایشگاه کتاب، از ۱۰ صبح الی ۲۱ می‌توانند از غرفه این فدراسیون در غرفه نهادها سالن ۳۳ (ضلع شمالی نمایشگاه بعد از غرفه ‌ی ناشران دانشگاهی و کودک و نوجوان، مجاور ورودی مترو بزرگراه رسالت درب ۱۹) تا روز ۲۰ اردیبهشت ماه جاری بازدید به عمل آورند.

با عنایت به تمرکز منشورات در یک غرفه وهمچنین اقبال عمومی نسبت به بازدید از نمایشگاه کتاب تهران، بدین وسیله از یکایک مؤلفین و ناشران حوزه‌ی کوه‌نوردی‌و‌صعودهای ورزشی و اهالی گرامی و کتاب دوست این ورزش دعوت به عمل می‌آید تا از این بستر و فرصت مغتنم بهره‌ی لازم را ببرند.


برای نمای بزرگتر نقشه اینجا کلیک کنید

 

شایان ذکر است؛ بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته و با اعلام قبلی، غرفه فدراسیون تلاش دارد روزانه میزبان حضور یک یا دو نفر از اهالی قلم، پیشکسوتان، قهرمانان و مسئولین خواهد بود تا بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان از نزدیک با این عزیزان به گفت‌وگو و تبادل نظر بپردازند.

مقتضی‌ست جهت هماهنگی‌های لازم و ارائه محصولات در روزهای آتی،  با کارگروه روابط عمومی فدراسیون و یا شماره‌ی: ۰۹۱۲۲۰۷۶۳۰۸«مهدی هنرمند» تماس حاصل نمائید.

 منبع: پایگاه خبری فدراسیون


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه سیزدهم اردیبهشت 1393 و ساعت 6:52 |