کي2 خطرناكتر است يا طالبان؟!

 

از کوه قاف 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: سیمون مورو كوهنوردي است نام‌ آشنا در صعودهاي زمستاني در 8000 متريها. كسي كه پس از 16 سال توقف صعودهاي زمستاني توانست به همراه پيوتر موروسكي شيشاپانگما را صعودكند و بدين شكل موجي‌نو در اين سبك صعود به راه اندازد. وي سپس ماكالو وگاشربروم دو را نيز در زمستان صعود كرد و البته تلاشهاي ناموفقي را نيز در زمستان بر روي شیشاپانگما،برودپیک و نانگاپاربات صورت داد.از اينرو نبود نام و نشاني از او در ميان صعودهاي سال جاري بر روي كي 2 و نانگاپاربات دو كوه صعود نشده در زمستان موجب تعجب بسيار بود.

سيمون مورو در گفتگو با سايت دنسيول اظهار داشت قصد دارد بر روي چوايو پرصعودترين 8000 متري درزمستان تلاش كند و هدفش افزايش صعودهاي زمستاني خود به عدد 4 است. سيمون مورو همچنين در اظهار نظري جالب تلاش بر روي جبهه شمالي كي 2 را امري خطرناك دانست.
پيش از اين دنيس اوربكو كوهنورد روس - قزاق كه قصد دارد به همراه آرتیوم براون و دیمیتری سینف از روسیه، آدام بلیکی از لهستان و آلکس تکسین از اسپانیا بر روي كي دو از مسير شمالي و خاك چين تلاش نمايد، گفته بود بدليل حضور طالبان در پاكستان و كشتار كوهنوردان در تابستان 2013 در كمپ اصلي نانگاپاربات ديگر وارد اين كشور نخواهد شد.
اما سيمون مورو در مورد . . . .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه دوم آذر 1393 و ساعت 15:34 |

برای ایمنی کوهنوردان؛ برگزاری دوره‌های کوه‌پیمایی و سنگ‌نوردی ممنوع شد:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: با توجه به فرا رسیدن فصل سرما،فدراسیون کوه نوردی در خصوص برگزاری کلاس های کوه پیمایی و سنگ نوردی اطلاعیه ای به شرح زیر منتشر کرد:

به آگاهی تمامی مربیان کشور می‌رساند؛ با توجه به فرارسیدن فصل سرما مقتضی است از برگزاری دوره‌های کوه‌پیمایی و سنگ‌نوردی از اول آذرماه تا پایان اسفندماه سال جاری در سراسر کشور خودداری نمایند.

شایان ذکر است برگزاری دوره در استان‌های گرمسیر تنها با هماهنگی کارگروه آموزش و اخذ مجوز مجاز می‌باشد.

مقتضی است هیئت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی در اسرع وقت نسبت به اطلاع‌رسانی مراتب مذکور اقدام نمایند.

منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی


برچسب‌ها: ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و هشتم آبان 1393 و ساعت 12:45 |
انتصاب های جدید در فدراسیون:

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: طی احکام جداگانه‌ای؛ «دکتر علیرضا بهپور» به سمت «رئیس کارگروه پزشکی و جستجو و نجات فدراسیون»، « دکتر حمید مساعدیان» به سمت « رئیس بخش جستجو و نجات کارگروه پزشکی و جستجو و نجات فدراسیون » و «محمود هاشمی» به سمت «مسئول بخش جوانان فدراسیون» منصوب شدند.

 

منبع: پایگاه خبری فدراسیون کوه نورد یو صعودهای ورزشی


برچسب‌ها: فدراسیون کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و هشتم آبان 1393 و ساعت 12:37 |

اقدامی جالب به دلیل پیشگیری از خطر در ورزشهای مخاطره آمیز:  

انجمن پزشکی کوهستان ایران: اوایل هفته گذشته کمپانی Clif Bar تولید کننده شکلات های انرژی زا ، به طور ناگهانی اعلام کرد که از اسپانسری پنچ ورزشکار به نامهای  آلکس هانولد ، دین پاتر ، استف دیویس ، سدار رایت و تیمی اونیل منصرف شده است . این تصمیم موجب بازخورد وسیعی در جامعه سنگنوردی شد و انتقادهای شدیدی به همراه داشت.

 

اکثر این چهره ها ورزشکاران پرطرفداری هستند که توقع چنین توهینی را نداشتند به همین دلیل کمپانی یاد شده درنامه سرگشاده ای اعلام کرده که رشته های فری سولو ، بیس جامپ و بندبازی در ارتفاع ، ورزش هایی هستند که هر روز بیشتر از قبل از مرزهای محدودیت عبور کرده و موجب افزایش عنصر خطر می شوند، با درک این موضوع که پذیرش خطر یک تصمیم شخصی است اما ما نمی خواهیم ترویج دهنده و پشتیبان این خطرات باشیم ، از یک سال قبل بحث هایی را در واحدهای درونی شرکت در این رابطه آغاز کرده  و به این نتیجه رسیدیم که از همین حالا اعلام کنیم که با رشته های ریسک پذیر موافق نیستیم بنابراین ورزشکاران یاد شده را از لیست خود خارج ساختیم.

از آنجائیکه کمپانی یاد شده سازنده تجهیزات سنگنوردی و سایر ورزش ها نمی باشد ، می توان نگرانی آن را در بخطر افتادن جان ورزشکاران باور کرد ، در هر صورت اقدام خشن این شرکت را تائید می کنیم  زیرا ورزش کردن برای سلامت جسم و روح است و اگر قرار باشد با چاشنی خطر در آمیزد باید از اشاعه آن خودداری کرد.  

منبع - برداشت از گل کوه


برچسب‌ها: پیشگیری از حوادث کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و هشتم آبان 1393 و ساعت 9:14 |

«شرپا» از نوع «ربات»!؛ به کمک تیم امداد و نجات کوهستان می‌رود :

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: امروزه دیگر رباتها تبدیل به عضوی جدا نشدنی از زندگی انسانها شده‌اند. تا جایی که انسانها از آن برای نجات خود و سایر موجودات در هر موقعیتی استفاده می‌کنند. 

دانشمندان در دانشگاه تونت در حال ساخت رباتی هستند که به کمک آن می‌توان جان کوه‌نوردان را در موقعیت‌های اضطراری و خطرناک نجات داد.

ربات SHERPA پروژه‌ای است که بین شرکت سازنده ربات و یک گروه امداد و نجات انجام می‌شود.

ربات SHERPA قادر است در بهمن و ریزشهای شدید کوهستانی برای نجات افراد مورد استفاده قرار گیرد. و در حالت ایده آل آن محققان بر این باورند که این ربات قادر خواهد بود به طور کامل جایگرین انسان در موقعیتهای خطرناک شود.

نکته قابل ذکر در مورد ربات SHERPA این است که این ربات سیستم هوشمند پیشرفته ای در کار با انسان دارد و به راحتی می‌توانند نقاط ضعف همدیگر را برطرف کنند. 

منبع: گروه فناوری های نوین باشگاه خبرنگاران - برداشت از کوهنوشت


برچسب‌ها: امداد و نجات در کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و هشتم آبان 1393 و ساعت 8:41 |
 كوهنوردي تا رسيدن به قله يا لذت همراه بودن:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: حادثه هفته گذشته مسیر جنوبی قله دماوند و جان باختن یکی از کوهنوردان خوب کشور که فعالیت ها و سوابق خوبی در فعالیت های ورزشی در طبیعت از جمله کوهنوردی داشته سوالات بسیاری را به ذهن کوهنوردان متبادر می کند و آن اینکه " صعود قله به چه قیمت؟" (با اینکه وی قبل از صعود قله هشدار لازم را در زمینه عدم صعود در این شرایط از طریق مسئولین پناهگاه بارگاه سوم را گرفته بود). در اینجا مطلب یکی از کوهنوردان که با همبن موضوع به نگارش درآمده می آید: 

در جامعه كوهنوردي گاهي كوهنوردان نسبت به برخي ارزشها و شاخصها يا خيلي مبالغه مي كنند يا با بي تفاوتي از كنار آن مي گذرند. شايد درحفظ ارزشها گاهي هنجار شكني مفرط يا در جاي ديگر متوسل به حركت انتحاري مي شويم.

اين نگرش شايد در تمام سطوح اجتماعي و در  زندگي روزانه براي همگان وجود داشته باشد ولي در بعضي مواقع از حدود منطقي خارج و به افراط و تفريط تبديل مي شود. مثلا صعود به قله ها براي اكثريت كوهنوردان ارزشي و گاهي مقدس مي باشد و اين در حالي است كه پس از صعود به قله دقايقي بروي آن متوقف و بناچار آنجا را ترك مي كنيم، از طرفي براي رسيدن به قله كه حتي لمس كردن آن گاها دشوار و دست يافتني نيست  گاها بعضي از كوهنوردان بدليل خواسته ها و اعتقادات شخصي بروي قله كمپ داير كرده و هفته ها در آنجا منزل مي كنند ودر شگفتم كه همگان (بخصوص كوهنوردان) در توقف طولاني بروي قله ها با طعنه و تمسخر به آن مي نگرند.

در اينجا نقل و قولي از مسنر فاتح 14 قله 8000 هزار متري خالي از لطف نيست: من تا كنون 19 بار بدون اكسيژن و بدون ثابت گذاري به قله هاي 8000 هزار متري صعود كرده ام. در مجموع صعودهاي خود مغرور نيستم و خيلي خوش اقبال بوده ام كه تا كنون زنده مانده ام. در مسافرتي كه به ايران براي صعود به قله دماوند داشتم در نزديكي قله بدليل هواي خراب و مه غليظ موفق به صعود قله نشدم. به نظر مي رسد گاهي در بينش خود نياز به بازنگري و تفكر بيشتري داريم كه لازم است براي قضاوت منتظر گذشت زمان باشيم، بايد فرهنگ تفريط و افراط را كنار بگذاريم و تلاش كنيم با تمام مسائل بطور منطقي و با صبر و حوصله قضاوت كنيم. در برنامه هاي كوهنوردي ساليان سال بصورت انفرادي يا گروهي به قله ها صعود كرده و يا در تلاش نا موفق با رضايت خاطر برمي گرديم . . . . . 


برچسب‌ها: صعود قله به هر قیمتی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه سیزدهم آبان 1393 و ساعت 10:26 |
هشدار به کوهنوردان؛ هفته ای پر بارش در راه است . . .

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به برکت فصل پاییز این هفته و تعطیلات دوشنبه و سه شنبه و همچنین پایان هفته مناطق کوهستانی البرز و بخش هایی از زاگرس پربارش بوده و لازم است کوهنوردان در هنگام حضور در ارتفاعات بیشتر مراقب سلامتی و ایمنی خود باشند.

از امروز یکشنبه 11 آبان ماه 93 بارشها بطور متناوب در ارتفاعات ادامه خواهد داشت و این وضعیت تا روز جمعه 16 آبان ادامه می یابد. دمای ارتفاعات البرز از شدت سرمای بیشتر برخوردار خواهد بود و بارش برف مناطق بالای 2500 متر را سفید پوش می کند. در ارتفاعات توچال فقط 60 سانتیمتر برف خواهد بارید. این شرایط شیب های کوهستانی را برای بروز بهمن مستعد خواهد کرد.

دمای هوا در قله توچال از منفی 16 تا منفی 20 با سرعت باد 35 تا 40 کیلومتر در ساعت در نوسان است(windchill)، همچنین دمای قله دماوند از 36- تا 40- با سرعت باد 40 تا 70 کیلومتر در ساعت در نوسان خواهد بود و در قله علم کوه دمای هوا از منفی 28 تا 31 درجه سانتیگراد می باشد و این شرایط کوهنوردی را مشکل خواهد کرد. 

کاهش دید و احتمال گم کردن مسیر، سرمازدگی اندام ها و کاهش دمای عمومی بدن، کمبود تجهیزات پوشاکی و کفش نامناسب می تواند خطرات جدی برای کوهنوردان به همراه داشته باشد.

انجمن پزشکی کوهستان ایران به کلیه کوهنوردان سفارش اکید دارد از صعود انفرادی بشدت پرهیز نموده و هشدار های ایمنی در کوهنوردی را جدی بگیرند. داشتن وعده غذایی کافی و همراه داشتن مایعات از اصول اولیه کوهنوردی در چنین شرایط است. پوشاک مناسب فصل با توجه به زمستانی بودن شرایط مطمئنا کوهنوردی را برای شما لذت بخش خواهد کرد.


برچسب‌ها: هواشناسی کوهستان, هشدار به کوهنوردان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه یازدهم آبان 1393 و ساعت 5:23 |

افتتاح نخستین پایگاه امداد و نجات کوهستان در شمال‌غرب کشور: 

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: نخستین پایگاه امداد و نجات کوهستان شمال‌غرب کشور با حضور دبیرکل جمعیت هلال احمر در ارتفاعات 'عون بن علی'(ع) تبریز به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی، مدیرعامل این جمعیت در استان در این آیین گفت: این پایگاه در راستای خدمت رسانی به کوه‌نوردان و کوه‌پیمایان در زمینی به مساحت یکهزار متر مربع در دو طبقه با زیربنای 180متر مربع احداث شده است.

«عزیز نوری» اعتبار اولیه این پایگاه را یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال و از محل بودجه مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی اعلام کرد.

وی یادآوری کرد: در مجموع دو میلیارد و ۶۰۰میلیون ریال جهت احداث، تکمیل، محوطه سازی، آماده سازی زمین و عملیات خاکی و همچنین احداث پد و باند بالگرد این پایگاه هزینه شده است.

محمدصادق پورمهدی معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این آیین با تجلیل از زحمات امداد گران جمعیت هلال احمر گفت: با قول مساعد دبیرکل جمعیت هلال احمر و همکاری استانداری، پایگاه آموزشی تخصصی امداد و نجات کوهستان شمالغرب کشور در همین محل احداث می شود.

برداشت از کوهنوشت - منبع: ایرنا

انجمن پزشکی کوهستان ایران: نخستین پایگاه امداد و نجات کوهستان شمال‌غرب کشور با حضور دبیرکل جمعیت هلال احمر در ارتفاعات 'عون بن علی'(ع) تبریز به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی، مدیرعامل این جمعیت در استان در این آیین گفت: این پایگاه در راستای خدمت رسانی به کوه‌نوردان و کوه‌پیمایان در زمینی به مساحت یکهزار متر مربع در دو طبقه با زیربنای 180متر مربع احداث شده است.

«عزیز نوری» اعتبار اولیه این پایگاه را یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال و از محل بودجه مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی اعلام کرد.

وی یادآوری کرد: در مجموع دو میلیارد و ۶۰۰میلیون ریال جهت احداث، تکمیل، محوطه سازی، آماده سازی زمین و عملیات خاکی و همچنین احداث پد و باند بالگرد این پایگاه هزینه شده است.

محمدصادق پورمهدی معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این آیین با تجلیل از زحمات امداد گران جمعیت هلال احمر گفت: با قول مساعد دبیرکل جمعیت هلال احمر و همکاری استانداری، پایگاه آموزشی تخصصی امداد و نجات کوهستان شمالغرب کشور در همین محل احداث می شود.

برداشت از کوهنوشت - منبع: ایرنا


برچسب‌ها: امداد و نجات کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه دهم آبان 1393 و ساعت 8:16 |

اعتراض هیئت کوهنوردی شمیرانات به بی توجهی زیست محیطی:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: روز گذشته هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شمیرانات طی نامه ای به فرمانداری شمیرانات و اداره کل محیط زیست استان تهران نسبت به احداث جاده ای بدون مطالعات کارشناسی اعتراض کرد. متن نامه به این شرح است:

جناب آقای خانمحمدی 

فرماندار محترم شمیرانات:

با سلام

احتراما معروض میدارد مشکلات زیست محیطی هر روزه بطریقی چهره مناطق طبیعی کشورمان از جمله استان تهران را می آزارد. در روزهای اخیر خبر از آسفالت جاده لواسان – سبو بزرگ به نیکنامده به گوش میرسد.

همانطور که مستحضرید لواسان کوچک موقعیتی استثنایی در ییلاقات اطراف تهران دارد و با فاصله زمانی 20 دقیقه تا مرکز کشور و پایتخت از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار بوده و بهیچوجه در بن بست نمی باشد و از طریق دو جاده گردنه قوچک و تلو به تهران و از طریق جاده افجه به نیکنامده و لواسان بزرگ مرتبط است.

با اینحال تصمیم آسفالت جاده سبو بزرگ به نیکنامده که از جاده جنگلی کنار سد لتیان می گذرد نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه خود باعث هجوم مسافران و زمینخواران با پوشش دولتی و غیردولتی و ساخت و سازهای بی رویه در مسیر این جاده و علاوه بر دست اندازیهای زیست محیطی باعث آلودگی بیش از پیش سد لتیان و آب شرب تهران می شود.

 

لذا خواهشمند است ضمن مطالعات کارشناسی بیشتر از آسفالت بدون توجیه این جاده جلوگیری فرمایید و پیشنهاد می شود بجای آسفالت جاده مذکور به زیر سازی و ترمیم و آسفالت جاده افجه به نیکنامده که تا بحال ساکنان زحمتکش روستاهای برگجهان و نیکنانده از داشتن جاده ای مناسب در 20 کیلومتری تهران  محروم بوده اند بپردازید.

حمید مساعدیان 

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شمیرانات

رونوشت: اداره کل محیط زیست استان تهران


برچسب‌ها: زیست محیط کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه یکم آبان 1393 و ساعت 7:51 |

ضرورت تجهیز پناهگاه‌ها و جانپناه‌ها به تجهیزات امدادی و کمک های اولیه:

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: کارگروه جستجو و نجات فدراسیون اعلام نمود با توجه به فرارسیدن فصل سرما و شروع صعودهای جدی و زمستانی کوه‌نوردی و احتمال بروز حوادث در مسیرهای کوه‌نوردی لازم است کلیه هیئت های کوه‌نوردی استانها و شهرستان ها نسبت به تجهیز پناهگاه ها و جانپناه های کشور از نظر تجهیزات امدادی و کمک های اولیه از بودجه جاری هیئت استان/ شهرستان متبوع و همچنین کمک های ارگان های مرتبط(هلال احمر، آتش نشانی و اورژانس) و کمک های مردمی و کوهنوردان فعال اقدامات لازم را مبذول فرمایند.
بدیهی است گزارش اقدامات انجام شده از طریق هیئت کوهنوردی استان به اطلاع فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی رسانده شود.


برچسب‌ها: کارگروه جستجو و نجات فدراسیون, فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 و ساعت 6:48 |
پياده روي خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش مي دهد:
 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: این هفته هفتمین کنگره سرطان پستان از 30 مهر تا 2 آبان 93 در تهران و در بیمارستان امام خمینی برگزار می شود. 
براساس تازه ترین مطالعات دانشمندان آمریکایی ، زنان یائسه ای که روزانه یک ساعت پیاده روی می کنند، نسبت به دیگران کمتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند.

پیش از این نیز در مطالعات قبلی بارها از فواید پیاده روی بر سلامتی انسان گفته شده بود : از جمله جلوگیری از افسردگی و افزایش امید به زندگی. 
به نوشته پایگاه اینترنتی فرانسوی زبان تاپ سانته ، براساس نتایج این تحقیق که در نشریه پزشکی 
«Cancer Epidemiology, Biomarkers ampersand Prevention» انجمن سرطان آمریکا منتشر شده است ، پیاده روی به مدت هفت ساعت در هفته خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد. این نخستین بار است که در این مطالعه به طور خاص « پیاده روی » به عنوان ابزاری برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تلقی می شود.
در این مطالعه 73 هزار و 615 زن بین 50 تا 74 ساله از 97 هزار و 785 زن عضو انجمن سرطان آمریکا بین سال های 1992 و 1993 به دقت مورد بررسی قرار گرفتند. از این گروه خواسته شد پرسشنامه ای را درخصوص وضع سلامتی شان ، ساعت هایی که کتاب می خوانند یا تلویزیون تماشا می کنند ، میزان ورزش و نوع ورزشی که می کنند (پیاده روی ، شنا ، بدنسازی) پر کنند. این پرسشنامه ها در دو سال مختلف در سال های 1997 و 2009 تکمیل شد.
47 درصد این زنان اعلام کردند تنها فعالیت فیزیکی شان پیاده روی است. براساس نتایج این مطالعه ، به نظر می رسد زنانی که دست کم هفت ساعت در هفته پیاده روی می کردند نسبت به زنانی که تنها سه تا چهار ساعت در هفته پیاده روی می کردند ، توانستند خطر ابتلا به این بیماری را تا 14 درصد کاهش دهند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه بیست و هفتم مهر 1393 و ساعت 12:8 |

برگزاری مسابقات چهارگانه از سوی گروه کوه‌نوردی همت شمیران:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بر طبق خبر ارسالی از سوی روابط عمومی و سایت گروه کوهنوردی همت شمیران ، اولین دوره مسابقات چهارگانه گروه کوه‌نوردی همت شمیران در دو بخش آقایان و بانوان برگزار می‌گردد.

این مسابقات شامل چهار بخش آمادگی جسمانی، سنگ‌نوردی‌، دوچرخه‌سواری کوهستان و کوه‌پیمایی سرعتی بوده و در پاییز ۹۳ اجرا خواهد شد.

زمان برگزاری:  ۲۲ و ۲۳ آبان ۹۳

مهلت ثبت نام:  ۵ آبان ۹۳

سرپرست مسابقات:  وحید حاج‌حسینی

شرکت در مسابقات برای عموم آزاد می‌باشد. از تمامی علاقمندان دعوت می‌شود در این مسابقات حضور به هم رسانند.

::: برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام با شماره ۰۹۱۲۷۳۸۸۰۰۲ محمد مرتضوی تماس بگیرید


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه بیست و هفتم مهر 1393 و ساعت 6:35 |

برنامه همایش عمومی و خانوادگی هیئت کوهنوردی شمیرانات در 24 مهرماه 1393:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شمیرانات در نظر دارد برنامه کوهپیمایی عمومی و خانوادگی در تاریخ 1393/7/24 از ایستگاه یک تله کابین توچال برگزار نماید.

این برنامه با هدف ترویج ورزش و تحرک در خانواده ها راس ساعت 6.30 صبح از محل ایستگاه یک تله کابین توچال به سمت ایستگاه دوم برگزار می شود. از کلیه خانواده های محترم دعوت می شود به همراه فرزندان خود در این کوهپیمایی عمومی شرکت نمایند.

برنامه بطور مستقیم از شبکه 5 سیما پخش خواهد شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و سوم مهر 1393 و ساعت 12:17 |

بارش های جدید در راه است:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: يك پژوهشگر علم هواشناسي از موج جديد و گسترده باران و كاهش دما طي روزهاي آينده خبر داد.

احسان مرادي در اين باره در گفتگو با مهر گفت: هم اينك سامانه كم فشاري در شرق درياي مديترانه و جنوب كشور تركيه قرار گرفته است. اين سامانه بارش زا با حركتي كه به سمت شرق دارد، از امشب ابتدا مناطق غربي ميهن را تحت تاثير قرار خواهد داد و بتدريج طي روزهاي آينده سبب بارش و ناپايداري در نيمي از كشور خواهد شد.

وي درباره نحوه فعاليت اين سامانه افزود: خوشبختانه سامانه ياد شده با رطوبت مناسبي از سمت عرض هاي جنوبي همراهي مي شود و از فردا (چهارشنبه) ضمن تقويت شدن سبب بارش هاي نسبتا شديدي در برخي استان هاي غربي و در روزهاي آخر هفته در دامنه هاي مركزي زاگرس خواهد شد که مي شود گفت در روزهاي پاياني اين هفته در نيمي از كشور شاهد بارش خواهيم بود.

مرادي درباره اوج فعاليت اين سامانه گفت: بخاطر شديد شدن بارش ها طي ساعت هاي فردا (چهارشنبه) در استان هاي غربي كشور شاهد آبگرفتگي معابر عمومي و جاري شدن سيلاب هاي محلي خواهيم بود و از اين روز بارش به دامنه هاي مركزي زاگرس و مناطقي از دامنه هاي البرز هم كشيده مي شود و روز پنجشنبه همچنان در مناطق ياد شده شاهد بارش خواهيم بود تا اينكه از اواخر اين روز و طي روز جمعه بارش ها نيمي از كشور را فرا مي گيرد و در استان هاي واقع در دامنه هاي مركزي زاگرس شاهد آبگرفتگي و جاري شدن سيلاب هاي محلي خواهيم بود.

اين پژوهشگر درباره اوضاع دمايي طي روزهاي آينده افزود: از فردا ابتدا در نيمه غربي دماي هوا كاهش خواهد داشت تا اينكه از پنجشنبه بتدريج كاهش دما بيشتر مناطق كشور را فرا مي گيرد و بارش ها در ارتفاع هاي غربي و شمالي به برف تبديل مي شود. كاهش دما طي روز جمعه محسوس خواهد بود و مي تواند سبب سرمازدگي برخي محصول هاي كشاورزي شود.

مرادي درباره اوضاع جوي ساير مناطق كشور گفت: تنها در نيمه جنوبي كشورمان و مناطقي از شرق و جنوب شرق بارشي نخواهيم داشت و پديده چيره در اين مناطق وزش باد و گرد و خاك و افزايش ابر است.

اين پژوهشگر در پايان اضافه كرد: بي شك بارش هاي پيش رو گسترده ترين بارش هاي سال آبي جديد است و خوشبختانه هفته آينده نيز بار ديگر سامانه جديدي به كشور نفوذ مي كند و سبب بارش هاي خوبي در نيمه شمالي مي شود، تا مهر ماه در نيمه شمالي با خاطره خوبي در ذهن كشاورزان اين مناطق ثبت شود.

لازم است کوه نوردان عزیز برای برنامه پایانی آخر هفته خود حتما وضعیت هواشناسی مناطقی که می خواهند به کوه بروند  را چک کنند و سپس پا بر ارتفاعات بگذارند.

برداشت از : عصر ایران

با تشکر از کوهنامه برای اطلاع رسانی خبر فوق


برچسب‌ها: هواشناسی کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و سوم مهر 1393 و ساعت 12:4 |

برگزاری اولین دوره آموزشی هواشناسی کوهستان در کانادا:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: اولین دوره آموزشی هواشناسی کوهستان روز پنجشنبه ۹ اکتبر 2014 برابر 17 مهرماه 1393 در کانادا برگزار گردید.
آقای دکتر جعفر سپهری مدرس این دوره با ارسال ایمیلی ضمن بیان این خبر اظهار نمودند این نخستین دوره هواشناسی کوهستان است که از سوی آلپاین کلاب کشور کانادا برگزار شد است و خوشبختانه با بازخورد بسیار خوبی نیز همراه بود. همچنین قرار است این دوره بصورت کلاس ۸ ساعته آموزشی در بهار سال آینده مجددا برگزار شود.
همچنین ایشان بیان داشتند "من به سهم خودم از جامعه کوهنوردی ایران که این راه را هموار نمودند بسیار سپاسگزارم". 

برچسب‌ها: هواشناسی کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه بیست و دوم مهر 1393 و ساعت 13:14 |

خدمات قابل ارائه بیمه خدمات درمانی فدراسیون پزشکی ورزشی:

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بدنبال اظهاراتی در میزان و نحوه خدمات رسانی بیمه خدمات درمانی فدراسیون پزشکی ورزشی طی استعلام و اطلاعی که از فدراسیون پزشکی ورزشی به انجمن پزشکی کوهستان ایران رسید نحوه دریافت کارت بیمه ورزشی و خدمات آن مجددا اعلام شد:

براساس شرایط عضویت و ثبت نام بیمه خدمات درمانی پزشکی ورزشی فقط کافیست با مراجعه به ادارات ورزش و جوانان هر شهرستان یا استان و یا هیئت های پزشکی ورزشی استان ها با ارئه اصل یا کپی کارت ملی و پرداخت 10 هزار تومان کارت بیمه ورزشی را در یافت نمود.

این عضویت سالیانه بوده و تا پایان فروردین ماه هر سال اعتبار دارد.

خدمات قابل ارائه با عضویت در بیمه خدمات درمانی پزشکی ورزشی:

1- پرداخت کمک هزینه درمان آسیب های ورزشی حداکثر 5 برابر تعرفه دولتی و به میزان 4.500.000 تومان

2- پرداخت غرامت نقص عضو دائم و یا فوت ناشی از حوادث ورزشی تا سقف 9.000.000 تومان

3- پرداخت کمک هزینه جبران خرید وسایل جراحی (پیچ و پلاک) تا سقف 1.200.000 تومان

4- امکان استفاده از خدمات سرپایی و بستری درمانگاه نهای تخصصی و فوق تخصصی فدراسیون پزشکی ورزشیو هیئت های تابعه در استانهای سراسر کشور

همینطور که ملاحظه می فرمایید فقط با پرداخت ده هزار تومان می توان از خدمات مناسب پزشکی ورزشی برخوردار شد. 


برچسب‌ها: بیمه خدمات درمانی پزشکی ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه بیست و یکم مهر 1393 و ساعت 9:44 |
رفع هک از وبلاگ انجمن پزشکی کوهستان ایران:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بدنبال هک شدن وبلاگ انجمن پزشکی کوهستان ایران از طرف گروهی به نام "نوجوان Mb" از روز شنبه نوزدهم مهر ماه و عدم دسترسی در به روز رسانی وبلاگ خوشبختانه از امروز 21 مهر ماه مجددا دسترسی و بار گذاری راه اندازی گردید.

متاسفانه بدنبال هک وبلاگ تغییراتی در تنظیمات وبلاگ بوجود آمده است که به مرور زمان رفع خواهد گردید.

در این مدت از کلیه عزیزانی که با تماس یا ایمیل اظهار نگرانی و ابراز محبت نمودند تشکر می گردد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه بیست و یکم مهر 1393 و ساعت 9:17 |

اولین برف پاییزی بصورت رگه هایی ارتفاعات توچال را سفید کرد:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بدنبال برودت هوا و رطبت کم در جبهه هوای ابرناک البرز صبح امروز 19 مهرماه اولین برف پاییزی ارتفاعات توچال را سفید کرد. بارش این برف با دمای 4 درجه زیر صفر قله توچال و windchill یا حس سرمای منفی 10 درچه برای کوهنوردان همراه است. 

دمای قله توچال دیروز نیز منفی 8 درجه سانتیگراد بود. همچنین هوای ابری ارتفاعات البرز مرکزی را نیز در برگرفته و رگه های برف ارتفاعات سرکچال و کلون بستک را نیز تا حدیدی سفید پوش کرده است. سرعت باد در ارتفاعات بالای 3350 متر که دمای فریز و صفر درجه می باشد به 25 کیلومتر در ساعت می رسد.

بنابر پیش بینی های هواشناسی امروز عصر و شب قله توچال از بارش برف بیشتری برخوردار خواهد بود.


برچسب‌ها: هواشناسی کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه نوزدهم مهر 1393 و ساعت 11:7 |

برگزاری دوره "مدرسی جستجو نجات":

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به گزارش کارگروه جستجو و نجات فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی آخرین مرحله از اولین دوره آموزشی تربیت "مدرسی جستجو و نجات" از تاریخ پنجشنبه ۱۰ لغایت جمعه ۱۱ مهرماه برگزار گردید.

در این دوره ۲۵ نفر از مربیان کوهنوردی از استان های مختلف کشور شرکت نموده و اصول اولیه تدریس دوره های مقدماتی جستجو و نجات، طرح درس ها، اصول تدریس، بازبینی طرح درس های موجود و ... مورد بحث و تمرین قرار گرفت.
با پایان این دوره اسامی مدرسین رسمی دوره های آموزشی جستجو و نجات اعلام خواهد شد تا براساس طرح درس های تدوین شده به تربیت امدادگران و نجاتگران کوهستان در سطح استان ها اقدام نمایند.


برچسب‌ها: کارگروه جستجو و نجات فدراسیون, فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه نوزدهم مهر 1393 و ساعت 10:44 |

برگزاری دوره تخصصی «مبانی محیط زیست کوهستان» توسط انجمن حفظ محیط کوهستان:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: انجمن حفظ محیط کوهستان با همکاری دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران برگزار می کند:

 دوره تخصصی «مبانی محیط زیست کوهستان»

 زمان: آبان و آذر 1393 

 مکان تشکیل کلاس ها: دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران

مدت دوره: 10 جلسه 3 ساعته

مباحث: شناخت محیط زیست کوهستان؛ آب و کوهستان؛ تنوع زیستی کوهستان؛ تغییر اقلیم و کوهستان‌ها؛ تخریب و فرسایش در کوهستان؛ نقش پوشش گیاهی در حفظ آب و خاک؛ سوانح و بلایای طبیعی/حساسیت‌های ذاتی کوه‌ها؛ فقر، گرسنگی و عدم امنیت غذایی؛ گردشگری؛ معرفی اجمالی کوه‌های ایران؛ فرازهای جهانی و سازمان‌های بین‌المللی کوهستان؛ مناطق حفاظت‌شده کوهستانی؛ و جنگل‌های کوهستانی.

 اساتید: مهندس هنریک مجنونیان، دکتر برهان ریاضی، دکتر احمدرضا یاوری، دکتر مرتضی شریفی، دکتر محمد مهدوی، مهندس عسگر علیزاده و ... .

 تلفن ثبت نام و کسب اطلاعات: 22701636 و 22753971

 آخرین مهلت ثبت نام: 1393/7/30


برچسب‌ها: زیست محیط کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در پنجشنبه هفدهم مهر 1393 و ساعت 13:8 |

بی توجهی کوهنوردان به داشتن بیمه خدمات درمانی ورزشی:

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بسیاری از کوهنوردان تصور می کنند بیمه خدمات درمانی ورزشی که از طرف فدراسیون پزشکی ورزشی صادر می شود بی فایده و بی خاصیت می باشد.

غافل از اینکه بیمه ورزشی نه تنها از نظر حقوقی می تواند حمایت هایی از ورزشکار خود داشته باشد بلکه پشتیبانی های دیگری نیز را شامل می شود: استفاده از درمانگاه های تخصصی پزشکی ورزشی، فیزیوتراپی، بیمارستان های طرف قرارداد، پزشکان متخصص در رشته های مختلف تخصصی پزشکی و جراحی، بیمه صدمات جسمی و بیمه و غرامت فوت و بسیاری خدمات دیگر همگی از سایر خدماتی است که توسط فدراسیون پزشکی ورزشی ارائه می گردد.

هزینه پرداختی در مقابل این خدمات نیز بسیار ناچیز است و در حدود 10.000 تومان برای سال جاری(سال 93) می باشد ولی باینحال بازهم کوهنوردان از پرداخت آن و بیمه شدن طفره می روند و تازه موقعی به فکر می افتند که کار از کار گذشته و حادثه ای جدی برای فرد اتفاق افتاده و نیازمند خدمات پزشکی می باشد و حالا باید این خدمات را با قیمت بسیار بالاتر در بیمارستان های خصوصی و دولتی پیدا کند.

این گفته دبیر فدراسیون در مجمع عمومی هیئت کوهنوردی استان سمنان جای تامل دارد که از بین شاید حتی چند میلیون طبیعت گرد و کوهنورد فقط حدود 52.000 نفر(آمار سال 92 می باشد) دارای بیمه خدمات درمانی پزشکی ورزشی می باشند.

متاسفانه هنوز فرهنگ بیمه و خدمات آن برای جامعه کشوری ما جا نیفتاده است.


برچسب‌ها: بیمه خدمات درمانی پزشکی ورزشی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه شانزدهم مهر 1393 و ساعت 13:27 |

صدمات جبران ناپذیر سهل انگاری در تامین امنیت گردشگری:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: همانطور که می دانیم امسال سومین جشنواره سنگنوردی بیستون در کرمانشاه و منطقه بیستون برگزار می شود. خبری که در ذیل می آید نشان از اهمیت و توجه بیشتر به امنیت برگزاری این همایش ورزشی بین المللی است که کوچکترین قصور در تامین امنیت مهمانان می تواند صدمات جبران ناپذیری به آینده این همایش ورزشی بزند.

صبح پنج‌شنبه (10 مهرماه) دو نفر زورگیر با سلاح سرد به یک گردشگر خارجی و لیدر او در محوطه تاریخی بیستون حمله کرده و وسایل شخصی آن‌ها را به سرقت بردند.

به گزارش خبرنگار سرویس میراث فرهنگی ایسنا، به گفته شاهدان عینی در این اتفاق که پشت دیوار «فرهاد تراش» در محوطه جهانی بیستون روی داد، زورگیران که صورت خود را پوشانده بودند با قمه اقدام به حمله به این گردشگر خارجی و لیدر او کرده و لباس‌های لیدر را که قصد مقاومت در برابر زورگیران را داشت پاره کردند، اما ظاهرا به وی آسیبی نرسیده است.

پس از این اتفاق نیروی یگان حفاظت و پاسگاه انتظامی محوطه جهانی بیستون در محل وقوع حادثه حاضر شدند.

به گزارش ایسنا، محوطه جهانی بیستون در شعاعی 5 کیلومتری دارای آثار تاریخی است که فقط سه نفر نیروی یگان حفاظت در هر روز در ساعات کاری کاری، این محوطه جهانی را تحت محافظت دارند.

خبرنگار ایسنا در تلاش برای ارائه توضیحات مسئولان پایگاه جهانی بیستون و نیروی یگان حفاظت این پایگاه جهانی در استان کرمانشاه است.

با تشکر از کوهنامه


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه چهاردهم مهر 1393 و ساعت 8:30 |

فراخوان دومین دوره دیواره‌نوردی ایمن:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: پیرو بخشنامه شماره ۲۶۶۱/۲۶۳ تاریخ ۲۶/مرداد/۹۳،اسامی نفرات زیر جهت شرکت در دومین دوره دیواره‌نوردی ایمن اعلام می‌شود.

ردیف

نام و نام خانوادگی

ردیف

نام و نام خانوادگی

ردیف

نام و نام خانوادگی

۱

امید خطیبی

۵

حمیدرضا جناب‌زاده

۹

امیر جلوانی

۲

مهدی فراهانی

۶

امین معین

۱۰

مهدی دربندی

۳

محمد علائیان

۷

مهناز علیزاده

۱۱

امیرحسین عادل

۴

مهدی کلامرج الیاسی

۸

شهرام فرهنگی

۱۲

محسن گلچین گلستان

 

پذیرفته‌شدگان می‌بایست حداکثر تا پایان وقت اداری روز یکشنبه ۲۰/مهر/۹۳ با ارسال اصل فیش واریزی به مبلغ ۳۰۰۰۰۰۰ ریال به حساب سیبا شماره ۰۱۰۶۰۰۸۱۱۴۰۰۲ بانک ملی، شعبه پیام انقلاب اسلامی، بنام فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی به فدراسیون، آمادگی خود را جهت شرکت در دوره اعلام نمایند.

بدیهی است در صورت عدم ارسال اصل فیش واریزی تا تاریخ مذکور، انصراف تلقی شده و از نفرات ذخیره ثبت‌نام به عمل خواهد آمد.

مقتضی است کلیه هیأت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان‌ها نسبت به اطلاع‌رسانی مراتب مذکور اقدامات لازم را انجام دهند

شماره بخشنامه: ۲۶۳/۳۵۲۴  تاریخ: ۱۲/ مهر ۹۳


برچسب‌ها: فدراسیون کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه چهاردهم مهر 1393 و ساعت 8:8 |

فرهنگ بی فرهنگی:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: گاهی در مسیر های کوهنوردی مشاهده می کنیم گروه ها و یا باشگاه های کوهنوردی و یا اشخاصی برای به رخ کشیدن افتخار قهرمانانه صعود به یک قله مثلا 4000 متری به هر روشی متوسل می شوند و در محیط های کوهستانی این افتخار شجاعانه را به ثبت می رسانند و تاسف بار تر اینکه این اقدامات و افتخارات در تیم های دولتی بسیار شایعتر است( شاید بخاطر جذب پول بیشتر فکر می کنند با این تبلیغات بهتر مسئولین خود را مجاب می کنند).

اخیرا در سایت فدراسیون کوهنوردی اطلاعیه ای مبنی بر تلاش بر عدم بجا گذاشتن آثار تبلیغی در محیط های کوهستانی منتشر شده که جای بسی تشکر دارد. البته یکی از راهکارهای منع این افراد انتشار این افتخارات در رسانه های مجازی است که با همکاری تک تک وبلاگ نویسان و سایت ها میسر خواهد بود. 

و اما متن اطلاعیه:

همان‌گونه که در تصویر ملاحظه می‌نمائید؛ متأسفانه برخی از نهادهای فعال در حوزه کوه‌نوردی؛ پس از صعود به ارتفاعات کوهستانی، آثاری تبلیغاتی را از خود بجای می‌گذارند.

بدین‌وسیله از یکایک این عزیزان، نهادها، تشکل‌ها، گروه‌ها، باشگاه‌ها، هیئت‌ها و تمامی فعالان ورزش کوه‌نوردی صمیمانه درخواست می‌گردد؛ به منظور صیانت از محیط کوهستان و عدم آلودگی های زیست محیطی، از به جای نهادن پارچه‌نوشته‌ها و پلاکاردهای تبلیغاتی خود در محل کمپ‌ها قویاً اجتناب کنند.


برچسب‌ها: زیست محیط کوهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه دوازدهم مهر 1393 و ساعت 13:21 |

گرامی‌داشت روز «آتش‌نشانی» / به یاد هیمالیانورد فقید «مجتبی جراهی»:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: کارگروه جست‌وجو و نجات فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی ضمن گرامی‌داشت «روز آتش‌نشانی»، از تمامی فعالان، تلاشگران و زحمت‌کشان عرصه‌ی امداد و نجات سازمان آتش‌نشانی، به ویژه «امدادگران و نجات‌گران کوهستان» تقدیر و تشکر می‌نماید.

به همین مناسبت لازم می‌دانیم یاد و خاطره‌ی امدادگر کوه‌نورد، تلاشگر خستگی‌ناپذیر و همیالیانورد فقید؛ زنده یاد « مجتبی جراهی» از آتش‌نشانان کوشا را گرامی داریم.

برداشت از سایت فدراسیون


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه هشتم مهر 1393 و ساعت 13:22 |

دیدگاه «جعفر نخجوانی» در مورد کارگروه پزشکی کوهستان فدراسیون:

 

بنابر درج مطلبی در کوهنوشت «جعفر نخجوانی»، نويسنده كتاب‌هاي «پیشگیری از بیماری کوه گرفتگی» و «راهنمای داروشناسی» ، درباره ضرورت بازبيني و تجديد نظر در ساختار و ارتقاء علمی‌ کارگروه پزشکی فدراسیون کوهستان مي‌نويسد: وجود يك تیم پزشکي متخصص و مجرب از نيازهاي اصلي و ضروري اين كارگروه به شمار مي‌رود. تيمي كه از يك پزشک فوق تخصص ریه (برای بررسی ادم ریوی)، متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) (برای بررسی ادم مغزی)، فوق تخصص غدد (برای کوه‌نوردان مبتلا به دیابت و بیماری های متابولیک)، متخصص تغذیه، متخصص اورتوپدی (برای بررسی آسیب های زانو و سایر اعضای اسکلتی)، متخصص بیماری های چشم (برای بررسی آسیب های وارده به چشم) و متخصص طب اورژانس، تشكيل شده باشد."

وی می‌افزاید: "ورزش کوه‌نوردی حرفه‌ای دارای مشکلات و مسائل خاص خود است. از جمله این مسائل بیماری کوه‌گرفتگی (ادم مغزی و ریوی در ارتفاع) است که می‌تواند منجر به مرگ و میر كوه‌نوردان شود. از طرفي ممکن است، صدمات فیزیکی نيز هنگام صعود مزید بر علت شود. از جمله مسئولیتهای کارگروه پزشکی فدراسیون کوهستان آموزش در جهت پیشگیری، درمان و تحقیق در این زمینه است.

با توجه به پیشرفت‌های پزشکی و گستردگی اطلاعات مورد نیاز در این زمینه، بکارگیری یک پزشک عمومی‌ و چند امدادگر بجای یک تیم مجرب و متخصص امری غیرعلمی، غیر اصولی و انحصارطلبانه به نظر می‌رسد. بنابراين انجام اصلاحات و ارتقاء علمی‌لازم، تلاش بيش از بيش مسئولین فدراسیون کوه‌نوردی را مي‌طلبد. امید است که با شایسته سالاری و انتخاب متخصصین مربوطه در این امر مهم يار و همراه كوه‌نوردان حرفه‌اي كشورمان باشيم.

 منبع: همشهری

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در خصوص متن فوق لازم است نکاتی ارائه گردد:

1- ذکر هرگونه متنی در این تارنما دلیلی بر تائید نظرات نویسنده نمی باشد.

2- با توجه به سوابق نویسنده در ورزش کوهنوردی لازم به ذکر است ایشان اولا پزشک نبوده و درخصوص مباحث پزشکی بنظر نمی آید توانایی نظر کارشناسی پزشکی داشته باشند همانطور که در چاپ کتاب (که نه) جزوه ای با نام" پیشگیری از بیماری کوه گرفتگی" مطالب خلاف واقع و غیر علمی بسیار دیده می شود و چاپ این جزوه خود بدعتی در خود درمانی غیرکارشناسی بوده و کاملا از نظر پزشکی غیر قابل قبول است؛ صرف یک تجربه نمی تواند پایه علمی در زمینه مباحث پزشکی داشته باشد و حتی می تواند رعایت توصیه های این کتاب خود منجر به بروز حوادثی ناگوار در ابتلا به بیماریهای ارتفاع باشد.

مبنای یک قانون علمی و پزشکن متضمن گذراندن تحقیقات بسیار در زمینه آن فرضیه می باشد که در این کتاب رعایت نشده است.

در هیچ منبع علمی سفارشی بر مصرف داروی "دگزامتازون" بعنوان داروی پیشگیری کننده از بیماری ارتفاع ذکر نشده و تاکید بر مطلبی غیر علمی می تواند فرهنگ "خود درمانی " بدون نیاز به نظرات کارشناسی پزشکان ارتفاع را به چالش کشیده و باعث بروز مشکلات بیشتر در بین کوهنوردان باشد.

پست کاملی در نقد چاپ کتاب فوق در همین وبلاگ قبلا درج گردیده است.

3- در بسیاری از مسائل و مشکلات پزشکی ارتفاع و بیماری های ارتفاع وجود و اظهار نظر یک پزشک متخصص پزشکی کوهستان و بیماریهای ارتفاع بسیار کاربردی تر از سایر پزشکان متخصص در سایر علوم می تواند موثر باشد. پزشکان ارتفاع بسیار بیشتر می توانند در ارائه راهکار درمانی مناسب اظهار نظر نمایند.

4- خوشبختانه در خصوص علم پزشکی کوهستان و بیماریهای ارتفاع در کشور ما پزشکان حاذق و خبره ای وجود دارد که در قاره آسیا و حتی در کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی صاحب نام و نظر می باشند و مقالات ارائه شده در این زمینه در اجلاس های سالیانه کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنوردی و سمینارهای بین المللی هیپوکسی در کشورهای اروپایی گویای این مطلب می باشد.

5- کتب تالیف و چاپ شده در زمینه مقولات تخصصی طب ارتفاع همچون" هیپو ترمی "،"تغذیه در کوهستان"،"سرمازدگی و یخ زدگی موضعی در ارتفاع" و  . . . نشان جایگاه علمی پزشکان فعال ما در این زمینه می باشد.

6- در بسیاری مواقع اطلاعات علمی سایر پزشکان حتی در حد فوق تخصص نمی تواند جوابگوی پرسش های علمی جامعه کوهنوردی در بسیاری از کشورهای دنیا باشد و لازمه اظهار نظر در زمینه علوم مرتبط با پزشکی کوهستان به دو مقوله ارتباط دارد: یک پزشک بودن فرد مربوطه و دوم کوهنورد بودن وی.

7- در کشور ما خوشبختانه هستند پزشکان متخصص کوهنورد بسیاری که در این زمینه فعالیت می کنند و می توان نشانی آنان را از پزشکان فعال کوهنورد گرفت. پزشکان متخصصی کوهنورد در زمینه های قلب و عروق، ارتوپدی، جراحی، تغذیه، داخلی، عفونی، جراح قلب و . . . 

بهتر است سراغ این عزیزان پزشک زحمت کش را از همکاران ایشان گرفت بجای اینکه با فرافکنی دنبال مجهول بگردیم.

8- کارگروه پزشکی فدراسیون کوهنوردی به نطر نمی آید وظیفه ای در خصوص استخدام و بخدمت گرفتن متخصصان مورد نظر داشته باشد و بیشتر نقش ساماندهی وضعیت پزشکی کوهستان، تدوین طرح درسها، قانونمند کردن پزشکی کوهستان و فعالیت پزشکان ارتفاع، گسترش فعالیت علمی در زمینه پزشکی کوهستان، ترویج توجه به علم پزشکی کوهستان و بسیاری موارد دیگر را دارد.

منتظر نظرات سایر همکاران گرامی در زمینه اظهار نظر فوق هستیم و وظیفه ماست که در این پست ارائه گردد.

دکتر حمید مساعدیان


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه پنجم مهر 1393 و ساعت 8:58 |

دلیل اصلی حوادث کوه‌نوردی: بی‌توجهی مردم و ورزشکاران به توصیه‌های ایمنی!

انجمن پزشکی کوهستان ایران: رئیس فدراسیون‌کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی در پایان در پاسخ به این سوال که با توجه به آغاز فصل پاییز و متعاقبا آغاز صعودهای زمستانی، چه اندازه برای کاهش حوادث آمادگی دارید، یادآور شد: متاسفانه با آغاز فصل‌زمستان، آمار حوادث تلخ نیز افزایش می‌یابد که دلیل اصلی آن بی‌توجهی مردم و ورزشکاران به توصیه‌های ایمنی است. با این حال، وظیفه ماست که برای کاهش این آسیب‌ها، گام‌های موثری برداریم چراکه یکی از وظایف اصلی ما همین است.

  منبع: خبرگزاری ایلنا


برچسب‌ها: توصیه های ایمنی در کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه پنجم مهر 1393 و ساعت 8:53 |

تسلیت به دوست گرامی جناب آقای "همایون بختیاری":

انجمن پزشکی کوهستان ایران: مطلع شدیم دوست عزیز و گرامی جناب آقای «همایون بختیاری» نایب رئیس محترم فدراسیون، سوگوار فقدان پدر گرامی‌شان هستند. ضمن عرض تسلیت صمیمانه به ایشان و خانواده‌ی محترم، برای آن مرحوم مغفور علو درجات را از خداوند متعال مسئلت داریم.

 

مراسم تشییع: صبح روز جمعه ۴ مهر ماه ساعت ۹ صبح از مقابل منزل آنمرحوم به آدرس: خیابان ۷/۳۰ نیروی هوائی، خیابان شهید سربی، پلاک ۲۸.

 

مراسم ترحیم: یکشنبه ۶ مهر ماه از ساعت ۱۶ الی ۱۷:۳۰ در مسجد «نور» واقع در میدان فاطمی.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه یکم مهر 1393 و ساعت 15:58 |

مسنر: ترس در کوهنوردی بخشی از زندگی یک کوهنورد است:

با تشکر از گل کوه

انجمن پزشکی کوهستان ایران: رینهولد مسنر در این هفته وارد هفتاد سالگی شد. به همین مناسبت مصاحبه ای با او در یکی از موزه های کوهستانی وی در بولزانو ایتالیا انجام گرفت. کاخ یا موزه ای که مصاحبه در آن صورت پذیرفته یکی از شش مجموعه موزه های اوست که برای پیوند بین انسان با طبیعت ایجاد شده ، بخصوص کوهستان. مسنر اولین کسی است که اورست را در سال 1978 بدون اکسیژن مکمل صعود کرد ، سپس این شیوه را در مابقی قله های بالای هشت هزارمتری پیاده کرد. درست است که چندین انگشت پای خود را از دست داده اما هیچگاه تیزهوشی خود را از دست نداده است، سریع است و تند خو اما به طرز شگفت آوری به همین میزان ملاطفت دارد. در ادامه گزیده ای از یک گفتگوی طولانی که قسمت به قسمت در فوربز و سایر منابع منتشر خواهد شد، آورده شده است.

جیم کلش : ترس برای شما چه مفهومی دارد؟

رینولد مسنر: بخشی از زندگی است ، هریک از ما از انجام کاری دشوار هراس داریم ، چیزی که خطرناک است . من تنها نیاز به شجاعت دارم زیرا به میزان زیادی ترس در وجود من است ، بویژه از قبل ، موقع رفتن و انجام دادن ترس ازبین خواهد رفت اما زمانیکه انتظار می کشید و دوباره انتظار می کشید، ترس رشد خواهد کرد.

ج.ک.: نظر شما در مورد تجاری شدن اورست طی چند دهه اخیر چیست؟

ر.م.: کوه نوردی سنتی به مرور در حال از بین رفتن است ، تبدیل شده به ورزشی در سالن های سرپوشیده ، روی دیواره های مصنوعی کوچک که هرگز از روی آنها سقوط نخواهی کرد. هر سال آنها پیست(مسیر) صعود به اورست را آماده می کنند. این تجارت است و گردشگری و هیچ ارتباطی به کوه نوردی ندارد. کوه نوردی یعنی اینکه شما خودتان و با مسئولیت خودتان و اطلاع از اینکه ممکن است کشته شوید، راهی شوید. اما حالا اورست شبیه اسکی گردشگری است.

پیست را آماده می کنند، کمک می کنند مردم بالا بروند، کپسولهای اکسیژن را تا زیر قله می چینند، شرپاها طناب نصب می کنند، روی شکاف های یخی پل می زنند و در نقاط شیب دار نردبان نصب می کنند. تا کمپ دوم اورست بیش از یک کیلومتر راه است ، آشپز و خدمه و پادو و کمک رسان آنجا هستند ، زمانیکه به کمپ می رسید آنها کوله پشتی شما را می گیرند ، شما را دعوت به نشستن می کنند ، پوتین های شما را در می آورند و شما را درون کیسه خواب می فرستند، صبح روز بعد راهنماها از راه می رسند و می گویند که وقت بیدار شدن است ، به شما یک سوپ خوشمزه می دهند ، پوتین ها را به پای شما می کنند و کرامپون ها را برایتان می بندند. درست مثل مهد کودک ، اورست رفتن این روزها به این شکل است . خیلی خوب آن را گردشگری فرض کنیم(خنده) اما من هرگز این کار را انجام ندادم اما واقعیتی است که وجود دارد مطمئن باشید طی سالهای آینده تمامی هشت هزارمتری ها به همین نحو آماده خواهند شد.

ج.ک.: توصیه شما برای کوه نوردی جدی چیست ؟

ر.م.: به جایی بروید که دیگران نمی روند، از تجهیزات کمتری استفاده کنید مثل استیوهاوس امریکایی . او به جبهه روپال نانگاپاربات رفت که هیچکس آنرا صعود نکرده بود. او در کوهستانی کم ارتفاع در همجوار این قله هم هوا شد سپس در عرض یک هفته بدون هیچ شانسی برای کمک در مواقع ضروری برنامه خود را اجرا کرد، او تیغه مرکزی قله را صعود کرد و دوباره به پایین برگشت . او یک کوه نورد درجه یک بود، ارزش اولین صعود به اورست ، اولین صعود به آناپورنا و اولین صعود از ال کپ به یک میزان ارزشمند است .

ج. ک.: خطرات کوهستان را با آنچه در موزه خود ساختید مقایسه کنید 

ر.م.: خطری که در کوهستان می پذیری واقعیت زندگی یا مرگ است . . . .

 


برچسب‌ها: بزرگان کوهنوردی جهان, رینهولد مسنر
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و نهم شهریور 1393 و ساعت 10:5 |

«یادمان جاودانه های کوهستان» برگزار شد / بزرگداشت زنده یاد «محمد اوراز»:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در چهل و پنجمین سالروز تولد زنده یاد «محمد اوراز»، فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی باهمکاری اداره ورزش شهرستان نقده و هیئت کوهنوردی این شهرستان؛ عصر روز ۵ شنبه ۲۷ شهریور اقدام به برگزاری مراسم گرامی‌داشت جاودانه های کوهستان نمود.

در این مراسم که با حضور دکتر «شعبانی بهار» معاون ورزش همگانی وزارت ورزش، مهندس «حسین زاده» نماینده نقده و اوشنویه در مجلس شورای اسلامی، فرماندار نقده و اعضای شورای شهر این شهرستان و همچنین «صادق آقاجانی» رییس اسبق فدراسیون کوه‌نوردی برگزارشد، «زارعی» رییس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی طی سخنانی ضمن گرامی‌داشت یاد «محمد اوراز» به تشریح اهداف فدراسیون در دو بخش همگانی و قهرمانی پرداخت.

در پایان این مراسم ضمن قدردانی از خانواده زنده یاد «اوراز» با بیان و ذکر نام و مشخصات جاودانه های فقید کوهستان یاد همه این عزیزان گرامی داشته شد.

طراح پوستر: سجاد عزیزی
عکس‌ها از: حمید آسیابان


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه بیست و نهم شهریور 1393 و ساعت 9:6 |

برگزاری هفتمین سمینار اروپایی هیپوکسی این هفته در آلمان:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: این هفته از تاریخ 19 تا 21 سپتامبر 2014 "هفتمین سمینار اروپایی هیپوکسی" در کشور آلمان برگزار می شود.

در این سمینار که هر ساله در یکی از کشورهای اروپایی برگزار می شود آخرین دست آوردهای پزشکی کوهستان و حضور در ارتفاعات و آثرات آن بر فیزیولوژی انسان ارائه می گردد. 

این سمینار با حضور اندیشمندان و پزشکان فعال در حوزه پزشکی کوهستان برگزار می گردد. سمینار سال جاری در منطقه کوهستانی Kührointalm در جنوب شرق آلمان برگزار خواهد شد. سمینار سال جاری با مشارکت کمیسیون پزشکی کوهستان اتحادیه جهانی کوهنوردی برگزار می شود. سال گذشته این کنگره در کشور لهستان و در شهر "زاکوپان" برگزار گردید.

در ششمین دوره این سمینار بین المللی از ایران آقایان "دکتر جلال الدین شاهبازی"، "فریدون بیاتانی" و "حمید مساعدیان" شرکت داشتند و دکتر حمید مساعدیان با ارائه دو مقاله و دکتر شهبازی با ارائه یک مقاله در این سمینار شرکت کردند.

ارگانهای مشارکت کننده در این سمینار:

 


برچسب‌ها: هفتمین سمینار اروپایی هیپوکسی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393 و ساعت 5:45 |

«یادمان جاودانه‌های کوهستان»؛ مراسم بزرگداشت زنده‌یاد «اوراز» /   27 شهریور در «نقده»:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به اطلاع جامعه‌ی قدرشناس کوه‌نوردی می‌رساند؛ این فدراسیون در نظر دارد با رویکرد بزرگداشت و گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی کوه‌نوردان فقید کشورمان که در راه صعود به قلل مرتفع جهان و کسب افتخار برای میهن عزیزمان، جان ارزشمند خود را از دست داده‌اند، ویژه برنامه‌ها و مراسم‌هایی را به صورت متناوب و سالیانه تحت عنوان «یادمان جاودانه‌های کوهستان» در سالروز تولد این عزیزان، با مشارکت اقشار مختلف مردم، سازمان‌ها،  نهادها، هیئت‌ها، باشگاه‌ها، گروه‌ها، تشکل‌های مردم نهاد، و خانواده بزرگ کوه‌‎نوردی کشور  برگزار نماید.

بر این اساس مقرر شده است؛ مراسم امسال  مقارن با سالروز تولد قهرمان پرافتخار تیم ملی کوه‌نوردی، زنده یاد «محمد اوراز» در تاریخ پنج شنبه ۲۷ شهریور ماه در زادگاه وی شهرستان «نقده» بر سر مزار آن قهرمان ملی برگزار گردد. 

بدین‌وسیله از حضور گرانمایه‌ی یکایک عزیزان جامعه‌ی قدرشناس کوه‌نوردی جهت حضور و مشارکت در این مراسم دعوت به عمل می‌آید.

مراسم: جاده محمد یار، نقده، نرسیده به جایگاه CNG، تالار پذیرایی سهیل، پنج شنبه 27 شهریور ساعت 15 الی 17 

منبع: پایگاه خبری فدراسیون


برچسب‌ها: فدراسیون کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393 و ساعت 5:5 |

جلسه رؤسا و دبیران هیئت‌ها؛ ۸ و ۹ آبان در «ونداربن»:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بنابه گزارش سایت فدراسیون کوهنوردی جلسه رؤسا و دبیران هیئت‌های کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی سراسر کشور در تاریخ ۸ و ۹ آبان ماه سال جاری در شهرستان کلاردشت ـ مجتمع کوهستانی ونداربن برگزار می شود. 


برچسب‌ها: فدراسیون کوهنوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه بیست و سوم شهریور 1393 و ساعت 6:53 |

یادی از «محمد اوراز» و مروری بر حادثه‌ی «گاشربروم یک»:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: به مناسبت یازدهمین سالگرد فقدان کوه‌نورد ارزنده‌ی کشورمان زنده یاد «محمد اوراز»، از «اقبال افلاکی» سرپرست تیم ملی کشورمان در برنامه‌ی صعود سال ۸۲ به قله «گاشربروم یک»، دعوت کرده ام تا با حضور در شبکه ورزش سیما، ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی زنده یاد «اوراز» و مروری بر آن حادثه، در خصوص مراتب و چالش‌های صعودهای برون مرزی به قلل بلند دنیا، با وی به گفت‌وگو بپردازم.

این برنامه را به صورت زنده روز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه بین ساعت ۱۱:۱۵ الی ۱۲:۲۵، از طریق شبکه ورزش سیما ملاحظه نمائید.

شایان ذکر است، در بخشی از برنامه که به ورزش بانوان اختصاص دارد نیز، از خانم «ساعی» نایب رئیس هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران دعوت کرده‌ایم تا توسط همکارم خانم «رضا پور» در خصوص برنامه‌های این هیئت در حوزه‌ی بانوان تهرانی با وی گفت‌وگو شود.

برداشت از کوهنوشت


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه هجدهم شهریور 1393 و ساعت 8:28 |

بیانیه ی تیرول چه می گوید؟

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در سال 2002 به همت باشگاه های کوه نوردی آلمان و اتریش ، کنگره ی آینده ی ورزش های کوهستانی در اینسبروک اتریش برگزار شد.در این کنگره بیش از 100 تن ازکارشناسان ، نمایندگان رسمی ، کوه نوردان , و سنگ نوردان برجسته ی جهان شرکت داشتند. کنگره با چند پیام کوتاه ، از جمله پیام راینهولد مسنر ، شروع شد. کریس بانینگتون در روز 8 سپتامبر 2002 در این کنگره ، بیانیه ای را با عنوان بیانیه ی تیرول خواند که مورد قبول کنگره واقع شد. رئوس این بیانیه چنین است :

* مسئولیت خطر کردن ها (ریسک ها ) را بپذیرید.

  

* هدف هایتان را متناسب با تجربه و مهارت تان انتخاب کنید.

 

* جوانمردانه ورزش کنید و صادقانه گزارش کنید.

 

* برای بهترین کارها تلاش کنید و هیچ گاه یادگیری را فراموش نکنید.

 

* مداراگر و با ملاحظه باشید و به یکدیگر کمک کنید.

 

* جلوه های وحشی و طبیعی کوه ها را حفظ کنید.

 

* در محدوده ی تلاش و مرز خستگی کار کنید.

 

* از جوامع محلی و توسعه ی پایدار آن ها حمایت کنید.

حال توجه کنید اگر همگی ما تلاش کنیم با آموخته هایمان زندگی کنیم ، خطرناکترین فعالیتها که در واقع ما بدلیل عدم رعایت مسائل ایمنی آنها را خطر ساز نموده ایم چقدر لذت بخش و ایمن خواهند شد.

پس بخوانیم و بدانیم و بیندیشیم و به آنچه خود می گوئیم احترام گذارده عمل کنیم .

با تشکر از نگین علم(نقل از گاهنامه ی انجمن کوه نوردان ایران ، شماره ی 6 ، آذر 1381؛ متن کامل بیانیه را می توانید در سایت UIAA ببینید.) - انجمن پزشکی کوهستان ایران


برچسب‌ها: اتحادیه جهانی کوهنوردی, بیانیه تیرول
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه هفدهم شهریور 1393 و ساعت 15:31 |

اولین «همایش تحقیقی کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی در فضای مجازی» برگزار شد:

 

  

انجمن پزشکی کوهستان ایران: «اولین «همایش تحقیقی کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی در فضای مجازی» روز پنج‌شنبه ۱۳ شهریور ماه در سالن اجتماعات پیام برگزار شد.

در این همایش پس از سخنرانی رئیس فدارسیون «رضا زارعی» در خصوص اهمیت فضای مجازی در توسعه پایدار این ورزش و گزارش «امین معین» به عنوان دبیر همایش، از بین مقالات ارسالی تعداد ۶ اثر در روز همایش ارائه شد و بقیه آثار در قالب کتابچه ای در اختیار عموم قرار گرفت که متعاقباً فایل آن نیز جهت دانلود در همین پایگاه درج خواهد شد.

مقالات ارائه شده عبارت بودند از: 
بهره‌گيري از داده‌هاي مكان-مبنا- نويد خديوي و همكاران
بازاریابی ورزشی، اينترنت و کوهنوردی - محمدحسین میرسلیمانی، محمدرضا میرسلیمانی
معرفی و بررسی سایتهای‌کوهنوردی‌برتر- شیوادرسازان ملایری-  فهیمه درسازان ملایری
نیاز به نقد در کوه‌نوردی، در حفاظت کوهستان - عباس محمدی
جايگاه و نقش وبلاگ نويسان در كوه نوردي -   شهناز قليزاده 
کوه نوردی اینترنت و  مباحث حقوقی - مژگان همتی

ضمناً در بخشی از این مراسم از «علی پارسایی» به عنوان وبلاگ نویس باسابقه در این عرصه، «شیدا آفرین زاد» به عنوان کوچکترین وبلاگ نویس ( باعنوان سنگ‌نورد کوچک) تقدیر شد .

همچنین در ادامه مراسم با پخش فیلم و عکس و اهدای لوح یادبود به خانواده و همنوردان، یاد و خاطره‌ی «عباس جعفری»، «پرویز ستوده شایق» و «ساجده کشمیری» گرامی داشته شد.

مراسم با عکس جمعی و پذیرایی ناهار خاتمه یافت. بر خود لازم می‌دانیم از حضور گرانمایه همه میهمانان، شرکت کنندگان عزیز، ارائه دهندگان مقاله و داوران صمیمانه سپاسگزاری نمائیم. به امید تداوم برگزاری این همایش با مشارکت جامعه کوه نوردی و صعودهای ورزشی.

گزارش تصویری همایش

منبع: پایگاه خبری فدراسیون

با تشکر از کوهنوشت


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در شنبه پانزدهم شهریور 1393 و ساعت 15:19 |

فراخوان کتاب و مقاله برای «جشنواره‌ کوه‌نوشته‌ها»:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: نخستین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب کوه با عنوان "جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها" با هدف ارتقای فرهنگ کوه‌نوردی و حفاظت کوهستان، در آذر ماه آینده از سوی بنیاد محمدی‌فر و انجمن کوه‌نوردان ایران برگزار خواهد شد.

در این دوره، دو عنوان کتاب کوه‌نوردی، دو مقاله‌ی کوه‌نوردی، یک عنوان کتاب مرتبط با محیط زیست کوهستان، و دو مقاله در زمینه‌ی محیط زیست کوهستان برگزیده خواهند شد و به مولف یا مترجم آن‌ها تندیس جشنواره و جایزه‌ی نقدی داده خواهد شد. مجموع جایزه‌ی نقدی در نظر گرفته شده برای این دوره، شصت میلیون ریال است.

 همگان می‌نوانند کتاب یا مقاله یا پایان‌نامه‌های خود یا دیگران را که به صورت چاپی یا در فضای مجازی منتشر شده است، با فرستادن دو نسخه از کتاب یا مقاله، و ذکر نام  و شماره‌ و تاریخ نشریه یا تارنمایی که مقاله در آن منتشرشده، برای شرکت در جشنواره معرفی کنند.

 مهلت فرستادن آثار، تا آخر مهر ۱۳۹۳ تمدید شد.

لطفا روی پاکت بنویسید "دبیرخانه‌ی جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها" و آثار را به دفتر انجمن بفرستید.

نشانی برای فرستادن نظر و پیشنهاد: تهران- خیابان انقلاب، جنب لاله‌زار، شماره‌ی ۵۹۰، واحد ۱۲، کد پستی: ۱۱۴۵۷۷۴۴۵۴، انجمن کوه‌نوردان ایران.

تلفن: ۶۶۷۱۲۲۴۳  ، نمابر: ۶۶۷۱۲۴۲۱ ، info@alpineclub.ir

 ارسال خبر: عباس محمدی

عضو هیات امنای "بنیاد محمدی فر" و نایب رییس انجمن کوه نوردان ایران

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه یازدهم شهریور 1393 و ساعت 16:52 |

فراخوان مقاله نخستین همایش ملی گسترش علم کوه‌نوردی در ایران:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: نخستین همایش ملی گسترش علم کوه‌نوردی در ایران همراه با نمایشگاه تخصصی تجهیزات کوه‌نوردی؛ ۲۶ آذر ماه ۹۳ در سالن همایش های دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر برگزار خواهد شد.

این همایش در محورهای مندرج در پوستر توسط  دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر و با همکاری هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی اسلامشهر برگزار می‌شود.

مهلت ارسال مقالات به این همایش تا ۱۶ آبان ماه سالجاری تعیین و اعلام شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر به مبادی ذیل مراجعه و یا تماس حاصل نمائید:

www.esclimb.ir

info@esclimb.ir

دبیرخانه: اسلامشهر- خیابان کاشانی

کدپستی: ۳۳۱۳۸۹۳۶۵۱

پیامک: ۱۰۰۰۵۶۱۵۴۹۹۰

فکس: ۸۹۷۶۷۱۶۶

تلفن: ۵۶۱۵۴۹۹۰

پیام «رضا زارعی» رئیس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی خطاب به این همایش:

به نام خالق اندیشه ها
امروزه همسو با توسعه و فراگیری پدیده های متنوع ، متعدد و تأثیرگذار اجتماعی از جمله پدیده های ورزشی، نیاز به برگزاری همایش‌ها ، هم اندیشی‌ها  و پرداختن به موضوعات یک پدیده از زوایای مختلف، ضرورتی مهم و قابل توجه است.  برگزاری «نخستین همایش ملی گسترش علم کوه‌نوردی در ایران» نیز با عنایت به جایگاه این رشته ورزشی، توسعه و ضریب نفوذ آن طی چند سال گذشته در جامعه به ویژه در بین نسل جوان، و در عین حال آسیب‌ها، تهدیدها و فرصت‌ها، می‌تواند بر اساس محورهای ارزشمندی که تعیین شده است، گامی ارزشمند تلقی شود . امید است این همایش با استقبال جامعه کوه‌نوردی، از غنا و پرباری لازم برخوردار باشد و یافته ها و مباحث مختلف آن معطوف به «آموزش و آگاهی بخشی» به عنوان دستاوردی علمی پژوهشی در اختیار عموم قرار گیرد.
برای یکایک دست اندرکاران و شرکت‌کنندگان آرزوی توفیق دارم.

رضا زارعی
رئیس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی


برچسب‌ها: نخستین همایش ملی گسترش علم کوه‌نوردی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در سه شنبه یازدهم شهریور 1393 و ساعت 7:48 |

اولین همایش تحقیقی کوه‌نوردی و فضای مجازی:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: پیرو فراخوان صورت گرفته از طرف فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی؛ و پس از داوری مقالات رسیده به دبیرخانه ی «اولین همایش تحقیقی کوه‌نوردی و فضای مجازی» این همایش در روز ۱۳/شهریور/۹۳ از ساعت ۸ صبح تا ۱۳ در محل سالن اجتماعات باشگاه پیام مخابرات برگزار خواهد گردید.
شایان ذکر است؛ از بین مقالات ارسالی تعداد ۶ اثر در روز همایش ارائه خواهند شد و بقیه آثار در قالب کتابچه ای در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.   
شرکت برای عموم علاقه مندان در این همایش آزاد است . بدین وسیله از کوه‌نویسان و سایر فعالان عرصه مجازی حوزه کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی به منظور حضور در این همایش دعوت می‌گردد.
آدرس: تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان روبروی پارک اندیشه، سالن اجتماعات باشگاه پیام مخابرات. 

منبع : سایت فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی


برچسب‌ها: همایش فضای مجازی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در دوشنبه دهم شهریور 1393 و ساعت 1:17 |
حقایقی جالب که برای پیاده ‌روی انگیزه ایجاد می‌کند:
 
 
 
انجمن پزشکی کوهستان ایران: مرکز پزشکی دانشگاه دوک (Duke) دریافته است که یک پیاده‌روی تند 30 دقیقه‌ای، سه مرتبه در هفته به اندازه داروهای ضدافسردگی برای تسکین علائم افسردگی‌های حاد در سنین مختلف موثر است.
• تحقیقی که سال گذشته در آرشیو اینترنال مدیسین (Internal Medicine) به چاپ رسید نشان داد که زنانی که به طور منظم پیاده‌روی دارند، کمتر در معرض ابتلا به از دست رفتن حافظه و سایر زوال‌های ذهنی قرار دارند.
• براساس آکادمی جراحان ارتوپد در امریکا، پیاده‌روی به شما برای داشتن یک دیدگاه مثبت به زندگی کمک کرده و باعث می‌شود جوان‌تر به نظر برسید.
• پیاده‌روی جریان خون را در مغز افزایش می‌دهد. در تحقیق که در سال 1999 روی افراد بالاتر از 60 سال انجام گرفت، مشخص شد که 45 دقیقه پیاده‌روی در روز مهارت‌ فکر کردن را در آنها افزایش می‌دهد.
• کلینیک مایو (Mayo Clinic) نیز شواهدی دارد که نشان می‌دهد ورزش پیاده روی تاثیر مثبتی بر سطح برخی انتقال‌دهنده‌های عصبی که تقویت‌کننده روحیه هستند در مغز دارد.
 ورزش همچنین تولید اندورفین را افزایش داده، فشار داخل عضلات را کم کرده، برای داشتن خوابی بهتر به شما کمک کرده و سطح کورتیزول هورمون استرس را نیز کاهش می‌دهد.........
برداشت از سایت پزشکان

برچسب‌ها: فواید پیاده روی تند
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط دکتر حمید مساعدیان در یکشنبه نهم شهریور 1393 و ساعت 7:42 |